021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Nu colaboram ca ai probleme cu bautura!!!

Aici puteti propune teme de discutii.
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Nu colaboram ca ai probleme cu bautura!!!

Mesaj de elina »

Buna dragi mei! Am descis acest subiect pt ca personal eu am trecut prin asa ceva.
Pe scurt povestea mea. Cam la 6 luni de abstinenta, mi-am gasit un servici care parea sa fie rezolvarea situatiei mele financiare. Toate mergeau struna, directoarea era incantata si entuziasmata de colaborare, urma o intalnire finala in care sa se stabileasca detaliile finale. Intr-o dimi primesc telefon de la directoare care imi spune pe un ton rece si distant sa trec pe la ea sa discutam. Mi-am dat seama ca ceva nu era in regula dar am pus totul pe seama faptului ca femeia are o zi mai proasta. Ajunsa la intalnire, sunt intampinata cu un salut formal, o privire plina de dezgust, poftita in birou (unde era si directoarea economica) si informata pe un ton sarcastic "Imi pare rau, nu mi-am dat seama, dar nu vom colabora pt ca ai probleme cu bautura" Am crezut ca se naruie incaperea pe mine, ca intru in pamant, ma simteam ca un copil certat de profesor. Nu am putut decat sa balbai ceva de genul ' e crucea mea si trebuie sa o port". Replica a venit pe acelas ton taios si aceias privire dezgustata " tu ti-ai facut asta cu mana ta". M-am ridicat am salutat, am iesit, parca totul se invartea cu mine, simteam ca ma prabusesc., tremuram, nici nu-mi amintesc cum am traversat strada. Apoi mi-a venit ideia sa intru undeva sa beau o cafea si sa fumez sa ma mai adun putin! Cred ca Dumnezeu m-a oprit la timp, nu stiu dar brusc mi-am zis ca e o capcana ca daca intru poate o sa beau alcool. Asa ca m-am asezat pe o banca, m-am smiorcait putin, mi-am aprins tigara si l-am sunat pe prietenul meu. Cam asta a fost! Am inteles inca odata cat sunt de cruciale intalnirile de grup, cat e de important sa vorbesti cu cineva care are aceias problema, cat e de important sa lucrez zilnic pasii si sa aplic efectiv rugaciunea de seninatate.Accep si nu pot schimba imaginea femeii despre alcoolic, nici pe "binevoitorul care mi-a pus o vorba buna nu-l pot schimba".
Alcoolismul este o boala ca si diabetul, dar in timp ce diabeticul este privit cu compasiune de semeni, alcoolicul e privit cu dezgust si repulsie. Poate pe buna dreptate pt ca am creat multa suferinta celor din jur. Dar totusi existam, ne-am ridicat si mergem inainte. Important este "sa hranim lupul binelui" apropo de de textul pe care l-am citit si aici despre lupta interioara.
Ati intampinat vreo situatie asemanatoare? Cum ati trecut peste?
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Nu colaboram ca ai probleme cu bautura!!!

Mesaj de freedom »

imi pare rau ca a trebuit sa suferi, dar sa stii ca Dumnezeu are NUMAI trei raspunsuri
la dorintele noastre si anume:
1. Da
2. Nu inca
3. Am ceva mai bun pentru tine.
asa ca sigur va veni ceva mai potrivit.

eu nu am avut niciodata probleme in mediul in care lucrez, dar mi s-a intamplat
sa am urmatorul dialog cu un verisor care avea un santier la vremea aceea.
el: nu stii pe cineva care ar lucra ca paznic de noapte la mine? conditia e sa nu bea.
eu: pai atunci ai nevoie de un om de la alcoolicii anonimi
el: ai innebunit? aia beau !
eu: pai tocmai ca nu beau, ca de-aia-s acolo
el: stii tu pe cineva?
eu: nu, dar stiu pe cine sa intreb.
la urmatorul grup, am intrebat la sfarsit daca are cineva nevoie de un loc de munca
si un prieten de acolo a spus da si a colaborat o vreme cu varul meu si toata lumea a
fost multumita. colaborarea a fost de scurta durata, vreo 2 luni, dar a fost ok si fara alcool, asa
cum isi dorise.
mai are Gabi o poveste interesanta apropos de interviuri pentru job si a scris-o la
topicul lui.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Nu colaboram ca ai probleme cu bautura!!!

Mesaj de admin »

Buna Elina,
Ceea ce ai povestit este un caz clar de discriminare care putea fi reclamat la CNCD sau actionat in instanta. Daca vrei sa faci asta iti oferim sprijin concret.
Cu drag
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Nu colaboram ca ai probleme cu bautura!!!

Mesaj de elina »

Mersi freedom! Am inteles mesajul!!!
Am fost nemultumita de reactia mea. M-a luat pe nepregatite, a fost asa un "atac frontal" si atat am putut atunci sa fac "sa plec cu codita intre picioare". Ar fi trebuit sa pot sa-i spun cate ceva despre alcoolism, despre alcoolic, despre recuperare, "sa ma apar putin" si sa ies cu fruntea sus.

Mersi admin de sprijinul oferit, dar am decis atunci sa nu fac nimic in legatura cu asta. Mi-a spus la vremea respectiva unul din prietenii mei care intelege alcoolismul si nu este alcoolic ca este revoltator ce mi s-a intamplat si sa o dau in judecata pt discriminare. Eu personal m-am gandit ca nu are sens sa-mi consum energia cu asta si ca nu-mi permit sa ma angrenez intr-un proces dificil, in contradictii nu-mi permit luxul de a-mi face dreptate pt ca exista riscul sa-mi zdruncin echilibrul pe care l-am dobandit.
Am depasit situatia cum am putut la mom respectiv si merg inainte!
gibbi125
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 24 Dec 2014, 11:15

Re: Nu colaboram ca ai probleme cu bautura!!!

Mesaj de gibbi125 »

Alcoolismul este o boala ca si diabetul, dar in timp ce diabeticul este privit cu compasiune de semeni, alcoolicul e privit cu dezgust si repulsie. Poate pe buna dreptate pt ca am creat multa suferinta celor din jur. Dar totusi existam, ne-am ridicat si mergem inainte. Important este "sa hranim lupul binelui" apropo de de textul pe care l-am citit si aici despre lupta interioara.
You can check out our latest 640-692 braindumps and Test king written by our pba to help you pass passguide.You can also purchase www.stevenson.edu Our Florida Southern College is simply excellent in quality.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Nu colaboram ca ai probleme cu bautura!!!

Mesaj de admin »

Bine ai venit gibbi125 !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns