021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

REACTII NOI LA SITUATII VECHI

Aici puteti propune teme de discutii.
Încuiat
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: REACTII NOI LA SITUATII VECHI

Mesaj de Gladiator73 »

Felicitari Ilie pentru tema si pentru destainuiri!
Pe perioada consumului meu compulsiv eram foarte afectat cand,la volan fiind,eram claxonat insistent si nejustificat de cate un domn excesiv de grabit sau de nervos.Obisnuiam sa ma uit cu ura,cu sete,intens,la chipul lui,si pe urma imi reveneam foarte greu din acea stare de tensiune,de obicei,dupa cateva sticle de bere.Acum insa,am invatat sa fiu absolut detasat,ba,mai mult decat atat,sa ma amuz,pe seama acelor isterici ai soselelor,sa ii compatimesc in gandul meu pentru ca probabil au ceva probleme care le dau starea aia,in care chiar nu e ok sa poposesti,ca sardina in sucul propriu.Invatand aceasta lectie,am o stare minunata la volan si chiar sunt departe de a ma mai gandi sa ma ,,racoresc' nitel in compania lui John.
Al doilea exemplu este legat de weekenduri.Inainte,sambata si duminica eram coplesit de un soi de ,,akedie"(termen teologic ce face referire la acea plictiseala melancolica,coplesitoare,coroziva,care alunga duhul bun din oameni).Ma tot framantam,cu telecomanda in mana,schimband posturile cu iuteala cu care microbistii isi schimba semintele in gura la cate un derby,,imi schimbam pozitia,de pe pat pe balcon si de pe balcon pe scaunul de la computer,cartile nu-mi spuneau nimic,filmele ma plictiseau,iar mancarea nu avea nici o urma de gust.Si evident,ca sa evadez din situatia cu pricina,din mine insumi,stiam ca 2 zile sunt destinate bauturii.Coboram aproape entuziast(cu un rest totusi de remuscare,insa in cantitate homeopatica)si-mi cumparam cantitatea pe 2 zile,care fireste pe parcurs se dovedea,de fiecare data insuficienta.
Acum insa,mi-am incarcat programul cu chestii noi in weekend si fac acele lucruri care-mi fac placere si pe care le tot evitam inainte din lipsa de imaginatie.Acum joc fotbal,mi-am refacut trupa de munte si iesim,invat cantecele de petrecere cu-n amic pasionat,alerg,fac lungi plimbari,socializez mai mult si timpul trece,si vine ziua de luni care ma prinde abstinent si ferice.
Exemplele sunt mult mai multe dar musai sa-i las si pe altii sa exprime,si apoi vorba aia din comunism:,,ce-i prea mult,bate la ochi" ;) .
Va pupa Gladi,va iubeste si va imbratiseaza si va multumeste pentru abstinenta lui!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: REACTII NOI LA SITUATII VECHI

Mesaj de asido1973 »

Situatii zilnice , cu care ne-am intalnit in timpul consumului distructiv de alcool , dar cu care ne intalnim si acum. Chiar daca eu am incetat bautul, traiesc in aceeasi lume, cu probleme, cu aceeasi oameni , aceeasi vecini, aceleasi neamuri. Singurul care a schimbat ceva in ultimul timp , sunt eu , si anume am intrat in abstinenta. Ei sunt aceeasi, lumea e aceeasi , problemele aceleasi.
Stiu ca fac o exceptie, dar de-a lungul celor peste 15 ani de casatorie, in familie la mine au mai fost si discutii , certuri, lucruri in care nu aveam aceeasi parere.
Mi-aduc aminte, ca in urma , cand eram un alcoolic dependent, aceste momente , parca mi le doream. Mi le doream atat de mult, si abia asteptam sa vina aceste momente de cearta sau dsicutii contadictorii. Cautam , ca sa le amplific cand incepeau, chiar daca plecau de la lucruri de nimic, in asa fel incat la un moment dat , sa para ca sunt atat de nervos, incat sa pot iesi pe poarta afara. Offf, ce suparat mai eram , prin ce "necazuri" mai treceam . Doamne , cate motive"intemeiate" , mai aveam sa beau... Saracul sufletel ce "ranit " mai era!!! Asa ca trebuia alinat. Si cum il puteam alina, decat cu alcool. Asa de suparat era saracul , incat supararea ii trecea daor cu cantitati mari de votca. Apoi , intr-un tarziu, veneam acasa, numai eu stiu cum veneam, si normal de toata intamplarea nu eram vinovat eu...
Astazi , sunt abstinent. Am mintea limpede, si traiesc altfel. Insa culmea, am ramas in aceeasi casa, cu aceeasi sotie, iar si mai culmea, in casa noastra nu au disparut discutiile.
Dar ce e important , e felul cum tratez acum aceste mici neintelegeri. Ne certam, poate am eu dreptate, poate scumpa mea sotie, dar acum aceste discutii se termina mult mai repede, si nu mai caut sa le amplific. Iar ce este cel mai important, nu mai trantesc usa si poarta, in drumul meu spre primul bar. Stau, linistit, ma intreb , oare nu cumva are dreptate? Daca realizez ca am gresit eu, ma duc si in maxim 10,15 minute vorbesc cu ea , ma calmez, si in final trantim poarta, si iesim amandoi la o plimbare in parc, sau oriunde, pentru a ne recrea , a bea un suc, si a discuta. Daca relizez , ca a gresit ea, in maxim 5 minute, ma duc la ea, imi cer iertare, is ii spun , ca vina este a mea, iar trantim usa , si iar iesim la o plimbare.
Niciodata, nu m-am mai gandit,uau!!! ce bine, ca am gasit un motiv , sau ea a gasit un motiv ca sa ne certam. Iar e trai neneaca, iar am motive sa ies din casa, iar la atata suparare , ce poate sa faca omul saracutul , decat sa bea.
Trecand prin aceleasi probleme, am vazut ca nu alcoolul este solutia, ci abstinenta definitiva.
Sunt mult mai liber si mai linistit , si asta o pot numi , o REACTIE NOUA LA SITATIE VECHE!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: REACTII NOI LA SITUATII VECHI

Mesaj de Ovidiu73 »

Referitor la tema….sunt tot cel vechi, prea mari schimbari nu am facut,reactionez cam la fel ca in perioada de consum. Diferentele sunt relativ mici, asa ca abandonez exemplele concrete.

Ceva totusi am schimbat.
” Filosofia” mea de viata in trecut pot sa o exprim cel mai bine in versurile ….”beau ce vreau, mananc ce vreau,ma culc cu cine vreau si-s viu”. O chestie solida, fundamentata pe instinct, m-a cucerit ani de zile, am imbratisat-o cu sinceritate. Stilul asta de viata am fost nevoit sa il abandonez pentru a supravietui, ca sa mai traiesc, ca sa mai pot vedea lumea.

Am devenit mai calculat cand fac “ o mutare”, analizez consecintele, refuz sa mai iau lucrurile in graba. Ceva important…nu ma mai incurca oamenii. Inainte ma incurcau teribil caci, in esenta, aveam un singur gand.

Dintre toti oamenii, alcoolicii imi sunt cei mai dragi. Prietenii stiu de ce.

Un exemplu concret totusi. Inainte, daca cineva imi intindea un pahar cu alcool il acceptam imediat. Acum il refuz zambind.Uneori chiar izbucnesc in ras cand il refuz caci…gandul meu este…daca ati sti voi cate din acestea…

Va multumesc pentru abstinenta mea.
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: REACTII NOI LA SITUATII VECHI

Mesaj de Tavi »

Foarte bun subiectul yliuta dar din pacate nu prea ne am inghesuim sa scriem .cred ca in mare parte sunt la fel ca inainte nu cred ca in 8 luni de abstinenta am avut timp sa schimb foarte mult la mine .
Daca m as apuca acum sa povestesc cat de bun si intelept am devenit eu si cat de bine imi gestionez emotiile ar fi un mare buff ,da ceva ceva s a schimbat dar nu foarte radical .
Ca si tine sunt mai putin orgolios , ca si gladi am mai multa rabdare in trafic ca si ovidelu ' nu ma mai incurca lumea si cred mai mult in Dumnezeu si in puterea lui .
In rest sunt acelasi om ptr ca afara e lumea reala cu toate rautatile ei si daca nu ai coloana vertebrala esti terminat , aici pe forum totul este numai lapte si miere dar stim cu toti ca afara e cu totul diferit .

Ovidiu imi place mult la tine faptul ca esti sincer Parerea mea e ca onestitatea e una din calitatile abstinentei indelungate .
Si eu iti multumesc pentru abstinenta mea si astept data de 22 oct cand te voi cunoaste personal si tot

Cu drag Mihai .
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: REACTII NOI LA SITUATII VECHI

Mesaj de Relus »

Din pacate asta este crudul adevar,eu am incetat bautul cred ca doar atat,in rest aceleasi probleme,poate chiar mai multe(acum chiar sunt mult mai atenta la maruntisuri).
Oamenii din jurul meu sunt aceeasi,viata este aceeasi ,da intr-adevar cred mai mult in Dumnezeu si ii sunt recunoscatoare ca mi a dat acceptul de a nu mai bea ,in rest sunt la fel de egoista,astept ca toti sa ma iubeasca,ofer si astept recunostina ,of doamne cat de departe sunt de ceea ce as vrea sa fiu.
Se spune ca ar trebui sa uitam raul facut,ar fi bine dar, cei din jur sigur nu pot uita,eu cred ca ar trebui sa mai traiesc o viata pentru a pune lucrurile la punct.
Mie mi se potriveste ca o manusa:REACTII NOI LA SITUATII VECHI.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: REACTII NOI LA SITUATII VECHI

Mesaj de freedom »

multumesc Ilie, ai fost foarte inspirat cand ai ales tema si ma mai gandesc
la o tema de genul : reactii vechi la situatii noi, fiindca ni se intampla si asa
ceva, adica sa reactionam in mod compulsiv, desi traim in abstinenta.

in ceea ce priveste reactiile mele noi la situatii vechi, pot sa spun ca in general,
adica in marea majoritate a cazurilor, sunt mult mai linistita si mai sigura pe mine
si daca mi se intampla ceva neplacut, nu mai caut tapul ispasitor, ci solutia.
ma bucur pentru mine ca am ajuns la acest nivel, insa stiu ca mai am de lucru,
fiindca daca sunt pe frecventa joasa in sens energetic, fac ca indienii si reactionez
pripit si necugetat, insa din ce in ce mai rar si la intensitate mica.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Încuiat