021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Salut COLEA !

Vad ca ai revenit si ne citesti .Presupun ca ai probleme mai mari din cauza bautului .Imi pare rau ca scriu asta dar acesta-i mersul unui dependent de alcool adica se afunda mai tare in dependenta .
Oricand poti lua decizia sa iti recapeti contr0lul asupra vietii tale pe care alcoolul ti l-a luat de la inceput .Viata este frumoasa daca sti sa ti-o faci frumoasa fara sa fie nevoie sa bei .
Ramai liga cei care au reusit si ti va fi si tie usor sa reusesti .

Cu respect ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: ma numesc colea

Mesaj de lazarescu nicolae »

Te salut draga colica!
Ma numesc Nicu si sunt alcoolic.Sunt abstinent de 10 saptamani.
Am citit povestea ta si te inteleg perfect,esti un baiat timid si ati este teama,daca acum 20 de ani alcoolul te ,,ajuta sa ati invingi teama,,de fapt in toti acesti ani ingurgitand alcoolul ai hranit doar partea rea a personalitatii tale,tea facut sa crezi ca si ceilalti din jurul tau sunt oameni rai si tu te-ai ridicat impotriva lor ai incercat sa-i pui la punct,ai inceput un razboi pe care acum ati dai seama ca nu poti sa al castigi dar poti sa schimbi aceasta situatie,incepe sa tragi jarul si pe turta ta,incepe sa hranesti si partea buna a personalitatii tale pe care pana acum ai lasat-o neglijata, ai si uitat ca ea exista,ai uitat ca tu esti un om bun pe care minunatii prieteni de pe acest forum abia asteapta sa al ajute.
Scrie-ne si cere un nr de contact la un abstinent cu experienta mai lunga,poate vorbele te pot ajuta mai mult decat cuvintele scrise,iti recomand si un film pe care mie imi place mereu si mereu sa al revad.
Nu uita ca Dumnezeu ne iubeste chiar si atunci cand noi nu ne dam seama.
Te salut cu drag,Nicu alcoolic abstinent!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: ma numesc colea

Mesaj de lazarescu nicolae »

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Trebuie si vreau sa revin printre voi ca vad ca singur nu am reustit.Am numarat pana la patru luni de abstinenta si am picat sase.Multumesc mult pentru raspunsuri Ilie,Tudor ,Nicolae,Asido,admin,multumesc tuturora.Deocamdata mai citesc de unde am ramas pe forum si o sa va scriu mai apoi mai multe.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: ma numesc colea

Mesaj de simona »

Buna,eu sunt codependenta.Citindu ti postarile vechi mi am amintit iarasi anumite amintiri neplacute din copilarie care acum imi sunt benefice . Prin aceste amintiri ale mele ,pot ajuta si alte persoane si inclusiv pe mine, deoarece acum le dau o alta importanta,valoare si nuanta.Nu raman ca simple amintiri neplacute in mintea si sufletul meu.
Si eu am trait intr o familie cu probleme din cauza consumului de alcool.Incepand de la bunicul din partea tatalui,care a consumat numai spirt in ultima parte a vietii lui si continuand cu tatal meu ,care desi a spus ca el nu v a fi ca el niciodata ,a ajuns la fel .Ulterior m am casatorit cu un sot alcoolic,apoi si mama mea a devenit alcoolica .
In copilarie la fel ca si tine am trait numai in certuri si scandaluri monstruoase.Tatal meu era violent cu mama.Eu aveam o frica ingrozitoare de el,numai cand il vedeam ca intra pe usa, nu stiam cum sa plec din casa.De foarte multe ori,fie zi ,noapte ,sarbatori ,mama pleca cu noi pe la rude ,vecini,oriunde ne puteam ascunde de furia tatalui meu,care venea nemultumit si nervos tot timpul acasa.Noi nici nu apucam sa l vedem bine si el incepea cu injurii,tipete si mai departe totul degenera in batai crunte.De multe ori mi am privit mama neajutorata ,batuta pana la sange. Saraca acum si a gasit si ea refugiul in bautura.E ingrozitor ce poate alcoolul sa faca din viata unui om si a celor care traiesc impreuna cu el.De foarte multe ori ,mica fiind ,ma duceam sa caut ajutor ca mama mea sa fie scapata de furia tatalui meu.Odata ,nu stiu daca eram clasa intai,am plecat dintr un capat al orasului ,in celalalt,desculta ,la o matusa ,care a ramas uimita putin spus,ca am ajuns la ea,ca am stiut cum ,fiind atat de mica ,ca sa vina la noi,sa o ajute pe mama.Multe astfel de intamplari am trait ani de zile pana m au lasat singura pe mine si pe sora mea la oras si ei s au retras la tara.Cosmarul nu a incetat insa,de nenumarate ori mama venea la noi batuta zicand ca nu se mai intoarce la el,dar cum era de asteptat ceda de fiecare data.Si acum povestea e aceeasi dupa 40 de ani de casnicie a lor si 32 de ani ai mei.
Sper ca Dumnezeu sa te indrume spre calea abstinentei si sa ti dea putere sa incepi o alta viata ,ca altfel de om.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de admin »

Bine ai revenit colea !!
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine v-am regasit !
Da Simona, asa cum spunea tatal tau ca nu o sa ajunga niciodata ca tatal sau , asa spuneam si eu ca nu vreau sa ma aseman cu tatal meu in privinta bautului si uite ! Dar inca sper sa nu ma tina minte asa copilul meu, cum mi-l aduc eu aminte pe tatal meu.
Am citit aseara pe forum ,cred de pe la old Tudor, cum alt(sau mai multe) defect de caracter sta la baza alcoolismului si cred ca este adevarat .
Citeam si ce am scris cu aproape un an in urma si am realizat ce se intampla cu aproape 20 de ani in urma.(ce exprimare greoaie am)
MI-am dat seama ca ma deranjeaza de fapt sa fiu considerat prost(imi dau seama , o mare prostie) Un om care este timid, vorbind doar doua cuvinte ai putea crede ca nu vorbeste pentru ca nu stie, ca nu are capacitatea, ca nu este pregatit,etc..Band ,ti se mai dezmorteste limba, prinzi curaj si te dezinhibi.Dar inteligenta nu are nici o legatura cu bunatatea.Daca vrei sa ajuti o batranica sa treaca strada cu doua sacose grele nu-ti trebuie decat bunavointa si nici macar nu trebuie sa vorbesti prea mult. Sa vrei sa te dai destept este o ingamfare pentru un lucru , care chiar de este adevarat sau nu , pentru o calitate pentru care tu nu ai nici cel mai mic merit pentru ca asa te-ai nascut, asa te-a facut Dumnezeu .Eu ma fac de multe ori prost pe mine dar daca altcineva m-ar face iau repede foc desi ,ca orice om ,suntem in diferite situatii si domenii ba mai prosti , ba mai destepti.Este ca si cum ai vrea sa te dai mare tot timpul ca esti mai inalt sau mai scund decat altcineva.In unele situatii este o calitate in altele un dezavantaj.
O sa schimb subiectul pentru ca am mare nevoie de un sfat de la cei cu abstinenta mai lunga.Imi este greu sa refuz oamenii, sa le spun "NU,, .Cand nu are seful meu treaba ,mai lucrez cu un prieten ,il mai ajut in constructii.Ultima data m-a sunat ca are nevoie de ajutor sa coboare ceva mobila si i-am spus ca vin repede ,ma sui pe bicicleta si ajung repede. De fapt ma astepta cu o bere si ca vroia sa-mi dea si banii pentru munca cu care ramasese dator de mai inainte .Mi-a spus ca stia ca daca-mi zice de bani o sa-i zic ca ,,lasa, ca o sa mi-i dai tu.,si nu o sa ma duc,.Poate am gresit ca i-am spus ca eu am probleme si ca daca beu o bere ,beau dupa asta pana cad jos.Am mare nevoie sa lucrez ca sa mai fac un ban ca nu castig prea mult,dar nu stiu cum sa-l refuz de fiecare data ,ca tot insista cu ,,doar o bere,,. :(
Va doresc o zi usoara si o abstinenta pe masura !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: ma numesc colea

Mesaj de almaM »

Buna Colea,
Sunt Alma si nu am vechime in abstinenta, eram consumatore de duminica si asta imi facea rau. Lunea ma simteam coplesita de complexe de tot felul, stari de depresie, capacitatea intelectuala la nivel scazut, lene mentala, anxietate ca nu o sa pot sa fac fata problemelor de serviciu ca cineva ar putea sa imi simta slabiciunea de caracter, si datorita acestor stari am decis sa renunt la bautul de weekend.In toata perioada cat am baut nu am esuat niciodata, in lumea mea mica am ramas fruntea satului(adica considerata desteapta) crezi tu ca asta conteaza? Crezi ca daca cineva m-ar fi vazut beata in santuri asa de vreo doua trei ori si-ar mai fi amintit cat de "desteapta sunt"?Eu cred ca tu dai prea multa importanta parerilor celor cu care intri in contact, vreau sa spun ca in momentul in care te lasi prada alcoolului cei care nu inteleg te abandoneaza fie ca te-au perceput destept sau altfel. Sunt multe de discutat pe tema asta, eu personal nu te percep asa cum te crezi tu dimpotriva, imi pari un baiat inteligent care in sinea lui este sigur ca are capacitatea de a se realiza profesional mai mult decat a facuto pana acum. O sa-ti mai scriu dar acum eram in trecere. M-a marcat faptul ca esti afectat de ce crede unul altul, ti-a pus careva de pe drum in farfurie, a venit lumea sa te aline cand ti-a fost greu?Esti un baiat inteligent nativ si daca crezi ca este necesar sa cultivi acest dar fao fara sa te intrebi ce cred altii.
Cu respect,
Alma
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Buna ,seara , COLEA !

Am citit de dimineata la servici ce ai scris si abia asteptam sa ajung acasa sa iti raspund dar iata ca
Alma ti-as raspuns mult mai bine decit as fi facut-o eu .
Eu am sa adug si citeva idei care m-au ajutat pe mine
Ai scris:
MI-am dat seama ca ma deranjeaza de fapt sa fiu considerat prost(imi dau seama , o mare prostie)


Este lipsa de incredere in propria-ti persoana care cuplata cu orgoliul si tema de a nu fi considerat inferior altora duce la o timorare si mai mare a Eu-ului tau.
Alcoolul are prorietate de a dezinhiba si de a dezlega limba si a da curaj .Poti fi curajos si volubil ,vorbaret si vesel fara sa bei alcool.Cunosc mult persoane care la inceput cin au venit in AA se temeau sa vorbeasca iar dupace au facut o perte din program int lejeri in voeba si in comportament ,adica nu mai siny crispati ,timizi .
Pe mine alcoolul ma facea sa fiu retras si de aceea beam mai mult singur pentru ca la sfarsit sa nu mai ma faca sa ma simt bine deloc band .Beam din cauza obsesiei .
Ai mai scris :
Poate am gresit ca i-am spus ca eu am probleme si ca daca beu o bere ,beau dupa asta pana cad jos

Iti sugerez sa nu spui ca nu mai bei de loc ,poti gasi scuze diverse ca sa nu bei daca dai clic pe urmatorul link vei gasii citeva ideii ce te pot ajuta sa iesi din impas daca le folosesti:
Iata link-ul : viewtopic.php?f=4&p=10871#p10871

Despre faptul ca nu potisa spui nu poti sa iti spun ca poti sa inveti cind sa spui nu si cui .
Incercand sa fi amabil sa ii ajuti pe ceilalti ca sa fi plcut ajungi sa te neglijezi pe tine .
Iata untext care m-a ajutat pe mine :
...În final am înţeles că nu poţi să îi ajuţi pe oameni decât dacă au cu adevărat nevoie de ajutor.Mi-am cauzat foarte multă durere încercând să fiu „neegoist”, să mă gândesc prima dată la ceilalţi, la mine ultima dată, şi să încerc să-i mulţumesc pe ceilalţi. Dar nu-i poţi mulţumi pe toţi. Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!”. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit...

Te salut cu respect si astept sa ne scri !
Tudor

P.s. Daca dai clic pe urmatorul link vei gasi o poveste despre cum te poti redescoperi pe tine in alt fel unul ma curajos : http://drumuricatretine.wordpress.com/2 ... rei-porti/
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: ma numesc colea

Mesaj de almaM »

Sti Colea, vorba lui asido, da un semn, noua ne pasa , tu mai esti cu noi?
Mi-ar parea rau sa te lasi de noi, eu am inteles ca e voie sa scri aici si daca nu ti-a reusit abstinenta, noi intelegem si ne pasa. Tentativa se premiaza deoarece e un pas,te pup si astept un semn alaturi de toti de pe forum.
Cu drag, Alma.
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Scrie răspuns