Hello, how are you ?

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Hello, how are you ?

Mesaj de Ovidiu73 »

I am fine thank you :) Asta asculta fiica mea de pe un cd ce o invata engleza, folosind personaje din desene animate celebre.
Prenumele meu este Ovidiu , am 38 de ani si sunt alcoolic.In ianuarie ce sta sa vina acusica, implinesc 4 ani de abstinenta.Uneori imi pare ca nu am baut niciodata si ca, amintirile despre betii crunte asociate cu fapte din periferia umanului sunt ale altcuiva.
Alteori imi pare ca au trecut cateva ceasuri de la ultima betie.Gandirea aia de tip alcoolic imi da tarcoale.Ma misc de parca as fi mahmur. Mahmur din ce, ca nu am mai pus gura pe bautura de 4 ani? Mahmur de ganduri.
Am iesit din partea "activa" a alcoolismului dupa un stagiu de o luna la Sura Mica, urmat de intrarea in AA.
Acum frecventez de 2-3 ori pe saptamana grupul de suport, asa, pentru intretinere :) . Pentru intretinerea abstinentei.
In primii 2 ani de abstinenta am fost chiar foarte activ in miscarea AA : nu am ratat nici un congres sau conventie, am fost prin spitale pentru transmiterea mesajului, chiar si in penitenciar, tabere terapeutice,am vizitat grupurile din orasele prin care ajungeam, etc. Am facut asta doar ca sa imi pastrez abstinenta. Si pentru mine a functionat.
Am cunoscut sute de alcoolici din intreaga tara.Il salut pe Tudor pe aceasta cale :) , Salutare! si te felicit pentru faptul ca te implici pe acest forum.Cu prima ocazie cand vin in Bucuresti iti fac o vizita , sa mai stam de vorba ;)
Cam asta pe scurt.
Mai tinem legatura, o seara fr!umoasa va doresc
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de tudor »

OAUUU!Ce surpriza !!!!!!!!!!! :o

Bine ai venit la noi,OVIDIU ! Remarca ,te rog ,OVIDIU ca am scris bine ai veni la noi nu" pe la noi "si sper ca vei ramane sa contribui cu mesaje asa cum m-ai obisnuit o perioada de timp de celalalt forum .
Abia astept sa ne postezi ,caci se apropie sarbatorile si experienta ta ne este utila .

Cu respect ,
Tudor

P.s. Ovidiu,experienta te ne poatefi de folos daca ne scri si povestea ta la rubrica "Povesti de succes "
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Tudore!

Halal poveste de succes :) In finalul filmului " Operatiunea monstrul" este o scena in care, marele actor Marin Moraru povesteste tragand dintr-o tigara de foi, cum a prins el "monstrul" : lansez, la baza stufului, acolo se ascunde nestiut...asa, lupta-te prietene...etc. Dupa ce ameteste de cap audienta, lamureste scurt ca nu e cine stie ce isprava si in 3 cuvinte spune ce era de spus: " am prins monstrul" .

Asa si cu povestea mea de " succes". Nu e mare branza : m-am lasat de baut :)
Dar fiindca, de cand am intrat in abstinenta, am invatat sa ascult macar putin de parerea si indemnurile celorlalti, ma duc cumintel si imi scriu povestea.
O zi frumoasa :)
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de asido1973 »

Salut ovidiu , si bine ai venit printre noi ! Astept si eu , povestea ta , sper sa fie interesanta . Ma bucur ca dupa o luna la Sura Mica , ai reusit sa-ti mentii abstinenta , integrandu-te imediat intr-un grup de suport . Eu dupa , o luna la Sura Mica ( 28 iul 2008-27 aug 2008 ) , cu atata convingere si "incredere" , in mine , am venit acasa , ca am crezut ca , gata , imi este de ajuns o luna acolo , si am mai tras vreo cateva baute pana-n sep 2009 . Asta e , nu am ascultat atunci , m-au atentionat ca o luna nu este de ajuns , apoi acasa nu am avut un grup de suport , dar eu , eram cocos , .... de avicola !!! Intr-o luna , cat sa cresc ?! :)
Inca o data , bine ai venit !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Asido1973!

Coleg de Asezamant. :) Eu am fost acolo in ianuarie- februarie 2008. Perioada recomandata de sedere este de 2-6 luni, dar bineinteles ca nu am respectat asta.La fel de adevarat este ca, cei mai multi vin acolo "adusi" , un fel de vacanta hepatica. Nu sunt "in program". Ii recunosteam usor, una vorbeau la bucatarie , sau cand fumam in spatele casei si alta sustineau la " sedinte". Recaderi programate inconstient.

Cine e in program "arde".Acolo am trait cea mai mare schimbare din viata mea. Pot sa nu mai trec pe acolo cate zile voi avea, desi stiu ca voi mai trece, asa, de aducere aminte.Nu am cum sa uit ce am invatat acolo. Fiindca e vorba despre viata mea. " Doar eu singur pot reusi, dar nu de unul singur".

La plecare mi s-a spus sa ma duc la grupul de suport din orasul meu. Asa am facut.Fiindca vroiam din toata fiinta mea sa scap. Bunavointa.Dorinta sincera. Onestitatea fata de propria persoana.

Doamne ajuta!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de tudor »

Salut ,OVIDIU !

Mie mi sar parut ca esti dintodeauna membru AA .Desi sintem aproape un leat (eu am intrat in absinenta in martie 2008 ) tu ai fost SI ESTI un matur AA..Citeam postarile tale pe nerasuflate, abia apoi am avut curajul a postez si eu ceva si nu "acolo" .

"Cei care nu inteleg de ce se iese asa de greu din bola asta nu inteleg ca , pe alcoolic nu il sperie nimic, nici boala nici moartea, nimic. Amenintarile sotiei ca va divorta, lacrimi, destramarea familiei? Fleacuri."

Se pare ca nu numai eu "simteam"sau in ceea ce ma priveste "nesimteam" ce ai scris mai sus.

numai un alcoolic poate sa inteleaga alt alcoolic .Am vazut "impreuna " cu altcineva un film pe 2 ianuarie anul acesta.Filmul afost difuzt pe Universal chanel .Singur nu m putut sa ilvad pina la capat.Acolo este o scena in care o alcoolica stacu sticla si se gandeste daca sa o desfaca sau sa bea sau nu .Eu nu am rezistat niciodata inainte si daca aveam sticla in fata pina la urma ma "imuiam si desfaceam si iar o luam de la capat.Cealalta persoana are aproape un si a ineput sa creada ca poate singura .I-am spus ca creseste.Scuze ca nu avem timp gasim cu tonele peste tot insa regretele ca am intins mana nu repara nimic .
De aceea merg la grup de cite ori pot sau scriu aici pe forum chiar daca imi scriu mie tot mie imi face bine si nu ma mangai cu ideea ca poate cineva va invata si din experienta mea ca asa cum am mai scris mie imi este mai usor sa invat din experienta (greselile dar si succesele celorlalti ).

Iti multumesc ca ne scrii si tie iti sint recunoscator pentru abstinenta mea .

La multi ani de sf.Nicolae
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de asido1973 »

Pai eu in 24 iulie 2008 , am fost prins baut la volan , 2,84 la mie , si eram pe o masina plina cu vreo 52 de butelii , aragaz , mergeam pe malul dunarii ... Iar atunci politia nu a vrut sa inteleaga ca am baut in gura , ei sustineau ca la volan . Fiind recidiva , adica exact in urma cu o luna , iunie 2008 , ramasese definitiva , o condamnare de 6 luni cu suspendare , pentru 1,83 la mie , atunci . Si atunci , a doua zi , am cautat disperat pe internet , si am gasit asezamantul , imediat la patru zile , am plecat acolo , am avut un curaj nebun , ultima sticla de scandic de 500 ml , am baut-o la medias , inainte de a ma urca in maxi-taxi spre sibiu . oricum acolo , am realizat ca am o boala si ca se poate trata . Asta mi-a fost de mare ajutor pe viitor .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare baieti!

Eu m-am oprit din baut pe 9 ianuarie 2008. Am baut de pe 1 ianuarie ca niciodata.Cantitatile erau aceleasi, dar felul in care am facut-o,am impresia ca am vrut sa beau pana sa mor, sa fac vreun stop cardio ceva, nu stiu.
In dimineata de 9 ianuarie m-am oprit. M-am uitat pe fereastra si am vazut zapada din curte. Un alb din acela nu am mai vazut de atunci. Ceva din mine a zis " Gata".Atata a fost. Imi spusesem lucrul acesta de nenumarate ori, le promisesem celor dragi, am fost la preoti, manastiri, degeaba.
M-am dus la ai mei si le-am spus ca plec la Sura sa ma fac bine. Pe chipul lor nu se citea neincrederea. Cu asta eram obisnuit. Pe chipul lor am vazut o lehamite de viata si o resemnare. Nu intelegeau cum de ajunsesem in halul acela. Atatia ani.
Mi-au marturisit dupa vreo doi ani ca nu au crezut ca trec de coltul strazii.Ii inteleg.
Am ajuns pe 11 ianuarie la Sura. Treaz. Singur.
Mult mai tarziu mi-am dat seama ca nu am fost singur nici macar o clipa.Dar asta e alta poveste.

Cat despre draga de sticla de scandic, ce sa spun?Mi-a fost prietena de nadejde.Am avut prieteni chiar si mai buni, pe sora stalinskaia si pe fratele alexandrion. Pe spumoasa bergenbier. Prietenii stiu de ce.
Nu i-am mai vazut de mult. Adica i-am mai vazut, dar nu am mai stat la taclale ca pe vremuri. Acum sunt alte vremuri :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de tudor »

Salut !

Alta data as fi scris tomuri intregi ca raspunsla postarea ta .Am scris ieri ca nu ma avut necazuri. mi le-am facut singur band /Acum Dumnezeu ma incearca trimitindu-mi doua necazuri deoadata.Tata este pe patul de moarte cu cancer la prostata iar sotia are probleme mari de sanatate si ma tem pentru ea .Omeneste facem ce este posibil restul este PUTEREA LUI DUMNEZEU .

Ma rog si il rog sa ma tine tare si sa ne ajute sa trecem cu bine peste aceste incercari .

Va multumesc ca existati si ca am cui sa scriu .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hello, how are you ?

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Tudore,

Imi pare rau sa aud ca ai astfel de necazuri.Le doresc insanatosire grabnica , atat tatalui tau cat si sotiei tale. Tu vei face tot ce poti, sunt convins de asta , in rest e voia lui Dumnezeu.

Astept vesti bune de la tine. Doamne ajuta!
Scrie răspuns