021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O poveste cu morală

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

O poveste cu morală

Mesaj de boboc »

Un batrân tâmplar se afla în pragul pensionarii.
Era înca în putere de aceea patronul sau îl mai dorea la lucru în echipa sa.
Cu toate acestea batrânul era hotarât sa se retraga, pentru a duce o viata mai linistita alaturi de familie.
Renunta la un salariu bunicel dar prefera linistea.
Cu parere de rau pentru pierderea unui mester asa de priceput, patronul îi ceru sa mai construiasca doar o singura casa.
Batrânul accepta, însa nu mai punea suflet în ceea ce facea.
Chema ajutoare nepricepute si folosea scânduri nepotrivite.
Si lui îi era rusine de cum arata ultima lucrare.
Când în cele din urma o ispravi, patronul veni sa o vada.
Îi darui tâmplarului cheia de la intrare, zicându-i:
- Aceasta este casa ta, darul meu pentru tine!
Tâmplarul ramase uimit. Ce mare rusine!
Daca ar fi stiut ca îsi zideste propria casa, atunci ar fi facut-o cu totul altfel.Asa e si cu noi.
Ne construim vietile, punând în ele adeseori nu tot ceea ce e mai bun.
Apoi, cu uimire, realizam ca trebuie sa traim în casa care tocmai ne-am construit-o.
Daca am putea-o reface, am face-o mult diferita. Însa nu ne putem întoarce înapoi.
Ia aminte! Tu esti tâmplarul. În fiecare zi bati un cui, asezi o scândura sau ridici un perete.

Viata e întocmai cum ti-o cladesti.
Alegerea pe care o faci azi, zideste casa în care vei locui mâine.

Deci nu uita: ce faci, te face!
:P
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O poveste cu morală

Mesaj de tudor »

SALUT ! :D
Iti multesc, BOBOCULE :D

SA AVETI O ZI BUNA :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
gabyta
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mar 2010, 16:10

Re: O poveste cu morală

Mesaj de gabyta »

F. draguta si adevarata "povestea"! dar care este solutia care sa-l faci pe cineva sa inteleaga ca si-a "construit" rau propria viata? Cum il poti convinge, chiar daca acesta cade des in mocirla, ca nu este viata pe care ar merita-o? Ma refer daca faci parte din familia celui "cazut" si nu esti nici psiholog,nici alt fel de medic, dar vrei sa-l ajuti? cum procedezi?
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

O poveste cu morală

Mesaj de boboc »

Sincer? Nu știu care este soluția, și nici măcar nu cred că există UNA!
Dacă observi, tâmplarul din poveste a descoperit singur ceea ce era de descoperit! Nu a mai pus suflet în ceea ce făcea.
Patronul, cum ar veni, Doamne Doamne, nici nu l-a criticat pentru lucrarea făcută, nici nu i-a dat indicații prețioase! Pur și simplu i-a oferit cheia pentru a trăi în ceea ce EL a construit.
Așa văd eu povestea. Nimeni din afară, familie, prieteni ,cunoștințe, nu îți pot da cheia pentru ceea ce TU ai făcut, construit!
Cheia și lacata sunt în mâna ta.
Cei de alături pot eventual susține construcția. Dar pe aceasta TU trebuie să îți dorești să o faci.
Și încă nu cred că cineva poate schimba pe cineva. Fiecare este este așa cum este, produsul genelor + educație +cunoștințe +++++.....multe.
Deci, eu cred că nu poate interveni nimeni din afară în destinul unui OM. Alegerile sunt ale lui. Fructele pe care le va culege sunt tot ale lui. Suntem ceea ce alegem să fim!
Cum poate fi făcut un om să înțeleagă aceste lucruri? Nu știu! Sunt mai multe căi și metode, și fiecare este potrivită, fiecăruia. Depinde de sensibilitatea și înțelegerea fiecăruia, precum și de educație. Nu că educația ar conta foarte mult în astfel de cauze, mai mult, cred eu, contează intuiția.
Ok. Mă opresc, pentru că altfel iar scriu un roman!
:P
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: O poveste cu morală

Mesaj de boboc »

asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: O poveste cu morală

Mesaj de asido1973 »

Buna boboc . Ma bucur ca esti in viata , ma bucur ca inca existi . Numai bine , si te mai astept si maine , daca inca n-ai murit !!! :twisted:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: O poveste cu morală

Mesaj de boboc »

nu-mi place gluma cu muritul . astfel de glume pur si simplu nu se fac.....
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: O poveste cu morală

Mesaj de admin »

cu toate astea vad ca a reusit sa te faca sa scrii.
il stim deja destul de bine pe asido sa ne dam seama ca are doar intentii bune.
bine ai revenit
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns