021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

ACCEPTARE TOTALA !

Aici puteti propune teme de discutii.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

ACCEPTARE TOTALA !

Mesaj de tudor »

"Nu poate sa-si inchipuie viata fara alcool.Intr-o buna zi nu-si va putea imagina viata fie cu alcool ,fie fara el .Atunci va cunoaste singuratea ca nimeni altul :cry: .
Se afla intr-un punct critic.Isi va dori sfirsitul. :x
Numai un alcoolic poate intelege semnificatia exacta a unei astfel de declaratii.Cele doua etaloane care m-au tinut captiv pe cind alcoolic activ,au reusit,deasemeneasa ma umple de teroare si confuzie :"Daca nu am de baut,o sa mor" se intrecea cu"Daca voi continua sa beau ,bautura ma va ucide".Ambele obsesii m-au impins si ma tare spre limita de jos.Acea limita a generat o acceptare totala a alcoolismului meu,fara niciun fel de retineri, una una absolut esentiala pentru recuperarea mea .
Era o dilema cum nu mi-a fost sa intilnesc pina acum,simteam ca voi cadea in prapastie,trebuia sa aleg alcoolul care imi dirija viata,el era stapinul meu, sa aleg
abstinenta care imi garanta viata,o viata normala cum am acum.Aceasta dilema sau "fundul sacului "in functie cum alegi sa continui sa bei sau sa te opresti iti petcetluieste
viitorul,vei muri curind,din cauza alcoolului,sau vei trai.Eu am ales abstinenta acum 428 de zile,ma simt bine ceea ce va doresc si voua !
Fundul sacului este ceea ce decide fiecare a fi situatia cea mai de jos pe care o poate accepta,atunci cind el,alcoolicul ,alege daca vrea sa mai piarda ceva din ce i-a mai ramas,poate chiar viata.Va astept cu comentarii! :)
Ultima oară modificat 14 Ian 2010, 22:04 de către tudor, modificat de 2 ori în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
anton
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 13 Ian 2010, 20:59

Re: ACCEPTARE TOTALA !

Mesaj de anton »

sant sotia unui barbat ca bradul cum obisnuia mama mea sa spuna despre sotul meu.Din pacate de multi ani in urma este consumator de alcool in exces.Cu recaderi .Nu consuma permanent,dar cand incepe sa bea nu se poate opri decat ajutat.este un barbat excesiv de sensibil sufleteste din care motiv bea.as vrea sa invat de la d_voastracum sa ma comport cu el ca sotie sa_l pot ajuta.Eu sper din suflet ca el sa aiba initiativain a se ajuta intand pe forum care sant convinsa ca i_ar fi de mare folos.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ACCEPTARE TOTALA !

Mesaj de tudor »

Buna, sint Tudor ,.Si eu am baut mult si nu recunosteam ca am probleme cu bautul,Cine face asta de bunavoie.DACA VRETI SA AFLATI CUM TREBUIE SA VA COMPORTATI CU O PERSOANA DEPENDENTA DE ALCOOL intrati pe forum la ALCOOLICII ANONIMI si accesati subiectul ALCOOLISMUL UN CARUSEL AL NEGARII! Acolo aflati ca nu trebui sa va purtati cu manusi cu dinsul ca el se va folosi de slabiciunea dv. si dupa o pauza sau pauze va rencepe sa bea.Va spun ca si eu procedam la fel.Nu il mai ocrotiti si mai tirziu o sa va para bine .Nu renuntati ptr ca este spre binele familiei ,deci inclusiv al dinsului.Sotiile multora dintre noi au procedat asa si acum ne pare bine la toti.
Scrieti de fiecare data cind simtiti nevoia ! Aici veti gasi ajutor de cite ori considerati ca aveti nevoie. Dumnezeu sa va ajute !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: ACCEPTARE TOTALA !

Mesaj de asido1973 »

Buna , in primul rand anton , trebuie sa te gandesti cat de codependenta esti si tu ! Traind mult timp in casa cu el , s-ar pute sa ai si tu unele probleme , asa ca in primul rand ar fi bine sa consulti tu un medic de specialitate , iar apoi sa actionezi ca atare . Nu e mare lucru ca sa ai nevoie chiar si tu de o consiliere , ca apoi sa-l poti ajuta si pe el . Oricum , primul pas care trebuie sa-lfaca , este sa constientizeze ca are o boala , si abia atunci poate face ceva pe mai departe . Ajuta-l sa-si dea seama ca are o mare problema ! ai grija sa nu fii un codependent care in loc sa il ajute , mai rau ii face . Lasa-l singur sa se dea cu capul de pereti , adica nu sa-l parasesti , ci sa-si dea seama ca e un alcoolic dependent de bautura ! Putem vb. mult si multe , dar e important sa faca primul pas . Sa recunoasca problema lui !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ACCEPTARE TOTALA !

Mesaj de tudor »

..."Este crucial pentru alcoolici să accepte faptul că a pierdut controlul asupra alcoolului şi ştiu că alcoolismul este o boală - şi nu o lipsă a voinţei sau o slăbiciune morală. Alcoolicul este deja plin de autocondamnare. Teorii ale alcoolismului care întăresc această ruşine, considerându-i pe alcoolici vinovaţi pentru consumul lor anormal de alcool, nu au reuşit să vină în sprijinul abstinenţei.
Pierderea controlului . Un alcoolic poate recădea chiar la câteva zile sau la câţiva ani de abstinenţă. ... "

Extras din materialul "Cconceptul da boala "
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: ACCEPTARE TOTALA !

Mesaj de asido1973 »

anton , asteptam vesti
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ACCEPTARE TOTALA !

Mesaj de tudor »

Acceptarea
Acceptarea

Acceptarea este răspunsul la toate problemele mele de astăzi.
Atunci când sunt nemulţumit, este din cauză că nu pot accepta o persoană, un loc, un lucru sau o situaţie – ceva anume din viaţa mea, şi nu-mi pot găsi liniştea până când nu accept acea persoană, acel loc, acel lucru sau acea situaţie ca fiind exact aşa cum ar trebui să fie în momentul respectiv.
Nimic, absolut nimic, nu este întâmplător în lumea lui Dumnezeu.
Nu-mi voi putea păstra abstinenţa până când nu voi accepta că sunt alcoolic;
Nu pot fi fericit dacă nu accept viaţa aşa cum este ea.
Am nevoie să mă concentrez nu atât asupra a ceea ce trebuie schimbat în lumea din jurul meu, cât mai ales asupra a ceea ce trebuie schimbat în mine şi în atitudinile mele.

Orice accepţi devine un paradis, orice refuzi devine un infern.

Rugăciunea de seninătate

„Doamne dă-mi
Seninătatea să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj să schimb ceea ce pot, şi
Înţelepciune să le deosebesc.”

Trăind fiecare zi la timpul ei
Bucurându-mă de fiecare moment la timpul lui;
Acceptând povara
Ca şi calea spre pace;
Acceptând, aşa cum a făcut Isus, această lume păcătoasă,
Aşa cum este, nu aşa cum aş crea eu să fie
Având încrederea că totul va fi bine,
Dacă mă predau voinţei Lui,
Că aş putea să fi destul de fericit
În această viaţă şi foarte fericit
Cu El întotdeauna. Amin
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ACCEPTARE TOTALA !

Mesaj de tudor »

:) Bine ai veni t ,Bestvarco :) Iti urez toate cele bune !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns