021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

fumezi..

Aici puteti propune teme de discutii.
Artistu
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2014, 23:11
Zile de abstinență: 12,03,2014
Localitate: Bucuresti

fumezi..

Mesaj de Artistu »

Va salut din nou.

Va mai trimit un text, ceva mai vechi, dar tot despre un viciu.

fumezi...

fumezi la cafea. Deja nu poti bea cafeaua fara sa fumezi.

fumezi sa iti faci curaj sa iesi pe usa catre birou.

fumezi pe drum. Fumezi la volan ca iti place. Fumezi in statie ca sa vina tramvaiul.

fumezi la calculator. Te ajuta sa fii mai productiv.

fumezi ca sa iei o pauza.

fumezi cu colegii. Fumezi fara colegi.

fumezi dupa masa. Tigara de dupa masa e deja un gest gourmet, chiar daca nu e un trabuc Cohiba.

fumezi inainte de sedinta. Fumezi dupa sedinta si poate chiar fumezi in timpul sedintei.

fumezi ca sa amani. Inca o tigara si ma apuc de treaba.

fumezi ca sa nu pleci. Inca o tigara si mergem.

fumezi dupa sex. Eu unul nu.

fumezi pentru ca esti mai creativ cand fumezi.

fumezi pentru ca iti place.

fumezi la baute pentru ca esti beat.

fumezi compulsiv

fumezi impulsiv

fumezi distructiv

fumezi de prost. Stii ca e o prostie, dar o faci in continuare.

fumezi de placere. Macar atat, nu-i asa? Fast food nu. Mancare cu monoglutamat de sodiu nu, carne de porc nu.

fumezi, dar ti-e rusine si fata de tine insuti cat de mult fumezi cateodata.

fumezi. Stingi tigara si mai aprinzi/rulezi una.

fumezi. Te uiti in filtrul inegrit de gudron plus inca 4999 de compusi toxici, dar nu stingi tigara.

fumezi. Ametesti cand tragi fumul in tine, dar nu stingi tigara.

fumezi pe buda.

fumezi inainte sa te culci.

fumezi cand scrii despre fumat.


fumezi...

"Va trebui sa arzi in propria ta flacara: cum sa fii altul, daca nu te vei preface in cenusa mai intai! Asa grait-a Zarathustra" - Nietzsche
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: fumezi..

Mesaj de dani »

Salut Artistule! Poate ca n-ar fi rau un topic doar pentru fumatori...da de da de le las odata.Baiul ii ca nici macar nu incerc,desi sunt constient cat rau imi fac.Prima si ultima data cand am incercat sa ma las de fumat a fost acum 30 de ani si atunci mi-a fost foarte greu si am reusit sa renunt trei luni.De atunci zi de zi un pachet din cele mai tari ce exista pe piata.Brrrr! Tot am evitat sa citesc cartea lui Alan Carr,aia cu ''In sfarsit nefumator'' deoarece inca nu ma simt pregatit sa renunt.Imi place sa fumez!
Felicitari Ovidiu pentru luna abstinenta la tigari!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: fumezi..

Mesaj de admin »

Subiect mutat la Teme de Discutii.
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: fumezi..

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Artistul. "fumezi dupa sex. Eu unul nu. " Pai asta e singurul fel de a fuma sanatos. :ras:

@ Mircea. "alcoolul e jucarie pe linga ravagiile pe care le poate face fumatul."
Daca ar fi sa raspund serios, dpdv medical, statistic, asa e. Fumatul face mai multe victime.
Dar mi-ai amintit de Blaga cand ai zis ca alcoolul e jucarie. :ranjet: Adica iubirea si intelepciunea mea e jocul.
Mai ramane asta : A ma juca azi sau a nu ma juca, aceasta e intrebarea ! . :cuminte:

@ Dani. Daca ma mai feliciti o data iti dau off-topic, de cand astept asta! :ras:
Acuma serios nenea Dani. E mai usor decat crezi. Tocmai fiindca iti place sa fumezi, e mai usor!
Doar ca, trebuie sa fii pregatit pentru o alta perspectiva, asupra vietii, asupra placerilor, e si despre rafinament, chestii-trestii.

Va imbratisez cu drag. :hug:
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: fumezi..

Mesaj de almaM »

Eu salut deschiderea acestui topic!
Sub rezerva vajnicei acuze ( pe firul roșu), că îmi neg alcoolismul, aș vrea să spun ca pe mine mă afectează cel mai mult fumatul. Miros mereu precum o scrumieră și ghinionul face că sunt atrasă, mereu, de barbați nefumători.Mă simt nașpa întotdeauna, că mă gândesc ce miros degaj, când îmi doresc să ne pupăm.
După sărbători, o să fiu mult mai atentă la acest viciu, la care ar trebui să renunț.
Artistule, mulțam că ai inițiat această tematică și bine ai venit printre noi! :ou14:
Alma
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
Orpheus
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 26 Apr 2014, 10:23
Zile de abstinență: 04,01,2014
Ani de abstinență: 1 an

servus!

Mesaj de Orpheus »

Am trecut in propriul meu jurnal data de 5 mai 2014, ca fiind data la care am renuntat la fumat.
Era luni dimineata la ora 7:35, ma indreptam spre serviciu, pe jos, cand a trecut pe langa mine o domnisoruca faina, care tragea cu nesat dintr-o tigara. Siajul ei mirosea dezgustator si m-a luat, spontan, o revolta a carei intensitate m-a surprins chiar si pe mine! Pachetul de Kent Apex negru din rucsacul pe care-l port aproape mereu cu mine, a tresarit nelinistit. Apoi si avea de ce! Instantaneu imi venea sa ma iau la palme si sa dau cu mine de pamant, indignat de faptul ca de luni de zile incoace, de cand am intrat si in abstinenta cu consumul de alcool, imi tot propun sa incetez cu fumatul si nu reuseam.
Si brusc, mi-am spus clar, limpede si fara nici o sovaiala: gata, din clipa asta am incetat cu fumatul. Nu de maine, nu dupa ce termin de fumat pachetul, ci de ACUM, din clipa asta! Daca a mers cu alcoolul, care e atat de puternic, de perfid si viclean, trebuie sa mearga si cu tigara! Doamne, ajuta-mi!
Asa se face ca sunt patru zile de atunci si nu am fumat. Sunt bucuros, pentru ca mi-am facut in primul rand mie un mare bine. Constat ca beau mai putina cafea si ca, de fapt, au existat destule situatii in care imi faceam o cafea doar ca sa am langa ce trage o tigara. Tigara mai era asociata si cu bautura, deci mi-am facut un mare bine si vis-a-vis de abstinenta mea la consumul de alcool.
Stiu, din tentativele reusite temporar, ca primele doua luni sunt critice, ca pericolul recaderii este mare, dar atunci nu aveam starea sufleteasca necesara si informatile pe care le am acum.
Multumesc lui Dumnezeu, care cu adevarat a mai facut o minune cu mine, multumesc iubitei mele care imi este aproape, ma incurajeaza si fara de care nu as fi putut sa fac si acest pas cu seninatate, multumesc AA si formului Alcohelp pentru know how!
Succes tuturor celor care se hotarasc sa se lase de fumat si nu uitati: 24, cu 24, cu inca 24, pe urma alte 24, inca 24, cu 24, cu 24 ... :zambet: 😉
Dacă este important pentru tine, vei găsi o cale. Dacă nu e, vei găsi o scuză.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: fumezi..

Mesaj de Relus »

Felicitari,sa te ajute bunul Dumnezeu ca aceste minuni sa dainuie,si eu am spus intotdeauna ca Dumnezeu a facut o minune si m a adus pe drumul "plin de lumina".
24 de ore fericite,senine si zi dupa zi pline de impliniri.
:hug:
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: fumezi..

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Orpheus,

Sa fie intr-un ceas bun, asta cu lasatul de fumat!
Am vazut ca ai 128 de zile de abstinenta, mie imi place nr asta la nebunie, e 2 la a 7-a ( pur le coneseour, ca pe eticheta la vinu' fin). Da' adica esti in primul an de abstinenta.
Cand cu multumirile,am retinut ca zisesi de AA, adica frecventezi. Poate ca ai si vreun nas, poate ca ai vb cu el despre lasatul de fumat.
Mie nasul meu ( sa-i dea DD sanatate!) mi-a zis ca, in primul an sa ma las doar de baut,ca e treaba serioasa. Asa am facut, asa le-am zis si la aia de nu au avut alta treaba decat, sa se uite la ce zic eu pe la grup.
Desigur ca, stiu si caz in care a zis "stop" si la bautura si la alcool in aceiasi zi, si era de ala cu 2 pachete/zi. Stii cum e cu exceptiile astea, e facute ca sa intareasca. Regula.
Acuma ca ai inceput, da-i inainte! Ma bucur ca, o sa am cu cine schimba o vorba pe subiectul asta. Io mai am 5 zile si fac doo luni. Sa vezi atunci ce ma voi lauda! :ranjet:
Succes in demersurile tale! Doamne ajuta!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: fumezi..

Mesaj de dani »

Felicitari la amandoi pentru renuntarea la fumat! Daca aveti nevoie de un "antrenor jucator",pot sa va ajut :) . Daca vreti sa va aduceti aminte ce "sanatos" se tuseste dimineata dati-mi un telefon. :)
Artistule,povestesti fain,mi-a placut aia cu "siajul" ...iti fuje bila si as aprecia tare mult daca am avea niste schimburi de idei/trairi si pe marginea abstinentei la alcool,eventual sa-ti intabulezi un topic al tau.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Orpheus
Boboc
Boboc
Mesaje: 21
Membru din: 26 Apr 2014, 10:23
Zile de abstinență: 04,01,2014
Ani de abstinență: 1 an

Re: fumezi..

Mesaj de Orpheus »

Multumesc Relus pentru felicitari si incurajari! Asa-i, Dumnezeu face minuni insa uneori suntem prea surzi sau orbi ca sa le recunoastem. Din pacate, credem doar in palpabil, in ceea ce putem valida cu simturile. Da, cu noi chiar a facut minuni!
Intr-adevar, Ovidiu, sunt in clasa intai in scoala abstinentei. De fapt la grupa mica. Dar mi-am propus sa imi iau si doctoratul pe tema asta. Pana atunci, insa, trebuie sa traca mai intai 24 de ore de abstinenta, cele mai importante. Dupa aceea mai vedem. Sunt impresionat si fericit in acelasi timp cand vad persoane cu o abstinenta indelungata (ma refer la alcool, desigur), cum esti tu, de exemplu. Ca sa fiu in ton cu puterile lui doi, tu ai deja peste "doi kilo" de abstinenta! In binar, 128 de zile ar fi 10.000.000 :zambetoi:
Ohayo gozaimasu, sensei Dani! Jos clopu' :jos-palaria: si cu siguranta ca sunt interesat de modul in care au reusit cei care s-au lasat de fumat. Maine am si eu o saptamana. O sa incetez sa-mi mai tot fac socotela in zile. Cand s-a implini un numar "rotund" de luni, mai vedem. Pana acolo insa, la fel, sunt de trecut primele 24h.
Deocamdata abstinenta mea, pe ambele componente (alcool si tutun) merge bine. Asa ca nu doresc sa las gandurile sa convearga obsesiv, clipa de clipa la asta, e bine sa ma mai si detasez de ele. In fond, am facut acesti pasi importanti tocmai pentru ca vreau sa-mi traiesc viata senin, normal, frumos, liber si cu cine mi-e drag, nu sa ma las coplesit de teama recaderii. De aceea am predat lui Dumnezeu lupta si ma incred cu bucurie si smerenie in puterile Lui nemasurate!
Ma bucur ca am ales grupul AA, intrucat fara participarea la aceste intalniri, sortii de izbanda ar fi fost diminuati considerabil. Sunt convins ca tot Doamne-Doamne mi l-a scos in cale.
Mno, sanatate la toata trupa!
Servus! :hug:
Dacă este important pentru tine, vei găsi o cale. Dacă nu e, vei găsi o scuză.
Scrie răspuns