021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

TEME DE DISCUTII :: Meditatii Sf. Dimitrie

Aici puteti propune teme de discutii.

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Meditatii Sf. Dimitrie

Mesajde colica zis alcoolica » 18 Mai 2014, 21:43

15 mai :
Privind in urma la acele zile disperate, inainte de a intra in Program, imi aduc aminte acele sentimente de izolare si singuratate. Chiar si atunci cand eram inconjurat de oameni, chiar si familia mea, sentimentul de „insingurat” era coplesitor. Chiar si atunic cand incercam sa fiu sociabil si purtam o masca de veselie, simteam o manie cumplita, pentru ca nu-mi gaseam locul. Voi uita eu mizerabilul sentiment de „singur in aglomeratie”?

Rugaciunea de azi

Multumesc lui Dumnezeu pentru marea bucurie care mi-a fost data pe langa abstinenta – sentimentul ca nu sunt singur. Fie ca eu sa nu-mi inchipui ca singuratatea va disparea peste noapte. Fie ca eu sa stiu ca va exista o perioada singuratica in timpul recuperarii, mai ales din moment ce va trebui sa-i indepartez pe vechii mei prieteni sau colegii de pahar. Ma rog ca sa-mi gasesc noi prieteni care sunt in recuperare. Multumesc lui Dumnezeu pentru prietenia din Program.

Ce sa-mi amintesc azi

Nu sunt singur.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 18 Mai 2014, 21:44

16 mai :
Multi dintre noi isi aduc aminte ca am baut sau am consumat alte substante, pentru prima dat, doar pentru „a ne adapta” sau pentru „a face parte din gasca”. Altii dintre noi si-au alimentat dependenta doar pentru a „intra in rand cu lumea” – pentru a simti cel putin pentru o perioada scurta de timp ca ne potriveam cu restul rasei umane. Uneori substantele chimice aveau efectul dorit, asigurandu-ne temporar sentimentul de apartenenta. Dar atunci cand efectul s\lor disparea, ne simteam si mai singuri, mult mai lasati la o parte, mult mai „diferiti” decat alta data. Oare simt eu uneori ca eu sunt „un caz diferit”?

Rugaciunea de azi

Doamne ajuta-ma sa ma scap de sentimentul ca sunt „altfel”, sau intr-un anumit fel unic. Acesta este sentimentul care m-a condus consum in primul rand. De asemenea, m-a impiedicat sa vad seriozitatea dependentei mele, din moment ce eu consideram „ca sunt diferit, si ma pot descurca singur”. Fie ca eu sa fiu constient ca acum apartin, unei vaste comunitati de oameni ca si mine. Cu fiecare experienta impartasita „unicitatea” mea dispare.

Ce sa-mi amintesc azi

Nu sunt unic.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 18 Mai 2014, 21:45

18 mai :
Consider ca am fost cu adevarat „singur” pe vremea cand beam. Chiar daca uneori eram cu mai multi oameni – ii vedeam, ii auzeam, ii atingeam – cele mai multe dialoguri erau cu mine insumi. Eram sigur ca nimeni nu ma va intelege. Tinand cont de cum eram inainte, e putin probabil ca imi doream ca cineva sa ma inteleaga. Ma chinuiam uneori sa zambesc cu dintii inclestati, chiar daca pe dinauntru simteam ca mor. De cand sunt in Program reusesc eu sa potrivesc ceea ce exprim cu ceea ce simt?

Rugaciunea de azi

Fie ca sinele meu fizic, emotional, intelectual si spiritual sa devina o singura si completa persoana din nou. Ii multumesc Puterii mele Superioare pentru ca imi arata cum sa imi potrivesc ceea ce simt cu ceea ce exprim, sa rad cand simt ca vreau sa rad, sa plang cand ma simt trist, sa-mi recunosc propria manie sau frica sau vinovatie. Ma rog pentru implinire.

Ce sa-mi amintesc azi

Sunt implinit.

Orpheus
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde Orpheus » 22 Mai 2014, 10:50

Bună tuturor.
Sunt mai nou pe aici, dar cred că rugăciunea pe care o voi scrie mai jos va fi în spiritul temei propuse. Dacă va părea off topic, se poate șterge, nu e nici o supărare, ea oricum rămâne în sufletul meu. Doresc doar să v-o împărtășesc și vouă. :zambet:

Rugăciunea de dimineață a ultimilor stareți de la Mănăstirea Optina

Doamne, dăruiește-mi să primesc cu liniște sufletească tot ce îmi va aduce ziua de azi. Învrednicește-mă să mă dau întru totul Sfintei Voiei Tale. În tot ceasul astăzi, povățuiește-mă și în toate mă sprijinește. Oricare vor fi veștile pre care le voi primi în timpul zilei, învață-mă să le primesc cu sufletul liniștit și întărit în credința că peste toate este Sfânta Voia Ta. În toate faptele și cuvintele mele, Tu călăuzește-mi simțirile. În toate întâmplările neașteptate, nu mă lăsa să uit că totul vine de la Tine. Învață-mă să fiu deschis și înțelept cu fiecare din mădularele mele duhovnicești, pre nimenea amărând, pre nimenea întristând. Doamne dă-mi puterea să port ostenenala zilei de astăzi și în toate întâmplările din vremea ei. Călăuzește-mi voia și învață-mă să mă rog, să nădăjduiesc, să cred, să iubesc, să rabd și să iert.
Amin!

Cu drag ... :cuminte:
Dacă este important pentru tine, vei găsi o cale. Dacă nu e, vei găsi o scuză.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 23 Mai 2014, 19:29

Multumesc Orpheus ,
Am citit si eu un text la biserica cu mesaj frumos :
Imbracati-va, dar, ca alesi ai lui Dumnezeu, sfinti si prea iubiti, cu milostivirile indurarii, cu bunatate, cu smerenie, cu blandete, cu indelunga-rabdare,
Ingaduindu-va unii pe altii si iertand unii altora, daca are cineva vreo plangere impotriva cuiva; dupa cum si Hristos v-a iertat voua, asa sa iertati si voi.Iar peste toate acestea, imbracati-va intru dragoste, care este legatura desavarsirii.
Si pacea lui Hristos, intru care ati fost chemati, ca sa fiti un singur trup, sa stapaneasca in inimile voastre; si fiti multumitori.
Cuvantul lui Hristos sa locuiasca intru voi cu bogatie. Invatati-va si povatuiti-va intre voi, cu toata intelepciunea. Cantati in inimile voastre lui Dumnezeu, multumindu-I, in psalmi, in laude si in cantari duhovnicesti.

EPISTOLA CATRE COLOSENIA SFANTULUI APOSTOL PAVEL , cap. 3 , 12-16

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 25 Mai 2014, 09:45

22 Mai :
Atunci cand i-am auzind pentru prima data pe oameni vorbind liberi si onest despre ei insisi, am ramas afis. Povestile propriilor aventuri la betie, a celor mai ascunse temeri, si a singuratatii apasatoare, au fost pentru mine o luminare a mintii. Am descoperit - dar cu greu am crezut la inceput – ca nu sunt singur. Nu sunt deloc diferit de ceilalti, si ca de fapt cu totii ne asemanam foarte mult. Am inceput sa simt ca apartin cu adevarat undeva, si singuratatea m-a parasit. Incerc eu sa transmit celorlalti ceea ce mi-a fost dat si mie pe gratis?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa incep sa vad, pe masura ce incep sa cunosc povestile celor din Program, ca similaritatile sunt mult mai uimitoare decat diferentele. Ascultand povestile lor din vremea bautului activ dar si din recuperare, fie ca eu sa am acel sentiment, „hei, acela sunt eu”, sentiment care imi va alunga rapid izolarea. Fie ca eu sa devin un membru al grupului cu trup si suflet, oferind si luand in parti egale.

Ce sa-mi amintesc azi

Asemanare nu diferenta.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 25 Mai 2014, 09:47

20 Mai :
Alcoolismul este numita „boala singuratatii”. Aproape fara exceptie, alcoolicii sunt torturati de singuratate. Chiar pe la finalul perioadei active – inainte ca oamenii sa ne evite, stand prin baruri, restaurante, departe de casa – aproape toti dintre noi simteam ca nu apartinem unui loc. Eram fie timizi, si nu indrazneam sa ne apropiem de ceilalti, fie eram niste oameni galagiosi cerand atentie si aprobare, dar care rareori o primeam. A existat intotdeauna acea bariera misterioasa pe care nici nu o puteam darama si nici intelege. In final, chiar si Bachus ne-a tradat; am ramas daramati si intr-o terifianta izolare. Am inceput eu sa ating un calm interior?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa stiu ce inseamna sa am o relatie tandra cu Dumnezeu, precum si linistea pe care o simt atunci cand sunt in legatura cu Duhul sau. Fie ca eu sa transfer aceasta tandrete in relatiile mele cu ceilalti. Fie ca Dumnezeu sa ma scape de sentimentul acela persistent de singuratate si sa-mi arate cum sa fiu un prieten.

Ce sa-mi amintesc azi

Dumnezeu ma poate invata cum sa fiu un prieten.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 02 Iun 2014, 13:01

Incetisor, dar sigur, am inceput sa accept greselile celorlalte persoane, la fel si virtutile. Programul ma invata sa „iubesc intotdeauna ceea ce este mai bun la ceilalti – si niciodata sa nu ma tem de ce au mai rau”. Este cu adevarat o transformare fata de felul in care gandeam inainte, dar incep sa vad ca toti oamenii – inclusiv eu – suntem uneori bolnavi emotional si de multe ori gresim. Ma apropii eu de adevarata toleranta? Incep eu sa vad ce inseamna iubirea adevarata fata de colegii mei din Program?

Rugaciunea de azi

Fie ca Dumnezeu sa-mi dea suficienta toleranta pentru orice slabiciune sau simptome bolnave de insensibilitate fata de ceilalti, astfel incat sa pot iubi calitatile pozitive pe care ei le au. Fie ca Dumnezeu sa ma instruiasca legat de adevarata semnificatie a iubirii – care trebuie sa includa si rabdare si iertare. Fie ca eu sa nu trec cu vederea greselile celorlalti pe care ii iubesc, dar sa incerc sa-i inteleg.

Ce sa-mi amintesc azi
IUBIREA INSEAMNA INTELEGERE

Orpheus
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde Orpheus » 02 Iun 2014, 14:37

Pe masura ce invat sa ma iubesc pe mine, si in schimb sa ii iubesc si pe ceilalti neconditionat, am inceput sa inteleg mai bine cuvintele Sf. Augustin: „Iubirea inlatura ceea ce am fost, astfel incat sa putem fi ceea ce nu am fost”. Tot mai mult si mai mult, simt enorma putere a acestei iubiri in cadrul Programului; pentru mine, cuvintele „ne pasa”, inseamna si „iubim”. Doar pentru azi, voi incerca eu sa fiu iubitor prin fiecare gand si actiune?

Rugaciunea de azi

Ma rog ca eu sa simt imensitatea puterii iubirii pe care o gasesc aici in Program. Fie ca propria mea compasiune sa se alature energiei iubirii care ne apartine tuturor. Fie ca mie sa imi pese din toata inima ca prietenii mei din Program sa isi mentina abstinenta si sa invete sa traiasca confortabil. Sa nu ma indoiesc niciodata ca ei nu isi doresc acelasi lucru pentru mine.

Ce sa-mi amintesc azi
Atunci cand imi pasa toate se intampla.

Cu scuzele de rigoare ca m-am bagat peste tine, Colica, dar nu m-am putut abtine. Mi-a placut nespus ca se vorbeste despre iubire!
Va-mbratisez cu drag! :hug:

Orpheus
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde Orpheus » 04 Iun 2014, 23:35

Din nou despre iubire ...
Thomas Merton scria: „Inceputul iubirii inseamna sa ii lasam pe cei pe care ii iubim sa fie ei insisi, si sa nu incercam sa-i controlam pentru a se potrivi imaginii noastre. In caz contrar, ne iubim doar reflectia noastra personala pe care o descoperim in ei”. Pe masura ce invat sa-mi inlocuiesc dependenta auto-distructiva cu o dependenta sanatoasa fata de Program si cei 12 Pasi, descopar ca bariera tacerii si urei se topesc instantaneu. Acceptandu-ne unii pe ceilalti asa cum suntem, am invatat din nou sa iubim. Imi pasa mie suficient de mult de ceilalti din Program pentru a continua sa lucrez cu ei atat cat e necesar?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa dovedesc suficient sacrificiu de sine pentru a-i iubi pe ceilalti asa cum sunt, si nu asa cum mi-as dori eu ca ei sa fie, pentru ca imi oglindesc imaginea sau imi hranesc ego-ul. Fie ca eu, totusi, sa o iau mai moale in nerabdarea mea de a iubi – acum ca sunt capabil sa simt iubire din nou – si sa ma intreb pe mine insumi daca iubesc cu adevarat pe cineva, sau doar imi iubesc reflectia imaginii mele in acea persoana. Fie ca eu sa-mi indepartez „sinele” din calea iubirii mele.

Ce sa-mi amintesc azi
Iubirea este neconditionata.

:cuminte:

Înapoi la “TEME DE DISCUTII”