021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de admin »

Bine ai venit Cristian pe forumul Alcohelp. Ar fi bine sa ai topicul tau, ca sa te gaseasca colegii de forum mai usor. Felicitari pentru familia ta si pentru dorinta de a depasi problema consumului. Din ce am inteles consumul tau este episodic, dar atunci cand se intampla este unul periculos. Dezvoltarea unor strategii proprii de prevenire a recaderilor cred ca ar fi de mare folos. Identifica situatiile de risc pentru consumul de alcool si pentru fiecare dezvolta 2-3 optiuni pentru a face fata. De exemplu poti sa ne suni la 021.9335 si sa depasesti cu unul din consilierii nostrii, momentul de risc. Iti recomand de asemenea si aplicatia Alcohelp, apelarea la acest forum atunci cand simti ca esti la risc, consilierea psihologica, fa un plan de urgenta:

OPREŞTE-te din ceea ce faci, priveşte în jur, PASTREAZĂ-ŢI CALMUL! Lasă să treacă gânduri precum: "Dacă tot am început, hai să merg până la capăt; Oricum, nu mai contează!". EFORTURILE TALE DE PÂNĂ ACUM ÎNSEAMNĂ MULT ! Reaminteşte-ţi OBIECTIVUL ! VARSA băutura ! PĂRĂSEȘTE LOCUL ÎN CARE TE AFLI, ieşi la o plimbare ! Implică-te într-o altă ACTIVITATE satisfăcătoare (o discuţie cu un prieten, mers la film, mâncat ceva bun, etc)! Fă un exerciţiu scurt de RELAXARE! CERE AJUTOR. Sună un prieten sau o rudă! etc etc
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

9 octombrie

O AXIOMĂ SPIRITUALĂ

Este o axiomă spirituală faptul că de fiecare dată când suntem tulburaţi, indiferent de cauză, ceva nu e în ordine cu noi.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII
N-am înţeles niciodată cu adevărat axioma spirituală a Pasului Zece până când nu am avut parte de următoarea experienţă. Eram în dormitor, cam după miezul nopţii, şi citeam când, deodată, am auzit câinii lătrând în curtea din spate. Vecinilor mei nu le place să le fie deranjată liniştea, aşa că, cu sentimente de supărare şi ruşine, dar şi cu frica de dezaprobările vecinilor mei, mi-am chemat imediat cîinii înăuntru. Câteva săptămâni mai târziu, s-a repetat exact aceeaşi situaţie, dar de data asta, din cauza că mă simţeam mai în largul meu, am fost în stare să accept situaţia – câinii vor lătra – iar eu mi-am chemat liniştit câinii înăuntru. Ambele incidente m-au învăţat că atunci când o persoană are parte de evenimente aproape identice şi reacţionează în două moduri diferite, înseamnă că nu evenimentul este cel care contează, ci starea spirituală a persoanei. Senzaţiile vin din interior, nu din circumstanţele exterioare. Atunci când starea mea spirituală este pozitivă, reacţionez pozitiv.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

10 octombrie
EU SUNT CEL CU PROBLEME, NU TU

Dacă cineva ne răneşte şi suntem necăjiţi, avem şi noi partea noastră de vină.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Ce eliberat m-am simţit atunci când am citit acest pasaj! Deodată, am observat că pot face ceva în legătură cu supărarea mea: puteam să mă îndrept pe mine, în loc să încerc să-i îndrept pe ei. Cred că nu există excepţii la această axiomă. Când sunt supărat, supărarea mea este una egoistă. Trebuie să îmi aduc neîncetat aminte că sunt om, că fac tot ce-mi stă în puteri, chiar dacă uneori rezultatele sunt modeste. Aşa că mă rog Lui Dumnezeu să-mi înlăture supărarea şi să mă elibereze cu adevărat.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 octombrie

STĂPÂNIRE DE SINE

Primul nostru obiectiv va fi dezvoltarea stă­pâ­nirii de sine.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În timp ce merg cu maşina la serviciu, am oca­zia să mă auto-analizez. Într-o zi, pe când făceam naveta, am început să-mi trec în revistă progresul abstinenţei mele, şi nu am fost bucuros de ceea ce am descoperit. Speram ca, odată cu scur­ge­rea acestei zile, voi da uitării aceste gânduri chi­nui­toare, dar pe măsură ce eram asaltat de noi şi noi decepţii, nemulţumirea n-a făcut decât să-mi creas­că, iar tensiunile dinăuntrul meu continuau să creas­că.
M-am retras la o masă izolată dintr-un bar şi m-am întrebat cum aş putea trăi din plin restul zilei ce-a mai rămas. În trecut, când lucrurile mergeau prost, voiam, din instinct, să lupt. Dar în timpul scurtei perioade în care încercasem să aplic principiile programului AA, am învăţat să mă retrag şi să mă privesc din exterior. Am recunoscut că, deşi nu eram persoana care vroiam să fiu, am învăţat să nu reacţionez ca înainte. Tipul acela de comportament nu-mi provoca decât durere şi suferinţă, mie şi celor din jurul meu. Am revenit la postul meu de lucru de la serviciu, hotărât să am o zi cât mai productivă, mulţumindu-I lui Dumnezeu pentru şansa de a fi progresat în acea zi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 octombrie

FĂRĂ GRABĂ

Când vorbim sau acţionăm la repezeală, capacitatea de a fi imparţiali şi toleranţi se evaporează pe loc.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Imparţialitatea şi toleranţa sunt nişte obiective spre care trebuie să tind zilnic. Îl rog pe Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu, să mă ajute să fiu iubitor şi tolerant cu cei apropiaţi şi cu cei cu care mă aflu în contact direct. Mă rog să fiu împiedicat să vorbesc atunci când sunt agitat, şi mă opresc o clipă pentru a medita asupra tulburării emoţionale pe care ar putea-o provoca cuvintele mele, nu numai celor din jurul meu, dar şi mie însumi. Rugăciunea, meditaţia şi inventarele reprezintă pentru mine soluţiile pentru sănătatea mintală şi acţiuni pozitive.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 octombrie

LISTA MEA, NU A TA

Bârfa îmbinată cu supărarea, o formă politicoasă de crimă prin asasinarea caracterului, ne satisface şi pe noi într-o oarecare măsură. Aici nu încercăm să-i ajutăm pe cei pe care îi criticăm; încercăm să nu mai fim încrezuţi.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Uneori nu-mi dau seama că am bârfit pe cineva, decât spre sfârşitul zilei, când îmi trec în revistă activităţile din timpul zilei, iar apoi, bârfa mea apare ca un stigmat în mijlocul unei zile frumoase. Cum am putut spune una ca asta? Bârfa îşi arată capul hidos în timpul unei pauze de cafea sau în timpul unui prânz cu partenerii de afaceri, sau aş putea să bârfesc în timpul serii, când sunt obosit după activităţile din timpul zilei şi mă simt îndreptăţit să-mi susţin orgoliul în detrimentul alt­cuiva.
Defectele de caracter îşi fac loc în viaţa mea atunci când nu depun eforturi constante de a parcurge cei Doisprezece Paşi ai recuperării. Tre­buie să-mi aduc aminte că unicitatea mea este binecuvântarea existenţei mele, iar aceasta se aplică în aceeaşi măsură fiecăruia care intră în contact cu mine. Astăzi, unicul inventar pe care trebuie să-l fac este cel care se referă la persoana mea. Las judecarea celor din jur pe seama Judecăţii de Apoi – a Providenţei divine.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

16 octombrie

PE PARCURSUL FIECĂREI ZILE

Nu este o chestiune care se rezolvă peste noapte. Rezolvarea ei ar trebui să continue pe durata întregii noastre vieţi.
ALCOOLICII ANONIMI

În timpul primilor ani de AA, consideram că Pasul Zece îmi sugerează să fiu atent din când în când la comportamentul şi reacţiile mele. Dacă observam ceva în neregulă, trebuia s-o recunosc; dacă erau necesare scuzele, trebuia să mă scuz. După câţiva ani de abstinenţă, am simţit că trebuie să mă autoanalizez mai frecvent. Abia după ce s-au mai scurs câţiva ani buni am realizat semnificaţia completă a Pasului Zece şi a cuvântului „continuu”. „Continuu” nu înseamnă din când în când sau frecvent. Ci înseamnă pe parcursul întregii zile.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 octombrie

ANTRENAMENT ZILNIC

Fiecare zi este o zi în care trebuie să ţinem cont de voia Domnului în absolut toate activităţile pe care le întreprindem.
ALCOOLICII ANONIMI

Cum îmi menţin condiţia spirituală? Pentru mine este destul de simplu: în fiecare zi Îi cer Puterii mele superioare să-mi ofere darul abstinen­ţei. Am vorbit cu mulţi alcoolici care s-au apucat iar de băut şi întotdeauna îi întreb: „Te-ai rugat pentru un trai abstinent în ziua în care te-ai apucat de băut?” Niciunul dintre ei n-a răspuns afirmativ. În timp ce lucrez la Pasul Zece şi încerc să-mi menţin în fiecare zi locuinţa curată, sunt conştient că dacă mă rog pentru graţiere zilnică, o voi primi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

21 octombrie

NIMIC NU CREŞTE ÎN ÎNTUNERIC

Vom vrea ca binele care sălăşluieşte în fiecare dintre noi, până şi în cel mai rău dintre noi, să înflorească şi să crească.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Cu ajutorul autodisciplinei şi perspicacităţii dobândite în urma practicării Pasului Zece, încep să cunosc satisfacţiile abstinenţei – privită nu doar ca o simplă abstinenţă de la alcool, ci ca o recuperare a fiecărui aspect din viaţa mea.
Îmi reînnoiesc speranţele, îmi regenerez credinţa şi îmi recâştig demnitatea respectului de sine. Descopăr cuvântul „şi” din fraza „şi ne-am recunoscut greşelile de îndată ce ne-am dat seama de ele”.
Liniştit că nu mai sunt întotdeauna nedrept, învăţ să mă accept aşa cum sunt, având o nouă percepţie a miracolelor abstinenţei şi liniştii sufleteşti.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 octombrie

TOLERANŢA ADEVĂRATĂ

În sfârşit, începem să înţelegem că toţi oamenii, inclusiv noi înşine, sunt într-o oarecare măsură dezechilibraţi din punct de vedere emoţional şi deseori nedrepţi, după care ne apropiem de toleranţa adevărată şi înţelegem ce înseamnă, de fapt, dragostea adevărată pentru semenii noştri.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Mi-a trecut prin minte gândul că toţi oamenii sunt într-o oarecare măsură dezechilibraţi din punct de vedere emoţional. Şi cum am putea fi altfel? Care dintre noi este perfect din punct de vedere spiritual? Care dintre noi este perfect din punct de vedere fizic? Cum ar putea fi cineva perfect din punct de vedere emoţional? Prin urmare, ce ne rămâne de făcut în afară de a ne suporta unii pe alţii şi de a-i trata pe cei din jur aşa cum ne-ar plăcea să fim şi noi trataţi în aceleaşi împrejurări? Iată ce înseamnă, de fapt, dragostea.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns