021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Numai impreuna putem reusi !

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Numai impreuna putem reusi !

Mesaj de tudor »

Salut ,sint Tudor !


Nu conteaza de unde am luat acest text ci conteaza ca s-a obeservat ca functionam ca un grup de sprijin desi ne despart sute de kilometri si faptul ca ne sustinem reciproc ,conteaza enorm .

"... Dar exista intre noi o adeziune, o prietenie de o minunatie de nedescris. Sintem precum calatorii de pe un vapor scapat dintr-un naufragiu, cind camaraderia, bucuria si democratia sint raspindite de la pupa pina la prova. Insa, spre deosebire de emotiile celor scapati din naufragiu, bucuria noastra izvorita din evitarea dezastrului nu se stinge dupa ce ne reluam fiecare drumul sau in viata. Sentimentul ca am trecut impreuna prin aceeasi incercare este unul dintre elementele care ne leaga. Dar, singur sentimentul acesta nu ne-ar fi apropiat atit cit sintem. Ceea ce este extraordinar, pentru fiecare dintre noi, este ca am descoperit o solutie comuna. Avem o cale de iesire cu care sintem absolut de acord si care ne uneste intr-o actiune prieteneasca, armonioasa. In ce consta marea veste pe care o transmite aceast program de viata celor care sufera de alcoolism. Boala de acest gen - noi am ajuns la convingerea ca este o boala - afecteaza anturajul suferindului mai rau decit oricare alta. Un bolnav de cancer atrage mila tuturor, si nu minie sau sentimente ranite. Nu e la fel in cazul alcoolismului, deoarece aceasta maladie aduce cu sine distrugerea a tot ce este important in viata. Ea ii afecteaza pe toti cei aflati in preajma suferindului. Sursa de neintelegeri si de resentimente cumplite, alcoolismul aduce insecuritatea financiara, dezgustul patronilor si al prietenilor; compromite fericirea copiilor nevinovati, a sotiilor si parintilor; seamana tristetea in familii - lista nenorocirilor ramine deschisa. Speram ca aceasta pagina web sa-i informeze si sa-i mangiie pe cei care sunt sau ar putea fi atinsi de acest flagel. Caci sint multi. Nici psihiatri foarte competenti care au avut de-a face cu noi n-au reusit sa convinga un alcoolic sa discutam cazul fara retineri. Lucru straniu, sotiile noastre, parintii si prietenii nostri intimi ne gasesc si mai inabordabili decit sintem pentru psihiatri si alti medici. In schimb, ex-bautorul care a gasit solutia noastra si care e bine inarmat cu date despre sine poate - in general - sa cistige intreaga incredere a altui alcoolic in citeva ore. Dar, cita vreme aceasta intelegere nu exista, nu este nimic de facut, sau aproape nimic. Faptul ca omul este abordat de o persoana care a trecut deja prin aceeasi dificultate, ca o aude vorbind fara indoiala in cunostinta de cauza, ca vede in comportamentul ei ca detine un raspuns real, ca poate constata ca acea persoana nu-si da aere de superioritate, nici nu face pe sfanta, precum si faptul ca nu are de-a face cu taxe de platit, nici cu persoane ce urmaresc vreun interes ori cu persoane carora sa fie nevoit sa le faca pe plac, nici cu predici de indurat - in sfirsit, toate la un loc fac ca aceasta abordare sa fie mai eficace. Dupa o astfel de abordare, multi sunt aceia care "isi iau patul lor si umbla." Nici unul dintre noi nu-si face o vocatie din acest gen de munca si nu credem ca am fi mai de folos daca am proceda asa. Suntem convinsi ca eliminarea bauturii nu este decat un inceput. Este mult mai important sa punem principiile in aplicare acasa, la lucru in afaceri.
O parte din timpul liber o petrecem pentru a ajuta alcoolicul care mai sufera...."

viewtopic.php?f=4&t=1039&p=3736#p3736
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Numai impreuna putem reusi !

Mesaj de dudaev »

Buna tuturor si va multumesc frumos ca functionati ca un grup de sprijin ,uni dintre noi avind o mare experienta de a sustine si a ajuta ALCOLICI ABSTINETI care vor sa se lase de aceasta boala care face dezastre in viata de zi numita ALCOLISM
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Numai impreuna putem reusi !

Mesaj de dudaev »

Datorita acestui grup si acestui forum am aproape un an de abstinenta totala Va multumesc tuturor pentru sfaturile si incurajarile care mi leati dat CU STIMA VICTOR
Scrie răspuns