021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Abuzul si lacomia

Aici puteti propune teme de discutii.
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

Abuzul si lacomia

Mesaj de vanea »

Eu , daca nu-mi dadeam seama ca mi-am pierdut increderea de sine ,ca alcoolul facea ce vroia cu mine si din mine , daca nu suportam umilinta si recunoasterea ca sunt un alcoolic care a inceput sa sufere crunt fizic (cap ,stomac ,ficat ,colon )si psihic,nu mai zic de nenumaratele dojeni primite din partea familiei,nu as fi intrat in acest program al AA , as continua sa cred ca sunt stapan pe mine ,as continua sa ma mint si sa mint pe altii ori de cate ori se vorbea de consumul de alcool si nu numai .
Imi amintesc de perioada cand am inceput sa depasesc masura mea ,renumita "molecula" trecand la 2,3,si 4 molecule am pasit deja dincolo de limitele bunului simt al unui consumator normal de alcool intrand pe terenul Lacomiei . Simtind ca se sparge" gasca"eu trebuia sa beau ultimul pahar ,iar dupa aceea in drum spre casa era imposibil sa nu ne indemnam unul pe altul inca la una mica, sa ne scuturam buzunarele poate poate mai pica ceva din ele macar pentru o bere.Dar in ultima perioada a fost si mai rau ,din lacomie am dat in abuz .Devenind meserias {in ale bautului )nu numai ca sa marit cantitatea de alcool consumata dar am inceput sa le amestec (daca beam la inceput tarie trebuia musai stinsa cu o bere sau daca beam bere la urma mergea o tarie ca sa am pofta de mancare ,dar dupa un timp nu ma mai complicam luam direct halba cu bere dreasa cu un coniac teapan ),apoi dupa o bauta serioasa ajungand acasa in loc sa ma culc ,sa-mi vad de somnul meu am inceput sa caut ceva de baut si inainte de culcare sau mai rau ma trezeam noaptea cu gandul la bautura si mai trageam o dusca .Dimineata trebuia neaparat sa ma dreg cu ceva .Credeti ca ma dregeam cu zeama de varza sau cu iaurt ? Nu fratilor -tot cu o molecula pregatita special pentru asa ceva .
Iata , numai dupa cateva luni (aproape sase )de abstnenta am inceput sa caut adevarul despre mine si despre viata mea si inca probabil mai trebuie sa ma " orienteze "cineva sa ajung acolo unde trebuie .
Ma minunez singur cand vad ,si-mi dau seama cate lucruri urate gasesc din trecutul meu ,dar cate lucruri frumoase intalnesc zilnic si cine stie cate am sa mai vad de-acum incolo .

Lacomia strica omenia . E perfect adevarat .
Scrie răspuns