021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna seara tuturor !
Azi dimineata am apucat sa citesc raspunsurile vostre dar nu am apucat si sa raspund .Am avut un zambet pe fata toata ziua.V/am luat si la munca cu mine ; nu stiu daca voi voiati sa va odihniti azi dar eu v-am luat cu mine si am avut o zi tare buna : Multumesc inca o data !
Da Alma, ar fi multe de povestit pe tema apropo de desteptaciune dar eu zic ,si sper, ca o sa avem tot timpul sa discutam de toate.
Tudor , mi-au prins foarte bine sfaturile tale.O sa te rog cand ai timp sa-mi trimiti pe e-mail mai multe legate de alcool ,carti de la AA si ce crezi tu ca mi-ar mai folosi pentru ca cred ca este bine sa fii informat sa stii cu cine sa nu te pui (alcoolul).
Iliuta foarte bine mi-ai spus ca nu-i putem multumi pe toti si aici trebuie sa mai triem si noi.
Va multumesc tuturora pentru ziua asta fericita pe care am avut-o !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc tare mult Iliuta pentru cuvintele bune !
Azi nu pot sta prea mult la calculator ca ma cert ca intru peste ziua lui ficiormiu de jucat.te imbratisez cu drag si vorbim.
Un weekend frumos la toti !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

NU stiu ce sa scriu astazi , dar o sa va scriu oricum ca sa nu ma indepartez .Suflu si-n iaurt acum !
O sa incep ca bunicii mei care scrieau destul de des scrisori ,poate ca sa arate bunica ca stie sa scrie si toate ,dar absolut toate incepeau asa,cred si daca s-ar fi dat de ceasul mortii : ,,Noi suntem bine sanatosi ceea ce va dorim si voua ,,.
Deci ,eu sunt bine sanatos ceea ce va doresc si voua. Felicitari pentru iesirea in marea familie cu Tudor, Cristi,Mihai ,Proco.Eu poate reusesc sa ma intalnesc cu Nicolae ca suntem mai aprope unul de altul geografic .
O seara buna tutror !
p.s.
Azi parca a mai disparut pofta de alcool.E bine abstinent; am stat in parc cu baietelul meu si ne-am jucat (eu cred mai mult ca el).
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Iliuta, ti-am trimis adresa de e-mail pe privat. Daca cumva nu a ajuns sa-mi spui.Cand scrii pe privat am vazut ca trebuie completat obligatoriu subiectul si sa fie bifat sus unde scrie ,,colica"(alcoolica).
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Aseara m-am culcat mai tarziu pentru ca ieri am cam exagerat cu cafeaua si azi dimineata cand sa ma trezesc aveam un cap ca de om mahmur.M-am speriat.,,Oare ce-am mai facut ieri ?,, a fost primul gand.Dar ,cu bucurie ,am descoperit ca nu am avut niciun ,,film rupt" si nu am facut nimic rau ieri. Acum ceva ani ,dupa o betie foarte lunga de duminica ,ca na , e duminica ca pentru toata lumea ,luni cand sa ma trezesc nu se putea.Imi era foarte rau , ameteam ,eram slabit si trebuia sa ma duc la munca.Transpiram foarte tare si nu-mi gaseam locul , nu stiam ce sa fac,beam foarte multa apa si din ce in ce mai rau.Pana la urma m-am inbracat ,m-am dus si am luat trenul pentru ca lucram cam la 30 de km.Dar mi-am dat seama ca nu o sa fiu in stare sa lucrez o zi intreaga asa ca ,atunci cand am ajuns am luat trenul inapoi spre casa.Si asa am pierdut un loc de munca .Da ,am jurat ca nu o sa mai beau niciodata, dar niciodata a trecut mai repede ca o zi de ieri.
Azi sunt putin obosit, dar in ,,parametri,, si ma duc la munca cu bucurie.
Asi nu o sa beau ,este doar o zi si pot sa nu beau.O sa beau doar apa si suc.
Va salut cu drag, Colea alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Draga Colea ,


M-am regasit in povestea ta cu trezitul,abstinent eu fiind ,ca dupa o noapte de betie.Sau am visat ca am baut si m-am trezit transpirat de frica ca iar am luat-ode la capat cu betiile .Pentru mine perioada de dinainte de abstinenta era un cosmar .Vroiam sa ma opresc din baut dar nu reuseam .Seara imi spuneam ,"de maine gata "pentru ca a doua zi sa o iau de la capat.
Dupa un weend e betie continua lunea tremuram din toate incheiaturile si nu o dat ma intorceam din drumul catre servici din cauza slabiciunii.Dadeam telefon sa ma scuz pentru ca apoi pe la pranz sa imi revin si sa ma reapuc de baut.
Iti multumesc ca mi-ai reamintit prin povestea ta de mine si mi-am intarit in minte ca 'SINT ALCOOLIC SI AZI NU BEAU ".

Te imbratisez cu drag ,

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Si eu iti multumesc Tudor pentru ca esti un exemplu si vad ca se poate.
Cu mult drag si respect,colea.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Ma numesc Colea si sunt alcoolic abstinent.
O sa va povestec ,din ce imi mai aduc aminte o intamplare cu fostul ,,tata socru,, ,tatal fostei mele prietene,(inainte de a fi cu actuala mea fosta sotie)bineinteles ca si el un betiv,de asta cred ca si ne intelegeam asa bine.
Pe timpul lui nenea Ceausescu,cumnatul lui descoperise bicicleta si din primavara pana in toamna numai cu bicicleta.Mergea la servici cu bicicleta,se ducea la tara la vreo 12 km de oras tot cu bicicleta, la munte la fel, o data a fost si pana la Constata(400 km departare) tot pedaland.Fostul ,,tata socru,, ,vazand in ce forma se afla cumnatul sau si el simtindu-se cred cam subrezit (alcoolul sa fie de vina? ) si-a zis sa isi cumpere si el una ,mai face economie ,ceva sport. Si ,prin multe cunostinte si destul de mult timp de asteptat si-a comandat o cursiera ruseasca ,una buna ca-i placeau lucrurile de calitate ,cu baieuri in loc de cauciucuri(nu stiu prea bine ce-i aia dar el era foarte mandru).L-a costat o avere.Acum toti calare pe el sa o ude , sa le-o arate.Intalnirea de prezentare a avut loc unde in alta parte decat la crasma unde a udat bicicleta din belsug ca si el voia sa-l tina cursiera cat se poate de mult.Se intunecase de multisor si hai sa plece spre casa.Mai pe bicicleta, mai pe langa nu mai stia.Isi aducea aminte ca la un moment dat i-a venit sa se pise dupa atatea beri si cognace,a sprijit bicleta de un gard si dupa ce s-a usurat din obisnuinta a plecat pe jos fara bicilceta acasa.A doua zi nu-i bicileta .O zi a durat bucuria lui de biciclist.
Am auzit zilele trecute ca a murit cam acum doua luni de zile de ciroza dupa destule reinternari prin spitale.Parasit de sotie, de fata lui ,singur si cu datorii.
,, Young,,Tudor si Mircea, va asteptam cu mare drag din nou .Si eu am picat aprope sase luni ,,pe topogan,,vb.lui Proco dar daca voi sunteti aproape de forum poate reveniti mai repede.Dupa cum spunea Asido bine ar fi sa dam un telefon inainte de prima bere.
Ieri nu mi-a mers forumul si m-am cam panicat putin , dar m-am gandit ca mi-a trimis numarul de telefon Tudor ,i-am trimis un e-amil prietenului Iliuta si m-am mai linistit.
O saptamana buna va urez tuturora!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Salut Colea !

Putem învaţa din "paţania" socrului tău cu ciroza şi să "stam mai aproape " pe forum iar cind nu functionează "avem terapia telefon" mess ,e-mail , AA ...întodeauna înainte de a întinde mâna după "Primul pahar"
Vă urez să aveţi o zi bună !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: ma numesc colea

Mesaj de lazarescu nicolae »

Te salut Colea!
Multumesc ptr mesajul privat,am incercat de trei ori sa iti raspund dar nu am reusit.
Eu acum sunt in tara in sanul familiei,o sa ma intorc la munca sper la inceputul lui sept si o sa ne auzim la telefon.
Despre relatia mea cu alcoolul ce pot sa iti spun,simt ca m-am intarit putin mental,am bere si tuica in frigider tot timpul ptr jugravul nostru,pun in pahare,simt mirosul berii sau tuicii,tin halba de bere in mana de la frigider pana la dl jugrav dar totusi este mare distanta intre mine si alcool.Multi imi veti spune poate;ai grija ca te joci cu focul si eu va dau dreptate pe de o parte ptr ca pot sa ma impiedic si hop sa ma trezesc cu botul in halba plina de bere.
Deocamdata pun toate lucrurile bune din viata mea pe seama abstinentei chiar si cele mai mici intamplari placute din viata mea,si in felul acesta simt ca gandul de a bea se indeparteaza de mine incet incet cu fiecare zi de abstinenta trecuta.
Pentru moment ma comport frumos cu fiecare membru al familiei mele si ei la randul lor se comporta la fel de frumos cu mine si consider ca dragostea reciproca din familia noastra pot sa o pastrez doar abstinent fiind.
Draga Colea,ai incredere in tine si nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.
Te salut cu respect!
Sunt Nicu,alcoolic abstinent!
Scrie răspuns