021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc colea

Mesajde Joy » 12 Feb 2018, 10:06

Colisor fratiorul meu mai mic, te-am citit adineaori si am vrut sa te intreb daca o stii pe aia cu razboiul, mi-a spus-o Danisor mai demult:cica a iesit unul din transee dupa vreo 30 de ani de cind se terminase, crezind ca inca se mai lupa...Asa si tu cu parerile de rau ...😂😂😂😂
O zi frumoasa si cu spor, fratioare drag!

PS Te rog asculta melodia asta pt ca Danisor m-a refuzat categoric 😂😂😂si mie imi place tare mult, are un ritm, am dansat-o de vre-o 10 de ori ietri si am inceput ziua de astazi tot cu ea, tot dansind in loc de gim, ce stie el despre sport......😂😂😂😂😂😂)
Grazie!😜

https://www.youtube.com/watch?v=ZrR0ieW7gww
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 13 Feb 2018, 23:54

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 14 Feb 2018, 08:33

Frumoasa solista, minunata interpretare.😘

Multumesc Catalin!
P.S. imi place mult muzica sarbeasca.

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 24 Feb 2018, 00:35

Colisor fratiorul meu mai mic, te-am citit adineaori si am vrut sa te intreb daca o stii pe aia cu razboiul, mi-a spus-o Danisor mai demult:cica a iesit unul din transee dupa vreo 30 de ani de cind se terminase, crezind ca inca se mai lupa...Asa si tu cu parerile de rau ...

Salut fratele meu mai Mare Iliuta , care lupta ?!...ca eu nu mai lupt cu alcoolul , am ridicat steagul alb si ma declar invins in fata lui , in fata dependentei mele 😜 .
Da, am avut o perioada de nescris chiar din cauza parerilor de rau , cand am vazut cum intra alcoolul pe furis , cat de viclean in invaluiri , dar mi-am adus aminte ca eu aici scriu pentru mine , ca ma face sa nu uit cine sunt , Colea , un alcoolic . Ti pup cu mare drag !

Multumesc foarte mult Catalin , am baut mult pe timpuri si pe Goran Bregovic 😊, frumoasa melodie .

Saru"mana Maria , va imbratisez prieteni si va doresc bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Feb 2018, 01:38

Coolisoor,numai ex era cu razboiul si nu ra vb despre tine, n-ai inteles gluma dar ce sa ma mir, esti din Moldova....😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Ps Daca nu te-as cunoaste cit de ascutit esti la mine n-as fi facut nici gluma asta, pe care sper sa o intelegi ...😂😂😂😂😂😂😂😂
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 08 Mar 2018, 08:02

Multumesc Iliuta de apreciere , la multi ani tie si sotiei tale pentru ziua de astazi 😘 , la multi ani tuturor doamnelor de pe acest forum si celor care ne citesc , va multumesc ca existați !💐💫

Mi-au trecut acum cateva ganduri si m-am gandit sa le impartasesc cu voi , mi-am adus aminte ca aveam o mare nerabdare in momentul cand eram alcoolic activ si chiar si in prima perioada cand am intrat in abstinenta . Citeam totul pe fuga , de multe ori imi venea sa dau raspuns inainte sa termin fraza de citit .Cred ca ramaneam cu gandirea un pic la suprafata pentru ca imi era teama sa ajung in straturile mai profunde pentru ca imi era frica sa nu descopar adevarul , cel care eram in realitate .
Am observat-o si la persoanele care nu erau gata sa intre in abstinenta , ca nu aveau acea ,,minte deschisa " sa "asculte" ceea ce ii spui ci erau oarecum paralel .

O zi frumoasa va doresc !
Colea , alcoolic .

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 08 Mar 2018, 15:06

Multumesc Colea dragule.😘😘😘

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 23 Mar 2018, 08:24

Cu mare placere draga Marie !

Ultima data la grupul AA am facut ,, Umilinta " Smerenia .
De partea cealalta , la polul opus umilintei eu vad a fi orgoliul , cel care nu m-a lasat sa cer ajutor si sa recunosc ca am o problema cu alcoolul, 20 de ani .
Umilinta ma ajuta :
-sa recunosc cand o problema este peste puterile mele , timpul meu si sa spun ,,NU " (cand o am )
-sa cer ajutor unui coleg .
-sa nu dau un sfat decat doar daca imi este cerut
- sa fac al patrulea pas AA , adica un inventar moral profund si fara frica al propriei mele persoane si sa-mi vad defectele de caracter
- sa le impartasesc cu o alta persoana

Cine vrea poate sa mai completeze, chiar va rog ....asta am auzit-o la styx-uletul nostru si mi-a placut .
O zi buna prieteni !
Colea , alcoolic .

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 24 Mar 2018, 13:44

Buna frate Colea, buna tuturor!
Nu ma dumirisem eu ce ai luat de la mine:)))
Deci sa imi spun si eu parerea...As mai adauga ca, pentru o abstinenta linistita, senina sau “curata” cum bine a punctat Catalin(salutare!) e de dorit sa intelegem ca”umilinta” ( eu as numi-o smerenie) nu inseamna sa te lasi calcat in picioare ci sa accepti ceea ce nu poate fi schimbat si sa mergi mai departe, de multe ori cand am o discutie cu cineva care o tine pe a lui, prefer sa ma intreb ce vreau: sa am dreptate sau sa am liniste... asta referitor la abstinenta. Pentru o viata sanatoasa prefer sa am liniste, daca pot sa relationez asertiv cu atat mai bine, daca nu... Ignore total! Face bine la “corazon”... Prefer sa aplic Adevar, Iertare, Iubire in ceea ce ma priveste si in ceea ce priveste relatiile mele interumane, insa, daca nu se poate incerc sa ma desprind cat mai repede de situatia respectiva, persoana respectiva. Iar la sfarsitul zilei, imi fac acel inventar moral pe scurt despre care ne vorbeste Pasul 10( pentru cine nu cunoaste pasii AA, este o introspectie amanuntita a zilei respective) si daca constat ca am facut vreo greseala (rau) intentionat, incerc sa o repar in cel mai scurt timp, asta nu inseamna ca nu pot sa mai dorm de grija lui. :) Fiecare zi la timpul ei, fiecare lucru la timpul sau!
Seninatate si iubire va doresc!

P.S. Am scris de pe telefon in timp ce imi astept foarte “smerit” in masina sa iasa sotia de la shopping... Cherchez la femme! ;)
Ultima oară modificat 24 Mar 2018, 17:42 de către styx, modificat de 2 ori în total.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 24 Mar 2018, 16:30

Salutare, Styx! Bine le mai zici.
24 ore senine tuturor

Înapoi la “PREZENTATI-VA”