021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc colea

Mesajde colica zis alcoolica » 30 Oct 2016, 09:59

Buna dimineata Prieteni !
Ieri m-am cam enervat pe fosta ca iar a ridicat vocea la mine si este aproape un reflex, imi da un diconfort mare , poate pentru ca provin dintr-o familie bolnava , cu un tata si el alcoolic , unde urletele erau la ordinea zilei si mi-au ramas sechele , oricum sunt multumit ca nu am reactionat pe loc , ca nu am reactionat in momentul cand eram nervos .
Am regasit un text care mi-a placut foarte mult , asa ca-l reatasez:
Maturitatea emoţională

Persoana matură şi-a dezvoltat atitudini faţă de el însuşi şi mediul său, care îl ridică de la gândirea şi comportamentul “copilăros”.

Mintea Mea Este Grădina Mea
Gândurile Mele Sunt Seminţele Mele.
Voi Recolta
Fie Flori fie Buruiene.

Iată câteva caracteristici ale unei persoane care a ajuns la maturitate emoţională:
1. Acceptă critica recunoscător, fiind cinstit cu adevărat faţă de oportunitatea de îmbunătăţire.
2. Nu alunecă spre autocompătimire. A început să simtă legile compensaţiei operând în viaţă.
3. Nu aşteaptă consideraţie specială din partea celorlalţi.
4. Işi controlează temperamentul.
5. Întâmpină urgenţele cu echilibru.
6. Sentimentele nu îi sunt cu uşurinţă rănite.
7. Acceptă cu uşurinţă responsabilitatea pentru propriile acte fară a încerca să găsească “alibi”.
8. A depăşit faza de “totul sau nimic”. Recunoaşte că nici o persoană sau situaţie nu este în totalitate bună sau rea, şi începe să aprecieze destinul divin.
9. Nu işi iese din fire la întârzieri rezonabile. A învăţat ca nu este arbitrul universului şi că trebuie de cele mei multe ori să se ajusteze la alţi oameni şi la confortul lor.
10. Este un invins bun. Poate să suporte înfrângerea şi dezamăgirile fără a se miorlăi sau a se plânge.
11. Nu se îngrijorează când nu trebuie, despre ceea ce nu mai are ce face.
12. Nu se laudă sau se exteriozează social într-un mod neacceptabil.
13. Este sincer bucuros când alţii au succese sau noroc. A depăşit invidia şi gelozia.
14. Este destul de deschis la minte ca să asculte şi opiniile altora.
15. Nu este un “căutător de greşeli” natural.
16. Planifică lucrurile în avans în loc să se încreadă în inspiraţia de moment.

În cele din urmă ne gândim în termeni de maturitate spirituală.
1. Are credinţa într-o Putere Superioară lui însuşi.
2. Se simte ca o parte organică a omenirii în general, contribuind cu partea lui la fiecare grup din care face parte.
3. Se supune esenţei spirituale a Regulii de Aur: “Aşa să ne iubim aproapele cum ne iubim pe noi înşine”.

Bune 24 de ore prieteni si scriind aici deja ma simt f bine , impartasind , gandurile ies la lumina si se topesc .Comunicam f greu , dar am inceput incet pe forum , am vazut ca nu sunt judecat , apoi in grupul pe care-l frecventez si asa am inceput sa prind curaj sa ma exprim . Vad destul de multi vizitatori , uneori si 5 sau chiar 10 ;12, asa ca , sa evit cacofonia , curaj ! :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 31 Oct 2016, 03:12

Buona matina, Colisor fratelo mio!

Scolta me :ras: ce ti se intimpla tie, patesc si eu cind vorbesc cu prima mea sotie si totdeauna terminam aricios la telefon, mai mult ea decit eu. :ras:
Stii care este concluzia mea si esta 100% corecta? :surprins: Ele inca ne mai iubesc si le pare rau ca au pierdut asa minunatii de oameni ca si noi si se oftica, problema nu este la noi ci la ele. :ras: :ras: :ras:
Asadar fii fericit ca inca esti iubit si ura este cealalta fata a iubirii.Capiche? :surprins: :ras: :ras: :ras:
Ti amo, mio picollo fratello! :hug:
Nume anterior: ilyuta

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 05 Noi 2016, 12:39

Hahahaha, sa stii ca mi-a placut mult raspunsul tau Fratelo si cand am mai trecut pe la ei , pe la baiatul si fosta sotie , ma astetam din nou la o ,, declaratie de dragoste " stigata :ras: :ras: .
Mai am o metoda salvata , tot apropo de ex :
Iti reamintesc, ca mama m-a invatat, ca atunci cind ma apuca nebunia si ma certam cu sotiia mea actuala(eu neavind dreptate)
sa iau o gura de apa si sa nu o inghit ca sa nu-i mai raspund ceea ce nu trebuie si sa ne certam.
Acum am acest reflex si fara sa tin apa in gura, ma pot controla si abtine chiar cind nu-mi place ceea ce aud (cind eu am dreptate)
si-i dau raspunsul potrivit atunci cind ea se calmeaza.

:hug:

La noi la grupul AA ieri am avut primul pas :,, Sunt impotent in fata alcoolului si viata mea era ajunsa de necontrat ." Niciodata nu m-am gandit sa castig ceva prin abandon si tot timpul credeam ca am o problema de vointa , dar vointa este , in acest caz, un handicap .
Bune 24 de ore prieteni ! :jos-palaria:

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 07 Noi 2016, 07:52

Buna dimineata Prieteni !
Acesti 12 pasi ai programului de recuperare eu ii vad ca o reeducare , cand imi intorc privirea spre mine si ma autoanalizez si incerc sa schimb ceea ce pot , adica propriul comportament si nu al celorlalti .Ceilalti pot si trebuie sa ramana asa cum sunt , eu sunt cel alcoolizat care am probleme si ar trebui sa ma schimb.
Citiata azi de la Prieteni , dam mai departe ca sa putem pastra ;)
Conform înţelepciunii populare, deseori auzită în întâlnirile A.A., există trei criterii pentru a judeca dacă ceva trebuie spus sau nu, iar aceste criterii sunt folositoare cu precădere în a determina dacă anumite lucruri trebuie înscrise pe lista „reparaţiilor” din Pasul 8. Pentru ca orice afirmaţie să fie autentică sau legitimă, aceasta trebuie să fie adevărată, trebuie să fie necesară şi să fie amabilă. De fapt, acesta e un bun set de criterii prin care să analizăm orice afirmaţie făcută de oricine, în orice moment. La fel, dacă aplicând aceste criterii ne dăm seama că nu ne rămâne nimic de zis, trebuie să ne revizuim întregul mod de a vorbi.
Paşii transformării de Părintele Meletios Webber, Cap. 12, pag. 153-154

Bune 24 de ore va doresc !

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 24 Noi 2016, 21:01

Luam de la prieteni si dam mai departe :

Citatul zilei, 14 octombrie, Grapevine,
Cum te conectezi la Puterea Superioară? Răspunsul învățat de la AA este să îmi reîncarc bateriile în fiecare zi – 'nu poți trage încărcătura de azi cu calul de ieri'.

Grapevine Quote
October 14
“How does one tune in to the Higher Power? The answer I have learned from AA is to recharge my spiritual battery every day -- ‘you can’t pull today’s load with yesterday’s horse.’”
Joliet, Ill., July 1985
“Willingness to Grow”

O seara buna Prieteni !

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 29 Noi 2016, 05:21

Colisor amore lei :lol: , fratele meu mai mic, pai ia povesteste-i si ce-ti spun eu acum, nevestei tale!
Astazi, in drumul meu spre casa de la munca,aveam gura pina la urechi de bucurie.De ce? :surprins: Pentru ca am rezolvat una dintre marile mele probleme :ras: (cind nu mai am rizaciosi de la Adminel, scriu haha, ca sa stii :ras: ) Deci, rezolvarea este ca am pierdut o suma mare de bani. :ras: :ras: Pe cuvintul meu de onoare ca spun adevarul si zic si de ce. :susoteli:
Un client imi datora niste bani si pt ca nu mi-a platit de-un an, l-am dat in judecata.El si-a angajat un avocat si m-a dat in judecata la rindul lui pt o suma de trei ori mai mare decit a mea, motivind ca "i-am distrus reputatia" . :rolleyes: Avocatul meu mi-a explicat ca nu va cistiga dar continuind procesul, ce as fi cistigat de la el(banii mei) ar fi trebuit sa platesc avocatul, adica pe el, drept pt care am acceptat intelegerea dintre avocati cu o suma nesemificativa pt mine si am fost bucuros ca am scapat de hartuiala aluia. :smecher: :ras: Mda, cam asa am rezolvat problema si ma gindesc ca indiferent cu ce ne confruntam in viata, trebuie sa acceptam si sa mergem mai departe si uneori este mai intelept de luat un pas inapoi si a lua decizia corecta nu pripita. Pai daca eram eu cel dinainte, nu exista sa iau acesta hotarire, ci as fi consumat timp, energie si bani numai ca sa ma "razbun".

Colisor, fratele meu mai mic, stii la ce ma mai gindeam eu astazi? :surprins: Am cumparat globuri pt pom si m-am intors la magazin de vre-o 4 ori pt ca nu mi se pareau mie suficiente si iarasi am ris, gindind ca sunt adict la toate(cele bune, acum :ras: )
Va pup cu drag! :hug: :cusania:
Nume anterior: ilyuta

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 01 Ian 2017, 23:44

Salut Iliuta frate , sigur ca avem aceast caracter obsesiv -compulsiv cam in orice , si eu ma regasesc in mancare sau chiar in a ajuta pe altii .
Fratelo , iti doresc un an nou cat mai bun si tuturor prietenilor nostri !

Eu cu familia am fost si am sarbatorit impreuna cu multi prieteni din grupurile AA din orasul in care traiesc , am fost cam 35 de persoane si m-am simtit foarte bine , inca emotiv la impartasit emotii , la strans in brate -pupat de Anul -Nou , dar pana spre final cand am inceput chiar sa ma obisnuiesc :hug:
Cotrobaid printre carti am gasit agenda unde scriam mergand la grup ideile care imi placeau, dar am gasit scris si ultima betie, ceea ce simteam , cand iar eram speriat de mine insumi , nu imi mai aduceam aminte mai nimic de cu o seara inainte , imi treceau tot felul de ganduri negre de cu o seara inainte ce-oi mai fi facut si nu reuseam sa merg la munca din cauza raului fizic .

Fratilor , am trecut sa va salut sa va spun La multi ani si sa va multumesc pentru ca astazi sunt abstinent . :hug:
Doamne ajuta !

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 02 Ian 2017, 12:32

La multi ani , Colica !
La multi ani ,Tuturor!
Felicitari pentru abstinenta ,Colea !

Viata este frumoasa si merita traita iar in abstinenta vedem ,clar ,cu mintea limpede adevarata frumusete.
Nu curge lapte si miere in abstinenta insa incetam sa facem rau noua , altora si sa vedem si partea "plina a paharului ".
La multi ani fericit in abstinenta !!
Cu drag,
Tudor
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 05 Ian 2017, 21:36

La multi ani, Colea!
Abstinenta senina, om bun!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 08 Ian 2017, 09:58

La multi ani Tudor si multumesc ca mi-ai scris ! :hug:
Scriai la Doamna Staval :
Stiu asta pentru ca multi tinem legatura intr-un fel sau altul direct sau pe retele de socializare ori pe un grup inchis al celor care sunt in program de recuperare AA. Unii mergem la sedinte AA fie in Romania .Italia, Germania, USA . etc.
Si mie imi pare rau ca aici nu mai este acel entuziasm pe forumul Alcohelp . Poate si din cauza ca noii veniti cauta o recuperare rapida , "la fara frecventa" ori revenirea la un "baut social" . Viata, dependenta lor " ii va lamuri" ca nu este recuperare fara implicare .Orice dependenta odata instalata se cronicizeaza si numai abstinenta este singurul "tratament " viabil .Plus este si gratuit.insa numai capatand informatii despre cum sa te mentii in abstinenta poti reusi. Noi am cautat informatii aici, le-am impartsit mai departe si ne-am sustinut reciproc.Vor putea altii daca vor vrea asta(recuperarea prin abstinenta) si vor reusi cu siguranta .
Eu va urez sanatate si seninatate dumneavoastra si sotului dumneavoastra.
Cu drag ,
tudor

Si eu ma intreb de multe ori de ce ? Oare nu facem noi cei abstinenti destul pentru cei noi ?
Imi aduc aminte cand vorbeam cu tine pe messenger si aproape seara de seara , eu imi expuneam fricile si motivele imaginare pentru care as bea din nou si asta pentru o mare perioada de timp . Am vazut ca nu m-am simtit judecat si am prins curaj , zi de zi , sa ma exprim, sa vb , sa spun ce ma doare .
Repet si eu pentru cei care nu au inca curajul sa scrie , ca nu se stie cine ajuta mai mult , cel nou sau cel cu abstinenta mai indelungata ? De fapt este intrajutorare , cel cu ceva zile mai multe de abstinenta da din expierienta sa , cunostintele , iar cel mai nou da entuziasmul si readuce aminte cat de dureroasa este ,,lupta " cu alcoolul .
Tudore , inca o data multumesc si La multi ani cu bucurii altauri de ai tai !

Doamna Staval multumesc si eu va doresc un an nou bun si multa fericire alaturi de Omul dumneavoastra .
La multi ani !

Înapoi la “POVESTEA MEA”