021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc colea

Mesajde colica zis alcoolica » 06 Sep 2017, 07:20

Multumesc mult prietene Catalin , imi plac de fiecare data !
Am si eu o dedicatie pentru tine :

https://www.facebook.com/TMtalentedmusician/videos/490418134668953/?hc_ref=ARQuhT4D8UWiHM_R3e6iI85bQV9DpaGl2zXrCkl0Ef7iiqmB4TtxQa2wvZOt9xTdypM

O zi buna dragilor , sa ne citim sanatosi .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

7lupu8
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde 7lupu8 » 06 Sep 2017, 23:36

Si eu am probleme.... Nou venit unde se poate citi ce trebue sa fac sa scap de bautura ."?

7lupu8
Boboc
Boboc

Mesajde 7lupu8 » 06 Sep 2017, 23:41

Fara sa beau ,Sint foarte stresat ,nu comunic nu salut ...nu vb "dar dupa prima bere apare zimbetul .... Am 39 de ani .... Help please!!!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 07 Sep 2017, 06:52

Salut 7lupu8 si bine ai venit pe forumul Alcohelp.
Ai comunicat foarte bine si am inteles ca ai probleme cu alcoolul si ai facut foarte bine sa vorbesti despre asta .
Intr-o fratelanta a asociatiei noastre Alcoolici Anonimi , dar care se ocupa de panica si stari de anxietate , motoul lor este :
,, Panica imi face rau , sa vorbesc imi face bine "

Da , in alcoolism, singura metoda de tratament este abstinenta .
Esti dispus sa faci aproape orice ca sa ramai abstinent ?
Atunci , deschide un cont nou , o casuta a ta , daca nu stii cum , intreaba si prietenii nostri iti vor raspunde si intra zilnic aici .
Daca cumva crezi ca ai putea sa ai stari de sevraj ai putea sa ceri ajutor si la un medic , este o boala, sa iti fie rusine .
O zi frumoasa iti doresc , multumesc de intrebare si ca ai scris si te astept zi de zi aici , sa mergem impreuna pe drumul abstinentei !

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 07 Sep 2017, 11:32

colica zis alcoolica scrie:Salut 7lupu8
Daca cumva crezi ca ai putea sa ai stari de sevraj ai putea sa ceri ajutor si la un medic , este o boala, sa iti fie rusine .

Bine ai venit, daca pot zice asa, 7lupu8. Colea a vrut sa scrie "sa nu iti fie rusine", sper ca ti-ai dat seama. Acum cam un an, la varsta ta, am descoperit si eu acest forum. De atunci nu m-am mai putut "lasa" de el. Stai aproape! Catalin

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 07 Sep 2017, 11:47

Bine ai venit 7lupu8!
Ca să îți deschizi un topic vezi în stânga sun Prezentati-vă este un un dreptunghi albastru pe care scrie subiect nou. Alege-ti un titlu si apoi scrie-ne si te vom asista cu drag în functie de posibilitati si timp, dar cu siguranta se va găsi cineva sa-ți răspundă. Important este sa treci peste sevraj si apoi încet, încet îți vei reveni. Stai alături de noi cât mai mult.
Sănătate!

P.S.
Colică te îmbrățisez si aici la tine in topic.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 08 Sep 2017, 07:27

Multumesc Styxulet de imbratisare , sa stii ca eu le prind acum, abstinent fiind , pe toate imbratisarile si nu ratez nici una , iar ca sa nu raman cu datorii te imbratisez si eu la randul meu 😘. O zi buna frate !

Draga Cataline , multumesc ca m-ai corectat , mi-a scapat si trageam degeaba acum bietul om de ureche ca este bolnav 😊😁.
Mi-a placut mult raspunsul tau de la tema lui Ovidelu" .👍

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 21 Sep 2017, 22:19

Buna seara Prieteni ! Asa parca saluta si Miculescu de la Iris 😁
Eu am fost 3 zile la Rimini ,dar am avut si o cearta in familie , dar prefer sa va scriu de prima parte , sa raman pozitiv.

Rimini o localitate unde se tine Coferinta AA italia , o data pe an , de fiecare data in septembrie , anul acesta fiind a 33-ea .
Din judetul nostru a plecat un autocar si am ajuns vineri la pranz , eu am reusit si sa racesc sa fac o bronsita .
Tema a fost : "Punem in practica al patrulea pas , de la condividere la actiune "
Catvea idei care mi-au placut :
,,- Toti imi spuneau ce ar trebui sa fac in viata mea , stiau ce este mai bine pentru mine , dar eu nu reuseam (nici sa ma las de baut)si ma umpleam si mai mult de frustrari, acum la grup imi spun doar cum au facut ei ."
,,Sa spun si ceea ce este bun , dar sa destainui si starile mele de rau. "
,,Mesajul AA-ului nu este un mesaj de a supravietui cat unul pentru a vietui (trai) , nu un mesaj pentru abtinere cat pentru sobrietate ."
,, Oricat timp ai de abstinenta , sa nu uiti sa te rogi pentru ziua de astazi , sa dai vreo 2 telefoane sa intrebi alti prieteni de drum cum se mai simt , ambele fiind anti EGO (marit) ."

O seara buna si multumesc celor care scrieti aici , ma ajutati zi de zi !
Ovidiu , sambata imi fac si eu tema , maine am o zi mai grea la munca si apoi seara merg la grupul meu AA .
Tudorel , mi-a placut raspunsul tau de la Ovidiu .
Doamne ajuta !

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 22 Sep 2017, 00:16

Salut Colică,
Multumesc pentru apreciere.
Abstinenta Senina.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 22 Sep 2017, 11:03

Salutare Colică, frate!
Multumesc de împărtășire!
Poate ne spui câteva cuvinte despre conventie si pe Prietenii lui Bill.
Abstinentă senină! Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”