021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

16 iunie:
[quote]Pasul Noua spune: „Ne-am indreptat greselile direct fata de acele persoane acolo unde a fost cu putinta, dar nu si atunci cand le-am fi putut face vreun rau lor sau altora”. A indrepta lucrurile acolo unde am gresit poate sa fie extrem de greu. Efectul acestei actiuni este ca, cel putin, ne dezumfla ego-ul si ne pune la pamant mandria. Chiar si aceasta este in sine o rasplata, deci cu atat mai mult repararea greselilor va aduce dupa sine recompense si mai mari. Atunci cand mergem la o anumita persoana si ii spunem ca ne pare rau, ne cerem scuze, reactia este aproape de fiecare data una pozitiva. Bineinteles, avem nevoie de curaj, insa rezultatele justifica din plin aceasta actiune. Am incercat din toate puterile sa-mi indrept toate greselile posibile?



Rugaciunea de azi

Fie ca Puterea mea Superioara sa ma opreasca atunci cand incep sa ma strecor pe langa responsabilitatea Pasului Noua. Fie ca eu sa simt acel val de eliberare si usurare care vine atunci cand ii spun unei persoane careia i-am gresit, cu voce tare: „Am gresit. Am facut o greseala. Imi pare sincer rau”. Fie ca eu sa nu ma ingrijorez pentru ca as putea sa distrug acea crusta fragila a ego-ului meu, pentru ca ce voi descoperi dincolo de aceasta va fi mult mai matur.



Ce sa-mi amintesc azi

Indreptarea greselilor este binecuvantata. te]
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

20 iunie 2014 :
Multumirea de sine este dusmanul meu, usor de recunoscut la ceilalti, insa dificil de identificat si de recunoscut la mine insumi. Multumirea de sine inseamna, pur si simplu, siguranta ca avem dreptate, luand de bun faptul ca ne-ar fi imposibil sa gresim. Chiar mai mult, inseamna ca ii judec pe ceilalti prin prisma a ceea ce cred eu ca e corect. O astfel de atitudine blocheaza intelegerea si bunatatea si pare sa justifice la noi anumite trasaturi pe care le-am considera inacceptabile la alte persoane. Am eu tendinta sa presupun ca punctul meu de vedere este intotdeauna corect?



Rugaciunea de azi

Doamne, ajuta-ma sa evit multumirea de sine. Atunci cand sunt ingust la minte, incetez sa mai cercetez. Daca presupun ca am intotdeauna dreptate, nu sunt niciodata atent la propriile mele greseli, greseli care pot astfel sa imi scape. Fie ca eu sa fiu deschis spre invatare. Fie ca eu sa continui sa cresc cu inima, mintea si spiritul.



Ce sa-mi amintesc azi

Multumirea de sine blocheaza progresul.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

23.iulie
Astazi voi incerca sa ma multumesc cu mai putin decat as dori sa fie posibil si sa am bunavointa nu numai de a accepta acest lucru, dar si de a-l aprecia. Astazi, nu voi astepta prea mult de la nimeni – mai ales de la mine. Voi incerca sa tin minte ca multumirea vine din acceptarea cu recunostinta a binelui care vine asupra noastra, si nu din furia noastra pentru ca viata nu este „mai buna”. Imi dau eu seama de diferenta dintre resemnare si acceptarea realista?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa nu-mi stabilesc asteptari nerealist de inalte sau sa astept prea mult. Fie ca eu sa ma uit in urma mea si sa imi dau seama ca scopurile imposibile stabilite de mine au fost, de fapt, capcane ale alcoolismului meu; de cele mai multe ori, le atingeam doar pe jumatate, confruntandu-ma cu propriul esec. Aceste sentimente de „am dat-o din nou in bara” au devenit scuze tipice pentru a ma reintoarce la bautul care mi-a accentuat si mai mult mizeria. Fie ca eu sa evit acest tipar patologic. Fie ca eu sa fiu realist.



Ce sa-mi amintesc azi

Bine este suficient de bine.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de HOPE »

26.07.14

Acum ca ma folosesc de cele trei cuvinte descrise de prietenii mei din Program - onestitate, minte deschisa si bunavointa – vad lucrurile diferit. Nici nu as fi putut prezice sau nici nu mi-am inchipuit sa ajung sa vad lucrurile cu totul diferit fata de cum le vedeam inainte de a veni la Program. De cele mai multe ori, ma simt bine. Rareori ma simt rau si niciodata nu pentru prea mult timp. Si cu siguranța nu la fel de rau cum ma simțeam inainte mai tot timpul. Cea mai rea zi a mea de acum este infinit mai buna decat cea mai buna zi de dinainte?



Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa-mi aduc aminte astazi sa „multumesc” Puterii Superioare, prietenilor din grup si intregii comunitati de alcoolici in recuperare pentru ca mi-au aratat ca lucrurile se pot indrepta. Le multumesc si pentru incurajarile verbale, sloganurile si vorbele care mi s-au ivit in minte exact in momentul in care aveam nevoie de ele, redandu-mi rabdarea, reorientandu-ma spre scopul meu si amintindu-mi de Dumnezeu.



Ce sa-mi amintesc azi

Cum a fost.
Fa Rai din ce ai!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

31.07.2014
Una dintre cele mai grave consecinte ale sindomului „eu-eu-eu” este aceea ca, practic, pierdem contctul cu toata lumea din jurul nostru – ca sa nu mai vorbim de realitatea in sine. Esenta auto-compatimirii este auto-absorbtia, iar aceasta se hraneste de la sine. Decat sa ignor aceasta stare emotionala – sau sa neg ca ma aflu in ea - trebuie sa scap de auto-absorbtie, sa stau deoparte si sa ma analizez cu o onestitate riguroasa. Odata ce stim ce este auto-compatimirea si o recunoastem, putem sa facem ceva in legatura cu ea. Traiesc eu mai mult in problema decat in solutie?



Rugaciunea de azi

Ma rog ca preocuparea fața de mine insumi, adanc inradacinata, sa se desprinda de mine. Fie ca tanguiala sfarsita a lui „eu-eu-eu” sa devina un intreg cor a lui „noi-noi-noi”, asa cum se intampla in comunitatea noastra in care ne bucuram impreuna de ‚intregul’ pe care il constituim.



Ce sa-mi amintesc azi

Schimba eu-eu-eu in noi-noi-noi.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

1.08.2014
Auto-compatimirea este unul dintre cele mai mizerabile si consumatoare defecte din cate stiu. Datorita interminabilelor cereri de atentie si simpatie, auto-compatimirea imi blocheaza comunicarea cu ceilalti, in special comunicarea cu Puterea Superioara. Cand o analizez in acest fel, imi dau seama ca auto-compatimirea imi limiteaza progresul spiritual. Este de asemenea o adevarata forma de martirism, care este un lux pe care nu mi-l pot permite. Remediul care l-am invatat este sa ma analizez cu rigurozitate pe mine dar si sa arunc o privire catre cei 12 Pasi ai Programului. Ma rog eu Puterii Superioare sa ma desfaca de bandajul sinelui?



Astazi ma rog…

Fie ca eu sa stiu din observatii ca cei care-si plang de mila nu obtin aproape nici o mila de la nimeni. Nimeni – nici macar Dumnezeu – nu le poate implini enormele cereri de simpatie. Fie ca eu sa-mi recunosc sentimentele de mila de sine, cand incep sa ma acapareze si sa-mi fure seninatatea. Fie ca Dumnezeu sa ma mentina precaut la astfel de siretlicuri.



Astazi imi voi aminti

Cel care ma tine captiv este sinele.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

15.august .2014
Aceasta este ziua pe care Dumnezeu a pus-o in mainile mele. De-as putea numai sa-mi dau seama cat de mare e acest dar, as folosi fiecare moment al ei inseninandu-mi viata. Nu m-as mai uita peste umar la dezamagirile din trecut – nici nu as contempla cu frica viitorul. As trai doar pentru astazi – cat de bine pot. As pune deoparte gandurile critice fata de ceilalti. As observa lucruri interesante – expresia de pe fetele oamenilor, o planta care creste pe pervazul ferestrei mele, inocenta si farmecul unui copil, jocurile norilor. Astazi voi fi inconjurat de minuni daca voi deschide ochii pentru a le vedea si a ma bucura de ele.



Ce sa-mi amintesc astazi

Fie ca eu sa nu fiu atat de preocupat sa ma gandesc la dureri si probleme, astfel incat sa-mi scape binele zilei de azi. Azi pot incepe sa-mi folosesc minutele si orele intr-un mod nou, pot sa privesc altfel ceea ce ma inconjoara si situatiile din viata mea. Voi face din aceasta zi una la care sa pot privi inapoi cu placere si satisfactie si sa ma pregatesc pentru zilele ce vor veni.



“Azi e tot timpul pe care il am. Nimeni nu ma poate opri sa il folosesc in cel mai bun mod cu putinta.

Daca voi face din aceasta zi una buna, cea de maine va fi si mai buna.”
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

A ajuns si o meditatie pentru apartinatori , dar pe mine m-a ajutat in mediul de munca , plecand cu tema facuta , citita :
Una dintre iluziile noastre este aceea ca, noi ca si sotii de alcoolici, “regizam spectacolul”. Aceasta forma de auto-amagire nu poate decat sa ne sporeasca frustrarile. Ne transforma casa intr-un camp de lupta in care alcoolicul are cele mai multe sanse de-a castiga fiecare confruntare. Suntem deseori pacaliti de usoarele schimbari in dispozitia alcoolicului, de promisiunile lui, de provocari sau de alte manevre.

Acesta este cel mai bun motiv pentru a ne detasa gandurile si sentimentele de conflictele ce apar si a cauta in noi un mod de viata pasnic, normal.

Daca incetam sa ne mai “razboim” cu fiecare incident care are loc, absenta unui adversar activ, va aduce schimbari semnificative in atmosfera familiei si in toti cei ai casei.



Ce sa-mi amintesc astazi??

Nu voi incerca sa pacalesc sau sa manevrez pe nimeni altcineva, ci voi continua sa-mi traiesc viata in asa fel incat sa am cit mai putine lucruri sa-mi reprosez. Imi voi indeparta mintea de la ce fac ceilalti si ma voi gandi la ce fac eu. Nu voi “reactiona” la cuvinte si actiuni provocatoare.

Atunci cand esti jignit de orice greseala a altcuiva, intoarce-te la propria persoana si studiaza-ti propriile greseli. Asa, vei uita de mania ta. (Epictetus)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

24.octombrie/2014 :
Atat de multi dintre noi, cei din Program, am strabatut copilaria – dar si o parte buna a vietii de adult – fiind coplesiti de teribila povara numita timiditate. Ne era greu sa pasim in incaperi aglomerate, sa conversam chiar si cu prietenii nostri, sa avem un contact vizual cu ceilalti. Acestea sunt agoniile pe care le-am suferit! In Program am descoperit faptul ca timiditatea este doar o alta manifestarea a fricii noastre egocentriste, care este de fapt radacina tuturor defectelor noastre de caracter. Timiditatea, este de fapt frica a ceea ce ceilalti cred sau pot sa gandeasca despre noi. Spre linistea noastra, timiditatea ne paraseste treptat, odata ce incepem sa lucram programul si interactionam cu ceilalti. Sunt eu constient ca sunt bine, atata timp cat nu ma concentrez pe mine?



Rugaciunea de azi

Doamne, ajuta-ma sa fiu recunoscator pentru ca mi-am depasit timiditatea, dupa ani de retragere in fata oamenilor, rosindu-ma, spunand doar lucruri gresite sau pur si simplu tacand – dupa care retraiam agoniile si imaginandu-mi ceea ce ar fi trebuit sa spun sau sa fac. Fie ca eu sa cred ca a fost nevoie de o dependenta si de o multime de oameni grijulii sa ma convinga ca sunt ok – si ca si tu esti ok, la fel si ea/el sunt ok.



Ce sa-mi amintesc azi

O cura pentru timiditate este sa ne pese de ceilalti.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesaj de colica zis alcoolica »

In aceasta luna care precede sfarsitul de an imi voi trece viata in revista, incercand sa ma detasez ca si cum as fi o alta persoana.

Am progresat in eforturile mele de a-mi corecta atitudinile negative? M-am lasat descurajat si am alunecat inapoi in vechile mele obiceiuri? Atunci cand consecintele faptelor mele au fost greu de indurat, am incercat sa dau vina pe altcineva?

Cum m-a ajutat Programul sa ma dezvolt ca si persoana?


Ce sã-mi amintesc azi

Uitandu-ma in urma la acest an, voi lua in analiza cu mult calm actiunile si atitudinile mele, ca si cum as analiza actiunile altei persoane. Nu o voi transforma intr-o ocazie de regrete si invinovatiri. Nu voi blama pe nimeni altcineva pentru nimic din ce s-a intamplat pentru ca am invatat in Program ca nu sunt judecatorul nimanui. Ziua de azi, precum si urmatoarele vor fi pline de ocazii de a face ceva pentru mine.


“Scopul inventarului meu este de a avea o imagine clara a “pozitiei mele”, de a recunoaste greselile pe care trebuie sa le corectez si sa nu ma folosesc de justificari care ma vor auto-dezamagi.”
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns