021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

TENTATIA

Aici puteti propune teme de discutii.
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: TENTATIA

Mesaj de proco »

Salut Ciresel! Problema nu se pune cum sa evitam alcoolul in fiecare zi ci trebuie sa o luam ca O SARCINA DE "PARTID". Adica este mai mult decat o problema majora. Dimineata cand ne uitam in oglinda spunem clar: AZI NU BEAU!, iar seara dupa rugaciune sa spunem si multumirea catre DUMNEZEU: MULTUMESC DOAMNE AZI NU AM BAUT! Povesti cu o data fixa am si eu, 4 la numar si tot atatea recaderi, din alea de doi lei "legatura". Partea proasta este ca legatura era ca "snopul". Am avut abstinenta intre 6-9 luni dupa care 2-3 luni de meciuri "K1" in care cred ca eram sigur campion si nu-mi statea nimeni in fata. Poate cred ca m-a depasit la una din internari un tip beat mort adus la alt salon si urla sa-i dea drumul ca este "STEFAN CEL MARE". Din pacate parafa medicului la o saptamana a fost"iremediabil". Atunci am ramas blocat cand in buzunarul lui s-a gasit jumatate dintr-o sticluta APA DE COLONIE! Mi-am zis "da tata, asta chiar m-a depasit!" De altfel fiind in triaj la inchis la 2 zile profitand de neatentia asistentei i-a baut de pe caruciorul cu tratament SPIRTUL din sticla, la un sfert de ora a devenit f. nervos sa i se dea drumul acasa si a fost legat de pat, ADICA INTRASE IN SEVRAJ!
Acum am o data de referinta 01 04 2010 deci 1an si 2 luni. Sper ca 1 aprilie sa fie o zi a pacalelii adica as vrea ca eu sa "pacalesc alcoolul". Mult, putin, nu stiu, dar ca sa vad pe forum ca la 3ani si 7 luni fix am o BUCURIE maxima CA NU AM BAUT chiar mi se pare ciudat. Atunci "HAI SA SERBAM!" Dar la 6 ani 6 luni si 6 zile?? Ai ce zici 666!! Atunci sigur bem ca a intrat ala "negru in noi". Hai sa fim seriosi si sa fim abstinenti CU FIECARE ZI IN PLUS.

Cu respect PROCO!
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: TENTATIA

Mesaj de dudaev »

Eu nu am baut vro 5 luni si am crezut ca pot sa ma controlez biind 1 pahar de vin si 3 zile nu mam oprit este o porcarie cine crede asa ceva pentru uni care au probleme cu alcolul ai baut primul pahar esti gata poate nu in ziua acea dar dupa citeva zile zici hai sa mai beau un pahar ca si alaltaeri am baut unul si mam oprit si cind bei si a tria zi inca un pahar pina nu te faci varza nu te opresti asa am patito eu acuma am remuscari si o iau de la capat iarasi stind .... fff ....---- departe de primul pahar DUMNEZEU SA FIE CU VOI
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: TENTATIA

Mesaj de proco »

Salut Dudaev! Am inteles ca te caiesti acum. Iti spun eu, Proco, ca este ceva de moment: "ah! regret c-am baut si am stricat "bunatate" de abstinenta". Iar o iei de la capat si mai ti abstinenta x luni dupa care iar o sa recazi. Dar cu o specificatie MAI GREU O SA TE OPRESTI SI MAI GREU REIEI ABSTINENTA. Si inca o chestie importanta: CARE ESTE PRETUL ACELUI PAHAR DE VIN CARE TE-A DAT PESTE CAP? FOARTE SCUMP. Cat despre primul pahar te va lua la"ture" Old Tudor, ia sa vezi pana la ora 22 ai raspunsul. Facem pariu pe sinceritatea ta ca mai mult de 3 luni nu rezisti? Si vei bea din ce in ce mai mult si se reduce perioada de abstinenta. Eh! Aici vor interveni si probleme de sanatate. Te rugasem sa fi corect si sa ne spui (daca vrei) cat consumai acum 5 luni SI CE TE-A DETERMINAT SA TE LASI DE BAUT? Ca de ce te-ai luat de baut din nou astea sunt "castraveti la gradinar" le stim cu toti. Ia sa vedem sinceritatea ta!

Cu respect PROCO!
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: TENTATIA

Mesaj de proco »

Si inca o chestie interesanta omul in anumite "momente" sti tu care, deveni excesiv de sincer. Cumva, acum ....??!!. Ne-ar bucura sa-ti citim parerea!

Cu respect PROCO!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: TENTATIA

Mesaj de asido1973 »

Imi cer scuze ca intervin , dar cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci , proco , daca tot ai trecut pe aici , sa-i spui lui dudaev , cum ai reusit tu . in nici un caz , nu are nevoie ca sa-l ia cineva la "ture" , acum . eu unul , nu am trecut prin asa ceva , eu cand m-am apucat de baut , am tinut-o langa , cu pauze scrte de cel mult o luna jumate . La vremea aia , un "prieten" , mi-a spus , ca bautura e buna , dar trebuie sa te tii de ea , si... am fost foarte ascultator . Apoi , cand am spus , nu , nu a fost .
Asa ca , daca ai avut asemenea recaderi , asteptam sa ne spui cum ai trecut tu prin ele , si in final cum ai reusit . De asta avem , nevoie aici pe forum , de experianta noastra ( a celor care au reusit ) , si de un sfat . Numai bine , si respect pentru perioada ta de abstinenta !


Pentru Dudaev : " Cand treci printr-o perioada proasta, adu-ti aminte ca exista Cineva in cer care te iubeste si are grija de tine si cineva pe pamant caruia ii pasa de tine , noi suntem aceia , toti de pe forumul alcohelp ."
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TENTATIA

Mesaj de tudor »

Salut ,Sint ,Tudor si sint alcoolic !

De ce mai spun ca sint ALCOOLIC daca nu mai beau de ceva timp ? Cititi textul de mai jos si veti afla!
Afirmaţia „Sunt alcoolic” e plină de înţelesuri. Mai întâi, ea semnifică „Admit că am o problemă”. Orice alcoolic care poate spune asta se separă de alcoolicii fără număr care preferă să meargă în mormânt decât să admită că au o problemă. Ea înseamnă şi „Sunt alcoolic în recuperare”, chiar dacă misterul de a nu bea (fiecare zi la rândul ei) poate să nu facă încă parte din experienţa sa.
Afirmaţia „Sunt alcoolic” înseamnă şi „Eu nu sunt Dumnezeu” sau chiar „Nu sunt eu Dumnezeu, deci trebuie să fie altcineva”. În schimb, de vreme ce altcineva e Dumnezeu, băutorul e liber să lase acea persoană să-şi facă treaba Lui. Alcoolicul e liber apoi să fie el însuşi, să descopere şi să-şi găsească locul în orice i-a pregătit adevăratul Dumnezeu. Acesta e un stadiu crucial în recuperare.

TENTATIA apare atunci cind se astearne uitarea si dependentul incepe sa uite consecintele bautului sau IGNORIND amintirile consecintelor nefaste ale bautului abuziv.

Aproximativ 5 ANI si jumatatea m-am amagit ca: "de data asta nu o sa mai fie asa ".Stiu ce inseamna asta si il inteleg pe Victor .
Cind spun ca il inteleg ma refer si la faptul ca eu ( PRESUPUN ca si el, negam ca sint ALCOOLIC )si tot mai speram ca nu o sa mai fie ca inainte si intradevar asa cum spune si PROCO (vorbind din experienta lui ),nu ere ca inainte, era mai rau.

Victore dar ti-am si trimis materilae despre alcolism dar si despre :"Stând departe de primul pahar"
Am sa ti le retrimit in speranta ca le vei citi de cite ori iti va reveni TENTATIA si se va asterne UITAREA.

Pina atunci,iti SUGEREZ sa citesti textul de mai jos .

Expresiile cel mai des auzite în de cei in recuperere sunt: „Dacă nu te atingi de primul pahar, nu te poţi îmbăta” şi „Un pahar e prea mult, iar douăzeci nu sunt destule”
Mulţi dintre noi, la început, pe când ne apucaserăm de băut nu intenţionam să bem, şi nici nu beam, mai mult de unul sau două păhărele. Dar, cu vremea, am crescut numărul. Şi în ultimii ani, ne-am pomenit bând din ce în ce mai mult; mulţi ne îmbătam rău şi rămâneam aşa mult timp. Poate că starea în care ne aflam nu se vedea, pe vorbă sau pe mers, dar, de acuma, nu mai eram treji propriu-zis niciodată.
Dacă acest fapt ne deranja cam mult, o lăsam mai moale sau încercam să ne limităm la unul sau două păhărele, ori să trecem de la tării, la bere sau vin. Ori încercăm să ne limităm măcar cantitatea, ca să nu ne facem chiar praf. Sau, încercam să ascundem cât de mult bem.
Dar toate aceste măsuri au devenit treptat din ce în ce mai greu de luat. Uneori, ne lăsam de băut brusc şi nu beam o vreme.
Mai devreme sau mai târziu, o luam de la început cu băutul – doar un păhărel. Şi pentru că păhărelul acela nu părea să ne facă nici un rău, simţeam că nu e nici o primejdie să mai bem unul. Poate că nici nu bem mai mult în astfel de ocazii; şi ne simţeam tare uşuraţi, descoperind că puteam bea numai un pahar sau două şi că ne puteam opri la atât. Unii dintre noi am făcut acestea de multe ori.
Dar experienţa s-a dovedit a fio capcană. Ne convingea că vom putea bea fără primejdie. Însă iată că venea o ocazie (o sărbătoare deosebită sau o suferinţă pentru o mare pierdere, ori nici un fel de eveniment anume), când două-trei pahare ne făceau să ne simţim bine; deci ne spuneam că unul sau două în plus n-aveau cum să ne facă rău. Şi, cu absolut nici o intenţie iniţială, ne găseam din bând prea mult. Ne aflam, din nou, exact unde fuseserăm – bând peste măsură, fără voia noastră.
Asemenea experienţe repetate ne-au forţat să tragem o concluzie logică, pe care n-o mai putem ocoli. Dacă nu beam primul pahar, ne îmbătam niciodată. De aici, în loc să ne facem planuri că n-o să ne mai îmbătăm niciodată sau să încercăm să limităm numărul de pahare ori cantitatea de alcool, am învăţat să ne concentrăm eforturile spre evitarea unui singur pahar: primul.
Astfel, în loc să ne batem capul cu numărul paharelor la capătul unui episod de băut, evităm paharul care declanşează acel episod.
Sună aproape ca „la mintea cocoşului”, nu-i aşa? Multora ne este greu să credem acum că nu ne-am gândit la acest lucru noi înşine, înainte de a contacta AA-ul. (ca să spunem adevărul, desigur, noi nici nu doriserăm niciodată să ne lăsăm de tot de băut, până când am aflat ce este alcoolismul). Dar ideea principală rămâne aceea că acum ştim că metoda aceasta funcţionează.
În loc să scotocim câte pahare putem bea (paharul? – şase? – o duzină?) ne spunem: „Nu te atinge de primul pahar”. E cu mult mai simplu aşa. Obişnuinţa de a gândi astfel a ajutat mii de alcoolici să rămână abstinenţi ani de zile.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: TENTATIA

Mesaj de dudaev »

Buna PROCO eu beau cam de vreo 2o de ani si am mai avut pauze de citeva luni si recaderi nu beam sa cad prin santuri dar am baut aproape zilnic iar de ceva timp de cind sint pe acest forum vreau sa ma las definitv carei problema asa mare sint un om bolnav si am mai avut o data o recadere ,iar cu chestia cu paharul nustiu mia venit sa beau un pahar de vin crezind ca beau numai unul cu apa nu credeam ca o sami faca asa rau asa am crezut eu dar uite ca mam inselat .. chestia este ca nu mai continui ,,, si am sis STOP binenteles dupa citeva zile asta este frate nu mint cu nimica asa sa intimplat bafta si departe de primul pahar sa nu patit ce am patit eu
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: TENTATIA

Mesaj de dudaev »

Uitasem inainte consumam ca 3,4 beri zilnic si ceva vin citeva pahare sau daca nu era vin sau bere 100 200 de coniac ,citeodata mai scapam sin trifoi asta era
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TENTATIA

Mesaj de tudor »

Salut ,sint Tudor si sint alcoolic !


Pe vremea când beam, aveam adesea momente atât de neplăcute, încât juram: „Nu mai beau cât trăiesc”.Imi luam angajamente de nebăut ori promiteam că nu MA mai atinge de „pileală” trei săptămâni sau trei luni. Şi desigur, am încercat să ma las de băut pentru intervale mai lungi sau mai scurte.
Eram absolut sincer în timp ce făceam aceste declaraţii scrâşnind din dinţi. Voiam, din toată inima, să nu mai îmbăt niciodată. Eram hotăr si Juram că ma lasde băut de tot, cu intenţia de a o face cu adevărat, începând cu o dată definită, în viitor.
Şi totuşi, în ciuda intenţiilor noastre bune, rezultatele erau întotdeauna – inevitabil – acelaşi. Mai devreme sau mai târziu, amintirea jurămintelor şi a suferinţelor care m-au. Beam din nou şi sfârşeam în mai mari necazuri. Astfel „nu mai beau cât trăiesc” nu durase prea mult.

Stim că alcoolismul este o stare permanentă, ireversibilă, experienţa ne învaţă să nu mai facem promisiuni de abstinenţă-pe termen-lung. Găsim că este mult mai realist – şi mai de succes – să spunem: „Azi nu beau”.

P.s. TI-am expediat prin mail" Cartea mare " a Alcolicilor anonimi si cartea "Viata fara bautura"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: TENTATIA

Mesaj de dudaev »

Multumesc Tudore pentru articol sau mesaj cum vrei sal iau stiam ca nu trebe sa ma atig de primul pahar citisem chestia asta dar in capul meu cred ca a fost ,,,, cehstia asta aaa euuuu acuma il pot controla ,,, dar sa dovedit ca nu este asa , sper sa nu se mai intimple lectia asta ca este inselatoare cu multa stima si mari multumiri pentru incurajari
Scrie răspuns