021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intalnirea de la Brasov

Aici puteti propune teme de discutii.
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

Intalnirea de la Brasov

Mesaj de vanea »

Nu stiu cine poate uita aceasta minunata intalnire.Eu unul n-am sa uit asa ceva niciodata deoarece a fost prima mea intalnire de acest gen primul meu speech sau mai bine zis maiden speech ,unde emotiile m-au coplesit si nu am putut sa redau prin cuvinte tot ce-am trait .Ceea ce-am retinut in mod special este faptul ca am intalnit niste oameni deosebiti; de la gazde primitoare (cinste lor pentru organizarea si modul cum au gestionat desfasurarea intalnirii )si ceilalti oameni cu care am intrat in contact direct ,oameni care au pus mult suflet si vointa pentru salvarea propriilor vieti si vietile altor semeni ,redand pacea si linistea sufleteasca celor din jurul lor .
Fara sa supar pe cineva (daca o sa fie cazul o sa-mi cer iertare ) dar nu am crezut niciodata ca ditr-un alcoolic va mai iesi ceva bun .Cata minunatie cata dragoste si devotament se ascunde in inima si sufletul unui om eliberat de sub jugul alcoolului.
vreau sa va mai spun ca la Brasov a fost pentru prima data cand am putut sa spun raspicat si fara sovaiala si tremur in glas ;Sunt vanea si sunt alcoolic";,am simtit o descarcare enorma ca o pace interioara o liniste sufleteascasi o incredere in mine ca de acum incolo am sa pot vorbi deschis in fata unui om sau a unor oameni.Ascultand impartasirile unora am auzit vorbindu-se de fundul sacului .Nu siu cum au ajuns ei la fundul sacului ,dar la mine a fost cand rabdarea familiei a rupt ata care ne unea pana atunci si in special rabdarea unuia din copii cand mi-a spus ;Pana aici cu bautura daca nu vreau sa ma distrug pe mine si pe ei.A avut perfecta dreptate .Mergeam incet dar foarte sigur pe un drum fara cale de intoarcere fara sa-mi dau seama.
Ce minunat e ca am fost trezit la timp ca sa prind expresul spre A.A.
Va multumesc ca existati ,prin voi ,voi exista si eu .
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Intalnirea de la Brasov

Mesaj de Relus »

Bine zis,aceasta intalnire de la Brasov nu poate fi uitata niciodata.Am avut marea bucurie sa particip la aniversarea a 20 de ani a organizatiei AA din Romania (infiintata in Timisoara )si 18 ani a organizatiei AA infiintata in Bucuresti.Felicitarii tuturor celor care s-au implicat in infiintarea acestor organizatii (grupuri), felicitari celor care au fost gazde nemaipomenite, pentru mine a fost ceva fara egal, nu pot reda prin cuvinte, a fost dureros si totusi placut sa cunosc aproape 100 de persoane care au trecut ca si mine prin situatii critice ,dar au reusit sa triumfe.La toti am simtit bunatate,onestitate ,dragoste,bun simt,toti au fost minunati,cine nu cunoaste si nu a fost cel putin odata in preajma acestor oamenii nu poate intelege nimic,dar absolut nimic,ei nu sunt sectanti,ei sunt doar oameni care cred in puterea vindecatoare,ei isi doresc recuperarea.Ei ,printre acesti EI sunt acum si eu ,,si ii multumesc bunului Dumnezeu ca mi-a dat puterea si vointa sa-i urmez.Astept cu mare nerabdare intalnirea din toamna de la Suceava,imi este dor de toti,am avut o senzatie minunata in momentele in care ne prindeam de mana si ii multumeam lui Dumnezeu pentru intelegere,pentru ajutorul dat, ca ne-a salvat din focul iadului in care intrasem.Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti cei care ne spijiniti sa ne recuperam.Sa ne ajutam, ajutand si pe altii.
Scrie răspuns