021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Tratament acasa

Servicii de tratament disponibile in Romania.
Pescar incepator
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 17 Apr 2020, 07:23

Tratament acasa

Mesaj de Pescar incepator »

Buna ziua

Am citit pe net ca se poate face tratament acasa.A facut cineva?Are randament?Imi poate recomanda cineva un doctor care sa imi recomande un tratament?Cer si astept sfaturi ce sa fac sau sa nu fac de la oricine.Multumesc
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Tratament acasa

Mesaj de admin »

Buna pescar. Tratamentul presupune abordarea a doua paliere, dependenta fizica si dependenta psihica. Primul palier se poate aborda acasa sau in mediu spitalicesc, in functie de rezultatul evaluarii (conteaza istoricul de consum, cantitatea consumata, severitatea sevrajului, comorbiditati samd) iar medicul psihiatru poate recomanda tratament ambulator sau cu internare. Palierul psihic are nevoie de o abordare mai de lunga durata si poate fi o combinatie intre auto-dezvoltare, consiliere psihologica, grup de suport facilitat de psiholog sau Alcoolicii Anonimi. Tratamentul farmacologic neinsotit de suport psihologic are o rata de recadere foarte mare.

Clinica ALIAT ofera in aceasta perioada posibilitatea efectuarii consultatiilor psihiatrice si consilierii psihologice in varianta online, indiferent din ce zona sunteti. Tel 0727880447. Pentru alte referiri puteti suna si la 021.9335 linie telefonica de asistenta pentru persoane cu probleme legate de consumul de alcool.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Padina Vasile
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 31 Mar 2021, 15:44

Re: Tratament acasa

Mesaj de Padina Vasile »

Aș vrea să mă ajutați, orice veste, sau orice stare emoțională mă face să consum alcool. Ce mă sfătuiți?
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Tratament acasa

Mesaj de admin »

Va sfatuim sa abordati aceste stari emotionale printr-un proces de dezvoltare personala care poate presupune consiliere psihologica, citit carti, discutii cu persoane apropiate despre aceste stari emotionale, grupurile de AA sau alte forme de suport emotional. Lucrul cu mintea este important, nu vestile sunt cele care produc perturbari, ci interpretarile noastre despre acele evenimente. De asemenea o conduita sanogena, stil de viata sanatos, alimentatie sanatoasa, igiena somnului, introducerea de activitati care sa va aduca placere, socializare, hobby-uri sunt foarte importante.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Ionut1981
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 23 Apr 2023, 09:40

Re: Tratament acasa

Mesaj de Ionut1981 »

Multumesc pentru tot.Sunteti de mare ajutor.
Scrie răspuns