021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

ilyuta
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc colea

Mesajde ilyuta » 01 Iun 2014, 17:04

Colisor tesoro, :hug: buon giorno! :lol:
Foarte adevarat pasul asta si partea buna pentru mine, care am o intuitie fantastica, este l-am ales de pe acest forum, necunoscind pe nimeni, pe old TUDOR :jos-palaria: , caruia i-am impartasit cele descrie de tine. :cuminte:
Partea proasta :surprins: este ca am dorit ulterior sa imparat cu absolut toata lumea de pe forum greselile mele din trecut :ranjet: ca ulterior sa ma trezesc facut betiv si de moravuri usoare (n-are importanta de catre cine) :ras:
Asa ca, aveti grija cu-i(este corect scris gramatical, Miuta? :lol: ) va destainuiti si faceti pasul acesta. :jos-palaria:
Sunt convins ca la AA nu exista asemenea incidente deoarece am vazut ca cei de acolo au o probitate morala ireprosabila. :cuminte:
Nu, nu, nu sunt cuprins de resentimente si acum ma amuza, atunci am fost marcat dar vreau ca cei noi sa invete din greselile mele si nu dintr-ale lor :jos-palaria:
Ti baccio, ti abraccio e ti amo. :hug:
Your big bro'
ilyuta :hug:

Ps My dear bro' Decebal, indiferent unde te-ai afla, sper ca esti bine(nu ma refer la alcool , deoarece stiu ca nu ai probleme cu el) si chiar ma gindesc de multe ori la asta. :surprins:
Daca citesti aici, da un semn , te rog.
Cu mult drag,
you big bro' too,
ilyuta :hug:

Pozisoara este pentru Pasul 5, desigur.

5-alternatives-to-AA-12-step-meetings2.jpg
Nume anterior: ilyuta

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani

Mesajde dani » 01 Iun 2014, 23:39

Multumesc camarade Colea pentru postare si pentru aducerea aminte ca eu m-am oprit la Pasul Patru si poate tocmai din cauza aia o mai dau cateodata prin balarii(a se citi jocuri de sansa/pacanele...una din adictiile/supapele care "pusca" la mine cand nu am grija de "presiunea" din instalatie).
Deci inapoi la Gradi cu Danisoru' ca o cam chiulit!
Noapte buna!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 02 Iun 2014, 12:28

Frate Clou , o saptamana buna si tie iti doresc ! :hug:

Frate Iliuta si eu am inceput si am simtit sa fac si sa vorbesc de ceea ce am facut urat in trecutul meu cu altcineva, cu o persoana inainte de AA .
Eu am fost la o manastire si am vorbit cu un preot chiar daca eu nu eram impacat nici cu Dumnezeu , nici cu Biserica , pentru ca simteam ca nu le mai pot duce .
Apoi am inteles ca defectele de caracter sunt cele care le cauzeaza acele actiuni urate care le-am facut si mai am de munca sa le caut , sa le scot la lumina .
O saptamana buna iti doresc si eu Iliuta si te imbratisez !

Dani , este foarte bun si util acest pas .Dar de asta imi place AA-ul , ca se repeta si revin la fiecare pas si redescopar de fiecare data cate ceva ce mi-a scapat pentru ca in alcoolism din cate am inteles chiar se uita ce provoaca suferinta in detrimentul a ce ne-a facut placere si repetitia este mama invataturii :zambet: . Tu esti cu jocurile de noroc la mine supapa este mancarea .Noroc ca merg doar pe bicliteta pe orice anotimp si zilnic si nu ma ingras .
Mi-a placut ce ai spus ca te-ai abtinut sa dai sfaturi la tine in casuta .
La mine pe pagina unde scriu cand am mai mult de scris pe forum ca sa salvez si sa nu pierd textul , in antet am asta , copusa de mine dupa pricipii tot aici descoperite , zic eu sanatoase :
,,Nu am dreptul sa contrazic ce spune nici cel nou , nici cel mai vechi. Fiecare este cu testimonianta lui .Si pe forum trebuie respectat acest principiu. Nu stii nimic , doar Dumnezeu stie !Nici glumite rautacioase (fara ironii nici in gluma) Retine ! In ce fac sa ma ajut pe mine , dar sa nu lezez pe ceilalti !Fara glume porcoase, bunul simt sa predomine ! Nu o lua in nume persoanal , forumul si colegii sunt acolo tocmai sa exeresezi bunatatea , toleranta ,iubirea !"

O saptamana buna , la mine este ziua nationala a tarii mama vitrega asa ca sunt libeeeeeeeeeeeeer :zambet:
...cred ca o sa merg in prima vizita la un alt grup care au sedinta lunea .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 24,02,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Feminin - Feminin

Mesajde HOPE » 02 Iun 2014, 15:47

Colea dragule, apreciez mult ce-ai postat despre pasul 5, insa citatul compus de tine merita pus in rama.Te imbratisez cu drag! :hug: Hope
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 03 Iun 2014, 20:07

Multumesc mult Hope pentru ca mi-ai scris si ca ti-a placut textul . Pe mine ma ajuta mult sa imi aduc aminte de limitele mele si sa nu ma bag prea adanc in discutii contradictorii , incercand sa impun vointa ci doar sa ramana la stadiul de opinie , de punct de vedere si asta si la munca , grup , etc. (mai greu cand este vorba de educatia baiatului cu ex :rolleyes: )
Bune 24 de ore va doresc !

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde asido1973 » 07 Iun 2014, 03:46

Colica, finala este pe Eurosport sau Antena 3 la noi , la ora 16 ora Romaniei!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 08 Iun 2014, 15:48

Multumesc mult frate Asido , Dani si Gladi .
Tot nu am reusit sa vad meciul dar nu ma las :lol: , eu tot imi doresc .

Azi am fost la intalnirea Zonei care cuprinde cam 12 grupuri si este o sedinta la fel ca cea de grup ,numai ca mai extinsa , ca sa ne cunoastem intre noi si sa facem sa colaboram , sa impartasim din expierenta fiecarui grup .
Tema a fost despre servitor in Arie .
Din expierenta unui coleg de-al nostru :
,,Cand am intrat in grup nu am gasit un secretar de grup profesionist sau un reprezentat de grup foarte bun , am gasit 4 batranele care m-au primit cu mare , mare empatie "
O duminica frumoasa tuturora !
Colea , alcoolic :rolleyes:

sa1548
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 01,04,2014
Zile de abstinență:

Mesajde sa1548 » 08 Iun 2014, 16:51

Daca vrea cineva sa vada meciul in reluare poate sa-l dea jos de aici ...

Set 1 si 2
https://s15.transfer.ro/storage/os2/tra ... 9ec569.zip

Set 3 + premiere
https://s15.transfer.ro/storage/os2/tra ... 3f2f3b.zip

Alin

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 08 Iun 2014, 16:54

Multumesc Alin , chiar o sa ma uit la meci :jos-palaria:

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 12 Iun 2014, 14:48

Salutari Colea,

Momentan, ma descurc cu binisor ( cu afacerea), nu pot sa ma vait,dar, intotdeauna este loc de mai bine... cat despre abstinenta, ce e aia?! :ras: .... glumeam, totul este in regula, desi, uneori mai visez "una mica " :lol:

O zi buna prietene!!!
US 24 h

Înapoi la “POVESTEA MEA”