021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc colea

Mesajde colica zis alcoolica » 25 Mar 2018, 08:20

Salut Catalin, multumesc frate Styx !
Am auzit si o opinie care mi-a placut , care spunea ceva de genul ca smerenia este a te pune intr- o pozitie de inferioritate , pe cand , dupa ce "am pus capacul la sticla" si nu mai beau si am inceput sa caut sa fac binele , incep sa vorbesc de la egal la egal cu celelalte persoane .

Bune 24 de ore va doresc prieteni !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 14 Apr 2018, 09:30

Salut Prieteni ,
Seful meu a pierdut licitatia pentru serviciile publice cu masinile de cafea/apa si asa am ramas fara loc de munca , acum am gasit sa fiu din nou la un bar in interiorul spitalului cu proba pentru 10 zile, un loc de munca ce nu prea ma caracterizeaza cu timidetea mea , dar sper sa reusesc sa trec peste aceste emotii , sa nu ma domine , oricum trebuie sa le accept , sa ma accept , pentru ca eu alcoolul pentru asta l-am utilizat la inceput , sa ascund aceasta timiditate si sa par mai curajos , mai vorbaret etc . Acum nu trebuie sa uit ca cel mai important este sa fiu eu bine cu mine insumi iar ceea ce spun ceilalti sa fie pe locul 2 , 3 etc.
Ieri am fost la grupul meu AA ,daca apuc azi , maine o sa mai copii din insemnarile de la grup , bineinteles pe cele generale care nu dezvaluie nimic din anonimatul persoanelor .
O zi buna va doresc si bune 24 de ore !
Colea , alcoolic .

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Apr 2018, 21:36

Ciao Colisor mio picolo fratello, da' de ce nu iei tu exemplu de la fratele tau mai mare?😂😂😂Eu sunt de nestavilit cu curajul...si fara alcol😂😂😂 Ca si tine si eu lucrez intr-un mediu "toxic" pt mine nu pt altii si macar bine ca am inteles ca a ma pune cu alcoolul este ca si cum m-as lupta cu Cassius Clay in ring timpurile lui de glorie...😂😂😂😭
Ai sa fii bine, stiu sigur pt ca Dumnezeu ne iubeste si daca nu ne-a vrut disparuti desigur ca ne vrea abstinenti...🙏
Ti pup Colisor si apreciez extraordinar de mult sinceritatea ta , deh, suntem familie!!!😉😌

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Mai 2018, 21:40

Colisor, ciao!😉😂😌
Considera-ma cum vrei tu pt ca nimic nu ma deranjeaza si sa stii ca ma gindeam sa nu am tulburari de personalitate cind voi scrie cine sunt...😂😉🤔
Te imbratisez prieten drag si noi tinem oricum aproape...😉😌🙏

PS Uite ca urmez si eu exemplul vostru al celor care ati reusit si mereu am calcat in urmele vostre:citesc fara sa scriu...🤔😂😂😂😂

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 27 Mai 2018, 16:57

haha, ciao Colisor fratele meu alb, vorba lui Syxisor

Mdaa si tu ma cunosti foarte bine ...
Pai vom trai si vom vedea si nu poti sa sti cit de funny este serialul Mom (despre AA), eu regasindu-ma de multe ori in personajul pricipal si fara umor ar cam fi de plins... Sotul meu care este "condamnat" sa-l urmareasca cu mine imi spune ca de ce-mi place, pt ca este de fapt un serial trist... pai ce stie el...??? Uite am urmarit de ex un episod in care personajul principal Bonnie , la cimitir fiind la mormintul mamei, ii cerea iertare pt ca toata viata ei a baut si a blamat-o pe mama ei pt toate problemele ei iar finalul a fost:IARTA-MA, NUMAI EU sunt raspunzatoare pt viata mea...
Asta am concluzionat si eu pentru mine ceea ce va doresc si voua..

Vad cit de dedicat esti sa mergi la AA dar aici de ce nu esti si m-ati lasat sa vorbesc cam singur...a...???
Ti pup cu mult drag , fratioare!

Ps Si meditati si voi la pozisoara asta...eu cam asta sunt si tot ce fac fac din toata inima!!!🤔😉😌
Imagine

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 28 Mai 2018, 07:39

Buna Iliuta ,
Eu am scris ceva mai putin ca am avut o saptamana de stress cand am fost in proba la munca si ceva probleme care s-au extins si in familie ,am fost plecat putin de acasa ( cred ca si la figurat care inseamna fara vre-o tigla pe casa 😋 ) asa ca am ajuns mai putin pe calculator iar de pe telefon imi este greu sa scriu .
Acum fetele s-au dus sa rezolve ceva probleme prin Ro , asa ca sunt singur si am destul timp .
Am vrut sa glumesc, sa-ti spun ca nu vorbeai singur , ca vorbeai cu Lupusor ( salut Lupica 👋 ) dar nu vrau sa te supar asa ca nu-ti mai spun .😋

Am fost ieri la sedinta AA-ului si am notat ceea ce mi-a placut :
- Unul din princiipile AA-ului este Unitatea sa fie inainte de orice , pentru ca de unitatea grupului depinde recuperul personal , pentru ca , daca se destrama grupul nu mai ai unde sa te recuperezi .
Iar cineva spunea ieri ca Unitate = A nu judeca = Toleranta

-Nu poti sa mergi in a transmite mesajul altor alcoolici ( la extern ) daca lucrurile nu merg bine in asociatie ( intern)

-Rergulile sa se respecte . Toti pasii AA-ului sunt spre a deveni noi insine mai corecti si sa incepem sa respectam niste reguli , si morale , de a nu jigni ,a nu face rau , a fi corecti si material , disponibili pana a ajunge la generozitate .
Asa ca si in serviciile care se fac sa se respecte regurile , daca un mandat de Delegat , Reprezentatn de grup , dureaza 1 an , sau 2 ani , dupa aia sa nu se tot prelungeasca sa stea o persoana acolo si 4 ani ( ca dl .Putin 😋) ca sa nu ramana postul vacant.

-Repreznentantul de Grup ar trbui sa poarte in sedinta de Judet coonstiinta grupului , ceea ce grupul crede , dar de multe ori reprezentantul nu o cere , nu o solicita grupului si isi spune parerea personala , pentru un defect destul de intalnit , Protagonismul .( Desi Reprezentantul unui grup poarta vocea grupului el este delegat si are drept decizional , adica sa i-a o decizie chiar contrara cu vocea Grupului , daca considera ca ar fi de folos )

-Grupul de lucru este util pentru a se confrunta mai multe idei , pareri si asa sa iasa ceva mai bun

_ trebuie sa-mi pun tot timpul o intrebare cand fac ceva , cand spun ceva( daca nu cumva comportamentul meu dauneaza celorlalti ) .Lasat antipatiile si simpatiile deoparte si sa incerc sa dau o mana , sa ajut (pozitiv)

Catalin , ti-am trimis cateva din ceea ce pictez , iti mai trimit si o fotografie cu bicicleta mea .Cu cealalta de anul trecut am facut cam 1200 de km si am vandut-o ca imi era cam mica . Asta am luat-o la acelasi pret 150E.
O zi buna prieteni !
Colea , sa nu uit , un alcoolic.
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Mai 2018, 14:08

Ciao Colisor si daca s-ar da premii la grup AA tu cu siguranta ai lua premiul I cu coronita...😉🙂Eu te-as pune presedinte pe viata acolo😉😂😂 Fara gluma, uite-asa am furat eu de la voi tot ceea ce stiu acum...🤔🙏
Mi-esti foarte drag, esti asa de inteligent, cald si sincer-ne dezarmezi cu singeritatea ta- si esti unul dintre prietenii mei de suflet, daca nu stiai afla, alaturi de Danisor & Co....😌
Pentru cei care nu te cunosc, da-mi voie sa le repet ca daca cineva ti-ar da cu o piatra in cap tu esti omul care ti-ai cere iertare pentru ca ai stat calea pietrii...😂😂😘🤔
Si pt ca eu sunt f simpla in gindire, am luat din postarea ta ideile de care am eu nevoie :toleranta si faptul ca binele grupului sunt promordiale, in cazul meu Forumul...😉😌
Si uite, iti voi povesti si eu putin slujba de la Biserica mea de ieri care bineinteles mi-a atins sufletul: eu am aflat ca era sarbatoare de pe fb si de la biserica...😂😁
Pe scurt, preotul ne-a spus ca fericirea noastra nu consta niciintr-un caz in ce posesii avem, ce masini, citi bani etc ci la faptul cum suntem si ce facem noi ca oameni...🤔😌 In a face lucruri bune si a-l pune pe Isus primul, nu copii, famile , prieteni ci pe el primul si apoi restul vom avea fericire pt noi si cei dragi si normal ca m-am gindit ca ce am eu prin abstinenta mea este acest lucru...si fiindu-mi mie bine le este bine tuturor celor dragi mie si asa este...🙏
Si m-am gindit si la tine de la care am invatat un lucru fenomenal:"daca nu pui abstinenta pe primul plan, va fi bai..."🤔
O zi frmuoasa ca tine si sufletul tau sa ai in continuare Colisor ,prieten drag!

PS Foarte faina bicicleta, am si eu una la fel dar am parcat-o la subsol deoarece ultima data era sa ma calce 2 masini (separat)😂😂😂😂 si m-am speriat f tare drept pt care am facut cu ea ca si cu alcoolul...sunt abstinenta si la bicicleta.😂😂😂😂

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 28 Mai 2018, 18:16

Salut Colea, pictezi foarte frumos, e fain ca ai cursuri de pictat in zona la tine. E interesanta structura AA-ului pentru cineva din afara, cu roluri de "conducere", sedinte de judet, etc.

Ma bucur ca ai trecut cu bicicleta pe la noi. Parca mi-as lua, parca nu. Nu stiu cat voi ramane aici unde sunt, as cam pleca si nu m-as mai incarca cu multe lucruri.

Ei, a mai trecut inca o zi la mine, si ma bucur ca iar a inceput saptamana cu lucru mult. De saptamana viitoare incepe un miniconcediu unde imi va fi ceva mai greu fara berea rece, mai ales ca sunt peste 30 grade. Oi rezista eu ca nu-i sfarsitul lumii.

Pana atunci 24 ore senine tuturor si tie Colea in special.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Mai 2018, 18:43

Buna prieteni si imi propusesem sa stau cuminte citind si Cata numai un mic comentariu vreau sa fac, apropos de berea rece...😱 Uite eu in trecut gindeam cam asa, decit sa beau una sau doua beri reci mai bine nu ma apuc sa le beau...😂😂😂😁Din pacate cam asa si faceam si erau mult mai multe si vre-o zece ani am baut numai bere ca sa ma simt mai putin vinovata...😱😭😭
Deci, cind te apuca pofta de bere, bea tu repejor un pahar cu apa rece sau un suc natural de fructe etc si sa vezi ca-ti trece pofta, spun si eu si scuze pt interventie!🤔😌
Concediu placut!🎣🎼🚗🏍🏕

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 29 Mai 2018, 07:49

Salut Iliuta , multumesc pentru tot ce mi-ai scris :
Pentru cei care nu te cunosc, da-mi voie sa le repet ca daca cineva ti-ar da cu o piatra in cap tu esti omul care ti-ai cere iertare pentru ca ai stat calea pietrii...

Da , cam asa este , depinde si de statura celui care a dat 😂😂😂

Salut Catalin si multumesc !Ai pleca din tara , sau doar zona ?
Nu-ti spun inca buna minivacanta ca mai este pana atunci .

O zi buna prieteni !
As vrea sa tot repet o rugaminte , a celor care nu mai scriu pentru ca poate le este rusine ca au recazut , aici nimeni nu judeca pe celalalt si toti am cazut de zeci de ori si nimeni nu este imun in fata alcoolului , ne-ati ajuta cu experienta voastra .

Înapoi la “PREZENTATI-VA”