021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

BIBLIOTECA :: TRAIESTE IN SENINATE!

Materiale folositoare, filme, texte, AA.

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

TRAIESTE IN SENINATE!

Mesajde tudor » 02 Feb 2010, 21:49

" Cind betivul este in stare apriga de mahmureala din cauza cantitatii mari baute ieri ,n-are cum sa se simta bine azi .Dar, exista si un alt fel de mahmureala ,cea pe care o mai traim citeodata cite unii dintre noi,fie din cei ce beau sau dintre cei abstinenti - este MAHMUREALA SUFLETEASCA !.Ea este uneori rezultatul unei suite de emotii negative de ieri,ori poate de azi- emotii ca minia ,teama,invidia,gelozia si altele care secatuiesc sufletul si intuneca cugetul !
Daca vrem intr-adevar sa traim senin astazi,miine si in fiecare zi ,cu siguranta avem nevoie de eliminarea acestui gen de mahmureli ,insa nu inseamna ca ar fi necesare niste incursiuni morbide prin trecut.Necesare sint doar recunoasterea si corecterea greselilor -acum ! "
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Re: TRAIESTE IN SENINATE!

Mesajde tudor » 02 Feb 2010, 22:44

IUBEŞTE NECONDIŢIONAT...VIAŢA!

Consumul excesiv de resentimente, ură, furie, invidie, răutate şi nemulţumire, dăunează grav sănătăţii emoţionale!
Mi-ar plăcea să putem da timpul înapoi şi să ne regăsim sufletele de copii mici care nu ştiau să vorbească decât o limbă: cea a iubirii. Creştem mari şi sufletele ne rămân mici. Ne înmulţim preocupările şi ne diversificăm plăcerile. Ne condiţionăm fericirea şi ne mirăm că nu ne mai găsim pacea iar minţile ne rătăcesc pierdute prin nonsens. Unde greşim? Cum ajungem să ne lăsăm copleşiţi de ură pentru cei care nu ne oferă ce ne dorim sau ne-au rănit? Cum ne blocăm minţile în inchisorile invidiei şi geloziei aşa încât nu ne mai găsim drumul pe care să mergem împăcaţi? Cum oare ne putem sufoca cu nemulţumire şi intoxica cu furie fără să ne dăm seama cât de mult rău ne facem nouă şi celor din jur?
Punem atâtea condiţii şi apoi ne mirăm că rămânem rătăcitori neîmpliniţi şi dezamăgiţi. Viaţa nu e o listă de condiţii şi criterii ce trebuiesc marcate ca să putem spune că am găsit fericirea. Nu e o reţetă de ingrediente ce trebuie amestecate ca să dea produsul final mulţumirea. Viaţa e o călătorie unică, misterioasă şi fascinantă a fiecăruia dintre noi. Are ca destinaţie moartea aşa că singurul scop pe care ni-l putem propune pentru ea, este să o trăim. Din păcate credem eronat că avem nevoie de o finalitate aşa că ne stabilim singuri pe drum ţinte de care ne cramponăm uitând esenţialul: să iubim necondiţionat şi pe parcursul întregii călătorii, viaţa! Nu avem posibilitatea să o repetăm dacă am uitat ceva, nu o putem schimba nici modifica pe ici pe colo dacă nu ne iese cum dorim. Putem doar să o iubim aşa cum e, să ne bucurăm de ea şi pe parcursul călătoriei să învăţăm să ne iubim
necondiţionat pe noi şi pe cei alături de care călătorim. Totul ar fi aşa mult mai simplu, mai frumos şi mult mai sănătos.
Iubeşte-ţi necondiţionat viaţa şi ea te va răsplăti necondiţionat cu iubire!

Numai gânduri bune!
Aveţi grijă de voi!

ANIELA MINU
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 13 Feb 2010, 02:14

Paradoxurile vieţii

1. Cu cât opui o mai mare rezistenţă faţă de ceva cu atât va persista mai mult.
Exact ceea ce încerci să eviţi, exact acele lucruri te vor atrage. Şti că ceea nu vrei să se întâmple, se întâmplă tocmai pentru că te-ai chinuit atâta să nu se întâmple.
2. Nemulţumirile tale faţă de ceilalţi sunt de fapt temerile pe care le ai faţă de tine.
Atunci când te legi de cineva sau de un anumit grup înseamnă că regăseşti la acea persoană sau grup ceea ce nu poţi accepta la tine însuţi. Frica de a părea stupid, urât, devalorizat de societate, nedemn, egocentrist, sărac etc.
3. Atracţie opusă.
Cu cât îmi dau seama că bărbaţii şi femeile sunt absolut diferiţi, cu atât sunt mai uimit că mulţi dintre noi au rămas împreună, fericiţi la nesfârşit. Este un adevărat miracol cum funcţionează!
4. Credinţa profundă că nu eşti destul de bun.
Cu TOŢII ne învârtim în jurul unei variante a acestei chestiuni "Nu sunt destul de bun, Nu contez, Nu merit nimic, Sunt rău, Nu poate să mă iubească nimeni". Cum putem fi cu toţii de neacceptat!! HA, ha, ha! Gluma este în mâinile noastre!

5. Afară cu cele vechi, înăuntru cu cele noi.

Pentru a putea primi ceva nou în viaţa ta este important să te debarasezi de ceva vechi. Uneori ne ţinem de cele vechi (relaţii, locuri de muncă etc.) până când cele noi ies în cale … dar până nu ne debarasăm de cele vechi, cele noi nu au loc să intre în viaţa noastră.

6. Caută în interior ceea ce găseşti în exterior.

Orice cauţi în afara ta, este aproape sigur că nu vei găsi. Dacă căutăm dragoste, aprobare, securitate sau validare din parte circumstanţelor externe, cum ar fi diplome educaţionale parteneri intimi, status social şi toate capcanele vieţii bune, avem toate şansele să ajungem nefericiţi şi cu o goliciune în suflet. Numai atunci când înveţi să îţi dăruieşti aceste lucruri ţie însuţi prima dată, le vei putea simţi consistent, şi asta pentru că sunt sub controlul tău. Poţi să îţi dăruieşti dragoste ţie în orice moment! Dar câţi dintre noi o facem?

7. ŞI
Suntem forţe opuse în aceeaşi entitate. Cu toţii suntem energie feminină şi masculină, lumină şi întuneric, fericiţi şi trişti, mânioşi şi liniştiţi. Încorporăm toate aceste lucruri, cu toate că de multe ori încercăm să fim doar unul dintre ele. Suntem atât capetele spectrului cât şi cale de mijloc. Mi-am ales un cuvânt al anului - ŞI. De fiecare dată când variantele din viaţa mea mi se par alb şi negru, spun cuvântul ŞI, apoi caut întregirea.

8. Răspunsul.
Cu toţii căutăm răspunsuri. Cred că asta ţine de faptul că suntem fiinţe umane şi că avem aceste minţi foarte inteligente. Dar răspunsurile sunt relative. Relative la context, la oamenii care sunt implicaţi, la momentul în timp. Atenţie la capcană: chiar dacă spui că nu cauţi răspunsuri, acela îţi este răspunsul … să nu cauţi. Te-ai prins! Nu poţi scăpa.

9. Ceea ce reprimi iese la iveală oricum.
Societatea noastră încurajează o existenţă umană non-emoţională. Am fost învăţaţi că a fi emoţionali este o slăbiciune, şi că logica şi raţiunea guvernează. Cu toate astea, emoţiile sunt o parte din cele 4, ale fiinţei noastre: spirituală, mentală, fizică şi emoţională. Şi toate aceste 4 părţi ne furnizează inteligenţă. Dând la o parte sau reprimând una dintre ele, ne lipsim de informaţii şi inteligenţă suplimentară. Când îţi reprimi emoţiile, ele nu trec de la sine, nu dispar oricât ţi-ai dori sau ai crede acest lucru. Ele se depozitează energetic înăuntrul tău şi te pot face bolnav, te împiedică să reuşeşti în alte domenii din viaţa ta, şi/sau explodează în forme extreme. Poţi să îţi îngropi emoţiile mult timp dar ele vor ieşi la suprafaţă într-un fel sau altul. Şi de cele mai multe ori în moduri distructive pentru tine şi pentru ceilalţi din jurul tău. Nu te păcăli singur. Învaţă să simţi şi să-ţi exprimi emoţiile, indiferent de ceea ce societatea sau grupul de egali spune.
10. Principiul atracţiei
Intenţia + Predarea = Atracţie. Dacă ai intenţii în legătură cu ceea ce vrei ŞI predai rezultatul, cu atât devi mai atractiv, şi vei avea şanse mai mari să primeşti ceea ce vrei.
:D VA DORESC SA AI O ZI EXCELENTA !
ImagineOLD Tudor

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 27 Feb 2010, 10:17

"IERI, AZI, MÂINE
Există două zile cu care nu are rost să ne batem capul, două zile
în care nu au de ce să încapă teama şi îndoiala.
Una dintre aceste zile este cea de IERI, cu greşelile şi grijile ei,
cu gafele şi defectele ei, cu durerile şi suferinţele ei. Ziua de IERI nu o
mai putem răscumpăra cu toţi banii din lume. Nu mai putem desface
absolut nimic din ceea ce am făcut, nu mai putem şterge o iotă din cele
rostite. Ziua de IERI a trecut.
Cealaltă zi cu care nu are rost să ne batem capul este cea de
MÂINE, cu posibilele ei adversităţi şi poveri, cu promisiunile ei mari şi
realizări mici. Şi ziua de MÂINE este în afara puterii noastre de control.
Soarele zilei de MÂINE va răsări fie în toată splendoarea lui, fie după o
mască de nori, dar va răsări. Până atunci însă, nu putem miza pe ziua
de MÂINE, pentru că ea nu s-a născut încă.
Astfel, rămâne o singură zi, cea de AZI.
Orice om poate duce bătălia unei singure zile. Numai atunci când
tu şi eu adunăm poverile celor două eternităţi, IERI şi MÂINE, numai
atunci ne prăbuşim sub greutate. Nu experienţa zilei de AZI îi
înnebuneşte pe oameni, ci remuşcarea sau amărăciunea faţă de ceva
întâmplat IERI sau groaza faţă de ceea ce poate aduce MÂINE.
De aceea, haideţi să trăim fiecare zi la timpul ei!"

Din preambulul citit la sedintele AA

Sint Tudor AA si va sint recunoscator pentru abstinenta mea !
Va doresc un sfirsit de saptamina placut ! :)
ImagineOLD Tudor

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde asido1973 » 27 Feb 2010, 21:02

interesant . asa e , traieste doar astazi , maine ... nu se stie
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Înapoi la “BIBLIOTECA”