021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Psihologia ca ajutor in alcoolism.

Aici puteti propune teme de discutii.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Psihologia ca ajutor in alcoolism.

Mesaj de ghita1999 »

Anul I de facultate m-a obligat sa fac doua cursuri..de psihologie.
In primul semestru au fost doar notiuni introductive,complet neinteresante din punctul meu de vedere,prin urmare abia am luat note de trecere.Aveam eu ceva probleme cu psihologia ca stiinta la modul general.
Surpriza a venit in semestrul II ,cand chiar am fost captivat de curs..
Doua teorii mi-au atras atentia..
Teoria normei sociale.
Intotdeauna un individ tinde sa adopte un model sub medie.
Explicat,in cazul nostru..atunci cand beam,nu luam modelul celui care nu consuma deloc..Si erau destui..
Tot asa cum un elev nu isi ia model pe premiantul clasei..ii este suficient sa se autojustifice ca nu e ca ala corigent..Am dat exemplu cu alcoolul,cred ca teoria asta explica intr-o mica masura alcoolismul unora..
Cea de a doua teorie..
Proiectia.
Atribuirea propriilor dorinte,sentimente sau trasaturi negative unei alte persoane..
Subconstientul lucreaza aici..Exemplu:
Un alcoolic arata primul cu degetul un betiv care doarme in sant..nu-i asa??
De cate ori am facut asta fiecare dintre noi??
E insa mult mai mult decat atat..Atunci cand judecam o persoana ii atribuim propriile noastre defecte..
Nu trebuie sa fii alcoolic pentru asta,toata lumea o face..In mod complet involuntar,pentru ca subconstientul face asta..Interesat de asta,chiar am citit si urmarit niste documentare..
Si da,asa este..Cazuri celebre,actori,oameni politici,preoti...toti fac asta fara sa isi dea seama..
Ajungand pe acest forum,am inceput sa aplic aceasta teorie..
Am ramas si raman uimit cat de bine se descriu unii prin propriile lor postari ,vazand la altii "calitatile" lor..
"Fisa postului" ca si caracterizare proprie..nu o poate face nimeni mai bine decat noi insine..
Abia astept sa inceapa anul II,o sa ii contactez pe colegii de la psihologie,au material de studiu pentru licente si masterate de aici pentru multi ani de acum incolo..
Daca incepeti sa cititi acest forum prin aceasta prisma,o sa ramaneti uimiti..
Daca doriti sa stiti totul despre o persoana,ajunge sa ii cititi postarile care se refera la altii :D :D
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Psihologia ca ajutor in alcoolism.

Mesaj de ghita1999 »

Ca si aplicatie in alcoolism,teoria proiectiei merge mana in mana cu pasul 4 si de fapt ajuta la stabilirea resentimentelor.
"PASUL 4
Am facut, fara teama, un inventar moral amanuntit, al propriei persoane."
"... in AA, am invatat, incet-incet, ca trebuia facut ceva cu resentimentele, cu dorinta de razbunare, cu auto-compatimirea si cu orgoliul nejustificat. Trebuia sa intelegem ca, ori de cate ori ne “dadeam mari,” ne faceam dusmani. Trebuia sa intelegem ca, atunci cand gazduiam sentimente de ranchiuna si setea de razbunare pentru fiecare infrangere, ne loveam pe noi-insine cu biciul maniei, cu care intentionam sa-i lovim pe altii. Am invatat ca, daca suntem cu adevarat intr-o criza de exasperare, este nevoie – in primul rand – sa potolim exasperarea, indiferent de cine sau ce ne-ar fi produs-o.

Uneori, a fost necesar timp indelungat pana sa intelegem cum am ajuns victime ale emotiilor excesive. Le puteam zari imediat la altii, dar foarte incet in noi-insine. Mai inainte de toate, trebuia sa admitem ca aveam multe dintre aceste defecte, chiar daca astfel de dezvaluiri se dovedeau dureroase si umilitoare. Cat despre rolul jucat de altii, trebuia sa eliminam, din vocabular si din gandire, cuvinte de acuzare. Am avut nevoie de foarte multa bunavointa, ca macar sa demaram. Dar, odata depasite primele doua-trei obstacole din aceasta cursa, restul traseului a inceput sa arate mai lin. Caci incepeam sa avem o vedere de perspectiva asupra persoanei noastre – cu alte cuvinte: am inceput sa castigam o doza de smerenie." (Fragment din Cartea 12 +12)"

Si haideti sa facem un exercitiu..
1.Te simti cu adevarat liber atunci cand nu mai esti nevoit sa minti (nu te mai minti pe tine!)
2.Faceti o lista cu persoanele pe care le urati(carora le purtati pica)
3.Scrieti in dreptul fiecarei persoane "calitatile" lui.
4.Stergeti numele celorlalte persoane.
5.Scrieti-l pe al vostru.
6.Incepeti si ganditi.....
Rezultatul:
Daca sunteti onest si sincer cu voi insiva,ati descoperit partea urata din voi.
Nu o mai hraniti,acum ca o cunoasteti..
Daca va mintiti,mai aveti nevoie de multa munca.
Acum,fiindca cunoasteti si teoria asta,cu siguranta va veti gandi de doua ori inainte sa judecati pe cineva..Problema este ca asta nu ajunge..Asta va va ajuta doar sa va ascundeti si mai bine trasaturile negative.
Dar daca sunteti onesti,macar ati aflat cine sunteti.Si de acum inainte,fiecare poate sa aleaga,sa hraneasca lupul negru sau pe cel alb.
In mod curios,o sa vedeti ca puteti folosi unele din defectele voastre in scopuri bune,acum ca le cunoasteti.

Vreau sa fac o precizare..teoria se aplica numai in cazurile negative...Ea nu are nici o valoare atunci cand se aduc omagii si laude cuiva.. :D :D Adica,atunci cand laud pe cineva sau ii apreciez o calitate cu siguranta am si eu acea trasatura pozitiva..fals.
Un om cu adevarat bun nu judeca deloc oamenii..nu le atribuie nici un defect.Pentru ca stie ca nu e vina lor ca sunt asa.Si mai stie ca nu ii poate schimba..

Pe mine personal m-a ajutat la aplicarea la sange ,dura si necrutatoare a pasului 4.Am taiat adanc,ca un chirurg si nu am ascuns nimic..Si eu cred ca asta se vede din povestea ultimilor 4 ani din viata postata aici.De fapt povestea este un pas 5 (partial) facut public..
Bineinteles ca nu e totul..Mai am multe de spus.
Era greu sa ma uit pe lista aia de posibile resentimente,nu reuseam sa fac vreo legatura..
Eu invidios?Gelos?Grandoman?...samd..Cand insa am trecut la proiectie,au venit si raspunsurile..
Eu sper sa va ajute ,pe voi cei care doriti sa lucrati la dezvoltarea personala..
Eu am citit mai multe despre proiectie,am urmarit un documentar despre asta..Nu va recomand sa va apucati de zeci de carti sau filme..Oameni buni,pastrati lucrurile simple.Cititi ceva si aplicati!!
Degeaba cititi sute si nu puneti in aplicare nimic...
Toata chestiunea e simpla.Functioneaza?Da.La treaba.Nu despicati firul in patru..

Teoria normei sociale are efect atunci cand o cunosti..Printre primele lucruri pe care le-am facut a fost sa imi schimb urgent modelele de viata..Si bineinteles ca submineaza autosuficienta!!Stii ca tot timpul poti sa evoluezi!!Pentru ca exista intotdeauna cineva mai bun decat tine.Si asta ii da o palma si egoului si orgoliului!In felul asta iasa si smerenia de undeva..

Cele 2 teorii pot fi gasite pe Google(in cursuri de psihologie),nu le-am inventat eu :D :D
Si sunt verificate de milioane de ori...In psihologie,teoria are putere de lege..Asa este,pur si simplu!!
Ganditi-va la cateva exemple naucitoare..Hoover,seful FBI 40 de ani,a persecutat o viata homosexualii..el fiind unul dintre ei..preoti care condamna homosexualismul,ei fiind pedofili....Astea sunt exemple extreme,care ajung la cunostinta publicului..dar se intampla cu fiecare dintre noi,numai ca noi nu suntem persoane publice..Si nici cei pe care ii judecam..
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Psihologia ca ajutor in alcoolism.

Mesaj de Alex-codep »

Consider psihologia foarte ajutatoare in orice forma de recuperare, dar e nevoie ca omul sa aiba inlinatie spre asa ceva, o fire analitica etc.Si profesia de psiholog/psihoterapeut ar trebui sa fie mult mai apreciata si solicitata: adica, ar fi foarte bine daca fiecare unitate de invatamant -de exemplu-ar dispune de un astfel de post.Multi copii(care reprezinta viitorul lumii,nu?) ar fi ajutati/recuperati din timp.Personal, sunt foarte recunoscatoare ca am sansa sa citesc si sa discut cu persoane pe teme legate de psihologie.Practic simt ca este un adevarat baston ajutator, nu imi imaginez cum ar fi fost viata mea fara ea.E oribil sa fii inchistat in suferinta ta, sa te doara ceva, dar sa nu stii ce.Ajuta foarte mult sa analizezi din punct de vedere psihologic povestile de viata ale celor din jur, sa descoperi ca in ciuda faptului ca suntem atat de diferiti si variati ca personalitate, avem trasaturi atat de comune si reactii asemanatoare, in functie de unele variabile.E ca si cum ai intelege orice fel de boala: diagnostic, cauza, evolutie, tratament.
Ajuta sa intelegem ca pana la urma nu suntem singuri in suferinta noastra si sa ii cautam pe cei care deja au trecut pe aici si au solutii la probleme asemanatoare.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Psihologia ca ajutor in alcoolism.

Mesaj de Alex-codep »

ghita1999 scrie: Daca incepeti sa cititi acest forum prin aceasta prisma,o sa ramaneti uimiti..
Daca doriti sa stiti totul despre o persoana,ajunge sa ii cititi postarile care se refera la altii :D :D

Da si nu .Bineinteles ca poti cunoaste multe lucruri despre cineva din ceea ce posteaza sau critica la altii.Dar asta nu inseamna neaparat un lucru rau intotdeauna.Imagineaza-ti: cum am putea vorbi despre Hitler sau despre multi altii ca el, ca este istoria plina de exemple?Faptul ca ajungem sa criticam anumite atitudini sau ca denuntam anumite nedreptati din jurul nostru nu inseamna ca nu suntem buni, cum spui.A fi bun nu inseamna sa fi tont, desi si eu am facut confuzia asta mult timp.Anumite lucruri chiar trebuiesc denuntate, nu oricum,fara sa cadem in extreme, normal.Intr-adevar, e un teren minat, pe care trebuie umblat cu multa grija.Poate vroiai de fapt sa atragi atentia la modul in care uneori criticam ceea ce nu ne place in jurul nostru.Si aici iti dau dreptate.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Scrie răspuns