021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

MAGIC !

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

MAGIC !

Mesaj de boboc »

M.A.G.I.C.

Anthony Hamilton vorbeşte, în cartea “Mind, time and power” (nu stiu sa fi aparut si in limba romana) despre 5 teme de fapt, care te ajută să îţi creezi viaţa pe care ţi-o doreşti.
Ingredientele de care vorbeşte el sunt următoarele:

M – motivation

Vorbim despre motivaţie care este atât un MOTIV pentru a acţiona cât reprezintă şi forţa de a te mişca înspre împlinirea dorinţei. Ca să perseverezi în drumul ales de tine trebuie să stii atât CE ANUME iţi doreşti cât şi DE CE îţi doreşti acel lucru.
Să ştii clar de ce îţi doreşti ca acel vis să devină realitate, şi nu doar să îţi hrăneşti ego-ul. Să ştii DE CE vrei ceva, transforma intenţia pe care o avem într-o forţă care ne ridică nivelul vibraţiei la nivelul dorinţei şi o materializează pe aceasta. Am trăit asta şi pur şi simplu simţi că vibrezi şi dorinţa ta e una cu tine.

A – attitude

S-a vorbit mult despre atitudinea “potrivită”, nu voi insista prea mult. Ce se intamplă de fapt: filtrăm anumite gânduri, ne gândim mai mult la un anumit gând decât la celălalt. Atitudinea ne modelează percepţiile, aşa că vedem într-un anumit fel ceea ce se întâmplă în viaţa noastră.
Atitudinea dă semnificaţie, formă şi textură atât lumii noastre exterioare cât şi celei din sufletul nostru. Atitudinea pe care o avem determină atât condiţiile pe care le întâlnim dar şi emoţiile pe care le trăim.
Ma gândesc că ceilalţi mă vor percepe nedemn de succes… şi aşa mă vor percepe. Mă tem că voi avea emoţii atât de mari încât îmi va fi greu să scot vreun cuvânt… şi aşa se va întampla. Ceea ce e important să faci este să ştergi, să dai delete atitudinilor negative şi să inserezi atitudini pozitive. Schimbându-ţi atitudinea îţi schimbi viaţa.

G – goals

Obiective sau, cum îmi place mie să le spun, dorinţe. Vrem să trăim viaţa în felul nostru, să ne reprezinte, să ne simţim împliniţi. Dacă nu ştii ce vrei, nu ai cum să ai… ce poţi avea dacă nu ştii ce vrei?! Mie îmi place să spun că îţi creionezi viitorul, ai dorinţa, drumul spre dorinţa ta şi nu ştii cum va fi. De aceea este fenomenal , pentru că de drum e important să te bucuri !Însă ca să te bucuri de drum e bine să ştii încotro vrei să mergi, chiar dacă pe drum mai schimbi dorinţe, vise. Asta deoarece ţi-e tot mai clar ceea ce vrei. Îmi place să spun că ai cu tine un creion cu radieră…. îţi spui dorinţa… poate vine din tine, însă poate vine din EGO, poate nu e de fapt dorinţa ta, ci a celor din jurul tău. Iar atunci când îţi dai seama poţi lua creionul şi o rescrii.
Când reuşeşti să devii flexibil, să te “abandonezi” vieţii, atunci dorinţele tale autentice ies la suprafaţă şi magia are loc.

I – Imagination

Imaginaţia este esenţială, este legătura dintre lumea ta interioară şi lumea exterioară. Cu toţii cunoaştem puterea vizualizării. Dacă nu reuşim să ne imaginăm cum ar fi viaţa noastră putem deveni victime ale gândurilor noastre.
Atunci când reuşim să avem o imagine clară a ceea ce ne dorim, asociind şi o trăire pozitivă acesteia, putem crea acea dorinţă în realitate. Nu pot să uit acea zi când mi-am dorit o vacanţă, mi-am imaginat că voi fi acolo şi am ajuns să văd imaginea din mintea mea în realitate.

C – Consciousness

Este important să devenim conştienţi de cât de puternică este motivaţia noastră, care este atitudinea noastră, cât de clare sunt dorinţele noastre, să încercăm să ne imaginăm cum ar fi dacă… În felul ăsta suntem TREJI şi putem profita de oportunităţile pe care le atragem.
Poate fi pur şi simplu MAGIC. :P


- articol scris de Delia Muresan-
Scrie răspuns