021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Meditaţia zilei

Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Meditaţia zilei

Mesaj de tudor »

pentru azi... Sâmbătă 19 Noiembrie 2011:


Atâta timp cât mǎ agǎţ cu încǎpǎţânare de faptul cǎ pot trǎi singur, pe baza propriilor mele puteri şi inteligenţǎ, atâta timp nu va exista în mine o credinţǎ vie faţǎ de Puterea Superioarǎ. Acest lucru este adevǎrat oricât aş crede de puternic cǎ Dumnezeu existǎ. Credinţele mele religioase – indiferent de cât de sincere sunt ele – nu vor prinde niciodatǎ viaţǎ, dacǎ eu voi continua sǎ joc rolul lui Dumnezeu. Ajungem pânǎ la urmǎ sǎ vedem cǎ atâta timp cât ne bazǎm pe propriile puteri în primul rând, nici nu se pune în discuţie existenţa unei încrederi în Puterea Superioarǎ. Cât este de puternicǎ dorinţa mea de a cǎuta şi de a face voia lui Dumnezeu?

Rugǎciunea de azi
Mǎ rog sǎ nu îmi las încrederea în forţele proprii sǎ fie mai presus de încrederea în Dumnezeu. Fie ca eu sǎ ştiu cǎ nu este nici un conflict între a-mi asuma responsabilitǎţile pentru propriile acţiuni, care reprezintǎ esenţa maturitǎţii, şi în a cǎuta ghidarea lui Dumnezeu. Fie ca eu sǎ ştiu cǎ agǎţarea de regula „mǎ descurc singur”, este ca şi cum ai refuza o hartǎ turisticǎ de la o agenţie turisticǎ şi a continua sǎ te învârţi rǎtǎcit la nesfârşit.

Ce sǎ-mi amintesc azi
Maturitatea înseamnǎ sǎ şti unde sǎ cauţi ajutorul.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meditaţia zilei

Mesaj de tudor »

pentru azi... Marţi 22 Noiembrie 2011:


Un prieten în Program îmi recita câteva cuvinte renumite din copilăria sa: “Deschide-mi ochii pentru a vedea licăriri ale adevărului despre mine”.
De fapt, asta este ceea ce a făcut Programul pentru mine – mi-a deschis ochii pentru a vedea adevărata natură a dependenţei mele, dar şi a vieţii care aş putea-o avea dacă reuşesc să practic principiile cuprinse în Programul de 12 Paşi ai recuperării. Prin rugăciune şi meditaţie îmi îmbunătăţesc eu viziunea mea internă, astfel încât să văd mai bine dragostea şi iubirea lui Dumnezeu care lucrează în mine şi prin mine?

Rugăciunea de azi
Fiecare licărire a adevărului care se arată pe măsură ce lucrez Paşii încep să contureze luminozitatea unei stele. Fie ca eu să ştiu că aceste stele sunt ceea ce am nevoie pentru a-mi vedea calea şi de a naviga în siguranţă. Fie ca eu să fiu conştient că nu e nevoie să acostez la orice port necunoscut, dacă sunt în căutarea direcţiei mele. Aceste stele îmi sunt tot timpul acolo să mă uit la ele.

Ce să-mi amintesc azi
Găseşte stelele fixe şi agaţă-te de ele.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meditaţia zilei

Mesaj de tudor »

pentru azi... Miercuri 23 Noiembrie 2011:


Unii dintre noi în Program suntem înclinaţi să facem greşeala de a crede că acele câteva momente care le petrecem în rugăciune şi meditaţie - “de conversaţie cu Dumnezeu ” – e tot ceea ce contează. Adevărul este că întreaga atitudine care o avem pe tot parcursul zilei contează la fel de mult. Dacă ne lăsăm în mâinile lui Dumnezeu de dimineaţa, iar pe parcursul zilei ne străduim să acceptăm voia Lui, aşa cum iese ea în evidenţă prin evenimentele vieţii noastre de zi cu zi, atitudinea noastră de acceptare devine o rugăciune constantă. Voi încerca eu să-mi cultiv o atitudine de acceptare totală zi de zi?

Rugăciunea de azi
Fie ca eu să îmi menţin contactul cu Puterea mea Superioară pe tot parcursul zile, nu doar să fac câte o rugăciune din când în când.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meditaţia zilei

Mesaj de tudor »

pentru azi... Sâmbătă 26 Noiembrie 2011:


Din ce în ce mai mult, pe măsură ce progresez în recuperarea mea, încep să ascult mai mult – ascult în linişte să aud vocea inconfundabilă a lui Dumnezeu din mine. Rugăciunea devine o stradă cu dublu sens – de căutare şi de ascultare; de căutare şi descoperire. O parte preferată din Scriptură pentru mine este: “ Stai liniştit ştiind că eu sunt Dumnezeu”. Acord eu atenţie Lui, cu mai multă încredere că voi cunoaşte voia Lui pentru mine?

Rugăciunea de azi
Pe măsură ce caut să-mi cunosc Puterea Superioară, fie ca eu să cunosc cele mai bune căi – pentru mine – pentru a ajunge la El şi de a-l asculta. Fie ca eu să simt rugăciunea, nu doar să-mi aud vocea mea. Fie ca eu să simt trăsăturile mele umane să se ofilească pe măsură ce Dumnezeirea Lui devine o parte din mine. Fie ca eu să simt că sunt unul şi acelaşi cu El.

Ce să-mi amintesc azi
Să simt liniştea lui Dumnezeu
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Meditaţia zilei

Mesaj de lazarescu nicolae »

DUMNEZEU ne iubeste chiar si cind nu ne dam seama.
Scrie răspuns