021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

Criss , Iliuta si oricine vrea , va trimit un e-mail cu meditatiile si de acolo va puteti inscrie in grupul de pe yahoo (SUBSCRIBE ) si primiti direct meditatiile pe e-mail si este foarte fain cand deschizi (mai ales de pe telefon , cand esti departe de calculator , forum ,etc) si citesti o reflectie .
Iar apoi puteti posta si voi aici si asa cred ca o sa le tinem mult mai cursiv prezente .
Eu am primit de la Relus invitatia (saru"mana ) :zambet:
Ajungem sa cunoastem in Program ca cea mai mare satisfactie si bucurie este intr-un Pas Doisprezece bine facut. Sa priveste ochii barbatilor si femeilor deschizandu-se cu mirare, pe masura ce trec de la intuneric la lumina, sa-si vada viata plina de o noua semnificatie si mai presus de atat, sa-i vezi trezindu-se in prezenta unui Dumnezeu iubitor in vietile lor. Acestea sunt lucrurile pe care le primim pe masura ce transmitem mesajul in Program. Invat eu prin practicarea Pasului Doisprezece ca recunostinta trebuie sa fie directionata si spre inainte, nu doar spre inapoi?



Rugaciunea de azi

Fie ca Pasul meu Doisprezece sa fie suficient de inimos, de convingator si la fel de constructiv asa cum a fost cel al oamenilor care au facut Pasul Doisprezece cu mine. Fie ca eu sa-mi dau seama ca forta programului si eficienta lui vin prin “ceea ce dam mai departe”. Atunci cand incerc sa ghidez pe cineva in abstinenta, propria mea abstinenta este intarita. Ii cer cu umilinta lui Dumnezeu ajutorul inainte de orice punere in aplicare a Pasului Doisprezece.



Ce sa-mi amintesc azi

Sa transmit mai departe.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

26 aprilie:
Cand am venit pentru prima data in Program, am fost uimit de atmosfera continua de veselie. Imi dau seama astazi ca veselia si buna dispozitie isi au folosul lor. Cei din afara pot sa fie socati sa vada ca noi izbucnim in ras cand auzim o experienta tragica trecuta. Dar oare de ce sa nu radem? Acum ne-am recuperat si i-am ajutat pe altii sa se recupereze. De ce alt motiv ar mai fi nevoie pentru a ne veseli decat acesta? Am inceput eu sa imi recapat simtul umorului?



Rugaciunea de azi

Fie ca Dumnezeu sa-mi dea din nou simtul umorului. Fie ca eu sa apreciez umorul sanatos care este muzica de fond a veseliei noastre reciproce in abstinenta. Fie ca eu sa rad cat de mult pot, dar acesta sa nu fie rasul defensiv al ego-ului prin care imi bat joc de slabiciunea altuia, dar nici rasul fortat atunci cand sunt calcat in picioare, ci acel ras sanatos care ne ajuta sa vedem lucrurile din alta perspectiva. Fie ca eu sa nu cred ca acest ras nu este relevant. Am invatat ca este irelevant sa ma iau pe mine prea in serios.



Ce sa-mi amintesc azi

Simtul umorului este un semn al sanatatii.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

1 mai........... muncitoresc :zambet:
Pe masura ce cunosc mai bine Programul – prin impartasire, grija si incercarea de a deveni tot mai activ – descopar ca imi este mult mai usor sa traiesc in prezent. Chiar si vocabularul meu s-a schimbat. Nu mai spun tot la a doua propozitie cunoscutele cuvinte de “ar fi putut”, “ar fi trebuit”, “am fi facut”, “ar fi fost posibil”. Ce a trecut a trecut, si ce va fi va fi. Singurul moment care conteaza este Acum. Castig eu suficienta placere, seninatate si pace in Program?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa-mi adun toate amintirile si schemele imprastiate din trecut, la fel si cu fricile exagerate fata de viitor, si sa le comprim in cuibul potrivit al zilei de azi. Doar traind in prezent imi voi putea castiga echilibrul, fara sa ma inclin spre trecut sau sa fac sarituri in viitor. Fie ca eu sa-mi dezlipesc mainile din jurul imensului sac cu toata viata mea, si sa mi le pun in buzunarul hainei de azi si sa le port cu mine oriunde ma duc.



Ce sa-mi amintesc azi

Lasa loc pentru ziua de azi.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

6 mai ....( ca vine ) :zambetoi:
Multi dintre noi sufera din disperare. Desi nu ne dam seama ca disperarea inseamna absenta totala a credintei. Atata timp cat suntem dispusi sa apelam la Dumnezeu atunci cand avem probleme, nu avem de ce dispera. Cand suntem nelinistiti si nu vedem nici o cale de iesire, asta se intampla pentru ca avem impresia ca toata solutia depinde de noi. Programul ne invata sa lasam problemele coplesitoare si sa-l lasam pe Dumnezeu sa aiba grija de ele. Atunci cand predau in mod constient vointa mea in fata Vointei lui Dumnezeu, voi vedea credinta lucrand in viata mea?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa nu mai fiu Disperat si Deprimat, cele doua D-uri mari care sunt rezultatul neajutorarii. Fie ca eu sa stiu ca nu sunt niciodata fara ajutorul lui Dumnezeu, ca niciodata nu sunt neajutorat cand El este cu mine. Daca am credinta, nu trebuie sa fiu niciodata „neajutorat si lipsit de speranta”.



Ce sa-mi amintesc azi

Disperarea este absenta credintei.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

07.05.2014

Am invatat in Program ca nu trebuie sa ma justific fata de nimeni pentru ca depind de Dumnezeu, asa cum il inteleg eu. Acum, chiar pot sa ii contrazic pe aceia care spun ca spiritualitatea este calea catre slabiciune. Pentru mine este calea catre putere. De-a lungul timpului, oamenilor de credinta rareori le lipsea curajul. Ei aveau incredere in Dumnezeu. Nici eu nu ma justific fata de nimeni pentru ca am credinta in El, dar in schimb incerc sa-l las sa demonstreze, prin mine, si prin cei din jurul meu, ceea ce poate El face. Fac eu pasi pe masura ce vorbesc?



Rugaciunea de azi

Fie ca credinta mea sa fie confirmata pe masura ce il vad pe Dumnezeu lucrand prin ceilalti. Fie ca eu sa vad ca aceia care sunt curajosi, adevarate miracole, aceia care sunt fericiti sunt aceia care au profesat spiritualitatea. Fie ca eu sa vad chiar acum in jurul meu cum Dumnezeu a lucrat prin cei care au credinta in El.



Ce sa-mi amintesc azi

Sa-l vad pe Dumnezeu la treaba.
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de Relus »

8 mai 2014
La Rochefoucauld scria „Curajul perfect inseamna sa faci ceva fara ca nimeni sa stie”. Pe masura ce progresam in Program, recunoastem o frica persistenta de ce va fi si reusim sa-i facem fata. Incepem sa vedem nenorocirile ca pe sanse date de Dumnezeu pentru a prinde curajul care se naste din umilinta, si nu din dorinta de a brava.

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa-mi gasesc curajul cu ajutorul Puterii Superioare. Din moment ce toate sunt posibile prin El, trebuie sa fiu capabil sa depasesc fricile insidioase care ma bantuie. Deseori aceste sunt fricile de a pierde pe cineva sau ceva, care au o importanta in viata mea. Ma rog sa am bunavointa de a ma detasa de aceste frici.

Ce sa-mi amintesc azi

Rugaciunea este mai mult decat a fluiera in intuneric
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

Meditatia de astazi mi-a placut foarte mult:
08.05.14

Printre multele daruri care ne sunt oferite în Program, unul este libertatea. Când suntem nou veniţi în Program, suntem prizonierii propriei noastre confuzii şi disperări. Lucrând programul ne eliberăm, prin înţelegerea adevăratei naturi a situaţiei noastre. Darurile Programului au totuşi un preţ; libertatea de exemplu, poate fi obţinută doar plătind preţul aşa numit acceptare. Dacă putem accepta Pasul Unu, suntem eliberaţi de nevoia de a bea sau de a-l controla pe alcoolic. Dacă ne putem preda ghidării lui Dumnezeu, ne va consta voinţa proprie, atât de preţioasă nouă înşine, care am crezut întotdeauna că putem domina. Depinde de noi să luăm decizia dacă eliberarea din disperarea noastră merită toate astea. Mulţi dintre noi cred că da.

Ce să-mi amintesc astăzi?

Succesul în program ne cere să gândim în mod onest şi profund la atitudinile noastre, să ne evaluăm cuvintele şi acţiunile. Atunci când atitudinile se schimbă din ostilitate spre iertare, din violenţă spre acceptarea calmă, cuvintele noastre se vor schimba şi ele.

„Libertatea are multe feţe, dar de cele mai multe ori ne eliberează de ceea ce ne tulbura şi ne domina. Ne rugăm pentru această trecere la libertate.”
Fa Rai din ce ai!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

15 mai :
Privind in urma la acele zile disperate, inainte de a intra in Program, imi aduc aminte acele sentimente de izolare si singuratate. Chiar si atunci cand eram inconjurat de oameni, chiar si familia mea, sentimentul de „insingurat” era coplesitor. Chiar si atunic cand incercam sa fiu sociabil si purtam o masca de veselie, simteam o manie cumplita, pentru ca nu-mi gaseam locul. Voi uita eu mizerabilul sentiment de „singur in aglomeratie”?



Rugaciunea de azi

Multumesc lui Dumnezeu pentru marea bucurie care mi-a fost data pe langa abstinenta – sentimentul ca nu sunt singur. Fie ca eu sa nu-mi inchipui ca singuratatea va disparea peste noapte. Fie ca eu sa stiu ca va exista o perioada singuratica in timpul recuperarii, mai ales din moment ce va trebui sa-i indepartez pe vechii mei prieteni sau colegii de pahar. Ma rog ca sa-mi gasesc noi prieteni care sunt in recuperare. Multumesc lui Dumnezeu pentru prietenia din Program.



Ce sa-mi amintesc azi

Nu sunt singur.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

16 mai :
Multi dintre noi isi aduc aminte ca am baut sau am consumat alte substante, pentru prima dat, doar pentru „a ne adapta” sau pentru „a face parte din gasca”. Altii dintre noi si-au alimentat dependenta doar pentru a „intra in rand cu lumea” – pentru a simti cel putin pentru o perioada scurta de timp ca ne potriveam cu restul rasei umane. Uneori substantele chimice aveau efectul dorit, asigurandu-ne temporar sentimentul de apartenenta. Dar atunci cand efectul s\lor disparea, ne simteam si mai singuri, mult mai lasati la o parte, mult mai „diferiti” decat alta data. Oare simt eu uneori ca eu sunt „un caz diferit”?



Rugaciunea de azi

Doamne ajuta-ma sa ma scap de sentimentul ca sunt „altfel”, sau intr-un anumit fel unic. Acesta este sentimentul care m-a condus consum in primul rand. De asemenea, m-a impiedicat sa vad seriozitatea dependentei mele, din moment ce eu consideram „ca sunt diferit, si ma pot descurca singur”. Fie ca eu sa fiu constient ca acum apartin, unei vaste comunitati de oameni ca si mine. Cu fiecare experienta impartasita „unicitatea” mea dispare.



Ce sa-mi amintesc azi

Nu sunt unic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

18 mai :
Consider ca am fost cu adevarat „singur” pe vremea cand beam. Chiar daca uneori eram cu mai multi oameni – ii vedeam, ii auzeam, ii atingeam – cele mai multe dialoguri erau cu mine insumi. Eram sigur ca nimeni nu ma va intelege. Tinand cont de cum eram inainte, e putin probabil ca imi doream ca cineva sa ma inteleaga. Ma chinuiam uneori sa zambesc cu dintii inclestati, chiar daca pe dinauntru simteam ca mor. De cand sunt in Program reusesc eu sa potrivesc ceea ce exprim cu ceea ce simt?



Rugaciunea de azi

Fie ca sinele meu fizic, emotional, intelectual si spiritual sa devina o singura si completa persoana din nou. Ii multumesc Puterii mele Superioare pentru ca imi arata cum sa imi potrivesc ceea ce simt cu ceea ce exprim, sa rad cand simt ca vreau sa rad, sa plang cand ma simt trist, sa-mi recunosc propria manie sau frica sau vinovatie. Ma rog pentru implinire.



Ce sa-mi amintesc azi

Sunt implinit.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns