021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La fel ca toti

Aici puteti povesti experientele personale.
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Olea2019 scrie:Saracia nu este un moment de lasat bautura. Fii tare.
Sincer ,Olea2019,nu am inteles mesajul tau.Poti detalia,te rog?
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Ziua buna la voi!
Azi am inceput cu dreptul din cauza ca ieri am terminat tot cu dreptul:am facut pauza si de la acea bere care ma autorecompensa dupa o zi grea de munca.A fost greu? A fost ,pentru ca deja eram in experimentul lui Pavlov,salivam dupa o bere de cand am coborat din masina si ma indreptam spre casa.Sa vedem cum va decurge ziua de azi....sper sa fie si mai bine.
O zi bun sa aveti!
Gicaalmariei
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 07 Mai 2019, 08:38

Re: La fel ca toti

Mesaj de Gicaalmariei »

Azi .Luni 13.05.2019.Am petrecut un wekend cu suisuri si coborasuri.Vineri am reusit sa ma opresc dupa 2 beri,sambata am avut de lucru toata ziua la calculator si am stat curat.Duminica...ei aici e aici....dupa ce am stat curat sambata ,m-am simtit okey ,dar ,am ajuns la supermarket si la raftul cu bere am stat si m-am gandit daca cumpar sau nu.Am cedat ,am cumparat 6 beri cu gandul ca oricum beau si eu una si gata.Asa a fost......am baut toate cele 6 beri de la ora 14 pana la 19 ,si pe urma am fost si am cumparat inca doua ca nu se facuse plinul alcolistului din mine.Cere asta bautura ,n-am vazut!
De azi iar trebuie sa o luam de la capat,mai ales ca a murit tatal finului meu(ma duc maine la inmormantare) de ciroza.Naspa.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: La fel ca toti

Mesaj de Raza de soare »

Vizitator123$5, estio invingatoare, te admir 😘🤗
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: La fel ca toti

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
Ioii, cata bere si vin am bagat si eu in mine si ma credeam mai bun decat ,, aia care beau tarii''.
De fapt la fel de alcoolic, cu gandul doar la bautura care o cumparam dupa ce plecam de la
servici, si cu activitatile care aveau legatura cu consumul de alcool ca deh lucram in gospodarie si faceam de toate si pana seara ma faceam si eu prastie.
Cu vreo luna inainte sa ma las, dupa un week-end de baut, luni dimineta ma uitam la sticlele goale si incercam sa-mi aduc aminte daca am avut musafiri sau eu singur am baut atata, brrrr.
Nimic nu e intamplator.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: La fel ca toti

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit pe forum Gica , apropo de frica de saracie , citeam o intrebare despre abstineta care suna cam asa :
,, - Ce anume, ce eveniment v-ar putea face sa va reintoarceti la consum ? "
Si eu ma-m gandit sa pateasca ceva copiii mei grav si poate nu as sti sa gestionez acele emotii puternice si a doua m-am gandit sa nu raman fara job prea mult timp ( cu lipsurile aferente) si apoi m-am gandit peste si mi-am dat seama ca , daca as ramane fara job nu m-ar ajuta prea tare sa beau , dimpotriva , as saraci si mai tare si sansele ca sa mai lucrez ceva ar fi si mai mici .
Inca o data bine ai venit Gica !
Colea , alcoolic , astazi abstinent .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La fel ca toti

Mesaj de Airam »

Bine ai poposit pe forum Gica.
Intreba-i cum ne-am lasat de baut, cum am reusit.
Nu e usor, dar daca tu iti doresti sa renunti la alcool, poti. Doar tu trebuie sa vrei. Sa stii ca eu m-am lasat de baut, in principal pentru ca nu puteam sa beau...cu masura, pentru raul de a doua zi si m-am lasat sa nu-l mai vad trist pe baiatul meu atunci cand vedea ca am baut. Trebuie sa iti gasesti alte ocupatii, sa faci alte activitati care-ti plac. Sa vezi ca poti fi fericit si fara sa consumi alcool. Bautura pentru mine acum este ca si un aliment interzis pentru un om bolnav. M-am obisnuit, ma simt foarte bine, la petreceri ma distrez fara alcool. E minunata viata fara alcool sa stii. Mai ales ca tu deja, fiind asa tanar esti bolnav din cauza consumului.
Te imbratisez cu drag Maria.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: La fel ca toti

Mesaj de El Sugativo »

In cazul meu,tocmai faptul ca(inca)pot sa beau cu masura,cred ca-i cea mai mare problema:de 17-18 ani beau asa,si a devenit obicei.Organismul vad ca inca nu ma lasa(de tot),n-am "decat"hernie inghinala dreapta,probleme cu prostata si cu intestinele ,si urticarie cronica,dar urticarie am mai avut si acum 4 ani si a disparut,fara sa incetez bautul,fara sa fac absolut nimic.
Hernia vad ca nu dispare,o am de vreo 2 luni si e bine mersi la locul ei,sta acolo "cuminte".Daca mi-ar dispare cred ca m-as lasa si de baut(macar as incerca).
A,si cu somnul sunt cam varza,nu prea dorm noaptea,dar nu mi-e rau a doua zi,doar ma simt obosit.
Nenorocirea e ca eu pana acum beam vin,dar nu prea imi mai place gustul,de fapt,sa fiu sincer,detest gustul de vin,imi vine sa-l scuip(oricum il beau cu apa si sifon),il beau doar pentru efectul psihic.
Cu berea e alta poveste,as bea in prostie,doar ca trebuie sa beau mai multa(si cu mai multi bani) pt. a obtine acelasi efect psihic,dar gustul e nemaipomenit,si acum(cand beau vin)imi lasa gura apa dupa bere,doar ca mi-am facut o regula in a nu bea bere dupa vin(ci doar vin dupa bere).
E ciudat sa intru pe forumul asta,unde toata lumea s-a lasat de baut sau vrea sa se lase.
A,si sa nu uit:nu-mi face placere ABSOLUT nicio alta activitate,traiesc in fiecare zi asteptand momentul can o sa beau,adica dupa ora 17(mai precis in intervalul 17-21.30).E singura mea bucurie.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La fel ca toti

Mesaj de Airam »

Nu-ti place sa faci altceva, decat sa astepti ora 17 sa bei?Asta fiindca asa vrei tu. De ce nu te duci sa-ti operezi hernia? Nu trece fara operatie. Cred ca esti tanar, dar sanatatea se v-a deteriora inaintand in varsta. Si sa stii ca tot din cauza consumului zilnic de alcool, nu dormi bine. Ce-ti scriu aici e din experienta mea. Intotdeauna mi-am zis ca sotiile care stau cu barbati care beau, sunt niste sfinte, ar trebui sa le sarute picioarele si sa le respecte enorm.
Iti doresc numai bine si sa stii ca viata este foarte frumoasa fara alcool. Si eu ma intrebam ce o sa fac in timpul care beam, dar am gasit ce sa fac si ma simt foarte bine.
Cu drag Maria.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: La fel ca toti

Mesaj de El Sugativo »

<< sotiile care stau cu barbati care beau sunt sfinte>>-nu neaparat,daca acei barbati stiu cum sa bea controlat si nu creeaza probleme.Sunt si alte probleme,poate chiar mai mari, pe care le pot avea barbatii(de fapt si femeile)in afara alcoolului,dar nu stau sa fac acum un clasament al viciilor.
Sanatatea se deterioreaza oricum pe masura ce inaintezi in varsta.Cunosc destule persoane care nu au pus alcool pe limba si sunt mai varza(sau au murit deja) decat unii care beau de rup de dimineata pana seara.Dar,in principiu,sunt de acord ca alcoolul erodeaza sanatatea,si ca e mai bine sa nu bei decat sa bei.
Felicitari,Maria, pt.abstinenta,si bafta in continuare!
Scrie răspuns