021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de dani »

Biblia Online in Limba Romana-Aceasta pagina web contine traducerile Dumitru Cornilescu si Ortodoxa a Bibliei in limba romana si ofera posibilitatea de cautare avansata a unui cuvant sau expresii in textul biblic.
http://www.ebible.ro/
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Relus »

[url]Ghid 12 Pasi :http://www.scribd.com/fullscreen/109865757?access_key=key-22lt65aspcqhsh31f87z
[/url]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Relus »

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de colica zis alcoolica »

Un text care l-am citit la Cristi si Simona si care mi-a placut , despre bine si rau :
"Povestea celor doi lupi

A fost odată un bătrân care și-a chemat nepoții în jurul său pentru a le spune o poveste. S-au așezat cu toții în jurul focului și apoi bunicul a început să le spună povestea.
“Eu sunt câmpul de bătaie dintre doi lupi.Un lup este cel al dragostei oneste, bunătății, generozității, carității și ascultării, și cel de-al doilea al urii,cruzimii, lăcomiei, nepăsării, minciunii și neascultării. Și același război se desfășoară în fiecare dintre voi,incluzându-te și pe tine.”
Nepoții au stat tăcuți și înmărmuriți cu ochii la bunicul lor, când una dintre nepoțele l-a întrebat:
„Bunicule, care dintre lupi a câștigat?”
Bunicul a zâmbit și nu a spus nimic pe moment, replicând ulterior.
“Lupul pe care îl hrănim cel mai des".

Sursa :http://drumuricatretine.wordpress.com/category/metafore-terapeutice/
Multumesc Simona si Cristi pt. text .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de freedom »

citesc o carte foarte interesanta si o recomand.
"Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie", de Dionysios Farasiotis.

autorul a petrecut mult timp atat pe Muntele Athos, cat si in ashramuri din India,
incercand sa inteleaga care e calea cea mai potrivita pentru sufletul lui.
mie mi-e de folos lectura asta, fiindca nu prea am educatie religioasa, iar
autorul descrie ceea ce a descoperit pe pielea lui, exact ca mine, asa ca inteleg pas cu pas.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Relus »

[url]ity of Angels - Click aici pentru vizionare online cu subtitrare
2. If Only - Click aici
3. Secretariat - Click aici
4. What Dreams may come - Click aici
5. The Blind Side - Click aici
6. Julie & Julia - Click aici
7. 1000 de cuvinte - Click aici
8. Inchisoarea ingerilor - Click aici
9. Erin Brockovich - Click aici
10. Precious - Click aici
11. The Tree of Life - Click aici
12. Finding Neverland - Click aici
13. The Vow - Click aici
14. Enchanted - Click aici
15. Powder - Click aici
16. American Beauty - Click aici
17. Peaceful Warrior - Click aici
18. August Rush - Click aici
19. Avatar - Click aici
20. New Year's Eve - merita sa il vedeti in preajma Anului Nou - Click aici
21. The Words - Click aici
22. Ms. Nobody - Click aici
23. Sleepless in Seattle - Click aici
24. You've got mail - Click aici
25. When Harry met Sally - Click aici
26. Seven Pounds - Click aici
27. Gandhi - Click aici
28. The Shift - Click aici
29. Conversatii cu Dumnezeu - Click aici
30. Efectul Umbrei - Click aici[/url]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Relus »

- Pasul Unu -
„Am admis ca eram neputinciosi in fata adictiei – ca nu mai eram stapani pe viata noastra“

Orice lucru are un inceput. Asa se intampla si in cazul Celor 12 Pasi. Primul Pas este inceputul procesului de recuperare. Vindecarea incepe de aici. Nu putem merge mai departe pana nu parcurgem acest Pas.
Unii dintre noi se vor lasa calauziti de intuitie in parcurgerea acestui Pas, altii vor alege o modalitate mai sistematica. Motivele pentru parcurgerea primului Pas vor fi diferite, de la un membru al Dependentilor* Anonimi la altul. Poate ca unii dintre noi acum intra in recuperare si tocmai au pierdut o batalie lunga si devastatoare cu adictia. Poate ca altii sunt in recuperare de ceva timp, abstinenti, dar au descoperit ca adictia lor a devenit activ in alte domenii ale vietii, fortandu-i sa se confrunte inca o data cu neputinta si cu pierderea controlului. Maturizarea nu este intotdeauna motivata de durere; poate ca este doar momentul potrivit sa parcurgem din nou Pasii, incepand astfel un nou stadiu al calatoriei noastre fara sfarsit spre recuperare.
Unii dintre noi vom gasi o oarecare usurare in faptul ca ceea ce ne-a facut sa ajungem atat de jos este o boala si nu un esec de moralitate. Altora nu le va pasa prea mult care este cauza caderii lor, pur si simplu vor o iesire.
Oricare ar fi cazul, este vremea parcurgerii pasilor. Este vremea sa facem ceva concret, care ne va ajuta sa ne eliberam de dependenta noastra. Speranta noastra este sa ne insusim principiile Pasului Unu. Vrem ca principiile de capitulare, acceptare, umilinta, bunavointa, sinceritate si minte deschisa, sa devina o parte fundamentala a fiintei noastre.
In primul rand, trebuie sa ajungem la capitulare. Sunt o multime de modalitati de a face acest lucru.
Pentru unii dintre noi, drumul parcurs pana la Primul Pas a fost de ajuns pentru a ne convinge ca singura noastra alegere este capitularea neconditionata. Altii, incep procesul de recuperare chiar daca nu sunt convinsi in totalitate ca sunt dependenti*, sau ca au ajuns la limita de jos. Numai atunci cand parcurgem Primul Pas ne convingem cu adevarat ca suntem dependenti*, ca am ajuns la limita de jos si ca trebuie sa capitulam.
Inainte de a incepe Primul Pas, trebuie sa fim abstinenti, cu orice pret. Daca suntem nou veniti in D.A, primul lucru pe care trebuie sa-l facem este sa privim la efectele adictiei in viata noastra si trebuie sa renuntam la a savarsi orice actiune care face obiectul dependentei* noastre. Daca avem o perioada de abstinenta si facem din nou Pasul Unu, pentru neputinta si lipsa de control in fata unui anumit tip de comportament, trebuie sa gasim o cale prin care sa ne oprim de la acel comportament. Capitularea noastra nu trebuie sa fie umbrita de mentinerea in continuare a acelui comportament.

ADICTIA

Ceea ce ne face sa fim dependenti* nu este nici cineva sau ceva din afara noastra, nici comportamentul nostru, ci boala de care suferim – adictia. Este ceva in noi care ne face incapabili sa controlam felul in care ne lasam prada patimii. Acelasi „ceva” ne face sa ne manifestam obsesiv si nestapanit si in alte domenii ale vietii noastre. Cum putem descoperi daca boala noastra este activa?
Atunci cand suntem prinsi in capcana unui comportament obsesiv, nestapanit, egoist; atunci cand suferim indelungate stari depresive, care nu duc decat la o si mai mare decadere fizica, mintala, spirituala si emotionala.

• Ce inseamna pentru mine „dependenta*”?
• Am observat in ultimul timp ca boala mea este activa? In ce fel?
• Ce se intampla atunci cand sunt obsedat de un anumit lucru? Am un anumit tipar de gandire?
Descrie.
• Cand imi vine in minte ceva, actionez imediat, fara sa ma gandesc la consecinte? In ce alte imprejurari ma comport nestapanit, impulsiv?
• In ce fel egocentrismul a afectat atat viata mea cat si pe a celor din jur?
• In ce fel am fost afectat de dependenta* din punct de vedere fizic, mintal, spiritual si emotional?

Boala noastra se poate manifesta in nenumarate feluri. Atunci cand venim pentru prima oara in D.A, credem ca singura noastra problema este, bineinteles, adictia. Dar, mai tarziu vom descoperi ca dependenta ne-a afectat viata in multe alte feluri.

• Care este felul specific in care adictia mea s-a manifestat cel mai recent?
• In ultimul timp, am fost obsedat de o persoana, un loc sau un lucru? Daca da, in ce fel aceasta obsesie a impiedicat relatiile mele cu alti oameni?
• In ce alt mod am fost afectat de aceasta obsesie, fizic, mintal, spiritual sau emotional?

NEGAREA

Negarea este acea componenta a bolii noastre care ne spune ca ….!!? nu suntem bolnavi. Atunci cand suntem in negare, suntem incapabili sa vedem realitatea bolii de care suferim. Intotdeauna ne spunem ca lucrurile nu sunt chiar atat de rele. Dam vina pe toti cei din jur: familie, prieteni, colegi, sefi. Ne comparam cu alti dependenti*, care, dupa parerea noastra, sunt mai impatimiti decat noi.
Daca am renuntat la dependenta* de ceva timp, ne vom consola spunand ca nimic din comportamentul nostru de acum nu poate fi mai rau decat cel de pe vremea cand ne lasam prada patimilor noastre.
Una dintre cele mai usoare modalitati de a ne da seama daca suntem sau nu in negare este analizarea propriului comportament, incercand sa ne dam seama daca nu cumva am inceput sa cautam tot felul de scuze pentru felul irational in care ne purtam.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de Relus »

• Am inventat diverse scuze neadevarate pentru comportamentul meu? Care au fost acestea?
• Am actionat vreodata nestapanit, in urma unei obsesii, iar apoi m-am prefacut ca, de fapt, planuisem sa actionez asa? Cand s-a intamplat asta?
• In ce fel am dat vina pe altii pentru propriul meu comportament?
• Descrie imprejurari in care ai comparat felul in care se manifesta patima ta, cu felul in care se manifesta la altii.
• Cred ca problema mea este destul de grava, fara sa fie nevoie sa ma compar cu altii?
• Compar acum vreo manifestare recenta a adictiei mele cu viata mea inainte de a renunta la actiunile dependentei* mele ?
• Sunt cumva macinat de gandul ca ar trebui sa stiu mai mult de atat? Cred ca am deja destule informatii despre dependenta* si recuperare ca sa-mi pot infrana comportamentul inainte de a scapa de sub control?
• Evit sa intru in procesul de recuperare, pentru ca mi-e frica de rusinea pe care o voi simti atunci cand va trebui sa ma confrunt cu consecintele adictiei mele? Sunt ingrijorat de ceea ce altii vor gandi despre mine?

LIMITA DE JOS : DISPERARE SI IZOLARE

Inevitabil, adictia noastra ne aduce in situatia in care nu mai putem nega ca avem o problema. Zidul de minciuni si iluzii va cadea atunci cand ne vom confrunta, fata in fata, cu cruda realitate – intorsatura dramatica pe care a luat-o viata noastra. Ne vom da seama ca am ajuns sa traim pur si simplu fara speranta. Vom descoperi ca nu avem prieteni si ca relatiile noastre afective nu sunt decat o parodie, un fals. Desi s-ar parea ca totul este pierdut atunci cand descoperim ca am ajuns intr-o astfel de situatie, adevarul este ca trebuie sa trecem si prin acest punct, inainte de a incepe „marea calatorie” a recuperarii.

• Ce criza a vietii mele m-a facut sa intru in recuperare?
• Cand mi-am dat seama pentru prima oara ca am probleme? Am incercat sa fac ceva in aceasta privinta? Daca da, descrie ce anume. Daca nu, spune de ce.

NEPUTINTA

Noi dependentii*, avem reactii diferite la auzul cuvantului neputinta. Unii dintre noi recunosc faptul caacest cuvant descrie cel mai bine situatia noastra si atunci cand admitem ca suntem neputinciosi infata adictiei, traim chiar un sentiment de usurare. Altii, resping cu toata puterea acest cuvant, pentruca il asociaza cu slabiciunea sau cu lipsa de caracter. Intelegand ce inseamna neputinta, precum siimportanta vitala pe care o are admiterea ei in recuperarea noastra, vom putea trece peste ideilegresite pe care le avem in legatura cu acest cuvant.
Putem spune ca suntem neputinciosi atunci cand nu mai avem nici un fel de control asupra fortei carene conduce viata. Adictia de care suferim este o astfel de forta incontrolabila si manipulatoare. Nuputem reduce sau controla intensitatea dependentei* noastre, nici chiar atunci cand ajungem in situatia de a pierde lucruri sau fiinte care ne sunt foarte dragi. Nu ne putem opri nici macar atunci cand suntem constienti ca dependenta* noastra ne va provoca boli grave. Constatam ca facem lucruripe care nu le-am fi facut niciodata, daca nu am fi fost sub influenta adictiei, si care ne fac sa necutremuram de rusine si oroare atunci cand ne gandim la ele.
Adesea, luam hotarari de genul: „nu vreau sa mai fac”, sau „nu voi mai face niciodata“ dar, la prima ocazie, ne dam seama ca ne este pur si simplu imposibil sa ne oprim. Poate ca unii dintre noi au incercat sa se abtina de la comportamentul sau adictiv*, avand chiar si succes pentru o scurta perioada de timp. Dar, daca nu urmam un program riguros de recuperare vom constata ca adictia noasta, netratat corespunzator, ne va aduce in aceeasi stare in care fusesem mai inainte.
Pentru a parcurge cu succes Primul Pas, trebuie sa ne demonstram noua insine, cu toata sinceritatea, ca suntem neputinciosi in fata adictiei.

• Care este lucrul fata de care ma consider neputincios?
• Am facut lucruri, in timp ce ma lasam prada patimii mele, pe care nu le-as fi facut niciodata atunci cand constientizam patima mea? Care sunt acestea?
• Ce anume am facut uneori ca sa retraiescstarile pe care mile da dependenta* mea, fapte care in mod normal, sunt impotriva principiilor mele?
• In ce fel personalitatea mea se schimba atunci cand sunt sub influenta adictiei? (Exemplu : devin increzut, arogant, violent, pasiv, manipulativ, plangacios, excesiv de vesel…?)
• Ii manipulez pe altii cu scopul de a obtine obiectul dependentei* mele ? In ce fel?
• Am incercat vreodata sa ma abtin, dar am constatat ca nu pot?
• Am incercat vreodata sa ma opresc fara nici un fel de ajutor din partea altcuiva, dar am constatat ca viata este dureroasa, trista si plictisitoare fara adictia* mea, asa ca, perioada mea de abstinenta a fost foarte scurta? Descrie astfel de ocazii.
• In ce fel adictia mea mi-a facut rau atat mie, cat si persoanelor din jurul meu?
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de dani »

Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Topic destinat cartilor, filmelor, textelor folositoare

Mesaj de dani »

Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns