021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Despre anonimat si limite ale intimitatii personale

Aici puteti propune teme de discutii.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Despre anonimat si limite ale intimitatii personale

Mesaj de dani »

Buna prieteni

In viata de zi cu zi pentru a trai mai bine trebuie sa muncim cat mai eficient.Trebuie sa ne folosim intreg bagajul de cunostinte,diplomele obtinute,relatiile,sa dovedim ca suntem mai inteligenti ca ceilalti,sa dam din coate,uneori sa mintim si sa inselam pentru a obtine o marire de salariu sau chiar o promovare.Aici nu trebuie sa dovedesc nimic.Nu sunt nici mai destept decat lucratorul de la salubritate, nici mai prost decat un sef de multinationala.Nici mai frumos ,nici mai urat.Nici mai tanar ,nici mai batran.Sunt ANONIM.Faptul ca lui Dani anonimul i-ati dat o varsta,o meserie,o locatie etc.este din cauza ca eu am dorit acest lucru,am devoalat anumite aspecte ale existentei mele.M-ati cunoscut atat cat v-am permis eu sa ma cunoasteti.

Asa cum am spus si la mine in topic ,mie acest forum mi-a salvat viata.Daca continuam sa beau nu cred ca o duceam mult.Deci pentru mine pana la urma abstinenta e importanta ,pentru ca daca ar fi sa aleg intre un anonim mort si numele lui Dani, as alege a doua varianta.Familia mea imi cunoaste problema ,pe parinti i-as lamuri eu pana la urma cum sta treaba,prietenii cu ocazia asta mi i-as cerne,la servici nu ma da nimeni afara,nu ma retrogradeaza nu ma avanseaza deci...Nu tin (aici vorbesc doar despre mine)atat de mult sa fiu anonim pe cat tin sa fiu abstinent.Avand in vedere programul meu de lucru eu pot fi deranjat la telefon la orice ora din zi si din noapte.Daca dorm oricum telefonul e pe silentios.

Daca eu nu tin neaparat sa fiu anonim,asta nu inseamna ca n-o respect pe a altora.Stiu foarte bine cat de mult inseamna pentru altii diferenta intre a fi anonim sau nu.Pot sa-si piarda o slujba buna ,o iubita si mai buna sau sa suporte oprobiul si dezaprobarea comunitatii din care fac parte.

Va multumesc
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Despre anonimat si limite ale intimitatii personale

Mesaj de Tavi »

Salut , dupa parerea mea in romania alcolicul este perceput ca o persoana slaba care nu VREA sau nu are VOINTA sa bea cat un om normal .
Eu unul mi am luat teapa chiar de la preotul meu de spovedanie , cand a aflat ca sunt alcoolic mi a spus sa am rabdare si vointa pentru a inceta bautul si daca prieteni mei stiu de acest lucru ar fi mai bine sa nu spun nimic despre asta ptr ca lumea stigmatizeaza betivi .
Cam asta e cu alcoolici in romania .De exemplu la centru Aliat din bucuresti nu vin nici 2 la suta din alcoolici din capitala si asta datorita rusini de a nu fi perceputi ca persoane betive , constienti fiind ca au grave probleme cu alcoolul ei prefera totusi sa se trateze acasa cu iluzii desarte ca intr o zi sau de ,, maine ,, vor inceta bautul .
Pentru mine pastrarea anonimatului este destul de importanta in anumite cercuri , cred ca uni chiar sa r simti stanjeniti sa le spun ca sunt alcoolic asa ca prefer sa vorbesc despre asta doar la intalnirile AA la sedintele Aliat si cu sotia mea .
Cat despre limitele intimitati mele cred ca mi le am stabilit singur , in functie de persoana .
Din moment ce ti am lasat nr meu de telf si ti spun ca ma poti suna oricand atunci ma poti suna la orice ora vrei tu si in mod normal nu ar trebui sa ma deranjeze.
Am invatat sa arat ca mi pana unde merge disponibilitatea mea cu anumite persoane - dar daca eu nu ti am dat nr de telf si tu ma suni la 11 noaptea (cum am patit acum 2 saptamani ) si mi vorbesti ca si cum ne cunoastem de o viata atunci ai incalcat limita intimitati mele si ca atare iti explic frumos ca nu mi place ceea ce faci si pe viitor sa incerci sa nu ma mai deranjezi .
Intimitatea e ca sexul , daca mergi la hotel cu mine atunci e clar care sunt limitele intimitati tale daca spui ca mai mult de un suc nu se poate atunci ar trebui sa respect limita impusa de tine si sa nu incerc sa o depasesc ,cam asta cred eu .
Cu drag Mihai .
Încuiat