021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesajde tudor » 20 Sep 2020, 19:44

Buna seara ,ELSA !
Buna seara , Tuturor !
Trecutul nu il mai putem schimba dar putem sa schimbam viitorul fiind astazi abstinenti .
Bineinteles ca vor fi reprosuri din partea celor apropiati insa prin asumarea trecutului va fi mai usor .Nu trebuie sa nepunem cenusa in cap . "Nu trebuie sa fi nici servili si nici umili" zice in Big book carte AA la capitolul despre "reparatii" .
Cat despre a fi util celorlalti ?Nu pot fi de folos altora daca imi fac rau singur .Daca eu nu sunt bine, nu vor fi si ceilalti .
O seara frumoasa va doresc !
P.s. Fotografia este facut de mine pe lacul Morii zilele trecute.
"IERI, AZI, MÂINE

Există două zile cu care nu are rost să ne batem capul, două zile în care nu au de ce să încapă teama şi îngrijorarea.
Una dintre aceste zile este cea de IERI, cu greşelile şi grijile ei, cu gafele şi defectele ei, cu durerile şi suferinţele ei. Ziua de IERI nu o mai putem răscumpăra cu toţi banii din lume. Nu mai putem desface absolut nimic din ceea ce am făcut, nu mai putem şterge o iotă din cele rostite. Ziua de IERI a trecut.
Cealaltă zi cu care nu are rost să ne batem capul este cea de MÂINE, cu posibilele ei adversităţi şi poveri, cu promisiunile ei mari şi realizări mici. Şi ziua de MÂINE este în afara puterii noastre de control. Soarele zilei de MÂINE va răsări fie în toată splendoarea lui, fie după o mască de nori, dar va răsări. Până atunci însă, nu putem miza pe ziua de MÂINE, pentru că ea nu s-a născut încă.
Astfel, rămâne o singură zi, cea de AZI.
Orice om poate duce bătălia unei singure zile. Numai atunci când tu şi eu adunăm poverile celor două eternităţi, IERI şi MÂINE, numai atunci ne prăbuşim sub greutate. Nu experienţa zilei de AZI îi înnebuneşte pe oameni, ci remuşcarea sau amărăciunea faţă de ceva întâmplat IERI sau groaza faţă de ceea ce poate aduce MÂINE."

De aceea, haideţi să trăim fiecare zi la timpul ei! (din literatura AA)

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Sunt autorul acestui subiect
elsae85
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde elsae85 » 21 Sep 2020, 08:12

Bună dimineața!

E o dimineața minunată, în care soarele a răsărit în toată splendoarea lui :)

Să ne aducă tuturor începutul de săptămână o zi senină și multe lucruri frumoase și vesele.

Superbă poză, Tudor. Si mesajele tale la fel.

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 21 Sep 2020, 09:10

Bună dimineața, Elsa!
Bună dimineața, Tuturor spun din nou!
Da ! Este o dimineață de toamnă frumoasa.
A fost foarte frig in aceasta dimineața dar soarele a căpătat repede putere !
O săptămână frumoasă să avem cu toții"

P.s."Secretul abstinenței" este sa pui lucruri pozitive în locul alcoolului.
Eu am pus multe printre care și fotografia de ...amator. Am constatat că îmi face bine și când revăd fotografii in natura făcute de mine prin plimbare cu bicicleta sau in călătorii mă încarc cu starea de bine . Chiar și mirosul pădurii ori a fânului cosit "îl simt in nări".

Bineînțeles că viața nu înseamnă concediu permanent dar fără "evadare" din când în când ar fi o viață ternă. Eu"evadez cu bicicleta in fiecare zi după serviciu trecând fie și 10 minute prin parcul aflat la jumătatea drumului dintre "cele două reședințe" : casă și serviciu. 🙂

Imagine
Fotografia este făcută pe una din colinele de Est din apropierea stațiunii Băile Olănești.In plan îndepărtat se vede pădurea de foioase care înconjoară stațiunea.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 21 Sep 2020, 23:19

Minunata fotografie, Tudor! Natura arata splendid vazuta de tine, astfel! Am savurat si am facut "memento" la multe dintre mesajele tale din ultima vreme.. Iti multumesc pentru ele! Esti intruchiparea verbului a reusi, a deveni abstinent. Pur.. si simplu..! Doar, pentru SINGURA O ZI!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 22 Sep 2020, 04:07

Bună dimineața, Tuturor !
Ultima oară modificat 22 Sep 2020, 05:14 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 22 Sep 2020, 04:14

Buna dimineata!
Nimic nu e intamplator.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 22 Sep 2020, 05:12

Bună dimineața, Andy !
Ce mai faci?
Cum te mai simți?
ImagineOLD Tudor

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 22 Sep 2020, 09:08

Bună dimineața,

Ce oameni matinali :) Eu azi am dormit până la 8. CRed că mai dormeam dar a sunat alarma. M-a ajuns oboseala nopților de scris la carte.

O zi senină tuturor!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 22 Sep 2020, 12:30

Buna Elsa! Ma intereseaza despre subiectul abordat in carte.. daca poti sa il spui, desigur. Ce ai de gand sa faci mai departe cu cartea? Te-ar interesa sa o scoti la tipar?
Te imbratisez si te felicit pentru seninatatea ta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 22 Sep 2020, 14:33

Bună, Ambasador,

Cartea e pe domeniul drept, pe ce am lucrat eu inainte de concediul de crestere copil, și deja am contract semnat cu o editura, am termen de predare luna viitoare. Cealaltă, cea personală, e in curs de scriere doar că mereu e in plan secund :). Dacă nu am termen limită nu prea am timp de ea. M-ar interesa să o scot si pe aceea la tipar, dar cred că pe la anul așa o să am timp de ea că acum fetița mea e in perioada in care vrea numai cu mine si oricum scriu tot noaptea așa că nu mă văd terminând cartea aceea anul ăsta. Te ocupi de editat cărți?

Mulțumesc pentru felicitări, mare merit il au și oamenii de acest forum pentru tot. E mai ușor când te simți acceptat, nu vinovat. Poți trece peste fiecare zi fără remușcări legate de trecut și parcă nu mai ai așa multe motive de băut :) (a se citi scuze de băut...)

O zi frumoasă și senină îți doresc!

Elsa

Înapoi la “POVESTEA MEA”