021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de asido1973 »

pai un alcoolic , fara smerenie si umilinta , nu reuseste nimic . asta e clar , bobocule !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Pentru steluța, și nu numai...

Mesaj de boboc »

Fiecare licărire a adevărului care se arată pe masură ce lucrez la îmbunătățirea mea, începe să contureze luminozitatea unei stele ! Fie ca eu să știu că aceste stele sunt ceea ce am nevoie pentru a-mi vedea calea și de a naviga în siguranță ! Fie ca eu să fiu conștient că nu e nevoie să acostez la orice port necunoscut, dacă sunt în căutarea direcției mele.
Aceste stele sunt tot timpul acolo, să mă uit la ele, să mă ghidez după ele !

Ce sa-mi amintesc azi:
Găsește stelele fixe și agață-te de ele !

Să aveți o zi binecuvântată !
:P
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de steluta »

Doamne, dă-mi puterea de a persevera ştiind că Tu îmi eşti alături şi gata să mă ajuţi atunci când Ţi-o cer şi când cred cu tărie că mă vei sprijini.


June Curtis: “Fără tenacitate, îndrăzneală, hotărâre, curaj, devenim goi, forme tremurânde ale umanităţii sfâşiate de furtunile vrăşmaşe care, inevitabil se abat în drumul nostru.”

Multumesc Boboc pentru tot ceea ce impartasesti cu noi. Minunat!
Un sfarsit de saptamana excelent tuturor
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de tudor »

Rugăciunea Sfântului Francisc

Doamne, fă-ne uneltele păcii Tale,
unde este ură, învredniceşte-ne să semănăm iubire;
unde este nedreptate, iertare;
unde este discordie, unitate;
unde este neîncredere, credinţă;
unde este disperare, speranţă;
unde este întuneric, lumină;
unde este tristeţe, bucurie.
Încuviinţează să nu căutam prea mult,
nu să fim mângâiaţi, ci să mângâiem,
nu să fim înţeleşi, ci să înţelegem,
nu să fim iubitori, ci să iubim.
Pentru că atunci când dăm, primim;
atunci când iertăm, suntem iertaţi
şi atunci când murim, ne naştem pentru viaţa veşnică.

- rugăciune atribuită Sfântului Francisc ¬-

TUTUROR VA DORESC UN SFIRSIT DE SAPTAMINA PLACUT :)
Fericirea nu Constã în a Avea Ceea ce Vrei,
Ci în a Vrea ceea ce Ai!!!

TUDOR AA :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de asido1973 »

multumim , si tie o zi frumoasa !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Dumnezeu ne-a dat si mintea

Mesaj de boboc »

Intr-o zi, s-au intalnit intr-o biblioteca trei crestini. Patrunsi de frumusetea cartilor pe care le citeau, nici nu au observat ca s-a facut seara. Deodata, lumina s-a stins si au ramas cufundati in intuneric.
Unul dintre ei zise:
- Hai sa ne rugam. Sa facem fiecare "Tatal nostru..." si poate Dumnezeu se va indura de cel ce se roaga mai frumos si lumina se va aprinde.
Ceilalti doi au fost imediat de acord. Primul a inceput sa se roage. Ruga sa a fost frumos spusa, dar camera a ramas in continuare in intuneric. Atunci s-a rugat si al doilea. Rugaciunea lui nu putea sa nu te impresioneze. Cuvintele veneau din inima, spuse cu multa evlavie, dar lumina a ramas tot stinsa.
In sfarsit, a inceput si cel de-al treilea sa isi spuna rugaciunea. Doar ca, in timp ce rostea cuvintele cu smerenie, linistit si cu grija, s-a ridicat de la masa unde se aflau cu totii, a plecat incet, pe pipaite, spre intrare, a gasit tabloul electric, a schimbat siguranta si s-a intors.

In timp ce el isi incheia rugaciunea, spunand "Amin", intreaga incapere fu inundata de lumina.

:P
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de asido1973 »

Frumoasa parabola ! asa e si in viata alcoolicului dependent , de multe ori , Doamne scapa-ne , Doamne da-ne putere , Doamne da-ne lumina , dar nu mergem pana la tablou sa schimbam siguranta . De multe ori alcoolul , e ca o funie legata de un tractor , iar tu te tii de ea , si esti tarat prin toate gropile si tipi , Doamne scapa-ma , cand e atat de simplu , tu trebuie doar sa dai drumul la funie . Amin ! ( asa sa fie ) .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de tudor »

DUMNEZEU ITI DA ,DAR NU ITI PUNE IN TRAISTA !
DUMNEZEU TREBUIE AJUTAT SA FACA SA SE IMPLINEASCA LUCRURILE PENTRU CARE TE-AI RUGAT!
VA DORESC SA AVETI O DUMINICA PLACUTA ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de asido1973 »

pai , am spus eu altceva ? exact asta am explicat .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Să nădăjduim....

Mesaj de boboc »

Sa nadajduim, dar nu exagerat

O femeie, care obisnuia sa mearga la biserica si se credea cuvioasa, era tinuta de patima mandriei, dispretuindu-si semenii si indreptatindu-se in acestea prin cuvintele: "Dumnezeu singur imi ajunge, iar eu nu nadajduiesc spre om."

Dar Dumnezeu a vrut s-o tamaduiasca si i-a trimis o "doctorie" destul de amara.

Astfel, intr-o buna zi, pe cand se intorcea femeia de la biserica, trecand peste o punte, cazu in apa. Astfel stand lucrurile, incepu biata femeie sa strige dupa ajutor. Cum in preajma era ceva lume, un vecin ajunse imediat acolo, dar vazand cine este in apa, zise:

- De buna seama ca nu de ajutorul meu ai mata nevoie, caci mereu spui ca "Dumnezeu singur iti ajunge si in om nu nadajduiesti" - si pleca omul mai departe.

Ajunse la punte si barbatul ei.

Cand o vazu acesta pe femeia lui in apa, ii zise cu mahnire:

- Cred ca nu dupa ajutorul meu, al unui pacatos, strigi tu, femeie. Tu de buna seama asteapti vreun inger trimis de Dumnezeu ca sa te scoata. Cum mereu zici ca n-ai nevoie de ajutor omenesc, ma duc sa imi vad de treburi. Si pleca.

La putin timp, batran fiind si mergand anevoie, veni la punte si tatal ei. Acesta o ajuta cum putu el mai bine si cu greu o scoase afara din apa. Apoi, o intreba pe aceasta:

- Oare nu au trecut pe aici si alti oameni, ba chiar si barbatul tau ?

- Au trecut, tata, dar pe buna dreptate nu m-au ajutat. Eu, dispretuindu-i, totdeauna le spuneam: nu am nevoie de ajutorul oamenilor; in om nu-mi pun nadejdea, ci singur Dumnezeu imi este de ajuns.

Drept aceea, prin oameni lucreaza Dumnezeu, chiar daca omul nu are de fiecare data ochi sa vada aceasta.

:P
Scrie răspuns