021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

VALOAREA ABSTINENTEI

vicentiu
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Mar 2010, 09:17

VALOAREA ABSTINENTEI

Mesaj de vicentiu »

Pentru cei care aveti o abstinenta de cel putin 24 de ore , am sa va impartasesc de ce este valoroasa abstinenta mea .
Am auzit spunandu-se ca “a fi destept” nu este un lucru de valoare (“to be smart is not an asset“). Am si citit despre asta. Nu am inteles la inceput, dar probabil ca asa este din punct de vedere spiritual. Pentru ca “a fi destept” presupune lipsa de onestitate. Nu poti fi destept si onest in acelasi timp.
Dar cat valoreaza abstinenta mea ?
Ce e chiar e asa de mare branza sa fi abstinent ?
…Si sotia mea e abstinenta …. Chiar nu-i place sa bea alcool si nu i-a placut niciodata …Pentru ea e foarte usor sa fi abstinent in ce priveste alcoolul , ca despre asta vorbim .
Numai ca in cazul meu se schimba lucrurile …..
Pentru mine a fi abstinent este un lucru de valoare.
Este un dar de la Dumnezeu . Este dovada ca Dumnezeu exista. Pentru ca El nu m-a lasat sa pier si mi-a dat aceasta comoara ce mi-a salvat viata.
Numai cand ai trecut prin ce am trecut eu poti sa apreciezi acest lucru.
Am facut greseala sa cred ca si altii vor aprecia acest lucru : sotia, copiii, parintii, prietenii … Dar nu a fost asa…
Pentru ei a fi alcoolic este o slabiciune, iar a fi abstinent este o normalitate. “Ce, te-am pus eu sa bei in halul asta ?”- ar zice , cu un aer de superioritate si intelepciune … Ai gresit , trebuie sa platesti !
Cui ii pasa de efortul tau de a intra si ramane in abstinenta ? Cat nu bei esti un om normal si oamenii te trateaza ca atare. Dar , emotiile si trairile tale raman aceleasi, numai ca acum le faci fata cu luciditate si privesti lucrurile din alt unghi.
Lucrurile de valoare sunt cele pe care le obtii greu, cu durere si suferinta, pentru care platesti un pret mult prea mare si numai cineva care a trecut prin asta poate intelege si poate aprecia.
Pentru cei normali abstinenta nu este un lucru de valoare.
Abstinenta este ceva personal, al tau si nu o poti impartasi decat cu cei ca si tine, aflati in abstinenta.
De aceea ne simtim atat de bine unii cu ceilalti la grup, de aceea spunem de fiecare data cand ne intalnim ca suntem alcoolici si nu am baut in ultimele 24 de ore , pentru ca noi am acceptat cu onestitate ca suntem alcoolici , ne-am capatat cu greu abstinenta si acum intelegem VALOAREA ABSTINENTEI.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: VALOAREA ABSTINENTEI

Mesaj de asido1973 »

Buna vicentiu! Vad ca astazi este ziua ta , si vad ca ai 5 ani. Felicitari , sunt sigur ca sunt ani de abstinenta! Numai bine si sa ai parte de multe impliniri . Cu respect, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns