021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

cristi47
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: ma numesc colea

Mesajde cristi47 » 12 Iul 2012, 17:44

Salut COLEA !

Sa nu te superi ca-ti raspund atat de tarziu,am vrut sa-ti scriu imediat dar am fost ocupat si am vrut sa-ti scriu mai pe indelete.In primul rand iti multumesc si tie pentru felicitari si-ti doresc deasemenea o abstinenta plina de pace fara framantari si griji tie si tuturor care si-o doresc .Am citit tot ce ai scris si m-am regasit si eu in cateva chestiuni scrise de tine si am apreciat modestia si sinceritatea in cele scrise.Mi-a placut cum ai scris la final la mine "Colea alcoolic fara dar si poate",este un pas important sa admiti cu toata fiinta faptul ca esti alcoolic si sa nu suferi din pricina acestei acceptari,scriu asta fiindca cunosc cativa alcoolici care cred ca afirma ca sunt alcoolici doar de fatada deoarece ii vad si simt ca inca isi mai pun intrebari in acest sens si in alta ordine de idei m-am aflat si eu in aceasta situatie de negare in adancul meu crezand ca poate sunt un bautor mai lacom si bineinteles ca mi-am demonstrat contrariul si am realizat ca alcoolul era pentru mine o necesitate de a-mi anihila anumite stari ,defecte si multe alte trairi sufletesti si ganduri care de fapt mi le creeam singur si eram sclavul lor si al alcoolului.La momentul actual adica azi sunt abstinent ,ma simt bine ca sunt asa si-i multumesc bunului Dumnezeu si tuturor cu care socializez in acest sens.Imi pare rau ca sunt cam puturos si scriu cam rar dar timpul meu liber si asa putin a inceput sa capete pentru mine o alta valoare si dimensiune.Adica aproape toata ziua muncesc pentru altii iar cand ajung acasa muncesc la slefuirea mea ca om.Cam atat despre mine deocamndata.

Iti doreste tot binele din lume si seninatate pe toate planurile ,Cristi, alcoolic abstinent.

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 12 Iul 2012, 21:47

Salut Dani , salut Cristi !
Multumesc mult pentru raspuns.Si eu mai am multe de schimbat la mine,sa accept realitatea caci eu am trait destul de mult in imaginar.
Am ajuns sa realizez ca sunt alcoolic dupa promisiunile pe care le-am facut atat mie cat si familiei dar nu treceau decat cateva zile si iar ma gaseam beat crita.Si imi dadeam seama ca promisiunile erau cat se poate de sincere si vream asta dar de fapt nu puteam.Acum ma simt bine dar sunt constient ca mai am multe de facut in a-mi schimba atitudinea .
Noapte buna va urez tutor prietenilor si va multumesc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 13 Iul 2012, 17:59

Salut .
Acum un an si ceva in urma imi aduc aminte ca aveam treaba ,aveam de condus si eu aram cu un amic in gradina la sora lui band bere deja clocotita de atata caldura si ajutandu/l la carat niste caramizi.Nici o legatura cu ceea ce aveam de fapt de facut.Amicului i s/a facut rau si a inceput sa vomite.Si eu am inceput sa/mi pun intrebari ca ce/i cu mine, ce pot sa fac sa schimb situatia .Asa ca in ziua respectiva am dat un search pe google cu si asa am inceput sa citesc despre cei ca mine si cum stau abstinenti .Dupa cateva zile mi/am facut cont pe Alcohelp.Ca si gluma , sper sa nu fie cu ghinion acest 13.Multumesc ca existati si doar asa mai am o speranta sa raman abstinent.
stefanescu12@yahoo.com

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 17 Iul 2012, 21:53

Buna seara tuturora.
Nicolae ,am citit ca o sa mergi la intalnirea prietenilor de pe forum si ma bucur mult pentru tine.Inteleg ce spui cu proportiile ,de golul dat de lipsa alcoolului , dar cred ca trebuie sa mai avem rabdare ca sa se umple cu alte lucruri frumoase acel gol.Avem totusi ani de ,,sportivi,, de performanta in spate si doar cateva saptamani (in cazul meu )de abstinenta.
Pe mine m-a apucat o durere mare de spate si-mi amorteste si putin piciorul drept.Cu ceva ani in urma am carat o placa de balcon din piatra in doi oameni si am simtit de atunci ceva...Si acum iar au inceput acele ganduri de ziua de maine ,poimane .Asa am recazut ultima data.
Trebuie sa gasesc un mod de a rupe aceste ganduri mai cenusii care tot apar .
stefanescu12@yahoo.com

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 17 Iul 2012, 22:31

Imagine
Draga Colea ,pe mine aceasta carte ce ti-o prezint m-a ajutat enorm inca de la inceputul abstinentei mele si cred ca te poate ajuta si pe tine !
Citeste ,te rog si pune in aplicare citeva din sugestiile luate din carte,
Cand destinul iti da o lamaie, tu incearca sa faci din ea limonada” -ne spune Dale Carnegie, adica cand intampinam o situatie grea, trebuie sa profitam de ea la maximum. Viata si cariera lui Dale este un exemplu de urmat, iar conceptia lui de viata este ca tot ce ni se intampla tine doar de alegerile pe care le luam zilnic. Daca invatam sa ne controlam grijile, sa eficientizam munca si timpul liber, atunci schimbari benefice pot aparea in viata noastra. Munca fara stres? E posibil, daca urmam principiile prezentate in “Lasa grijile, incepe sa traiesti” -una din cele mai bune carti de autoeducare a timpurilor. Iata cateva dintre principiile lui Dale Carnegie pentru o viata fara griji:

Cum sa invingi grija:
Ia fiecare moment pe rand.
Intreaba-te: “Care este cel mai rau lucru care se poate intampla?”
Pregateste-te sa accepti ce e mai rau.
Incearca sa imbunatatesti raul.
Aminteste-ti pretul exorbitant pe care-l are de platit sanatatea ta atunci cand te ingrijorezi.
Fa o pauza din obiceiul de a-ti face griji si intreaba-te:
Care este problema?
Care sunt cauzele?
Care sunt posibilele solutii?
Care e cea mai buna solutie?
Rupe obiceiul grijilor:

Mentine-te ocupat;
Nu te plange de nimicuri;
Foloseste legea posibilitatilor pentru a-ti invinge grijile;
Cooperaza cu inevitabilul;
Realizeaza cat de mult merita un lucru sa fii atat de anxios si refuza sa te mai inrijorezi;
Lasa in urma trecutul;
Cultiveaza atitudinea care sa-ti aduca pace;
Umple-ti mintea cu ganduri de pace, curaj, sanatate si speranta;
Nu incerca sa te razbuni pe dusmani;
Asteapta-te la posibilitatea ca lumea sa fie nerecunoscatoare;
Fii recunoscator, fa o lista cu lucrurile bune, nu cele rele;
Nu-i imita pe ceilalti;
Incearca sa profiti din pierderi;
Fa-i pe ceilalti fericiti;
Cateva cai de a scapa de oboseala:

Odihneste-te inainte sa obosesti;
Invata sa te relaxezi la birou;
Invata cum sa te relaxezi acasa;
Elibereaza-ti biroul de hartiile nedorite, pastreaza doar actele si hartiile absolut necesare sarcinilor curente;
Ocupa-te de lucruri in ordinea prioritatii;
Atunci cand ai o problema, ocupa-te de ea atunci si acolo, in caz ca ai toate datele necesare rezolvarii ei;
Invata sa organizezi si sa supervizezi;
Munceste cu entuziasm, pentru a evita grijile si oboseala;
Aminteste-ti ca nimeni nu a murit din lipsa de somn, ci de grija provocata de insomnie-grija este cea mai malefica;

Te imbratisez cu drag,
TudorImagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 18 Iul 2012, 07:00

Multumesc mult Tudor !
Mai am cateva pagini si termin carticica cu ,,Viata fara bautura,, si apoi trec la ,,Lasa grijile,incepe sa traiesti,,.Mai am multe de slefuit la mine.
Te imbratisez si eu cu mult ,mult drag !
stefanescu12@yahoo.com

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lazarescu nicolae » 18 Iul 2012, 07:44

Te salut Colea!
Tu singur ai sesizat ca esti in pericolul de a bea,deci trebuie sa lucrezi in sensul asta acum cand te-au napadit gandurile negre, trebuie sa nu suferi de sete, sa bei apa ori sucuri din abundenta sa iti tii mesele regulat si sa te odihnesti bine,poti sa iti satisfaci unele pofte pe care inainte le dadeai in schimbul bauturii,la mine a mers cu fructe,batoane mars ori snickers,este si inghetata mars foarte buna,vitaminele mi-au facut foarte bine,munceam toata ziua iar seara nu ma simteam inca obosit.Pune in balanta problemele care le -ai avut din cauza bauturii si spune-ti in gand cu tarie ca nu vrei sa mai ai niciodata aceste probleme.
Cand iti vine in minte un gand negru, cand i-ti vine pofta de alcool ori cand deznadajduiesti, spune rugaciunea:Doamne Isuse Cristoase miluiesta-ma pe mine pacatosul si repet-o pina cand gandul hain va pleca din mintea ta.
N-ai frica Colea!

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lazarescu nicolae » 22 Iul 2012, 21:16

Te salut Colea!
M-am gandit la tine in wekendul acesta sper ca esti bine.
Iti doresc sa ai un inceput de saptamana minunat!
Ciaoo!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Iul 2012, 22:19

Draga Colica, salutare dragii mei prieteni, de aici din Iasul meu drag!Va rog sa ma iertati ca scriu asa in graba si incerc sa raspund putin dupa la mine(nu-mi este indemina in general cu calculatorul iar asta mi se pare cam strain).
Draga Colica, am "sarbatorit " cu familia mea si cu Moiras venirea mea acasa si crede-ma (vorbeam si cu ea in sopata despre asta) ca nu vrei sa te intorci in iad.A venit cineva in vizita la noi(un prieten vechi de familie) si era dezgustator cum mirosea dupace intrecuse masura si era cam incoerent in exprimare si ne-am gindit pe unde am fost si noi si faptul ca indiferent ce va fi in viata noastra in viitor nu vream sa mai trecem prin infernul din care abea am scapat.
Colica, am ramas uluit de de ceea ce mi s-a intimplat la Bucuresti si nu-ti pot spune ce primire ne-a facut Lili si cum s-a pregatit ca sa ne onoreze la venirea in casa lor.Eu ieri, aveam vinatai pe mii de la atitea ciupituri, deoarece am facut asta, nestiind daca visez sau este realitate.Si realitate a fost atunci am sarit de gitul lui TUDORAS ca si cum, el era cel mai drag frate al meu. Totul a fost perfect iar OAMENII fantastici.Eu acum sunt frint dar am cea mai dulce si senina oboseala.
Colica, si eu am ridicat cu spatle o usa imensa din stica, mult prea grea pt minr si am simtit in aceL moment ca cevA S-A FISURAT LA SPATE.iNAINTE ,ca sa-mi anesteziez durerea ma tratam cu vin si bere Acum o tratez cu sriozitate si i-am schimat medicamentatie:fara alcool :D
Imi pare rau ca scriu asa de greu dar vreau numai sa-ti spun Colica, cit de parsiv, viclean si hot este otrava asta de alcool.
Spuneti rugaciunea pentru seninatate si aprofundeaz-o si nu uita sa te gih\ndesti la SENZATIILE de rau de a 2-a zi.Si nu uita:1pahar baut este prea mult iar 1000 baute , sunt prea putine,
Scrie-mi numarul de cell pe e-mail,
Te imbrtatisez cu mult drag si nu ne parasi deoarece tu esti de neinlocuit aici pe Forum.
Nu te pripi, stai sib analizeaza situatia din toate punctele de vedere si ai sa vei ca abstinenta va cistiga lupta impotriva celor care cor sa o tratez controlat dearece va fi mai rau si ca mai inainte.
Colica, roaga-te la DUMNEZEU sa te ajute si ai sa vezi.
Cu mult drag te imbratisez ca de altfel si toti PRIETENII MEI DRAGI de pe forum.
ilyuta
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 23 Iul 2012, 08:50

Multumesc din suflet Nicolae si Iliuta ca va ganditi la mine ...ma simt atat de bine sa am prieteni sinceri si buni care intreaba si ii intereseaza binele meu.
Eu nu am scris ca v-am lasat sa rememorati intalnirea de la Bucuresti. Felicitari Tudor si sotiei tale pentru tot ceea ce ati facut si faceti pentru prietenii nostri ! De cand am descoperit forumul ,cuvantul ,,Om ,, a capatat un alt sens pentru mine .
Nicolae ,te felicit inca o data ca ai avut curajul sa mergi la sedinta AA.Ca si o gluma ,cred ca imi cumpar si eu ,,pantofi de lac,Ca sa nu imi vina trac."
Iliuta ,m-au napadit multe amintiri cand mi-ai spus de iasi.O sa-ti spun acum doar doua ,una mai vesela si una nu, apropo de fabrica de bere .
La o bere ,un amic mai in etate de cat mine imi povestea cum beiau studentii mai inainte , pe timpul raposatului.Se duceau seara la portarul de la fabrica de bere dupa ce faceau cheta si strangeau ceva banuti si fiindca sticlele erau o valoare si erau pe inventar ,berea le-o dadea in saci de plastic din aia care se foloseau la cules via.Si, ca sa nu mai inconjure raul bahlui 500 de metri treceau direct prin apa (mai mult mal decat apa),apoi,ajunsi in camera legau sacul de carligul pentru lustra de pe tavan, faceau o gaura in sac si apoi cu gura in sus faceau cu randul si nu se opreau pana nu terminau sacul cu bere .
Tatal meu a avut ,,norocul,,sa lucreze gard in gard cu fabrica de bere si beia de la prima ora .Cred ca eram prin clasa a IV-a sau a V-a si fiind in vacanta ,mai mergeam cu el ca-mi placea sa mesteresc ,el avand meseria de mecanic utilaje.Cred vre-o 4 colegi de-al lui l-au luat la rost ca iar este beat mort la o ora destul de devreme si el nu si nu , ca ce a baut, doar ,,doua beri,, (de cate ori nu am folosit si eu aceasta minciuna atat pentru mine cat si celor care le raspundeam).Pana la urma l-au provocat sa faca test sa mearga drept pe o curea , sa stea intr-un picior si sa-si atinga nasul si au inceput toti un ras de cum se straduia el sa para treaz si se clatina pe acolo.Nu am mai putut suporta si am plecat plangand acasa desi el ma striga sa ma opresc si ,,unde pleci ?".Era practic bataia lor de joc ,desi treaz era un om foarte inteligent ,harnic ,bun ,acum era un nimeni ,un mascarici. Imi aduc aminte cata ura aveam in mine la varsta aia :uram oamenii cat de rai puteau fi si cat de bucurau de slabiciunea lui , imi uram tatal pentru ce ajunsese ,uram bautura si pana la urma si pe mine ca apartineam unei asa familii si trebuia sa imi fie asa rusine.Si totusi nici un vinovat :tatal meu era ,,scalavul" alcoolului, ceilalti colegi cu siguranta aveau si ei slabiciunile lor si fara sa vrea incercau sa se ,,ridice,, in ochii proprii prin unul si mai slab ca ei, eu nu stiam ca sunt eu si tatal meu este tatal meu ,eu ma proiectam in imaginea lui si as fi vrut sa-mi fie un exemplu, iar alcoolul o fi bun pentru altii nu pentru noi.
O saptamana buna va urez dragi prieteni.Sunt Colea si sunt alcoolic abstinent si va multumesc ca existati !Doamne ajuta !
stefanescu12@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”