021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

ALCOOLICI ANONIMI :: Mi-am dat seama că am avut o viaţă grea şi că merit una mai

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mi-am dat seama că am avut o viaţă grea şi că merit una mai

Mesajde tudor » 16 Iul 2011, 20:07

Un cost al dependenţei estre pierderea încrederii în abilitatea de a face ceva. Putem învăţa să ne reprogramăm. Putem învăţa să ne reprogramăm cu mesaje pozitive, sănătoase.
O listă cu afirmaţii sugerate va urma. Fiecare afirmaţie este scrisă în prezent – ca şi cum ai îndeplini-o acum. Poate să nu fie reală pentru tine astăzi. Va trebui să acţionezi “ca şi cum”. Se poate să fie dificil, dar gândeşte-te ca şi cum ai planta o grădină care ar putea să înflorească în realităţi minunate.
Selectează din listă afirmaţiile care au sens pentru tine. Adaugă alte de-ale tale.
 Astăzi accept faptul că viaţa pe care o ştiam s-a sfârşit.
 Păşesc într-o fază cu totul nouă şi binecuvântată aici.
 Accept durerea ca profesorul meu şi problemele ca o nouă existenţă pentru mine.
 Caut îndrumători în viaţa mea şi înţeleg că ei pot să fie mai diferiţi decât am anticipat.
 Accept mesajele care mă înconjoară. Negativismul este înlocuit cu acceptare pozitivă.
 Mi-am dat seama că am avut o viaţă grea şi că merit una mai bună.
 Las Duhul(Spiritul) să topească insensibilitatea inimii mele.
 Am grijă de mine. Ca parte a predării mândriei mele, îi las pe alţii să aprecieze ca un semn al încrederii în mine ca persoană valoroasă.
 Îmi accept boala ca parte a traumei culturii şi familiei mele.
 Apreciez că în haosul de acum, instinctele şi credinţele mele sunt împotriva mea. Prietenii din recuperare m-au ajutat să diferenţiez instinctele şi credinţele sănătoase de cele nesănătoase.
 Timpul mi-a transformat singurătatea în solitudine, suferinţa în semnificaţie şi relaţiile în intimitate.
 Nu dau vina sau caut greşeli. Nu este chestiune de cine, ci de cum şi ce s-a întâmplat.
 Mă încredinţez realităţii cu orice cost, ştiind că aici voi găsi seninătatea.
 Accept faptul că viaţa este dificilă iar lupta vine în sprijinul echilibrului meu.

PASUL 1
“Am admis că eram neputincioşi în faţa alcoolului – că
nu mai eram stăpîni pe viaţa noastră.”

Care om ţine să-şi recunoască înfrîngerea totală? Practic, nimeni – desigur. Toate instinctele naturale se răzvrătesc împotriva ideii de neputinţă personală. Este într-adevăr groaznic să recunoaştem că, ducînd paharul la gură, ne-am pervertit mintea într-o asemenea obsesie a băutului destructiv, încât numai un act Providenţial ne-ar mai putea salva.
Nu există alt eşec mai mare. Alcoolul, devenit acum creditorul rapace, ne absoarbe toată autonomia şi toată voinţa de a opune rezistenţa presiunilor sale. Odată ce acceptăm acest fapt concret incepe recuperarea noastra .

În anii de debut ai Comunităţii AA, acest adevăr amar a putut fi înghiţit şi digerat doar de cele mai disperate cazuri. Chiar şi aceste epave, aflate cu un picior în groapă, găseau deosebit de dificil să priceapă cît de dipserată era, de fapt, starea lor. Dar, unii au reuşit; şi cînd au ajuns să se agaţe de principiile AA cu fervoarea naufragiatului care apucă un colac de salvare, s-au făcut bine, aproape fără excepţie. Mulţi alcoolici mai puţin disperaţi au încercat metoda AA, dar n-au reuşit, pentru că nu s-au putut recunoaşte neputincioşi.
Cu o colosală satisfacţie, constatăm că lucrurile s-au schimbat în următorii ani. Alcoolici care nu-şi pierduseră sănătatea fizică, familia, serviciul –ba, chiar mai aveau şi două maşini în garaj – începeau să-şi depisteze alcoolismul. Pe măsură ce numărul acestora creştea, li s-au adăugat tinerii, care abia începuseră experienţa alcoolismului. Aceştia s-au scutit de cei zece-cincisprezece ani de infern, pe care îl traversaserăm noi, ceilalţi. Oare cum au reuşit ei să facă Pasul 1, care ne cere să admitem că nu mai sîntem stăpîni pe viaţa noastră?
Era evident necesară ridicarea “limitei de jos” – pe care o atinseserăm cei mai mulţi dintre noi – la nivelul afecţiunii lor alcoolice. Privind retrospectiv cariera noastră de băutori, puteam demonstra că ne scăpaserăm de sub control, cu ani de zile înainte de a ne da noi seama; că, deja atunci, băutul nu mai era un simplu obicei; că rea deja începutul progresiei fatale. Celor care se îndoiesc, le putem spune: “Poate că, în fond, nici nu sînteţi alcoolic. Ce-ar fi să încercaţi, încă o vreme, să beţi controlat, fără să daţi uitării ce v-am povestit noi despre alcoolism?” această atitudine a adus rezultate concrete şi imediate. Atunci am descoperit că, odată ce un alcoolic i-a explicat altuia natura adevărată a bolii sale, acesta din urmă nu mai putea fi acelaşi ca înainte. După fiecare nouă beţie, omul îşi spunea: “Poate că aceşti AA au dreptate…”. La capătul unor astfel de experienţe repetate, adesea cu ani înainte ca marile necazuri să înceapă, se întorcea la noi, convins. Ajunsese la fundul sacului, exact ca oricare altul dintre noi. Doamna Damingeană însăşi devenise cel mai bun avocat al nostru.
De ce se insistă atît asupra ideii că fiecare alcoolic trebuie să fi atins fundul sacului, înainte de toate? Răspunsul este că puţini ar fi aceia care ar încerca sincer să-şi aplice programul AA, pînă n-au atins acest prag de jos al lor. Căci, punerea în practică a următorilor unsprezece Paşi AA, înseamnă adoptarea unor atitudini şi acţiuni pe care cel ce bea încă nici n-ar visa să le adopte. Care om îşi doreşte să fie riguros de onest şi de tolerant? Cine vrea să-şi mărturisească defectele în faţa altuia şi să încerce să repare relele făcute? Cine se sinchiseşte de o Putere Superioară, darămite de meditaţie şi rugăciune? Cine vrea să-şi sacrifice timpul şi energia, încercînd să transmită mesajul AA următorului suferind?
. Atunci-şi numai atunci – ne deschidem sufletul şi ascultăm ce ni se spune, aidoma celor aflaţi cu un picior în groapă. Din acel moment, sîntem gata să facem orice, numai să scăpăm de această obsesie, ce nu cunoaşte mila.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “ALCOOLICI ANONIMI”