021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc colea

Mesajde colica zis alcoolica » 08 Apr 2014, 18:43

Multumesc Gladi si Relus pentru raspunsuri ,
Gladi , mi-a placut mult si raspunsul care l-ai scris lui Free , la un raspuns foarte inspirat si al ei .
E interesanta abordarea si ma duce cu gandul la ,,visul" lui Miguel Ruiz.Practic fiecare om traieste un vis personal,in el se fesfasoara o lume particulara,diferita de a celorlalti si el actioneaza in functie de ea.Asadar atunci cand cineva te jigneste,de fapt acea persoana actioneaza functie de credintele ei,de harta ei interioara,in care tu poti sa fii rau,egoist,prost,curvar,homosexual,complet idiot.In momentul in care tu rezonezi cu aceste ,,apelative",adica crezi in ele,nu faci altceva decat sa le dai suport material,sa le imbraci in consistenta.Si atunci te simti lovit,suferi si in consecinta,la un moment dat,vei fi pus in postura de a ierta.Pentru a nu purta povara grea pe umeri.De fapt cine este atins?Egoul nostru,adica lumea noastra interioara,in care noi avem o forma anume,un anume statut.Functie de credintele noastre despre sine,apar si frustrarile atunci cand suntem ,,atacati"de catre o persoana.Daca cineva iti spune ca esti proasta si analfabeta nu te poti supara pe ea,pentru ca TU STII ca nu esti asa.Te apuca si rasul,cand o vezi,plina de spume,inculta si simpluta,cum iti zice asa ceva.Insa daca ai crede in sinea ta,fie si o catime de secunda,ca ai putea fi proasta si analfabeta totusi,atunci te-ai enerva si supara si ai suferi.Si,ulterior ar trebui sa ierti.
E adevarata alocutiunea ta referitoare la iertare,prin prisma raportarii la Dumnezeu.Nu avem noi masura sa iertam,desi fiecare dintre noi este,sau ma rog,se comporta des ca cei invocati de tine,Nero,Hitler si Stalin,macar ca dimensiuni ale propriului Ego.Si asta o stia prea bine Iisus atunci cand a zis,,si ne iarta noua greselile noastre,PRECUM SI NOI IERTAM GRESITILOR NOSTRI".
E o discutie lunga aceasta,are multe fatete,eu inca nu-s lamurit ci-n ceata londoneza,asa ca subiectul ramane deschis la puricat.Bravo lui Ovidiu ca ne provoaca mefistofelic

Relus , multumesc pentru tot suportul tau !

Eu ma pregatesc de grup , cu bucurie .
O seara buna Prieteni !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,12,2010
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 4 ani

Mesajde Relus » 11 Apr 2014, 09:16

:hug: :hug: :hug:
Puterea cuvântului

Dacă am asculta de pe o bandă tot ce am spus într-o zi, am fi probabil surprinşi. Am auzi multe cuvinte negative cum ar fi nu pot, nu am să, nu face asta, nu puteam să şi nu ar trebui să. Ne putem auzi de multe ori declarând vehement: "Urăsc…".
Conştientizarea cuvintelor negative ne ajută să ne identificăm gândurile negative. Poate avem impresia că credem în schimbările pozitive şi suntem optimişti în legătură cu viitorul, dar folosim cuvinte ca nu pot, întotdeauna, niciodată şi imposibil. Nu am crede că întreţinem gânduri de mânie sau resentimente, dar vorbele noastre sunt de multe ori pline de cuvinte care ne desconsideră pe noi sau pe alţii.
Cuvintele sunt indicii pentru gândurile şi sentimentele noastre. Ascultându-ne, putem învăţa multe despre noi înşine. Putem da drumul atitudinilor şi comportamentelor negative prin abandonarea cuvintelor negative.

Am să caut să elimin cuvintele negative din gândurile şi vorbele mele.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 14 Apr 2014, 23:24

Multumesc mult Relus pentru postarea ta la mine. :hug:
Asido ,iti multumesc cu oarece intarziere :hug:
Iliuta BB te salut si eu si am vazut azi o icoana cu SF . Ilie si ma gandeam ce mai tuna , ce mai fulgera :ras: .O zi buna fratello !

Eu azi am fost la Denie si o amica mi-a sugerat sa ma si spovedesc si ma bucur ca am facut-o .
Imi pare atat de bine ca m-am impacat de cand sunt abstinent cu Dumnezeu pentru ca este un sprijin si o bucurie in aceasi timp.
O seara frumoasa !

La multi ani Viorel , Dalia si tuturor florilor !

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 15 Apr 2014, 03:03

Collisor,mio picollo fratello, Colisor! :hug:
Poti sa-ti inchiupui ca frint de oboseala fiind, multii stiind ce am facut eu astazi :ras: am venit aici la calculator sa-ti scriu: "tie nu-ti scriu fratello, deoarece nu mi-ai mai scris demult" :ras: si cind citesc ce-ai scris, nu-mi vine sa cred. :cuminte: Telepatia lucreaza. :cuminte:
Bineinteles ca eu glumeam si m-am gindit de multe ori la tine si cel care tuna si fulgera era Sf Ilie si nu eu, noul ilyuta. :ras:
Am inteles din tot ce au incercat sa-mi transmita fiecare, ca suntem aici pe forum fiecare pentr el si asa merge abstinenta asta a noastra, zburind in stol. :cuminte:
O mare placere am sa aud de la tine si mai spune-ne si noua ce face "macaronarul mic" pentru ca mi-e dor si de el. :hug:
Stii ce ma enerva in trecut cel mai tare la tine? :susoteli: Ca esti prea echilibrat si imi era ciuda. :ras: :ras:
Va imbratiseza cu mult drag, ca de obicei, your big bro'
ilyuta :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 15 Apr 2014, 11:21

Salutare frate Colea!!!
US 24 h

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 15 Apr 2014, 13:55

Salutare Colea!Ma bucur ca ai reusit sa te spovedesti in aceasta saptamana speciala si sa participi la Denii.Avem un minunat prilej de a ne adanci in noi insine,de a gusta dulceata lui Hristos si amaraciunea Lui,caci El stia ce i se va intampla cat de curand,odata intrat in Ierusalim.
Pentru noi alcoolicii,este si un prilej de a ne reaminti de iadul pe care l-am trait in perioada consumului de alcool,de teribila singuratate pe care o simteam atunci,de sarpele vinovatiei care ne rodea sufletul,cand ii faceam sa sufere pe cei din familia noastra,de disperarea pe care o simteam cand ne gandeam ca niciodata nu vom reusi sa iesim din cercul vicios al recaderilor si sevrajului.Si este,de asemenea o sansa de a da slava lui Dumnezeu,pentru ca azi nu bem,stiind ca nu este de la noi aceasta.Ca putem spune ,,Pot totul in Hristos,Care ma intareste"(Filipeni 4,13).
Sa ai o zi traita in pace,frate Colea!Te imbratisez!

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,12,2012
Zile de abstinență:

Mesajde georgeta » 17 Apr 2014, 17:25

O zi frumoasa Colisor ! :ou14: Si eu mi-am facut curat in suflet si ma simt tare bine! :ou12:
Te imbratisez cu mare drag ! :ou9:

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 17 Apr 2014, 19:55

:ou12: Sper sa ai sarbatori linistite, Colea!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 20 Apr 2014, 07:29

Hristos a invat !

Multumesc Iliuta ,Sica , Gladi , Georgeta si Staval ca mi-ati scris .

Big Bro Iliuta , nu sunt atat de echilibrat pe cat mi-as dori , dar oricum diferit de cel ce eram cand beam alcool. Este clar ca nu sunt un robot si am limite ca orisicare .

Sica , chiar dau o cafea daca faci o vizita in zona :ranjet: . Multumesc frate ca mi-ai scris si iti doresc o abstinenta senina !

Gladi , asa este ca fara Dumnezeu nu prea merge nimic in viata si ,,Pot totul in Hristos,Care ma intareste" .
Scriai undeva ca ai vazut la copii ca luau munca ca o joaca si ca noi am uitat asta si de asta ne pare mai greu . Ma gandeam in aceiasi idee ca atunci cand eram mic cat imi placeau aventurile si viata este o noua aventura in fiecare zi pentru ca nu stii ce va fi .

Georgelus , foarte bine ca am reusit sa scapam de ceea ce nu ne place in interiorul nostru , pentru ca este ca in povestioara cu greutatea tinuta cu mana intinsa care chiar de ai spune ca cantareste un kg cu timpul care trece devine tot mai "grea " , asa si la noi , ceea ce ne apasa azi , daca le tot tinem acolo ascunse devin de nesuportat in timp .

Staval , sarbatori frumoase si voua .
Citeam de biblioteca ta , de colectia celor 100 de carti care si eu mi le-as fi dorit si mai ales sa mai citesc. Mi-as dori sa reincep sa mai citesc si literatura , pentru ca acum cand mai apuc in putinul timp cu adevarat liber ,citesc despre alcoolism .
De fapt ,,primul lucru primul " , adica ce este mai important pe primul loc.

Hristos a inviat ! dragi prieteni :hug:

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 20 Apr 2014, 08:19

Hristos a Inviat,frate Colea!Bine ai zi ca fiecare zi este,in sine,o aventura.Noi adultii numim aventura ,,problema greu de rezolvat sau bataie de cap",nepoata-mea insa cand se trezeste de dimineata,isi freaca cu satisfactie palmele si se gandeste plina de freamat curios si nerabdator,cum se va distra azi,ce nebunii va mai face si cata cascada de ras ii va insoti experienta.Ieri dupa-masa,am dus-o la circul Aqua Belucci,un circ italian cu multe animale si numere interesante si periculoase si i-am urmarit reactiile.Era toata un ras si o energie,se manifesta liber,fara nici o cenzura.Fie ca era ras,fie ca era teama,fie ca era entuziasm,nu se simtea cenzurata cu nimic....Si mi-am dat seama,ce bine e sa fii liber si cat de mult ma ingradesc pe mine vechile ,,convingeri"...,,nu e bine, ca te vede lumea" sau ,,esti om serios Gladi,doar n-o sa te apuci sa razi sau sa bati din palme.."Mi-am ucis firescul din mine,in timp(motiv pentru care,imi gaseam in trecut libertatea cu ajutorul alcoolului),m-am departat de sinele meu divin si astfel am devenit prizonier,legat de maini si de picioare.
Ei bine acum,in abstinenta asta incerc sa reinvat: ceea ce am pierdut din copilarie:sa redevin autentic.Iar aici am un maestru foarte valoros:nepoata-mea.
Iti multumesc frate Colea,pentru tot suportul tau,care imi este de foarte mare ajutor!

Înapoi la “POVESTEA MEA”