021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

TEME DE DISCUTII :: Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesajde Joy » 03 Apr 2014, 05:05

Foarte importanta si de luat aminte postarea ta Relus :hug: :jos-palaria: si eu personal, am inlocuit disperarea si deznadejdea de care eram cuprins in perioada cind consumam alcool cu DD ,de cind sunt abstinent(Doamne Doamne :cuminte: )
O zi minunata ,va doresc tuturor!
ilyuta :jos-palaria:

images.jpg
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 03 Apr 2014, 18:16

3 Aprilie :
Aproape intotdeauna, cel care a recazut spune, „Am incetat sa mai merg la intalniri”, sau „M-am saturat de aceleasi vechi povesti si de aceleasi fete”, sau „Problemele mele din afara erau in asa fel incat a trebuit sa incetez sa merg la intalniri”, sau „Mi s-a parut ca beneficiasem de toate beneficiile intalnirilor, astfel incat am decis sa caut ajutor in alte activitati semnificative”. Pe scurt, pur si simplu au incetat sa mai mearga la intalniri. Exista o vorba buna in acest sens, care pune punctul pe i: „Aceia care nu mai participa la intalniri nu mai sunt acolo sa auda ce li se intampla celor care nu mai participa la intalniri”. Particip la suficiente intalniri pentru mine?

Rugaciunea de azi

Fie ca Dumnezeu sa ma mentina pe cale cea buna a Programului. Fie ca eu niciodata sa nu fiu prea obosit, prea aglomerat, prea satul, prea plictisit sa merg la intalniri. Aproape toate aceste probleme sunt discutate la intalniri daca imi rezerv timp sa merg acolo. Lipsa mea de vigoare se disipeaza in seninatate. Aglomeratia mi se reduce la adevaratele proportii. Si cum as putea sa ma plictisesc intr-un loc in care este atata prietenie si bucurie?

Ce sa-mi amintesc azi

Sa particip la intalniri.

Cred ca se potriveste si pentru intalnirile online :luminita:
Bune 24 de ore va doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 06 Apr 2014, 17:25

O alta caracteristica intre cei care aluneca este esecul in a se folosi de instrumentele Programului – cei 12 Pasi. Comentariile cel mai des intalnite sunt: „Nu am lucrat niciodata Pasii”, „Nu am trecut niciodata de Pasul Unu” sau „Lucram Pasii prea incet”, „Sau prea rapid” sau „prea curand”. Ce avem de invatat este ca acesti oameni au luat in considerare pasii, dar nu au incercat in mod constient si onest sa-i aplice in vietile lor. Invat eu cum sa ma protejez pentru a-i ajuta pe ceilalti?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa practic pasii, nu numai sa-i aud. Fie ca eu sa recunosc acei pasi gresiti care pot sa duca la o cadere: a fi prea mandru sa pot admite Pasul Unu; a fi prea prins in treburile zilnice, pentru a simti Puterea Superioara; a fi prea coplesit de gandul de a face Pasul Patru, un inventar moral amanuntit; a fi prea reticent sa-mi impartasesc inventarul. Doamne, Dumnezeule ghideaza-ma pe masura ce lucrez cei 12 Pasi.

Ce sa-mi amintesc azi

Sa am grija pe unde ma poarta Pasii.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde HOPE » 06 Apr 2014, 18:30

Multumesc Colea! :hug:
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 07 Apr 2014, 12:41

Pentru aceia dintre noi care ne-am pierdut credinţa, sau cei care ne-am luptat timp îndelungat fără ea, este suficient doar să acceptăm – orbeşte şi fără rezerve. Nu este necesar să credem de la început; nu trebuie să fim convinşi. Dacă putem doar să acceptăm, cu timpul vom începem să simţim că există o forţă a binelui care este întotdeauna acolo să ne ajute. Am început eu să merg pe calea credinţei?

Rugăciunea de azi
Fie că eu să abandonez nevoia de a întreba “de ce” şi “de unde” asupra încrederii mele într-o Putere Superioară. Fie ca eu să nu intelectualizez prea mult credinţa mea, din moment ce prin natura ei exclude analiza. Fie ca eu să ştiu că “încăpăţânarea” era un simptom al bolii mele. Fie ca eu să învăţ acceptarea, şi credinţa va veni de la sine.

Ce să-mi amintesc azi
Credinţa urmează acceptarea.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 08 Apr 2014, 08:41

Atunci când îi permitem Puterii Superioare să fie “pilotul”, fără nici o îndoială din partea noastră, încetăm să mai simţim anxietate, frică. Atunci când nu suntem agitaţi în legătură cu o persoană sau situaţie, asta nu înseamnă că suntem dezinteresaţi sau nu ne mai pasă. Din contră, opusul este adevărat. Putem să fim interesaţi şi să ne pese chiar dacă nu suntem agitaţi şi temători. O persoană senină şi cu credinţă aduce ceva pozitiv în orice situaţie. El sau ea va reuşi să facă lucrurile necesare şi folositoare. Îmi dau eu seama, de cât de bine sunt pregătit pentru a face lucruri înţelepte şi pline de iubire, dacă elimin gândurile anxioase şi am credinţa că Dumnezeu este la cârmă?

Rugăciunea de azi
Mă rog pentru a fi eliberat de agitaţia care are loc în mintea mea, şi de a o înlocui cu o grijă autentică faţă de oamenii. Ajută-mă să ştiu că anxietatea nu este un obiect de îmbrăcăminte, pe care să îl dezbrac ca o şapcă. Pentru a mă elibera de anxietate ajută-mă să am seninătatea şi credinţa în Dumnezeu că el poate face o treabă mai bună.

Ce să-mi amintesc azi
Agitaţia nu a rezolvat niciodată nimic.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 08 Apr 2014, 17:47

In timp, invatam din Program ca noii veniti incearca sa tina pentru ei anumite “intamplari ciudate“ din viata lor. Incercand sa evite experienta umilintei din Pasul Cinci, ei incearca o cale mai lesnicioasa, mai usoara. Aproape invariabil ei recad. Vazand progresele celorlalti din Program ei se mira cand dau gres. Motivul probabil al esecului lor este ca nu au facut o ”curatenie generala“ completa. Ei au facut un inventar complet, dar tin pentru ei unele din cele mai rele lucruri in stoc. Am recunoscut oare in fata Lui Dumnezeu, in fata noastra si in fata altei persoane natura exacta a greselilor noastre ?

Rugaciunea de azi
Da, Doamne, ca eu sa includ toata mizeria trecutului meu, toate cruzimile si nesinceritatile mele, intr-un inventar moral complet al propriei persoane. Fie ca eu sa nu pastrez nimic pentru ca mi-e rusine sau din mandrie, pentru ca natura exacta a defectelor noastre inseamna doar o recapitulare exacta a greselilor mele din trecut si a trasaturilor mele de caracter. Ni s-a dat un „cos de gunoi” foarte bun. Fie ca eu sa-l folosesc pentru ce este el destinat. Fie ca toata mizeria, gunoiul, costumele de aruncat sa fie fundamentul pe care sa imi construiesc noua viata.

Ce sa-mi amintesc azi
Gunoiul poate fi fundamentul unor comori.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Apr 2014, 02:25

Relus , draga mea :hug: , un balsam pentru suflet sunt postarile tale, pentru care iti multumesc. :cuminte: In afara de asta, convorbirile noastre sunt adevarate lectii de viata pe care cu mare drag mi le insusesc si agreez in totalitate cu filosofiile tale. :hug: :jos-palaria:
Te imbratisez cu mare drag si respect. :jos-palaria:
ilyuta :hug: :jos-palaria:

Friends-Forever-4956.jpg
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

freedom
Veteran
Veteran

Mesajde freedom » 11 Apr 2014, 12:29

11 aprilie

Și acesta este nobilul adevăr al durerii care se arată. Ea se naște din pofte... Și acesta este nobilul adevăr al durerii care dispare. Este încetarea totală a acelei pofte...fiind total eliberat de ea. - The Pali Canon

„Încetarea totală a acelei pofte...” Cât de bine descrie recuperarea din cadrul celor doisprezece pași.

Recuperarea înseamnă să reziști poftei; înseamnă să fii eliberat de ea. Procesul poate fi lung sau relativ scurt, dar până când o să trăiesc eliberarea, trebuie să acționez prin credință. Urmez recunoscător și de bunăvoie sugestiile acelor oameni ale căror pofte au încetat, care trăiesc în harul recuperării.

Pentru Astăzi: Boala mea – pofta pentru baut, mancat, jocuri,sex, control etc în exces – m-a învins. Dar nu poate ieși învingătoare din confruntarea cu forțele adunate ale Puterii Superioare, frăția grupului și dorința mea de a înceta.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 12 Apr 2014, 08:29

Am ajuns; am ajuns la; am ajuns la credinta. Programul mi-a dat sansa sa vad ca in adancul sufletului fiecarui barbat, femeie si copil exista ideea fundamentala de Dumnezeu. Poate sa fie destul de ascunsa de calamitati, de adorarea unor altor lucruri, dar intr-o forma sau alta se afla acolo. Credinta intr-o Putere Superioara noua insine si miracolele demonstrate de catre aceasta Putere in vietile oamenilor sunt fapte cunoscute de cand lumea si pamantul. Cat de bine dau mai departe ceea ce am primit si eu pe gratis?

Rugaciunea de azi
Ma rog ca eu sa continui sa caut si sa gasesc farama de Dumnezeu care este in mine si in fiecare persoana, oricat ar fi ea de ascunsa. Fie ca eu sa stiu ca constiinta Puterii Superioare este prezenta in fiinta umana, de cand i-a fost data puterea ratiunii, indiferent de cum o numeau sau in ce fel ajungeau la ea. Fie ca eu sa ma intaresc in credinta mea in Puterea Superioara prin experienta intregii umanitati – si prin lucrarea sa in miracolele din viata mea.

Ce sa-mi amintesc azi
Dumnezeu este in noi toti.

Înapoi la “TEME DE DISCUTII”