021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna ziua dragi prieteni !
Am sa mai copii cateva maxime de prin grupuri care mie mi-au placut si sper si imi doresc sa gasiti si voi ceva util prin ele :
-sa inteleg , sa cuprind , sa iubesc si nu invers sa fiu iubit , inteles asa cum vor copiii
-pentru a supravietui sa ma ocup de alte persoane
-grupul ma ajuta sa-mi vad defectele ( nu stiu cui ii plac perfectii)
-al patrulea pas m-a ajutat sa ma iubesc pentru ca doar uitandu-ma profund si fara frica , ma pot cunoaste cine sunt
-este neuman sa nu gresesc si invers , uman este greseala
-de cand nu mai beau , imi vreau binele !
-pe primul loc responsabilitatea pentru boala mea , pt. alcoolismul meu

Fratilor bune 24 de ore va doresc , sa ne citim sanatosi si abstinenti !
Colea , un alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Relus »

Doamne ajuta.
Este atat de plăcut sa citesti,sa stii ca cineva isi dedica din timpul lui,ca cineva se gândește la cei care sunt in aceeasi situație ca si el,este asa de plăcut sa vezi ca ,ii pasa cuiva de tine.
Stiu,sunt convinsa ca sunt multi din familiile noastre care ne iubesc,cărora le pasa de noi.dar iubirea si grija celor cu probleme,ca noi, este altfel,este ceva unic.
Multumesc drag prieten.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Ma numesc colea

Mesaj de denispericolpublic »

Salutare nea Colică,
Fără vin, doar cu apică.
Și o țuc din zbor acuș,
Pe domnița de Reluș.
Mânați băi...
[...]
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Mulțumesc Relus , pe mine chiar aceasta fraternitate m-a atras , ajutorul fara a urmări vre-un scop financiar , totul de fapt este spiritual . Îmi este dor sa te aud , te îmbrățișez prietena Relua !
Dentisticla , mi-a plăcut catrenul, mulțumesc dar m-ai lăsat fara cuvinte cu urmatorul text , f bine scris după mine :
:
Viziunea mai sus menționată schimbă paradigma adicțiilor.
Eu credeam ca drogul folosit timp îndelungat creează adicție, însă realitatea este ca adicția apriorică "atrage" drogul. Adicția este magnetul iar drogul "pilitura de Fe".
Și din această perspectivă observ ca boala este " înnăscută ", genetică, și fără tratament.
Sunt foarte mulți oameni care își vor trăi viața fără să fi descoperit vreodată ca au avut această problemă determinată de un anumit mecanism genetic. Dacă nu folosești droguri nu ai de unde să știi.
Eu cred că este nevoie de un anumit " debit" de alcool pentru că boala să se declanșeze (în cazul nostru al alcoolicilor).
Alcoolul este revelația adicției...apocalipsa dependenței.
Acum stau și cuget.
Până la o vârstă de peste 20 de ani eu nu am consumat substanțe psihotrope deloc. Nu aveam cum să știu ca există o problemă, însă îmi amintesc un set de întâmplări cu comportamente ciudate din perioadă 13-14ani.
Unchiul meu era bolnav de astm bronșic și folosea adesea tuburi de oxigen (mini) . Cei care sunt astmatici știu despre ce-i vorba.
Eu din curiozitate am inhalat oxigen până am simțit o stare ciudată de amețeală, piscături la nivelul membrelor, tulburări de vedere şi de auz, ameţeli, urmata de pierderea cunoştinţei.
Era ceva straniu pentru mine. Ca un fel de "altă trăire", ca o desprindere din realitatea obiectivă și evadarea " între universuri" cum spuneam eu pe atunci. Până la decesul unchiului și consumarea tuburilor de O2 am repetat experiența.
Acesta a fost un mic precursor, o fantă prin care un ochi de expert putea să observe monstrul ce aproape se trezise.
Mi-au plăcut în mod exagerat toate chestiile euforice pe care le experimentam. Alții le încercau o dată și gata...nu prea înțelegeam de ce se opresc dacă le ofereau atâta satisfacție.
Realitatea era ca lor nu cred ca le oferea atâta satisfacție, pentru că nu-l aveau pe "vino-'ncoa'"..." magnetul".
Eram delirofil...orice îmi crea plăcere, delir, relaxare, satisfacție, bucurie, extaz, îmi erau prietene.
Orice drog am încercat , mi-a plăcut. De la diazepam cu vodcă și până la ierburi halucinogene toate au fost de "pus la rană". Orice făceam era exagerat. Beam până făceam pe mine, fumam patru (când nu beam) și chiar cinci pachete de țigări pe zi (când beam nu țin minte câte puteau fi), eram obsedat de sex (după ce făceam dragoste cu vre-o prietenă mă duceam în ture la baie și mă mai masturbăm de vre-o trei ori), când făceam mișcare, nu mă opream decat atunci când îmi tremurau picioarele și eram total epuizat (senzația era mai plăcută după... dopamina, serotonina, știți voi), nu-mi plăceau lucrurile normale, ci doar cele ciudate, exagerate...căutăm mereu să întru în polemici, conflicte și chiar bătăi chiar și când nu eram sub influența stupefiantelor, chiar și după ce luăm o bătaie zdravănă aveam un sentiment ciudat de împlinire de parcă eu eram eroul de la Termopile .
Treptat-treptat au început să cadă pe metereze câte un " soldat al delirului" , adică au început să se rarefieze drogurile folosite în amontele vieții...ajunsesem la epuizare în cazul unora, nu aveam atâția bani pentru anumite game, și nu mă mai ținea fizicul pentru anumite comportamente. Și am rămas doar cu alcoolul...cel mai simplu drog...îl găseam oricând și oriunde.
Dragii mei, această nu este doar o simplă boală. Este o malformație a sufletului, o deviație psihologică, un handicap social...și le vom purta toată viața cu noi.
Trebuie să experimentam "conversația continuă" cum spunea Patapievici. Nu este o lucrare ce odată făcută este făcută pentru totdeauna. Viața nu este o clipă , ci un clip, o continuă clipire...
Dacă azi sunt treaz nimeni și nimic nu-mi poate garanta ca mâine va fi la fel.
De fapt totul este un joc al biochimiei...un recital al neurotransmițătorilor intr-un infernal dar absolut necesar circuit al plăcerii.
Malformat dar transformat...de aici încep eu...aici am rămas.
Am descoperit atâtea surse de adrenalină, dopamina, serotonină intr-un singur medicament: ABSTININA.
ABSTININA este un medicament la fel de puternic ca heroină, dar fără delir, acționează tot asupra neurotransmițătorilor ce stimulează capetele axonilor ca și la alcool, dar fără ceață, îți da energia pilulelor de extasy dar fără nebunie (energie controlată de mediatorul reacțiilor numit conștiința), oferă satisfacție constantă fără hopuri (sinusoide psihedelice), e muuuult mai ieftina, și te costa doar amputarea brațului cu care te droghezi (cel din lobul cu pricina).

Mă scuzați! Cred ca m-am cam întins și aici nu-i loc pentru "predici lungi de la amvon" în diminețile "încruntate" de toamnă.
La bună vedere!
Denis, alcoolic.
[...]
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Ma numesc colea

Mesaj de ilyuta »

Cioao, Coliosor amore mio si cum se face cu telepatia asta, deoarece acum citeva zile cind am avut acidentul cu masina(nu grav, ci doar mi-am spart geamul de la spatele), taman la tine m-am gindit.I-am povestit lui Danisor cum s-a intimplat si a ris cu lacrimi. :surprins:
Intr-o parcare privata fiind, mi-a explicat o tanti tinarara(sefa parcarii) ca n-am voie sa parchez in acel loc si daca mi s-ar fi adresat frumos as fi mutat masina.I-am raspuns ca n-am timp, am coborit si am plecat spre biroul unde aveam o intilnire si pt ca intirziam (mai erau 2-3 min si doream sa fiu punctual, cum sunt deobicei).Nemultumit tare de refuzul meu, a chemat security si ala venea spre mine ca la razboi drept pt care am vazut rosu, cum vede taurul in arena.M-am intors la masina, am demarat nervos si am parcat cu spatele sub nasul lor(am un permis care ma lasa sa parchez unde vreau si nu am vrut intitial sa iau avans de asta) numai ca n-am auzit senzorul masinii care piuia(eram prea nervos ) si m-am oprit cind am auzit geamul spart. :ranjet:Deci m-am gindit instantaneu la tine si la calmul tau, Colisor, mio picollo fratello!
Plus ca la plecare, i-am tinut o prelegere d-rei cum trebuie sa se comporte intr-un asemenea job, intr-un loc elegant, cu toti clientii,cum sa se adreseze si sa zimbeasca(chai daca nu-i place) nu numai cu mine si ar trebui sa fie mai mult antrenata pt aceasta functie.In orice caz, cred ca pe o ureche i-a intrat si pe cealalta i-a iesit,pentru ca data urmatoare m-a invitat tot acra, sa parchez in parcarea subterana si ca sa-mi exersez rabdarea,n-am folosit permisul care ma lasa sa parchez unde voiam ci m-am conformat.Cel de la security mi-a deschis usa si cu toate ca mi-ar fi venit sa-i dau cu telefonul in cap si i-am multumit politicos. :ranjet:
Si pt ca totdeauna ma gindesc cu drag la tine, stai sa caut o melodie frumoasa! :zambet:
N-am gasit! :ranjet:
O zi frumoasa si abstinenta iti doresc cu drag tie si tuturor prietenilor nostri! :cuminte: :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Ma numesc colea

Mesaj de lupica »

salutare coane Colea...rar te vede omul pe aici... :jos-palaria: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna ziua dragi prieteni !
Multumesc Iliuta si Lupica pentru ca mi-ati scris .
Lupica , asa este ca ma vede rar lumea pe aici , dar eu vad zilnic lumea pe aici :zambetoi: .
Sunt cam ocupat cu prietena mea (dupa atata timp , cred ca ma inteleg :lol: ) , dar totusi prezent .

Iliuta inca o data La multi ani si aici , ca si pe alte cai :rolleyes:
Si pt ca totdeauna ma gindesc cu drag la tine, stai sa caut o melodie frumoasa! :zambet:
N-am gasit!
Iliuta , iti dedic eu o melodie , nu stiu cat o sa iti placa fiind putin cam trista :
https://www.youtube.com/watch?v=ekj0EPgE_6w

Mihaita , multumesc tare mult frate ca mi-ai adus aminte cat de bogat sunt astazi : :zambetoi:
Citeam zilele trecute in cartea lui Napoleon Hill ," de la idee la bani" , ca in schimbul banilor trebuie sa dai ceva la schimb ( legea compensației ), fraților eu nu mi as da abstinența nici pentru cinci milioane de euro !
Eu voiam sa impartasesc cu voi o definitie a Iubirii venita de AA-ul Italian care mie mi-a placut foarte mult :
Iubirea este responsabilitate si onestitate fata de mine insumi , disponibilitate fata de cei din jurul meu si respect pentru toti
Bune 24 de ore va deresc prieteni !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de HOPE »

Sunt cam ocupat cu prietena mea (dupa atata timp , cred ca ma inteleg :lol: )
Inteleg acum draga Colea. Si eu care ma gandeam ca scortzos te-ai mai facut de nu mai dai nicin semn. Imi iau gandurile inapoi... :zambet:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de styx »

Salve Colea ! :jos-palaria:
Deci de ăsta-mi esti Casanovule ? :ras:
Mai să cred că te-ai dat în tagma lupilor singuratici... sorry frate ! :jos-palaria:
Pai sa fie într-un ceas bun si să ne citim sănătosi !
Te îmbrățisez cu drag !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Ma numesc colea

Mesaj de denispericolpublic »

La multi ani colică!
Sextinenta absină!
.,.....
scuze Abstinență senină!
[...]
Scrie răspuns