021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Tatal meu este alcoolic !

Aici puteti povesti experientele personale.

staval
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: tatal meu este alcoolic!

Mesajde staval » 29 Sep 2011, 16:28

Nu va dura daca nu are convingerea ca trebuie sa se opreasca...Curand va relua bautul controlat , va zice el, :x si va ajunge de unde a plecat, din pacate...Sper sa nu fie asa!
Abstinenta usoara!

proco
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: tatal meu este alcoolic!

Mesajde proco » 30 Sep 2011, 16:00

Buna Florina! Ma bucur ca ti-a aparut un zambet timid in "coltul gurii". Dar in acelasi timp, aceasta saptamana de "neconsumat alcool", eu asa as denumi-o, ESTE DOAR O "PICATURA IN OCEAN", ESTE DOAR INCEPUTUL! Pasul spre constientizare, cu sau fara teama fata de ceea ce i s-ar putea intampla in viitor cu viata, este UNUL MARE. INTERESANT AR FI SA NE SPUI, CE L-A DETERMINAT SA NU MAI CONSUME ALCOOL! ATENTIE CINE ESTE IN PREAJMA LUI SA OBSERVE DACA CONSUMA CUMVA PE ASCUNS! Poate o bere nu se cunoaste azi, dar maine cu SIGURANTA VOR FI DOUA si tot asa ajungem in cateva zile poate la 3l de bere/zi si atunci vom spune in "cor", dar tardiv: "iar s-a apucat tata de baut!" "Ce facem acum?" Eu vreau sa va incurajez, dar in acelasi timp SA FITI FOARTE VIGILENTE, TU SI MAMA TA! As vrea sa-i recomand tatalui tau sa ia vitaminele B1 si B6 sub forma de pastile. Mai concret cate 1 pastila B1 de 3 ori/zi si 1 B6/zi sub forma de comprimate evident. De ce? Pt. ca B1 ajuta la intarirea membrelor superioare (maini) si B6 pt. membrele inferioare (picioare). Sunt bune, nu au acelasi efect ca cele din perfuzii, in sensul ca se resorb in cantitate mai mica. Si pt. ficat daca nu are un tratament, poate lua "esentiale forte" 2-3 pastile/zi.

Cu respect, PROCO!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”