021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: ma numesc colea

Mesajde tudor » 28 Iun 2012, 21:54

Buna ,seara , COLEA !

Am citit de dimineata la servici ce ai scris si abia asteptam sa ajung acasa sa iti raspund dar iata ca
Alma ti-as raspuns mult mai bine decit as fi facut-o eu .
Eu am sa adug si citeva idei care m-au ajutat pe mine
Ai scris:
MI-am dat seama ca ma deranjeaza de fapt sa fiu considerat prost(imi dau seama , o mare prostie)

Este lipsa de incredere in propria-ti persoana care cuplata cu orgoliul si tema de a nu fi considerat inferior altora duce la o timorare si mai mare a Eu-ului tau.
Alcoolul are prorietate de a dezinhiba si de a dezlega limba si a da curaj .Poti fi curajos si volubil ,vorbaret si vesel fara sa bei alcool.Cunosc mult persoane care la inceput cin au venit in AA se temeau sa vorbeasca iar dupace au facut o perte din program int lejeri in voeba si in comportament ,adica nu mai siny crispati ,timizi .
Pe mine alcoolul ma facea sa fiu retras si de aceea beam mai mult singur pentru ca la sfarsit sa nu mai ma faca sa ma simt bine deloc band .Beam din cauza obsesiei .
Ai mai scris :
Poate am gresit ca i-am spus ca eu am probleme si ca daca beu o bere ,beau dupa asta pana cad jos

Iti sugerez sa nu spui ca nu mai bei de loc ,poti gasi scuze diverse ca sa nu bei daca dai clic pe urmatorul link vei gasii citeva ideii ce te pot ajuta sa iesi din impas daca le folosesti:
Iata link-ul : viewtopic.php?f=4&p=10871#p10871

Despre faptul ca nu potisa spui nu poti sa iti spun ca poti sa inveti cind sa spui nu si cui .
Incercand sa fi amabil sa ii ajuti pe ceilalti ca sa fi plcut ajungi sa te neglijezi pe tine .
Iata untext care m-a ajutat pe mine :
...În final am înţeles că nu poţi să îi ajuţi pe oameni decât dacă au cu adevărat nevoie de ajutor.Mi-am cauzat foarte multă durere încercând să fiu „neegoist”, să mă gândesc prima dată la ceilalţi, la mine ultima dată, şi să încerc să-i mulţumesc pe ceilalţi. Dar nu-i poţi mulţumi pe toţi. Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!”. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit...

Te salut cu respect si astept sa ne scri !
Tudor

P.s. Daca dai clic pe urmatorul link vei gasi o poveste despre cum te poti redescoperi pe tine in alt fel unul ma curajos : http://drumuricatretine.wordpress.com/2 ... rei-porti/
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Iun 2012, 02:42

:) Draga Colica, revin cu raspunsul meu promis si chiar daca este foarte tirziu iti raspund cu placere.Asa cum spui, unul dintre motivele pentru care nu ar trebui sa bem ar fi copiii nostri dar de cind sunt aici pe forum, am inteles ca oricit de mult ii iubim, ne este imposibil sa ne lasam din acest motiv.Asa ca, in primul rind incerca sa faci asta pentru tine, sa reaalizezi ca esti bolnav de alcoolism si nu mai poti bea alcool ca ceilalti oameni normali si ia-o incet, obiectivul tau sa fie numai pentru ziua in curs si nu te gindi prea mult la viitor cum va fi deoarece nimeni nu poate sti ce va fi miine.Tu sa nu bei azi si tot asa, o mica viata in fiecare zi. :)
Apropos de prostie, nu esti singurul care gindeste asa.Si eu fac haz de mine singur si nu cred ca m-as simti prea magulit ca altcineva sa ma faca prost. :( Si lasa-ma sa-ti spun ca cel care o face, el este si numai un prost poate sa faca asta deoarece un om inteligent are tact, diplomatie si nu ar spune cu glas tare niciodata, nimanui asa ceva chiar si sa merite.Si sa stii ca am observat ca toti alcoolicii suntem extrem de sensibili poate mai sensibili decit oamenii normali.Si lasa-ma sa-ti mai spun ceva, vorba sotiiei mele:"Rizi si lumea va ride cu tine, plingi si vei plinge singur."Nimanui nu-i pasa de ceea ce spui sau gindesti tu, oamenii stau putin de vorba cu tine dupa care isi vad de problemele lor asa ca nu trebuie sa-ti faci atitea griji din cauza lunii.
Si cu exprimarea vad ca te exprimi foarte bine si inteligent si nu-ti trebuie alcool ca sa-ti dezlegi limba.Asa cum ti-am mai spus, scrie aici mereu si nu te indeparta de forum deoarece inteleg ca ai mai fost aici si anul trecut si luind o pauza ai vazut ce s-a intimplat. :(
In ceea ce priveste faptul ca esti asa saritor, la fel eram si eu mereu.Nu numai ca nu-i puteam multumi pe toti dar eram si eu nemultumit, asa ca vine timpul in viata cind trebuie sa spui si NU.Nimeni nu te pretuieste mai mult si asa cum spune sotiia mea"caritatea incepe acasa" si asa trebuie sa te gindesti si tu.Nu te sfatuiesc sa fii rau dar intii ai grija de tine si de familia ta si dupa aceea de restul.Vezi, nici eu nu ma exprim extraordinar dar scriu aici zi de zi si cel mai important este ca scriu sincer si din suflet si daca la inceputuri imi era cam jena sa nu ma fac de ris acum nu ma mai poate opri nimeni. :)
Iti doresc tot ceea ce-mi doresc si pentru mine. :D :arrow:
Cu drag,
ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

almaM
Veteran
Veteran

Mesajde almaM » 29 Iun 2012, 14:30

Sti Colea, vorba lui asido, da un semn, noua ne pasa , tu mai esti cu noi?
Mi-ar parea rau sa te lasi de noi, eu am inteles ca e voie sa scri aici si daca nu ti-a reusit abstinenta, noi intelegem si ne pasa. Tentativa se premiaza deoarece e un pas,te pup si astept un semn alaturi de toti de pe forum.
Cu drag, Alma.
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 29 Iun 2012, 20:18

Buna seara tuturor !
Azi dimineata am apucat sa citesc raspunsurile vostre dar nu am apucat si sa raspund .Am avut un zambet pe fata toata ziua.V/am luat si la munca cu mine ; nu stiu daca voi voiati sa va odihniti azi dar eu v-am luat cu mine si am avut o zi tare buna : Multumesc inca o data !
Da Alma, ar fi multe de povestit pe tema apropo de desteptaciune dar eu zic ,si sper, ca o sa avem tot timpul sa discutam de toate.
Tudor , mi-au prins foarte bine sfaturile tale.O sa te rog cand ai timp sa-mi trimiti pe e-mail mai multe legate de alcool ,carti de la AA si ce crezi tu ca mi-ar mai folosi pentru ca cred ca este bine sa fii informat sa stii cu cine sa nu te pui (alcoolul).
Iliuta foarte bine mi-ai spus ca nu-i putem multumi pe toti si aici trebuie sa mai triem si noi.
Va multumesc tuturora pentru ziua asta fericita pe care am avut-o !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Iun 2012, 01:34

:) Draga Colica, am zis eu ca esti foarte sensibil si tu. :) Sa stii ca mie personal si tu mi-ai facut ziua dupa ceea ai scris si ai facut-o atit de frumos si optimist. :) Se vede clar ca iti pasa de noi si sa stii ca tot asa am inceput si eu pe FORUM si sa stii ca se vede clar ca iti doresti foarte mult si cu siguranta esti pe CALEA BUNA. :D Si am uitat sa-ti spun data trecuta ca am remarcat la tine o mdestie extraordinara alaturi de siceritatea ta.
Iti doresc numai bine si sunt sigur ca citesti deja materialele trimise de TUDOR, deoarece stiu eu de ce este in stare el. :D :D :D :D :D :D :D
Cu drag,
ilie

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 30 Iun 2012, 19:19

Multumesc tare mult Iliuta pentru cuvintele bune !
Azi nu pot sta prea mult la calculator ca ma cert ca intru peste ziua lui ficiormiu de jucat.te imbratisez cu drag si vorbim.
Un weekend frumos la toti !
stefanescu12@yahoo.com

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 02 Iul 2012, 22:15

NU stiu ce sa scriu astazi , dar o sa va scriu oricum ca sa nu ma indepartez .Suflu si-n iaurt acum !
O sa incep ca bunicii mei care scrieau destul de des scrisori ,poate ca sa arate bunica ca stie sa scrie si toate ,dar absolut toate incepeau asa,cred si daca s-ar fi dat de ceasul mortii : ,,Noi suntem bine sanatosi ceea ce va dorim si voua ,,.
Deci ,eu sunt bine sanatos ceea ce va doresc si voua. Felicitari pentru iesirea in marea familie cu Tudor, Cristi,Mihai ,Proco.Eu poate reusesc sa ma intalnesc cu Nicolae ca suntem mai aprope unul de altul geografic .
O seara buna tutror !
p.s.
Azi parca a mai disparut pofta de alcool.E bine abstinent; am stat in parc cu baietelul meu si ne-am jucat (eu cred mai mult ca el).
stefanescu12@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Iul 2012, 22:38

Draga Colica, din pacate nu am reusit sa raspund dar poti sa-mi scrii te rog pe privat adsresa ta de e-mail.Nu stiu de ce nu reusesc sa scriu mesaje private.
Cu drag,
ilie

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 02 Iul 2012, 23:02

Iliuta, ti-am trimis adresa de e-mail pe privat. Daca cumva nu a ajuns sa-mi spui.Cand scrii pe privat am vazut ca trebuie completat obligatoriu subiectul si sa fie bifat sus unde scrie ,,colica"(alcoolica).
stefanescu12@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Iul 2012, 23:42

:) Colica am bifat si am completat tot ce trebuia dar nu s-a transmis.Da, am primit adresa si ti-am si scris.
Cu drag,
ilie

Înapoi la “PREZENTATI-VA”