021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

george44
Senior
Senior
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc colea

Mesajde george44 » 05 Mai 2015, 06:18

Te salut cu drag Colica si ma bucur ca te-am cunoscut ,multumesc si lui Denis pt.cuvinte si pt.cultura generala pe care o detine si o impartaseste cu noi :jos-palaria: abstinenta frumoasa va doresc!

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 06 Mai 2015, 00:42

salutari Colica
cu respect
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 07 Mai 2015, 22:28

Buna seara prieteni , mi-as dori acum cand ma apuc de scris sa am viteza de scris a lui Free care cand a scris o pagina in prima seara a spus ca nu a rezistat sa scrie PUTIIiin pe Forum :zambetoi: Saru"mana Free si ma bucur ca te-am intalnit si ne-am strans in brate , am gasit un suflet cu ochii senini si un om gata sa intinda o mana aprapelui ceea ce se cheama un om frumos . :jos-palaria: :hug:
Am fost la Cluj si m-am indragostit de orasul cel tanar pentru ca are un numar mare de studenti (studente as completa eu :rolleyes: :lol: ) , am gasit pe Dani foarte primitor ca si gazda ( multumesc leatul meu ! ) si un frate Frati deschis la plecare si ca si oras curat si "educat "
Am intalnit un Om care pe mine m-a ajutat mult la intrarea mea in abstinenta si care o sa-i multumesc zi de zi , Old Tudor , care printre altele m-a si medaliat pentru trei ani , putin anticipat dar cu ajutorul Domnului , a mai trecut o zi si astazi .
Fetele dragi mie :ranjet: : Relus , Georgelus , Alexandra , Mirei , Alma , Nelida ,Super tramp ... :hug:
George ,ai facut foarte bine ca ai venit si sa vedem impreuna atatea exemple de oameni care reusesc o viata in demnitate , chiar daca au incercari grele . Doamne ajuta frate !
Denis frate , imi pare si mie bine ca te-am cunoscut mai ales ca avem o pasiune (tu profesie) comuna .
Frate Styx si eu m-am bucurat ca te-am imbratisat in realitate si am avut in fata omul pe care deja il cunosteam , adica sincer si fain .
Lupica , am ajuns de marti in Italia . Te-am tot citit intre timp de pe telefon si , dupa cum ti-am spus pe topicul tau , m-au ajutat postarile tale . Multumesc !
Alma , ne-am vazut putin dar cred ca a fost de-ajuns sa ne facem pareri , sau confirmari :hug:

Fratilor , am intalnit atat de multi oameni frumosi ca s-ar putea sa mai fi sarit , va rog sa ma iertati .
Si daca tot am inceput cu Free , imi vine apropo de acest ,,multi oameni frumosi " vorba : ,, Este plin cimitirul de oameni speciali " si sa incerc sa ma bucur de umanitate , de ce avem in comun si nu de ce ma desparte .
Doamne ajuta tuturora !
COlea , un alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 23 Mai 2015, 19:17

Buna seara prietenei !
Eu am reinceput munca mea de 4 ore pe zi , 5 in total si pierd toata ziua ca-i impartita intr-o ora jumatate dimineata si 2, 5 ore la amiaza , dar bine ca este :zambet:
Si inafara ca,colegii mi-au spus ca sunt prea serios , acest defect il stiu deja la mine si l-am acceptat , ca ma iau prea in serios la job si asta ma cam crispeaza si ma face cam nenatural :suparat: :ranjet: , dar asta sunt .
Dar ce voiam sa va spun este ca am fost bucuros de un raspuns astazi , cand o colega a anuntat ca nu poate ajunge de la Ibiza ca nu i-au dat voie sa urce in avion din cauza rotilor de la valiza si ca mai ramane o saptamana pana la urmatorul zbor .
Sefa m-a intrebat daca cred ca o minte fata si primul gand a fost sa spun ca mi se pare stranuu pentru asa motiv , dar mi-a venit si alt gand si i-am spus ca eu cred ca i-ar fi spus adevarul si daca ar fi vrut sa stea in vacanza inca cateva zile nu ar fi apelat la siretlicuri . (m-am bucurat de gandul bun ) ( "da-mi Doamne gandul cel smerit" )
O seara cu pace va doresc si bune 24 de ore !
Colea , alcoolic :rolleyes:

denispericolpublic
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 29,03,2015
Zile de abstinență:

Mesajde denispericolpublic » 23 Mai 2015, 20:18

Frumos, amice colica...foarte miscator si din suflet ai scris tu. Scrie-ne mai des ca ne place cum pui tu problema. Mirosi a parfum de "viata spre viata", si omenirea, de oameni ca tine are nevoie. Ma bucur ca m-am nascut, si in trecerea mea prin viata am intalnit un om ca tine si ca multi altii de pe aici.
Fii binecuvantat toata viata ta!
[...]

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde styx » 23 Mai 2015, 20:38

Colea frate, te imbratisez cu drag si imi pare bine ca mai scrii pe aici, cred ca ai procedat foarte bine, si daca a mintit e ea cu constiinta ei.
Seara buna frate ! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 26 Mai 2015, 16:07

Ciao, Colisor amore mio, fratiorul meu mai mic! :zambetoi: :hug:
Nu pot sa nu admir si sa nu repet ceea ce i-ai scris lui George si tot ceea ce spui emana atita simpla intelepciune, bunatate si IUBIRE, fata de oameni(stiu ca-i citezi pe altii dar asa ne ajutam intre noi) :zambetoi:
Multumesc si eu mult si don dimenticare:ti amo! :lol: :hug:

"Salut George 41 ! :hug:
Eu din cate am inteles este bine sa las lucrurile simple , pentru ca mintea mea este cel mai mare dusman al meu , mintea mea este de om dependent si cauta solutii penntru a mai bea ceva , sa-si ia doza :
Azi nu beau !
Fiecare zi la timpul ei .
Da timp timpului .
Nu te atinge de primul pahar si nu te vei imbata !
Trece si asta .
Doamne ajuta George si ma bucur foarte mult ca esti aici , ca suntem impreuna in aceiasi barca ! :hug:
O carte care pe mine m-a ajutat este" Viata fara bautura " care se gaseste in biblioteca noastra , pe cat de simpla pe atat de utila"
Nume anterior: ilyuta

Tudor.
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2016
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 4 ani

Mesajde Tudor. » 26 Mai 2015, 16:31

:jos-palaria:

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 31 Mai 2015, 07:53

SAlut Denis frate , si eu ma bucur ca m-am nascut dar asta dupa ce am intrat in abstinenta ca inainte eu mi-as fi dorit sa nu fi fost de multe ori sau sa explodez sa nu ramana nimic din mine din cauza a ceea ce faceam si a neutintei mele .
O zi buna frate si ma gandesc de multe ori ce fain este ca esti aici .

Styx frate, te imbratisez si eu si o zi cu pace iti doresc ! :hug:
Tudorel , te imbratisez si sper sa vina ziua cea buna . Iti doresc mult , mult bine ! :hug:

Iliuta Big bro , multumesc mult ca m-ai sunat , chiar imi era dor de tine si ma intrebam daca iar ai pierdut numarul si trebuie sa-l suni pe Danisorul sa-l intrebi ( nu-mi da raspunsul ca-l stiu :limba: ) :lol:
Ma bucur ca ti-a placut din ce am spus si ca a fost cuiva de folos .
Eu la intalnirea de la Clus mi-am tot notat ideile care pe mine m-au ajutat si cele care vorbesc in general si nu divulga identitatea si anonimatul vre-unei persoane, pentru ca este f important .

Acceptarea ne elibereaza , ambitia ne ucide !
AA-ul este prietenie nu impunere .
Uitasem si sa cer si doar asteptam (Aroganta , totul mi se cuvenea )
Daca nu lucrez cu mine insumi, eu ma duc doar in jos si nu stagnez .
Sunt Colea si problema mea este Colea .(Era alt nume dar l-am adaptat )
Si ultima ca pentru o zi de Duminica :
Legea lui Dumnezeu este Iubirea , nu ma despart de Iubire inseamna sa nu ma despart de Dumnezeu... :hug:

george_41
Senior
Senior
Zile de abstinență: 04,05,2015
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde george_41 » 13 Iun 2015, 14:27

Salutare Colica.

multumesc pentru convorbirea telefonica.

Înapoi la “POVESTEA MEA”