021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.

danstop
Senior
Senior
Zile de abstinență: 19,04,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesajde danstop » 18 Apr 2015, 20:06

Salutare Nicusor, ma postez aici la tine in speranta ca vei citi si asa vei afla ca fratii tai alcoolici se gandesc la tine, acum fix un an beam o sticla de vin pe plaja in Spania. A urmat un an greu in care m-am legat de orice am putut, am luptat cum am putut si am reusit sa raman abstinent, am fost la intalniri aa in Spania, am fost la cateva si in Romania, am plans, m-am pus in genunchi si m-am rugat la toti cei ce sunt in ceruri sa ma ajute sa trec de pasul asta, am luptat cu depresia, am luptat cu sevrajul la tigari(fac un an si de cand nu mai fumez),am luptat cu saracia, am luptat cu creierul meu care vroia placere, am fost nevoit sa stau doua luni in fiecare zi intro carciuma inconjurat de alcoolici, am fost nevoit sa accept realitatea asa cum este ea...DURA!!!.
Viata nu e usoara, viata e grea, viata inseamna responsabilitate, viata inseamna suferinta, fara suferinta nu ne putem dezvolta.
Asta e ce am invatat anul asta, am invatat ca fiind treaz si cel mai important constient de ce se intampla in jurul meu am realizat ca nimic nu este mai important decat abstinenta la un alcoolic, orice altceva nu conteaza, este vorba de viata noastra,in timp orice alta problema se rezolva. Am invatat ca pe lumea asta exista si oameni buni, am invatat sa fac diferenta intre oameni buni si oameni rai.Nu va pot descrie bucuria faptului ca sunt abstinent dar va pot spune ca ma simt ca un nou nascut, pentru mine este sansa la o noua viata, o viata pe care am de gand sa o traiesc din plin. O viata la care si voi ati avut contributie si va multumesc pentru asta.
Mi-as dori ca in comunitatile AA si pe forumuri unde cu drag as calca pragul cu orice ocazie sa se discute mai mult despre efectele alcoolului asupra psihicului, despre suferinta reala a consumului de alcool despre depresia rezultata in urma consumului cauza principala a sinuciderilor, despre starile si traieriile fiecaruia in perioada de abstinenta, despre metode proprii de vindecare, despre momentele in care simti ca cedezi si singurul lucru care ti-a ramas este sa te rogi, despre oamenii care sunt nevoiti sa se mearga in baie sa sa aseze in genunchi sa se roage( fiind singurul loc unde ar avea intimitate), despre atitudinea anti-sociala a alcoolicului, si mai putin despre cat si cum a baut fiecare. Nu am facut cei 12 pasi si nu am urmat programul AA desi mi-as fi dorit, probabil duc si voi duce o lupta mult mai grea daca nu folosesc resursele si cunostintele AA-ULI, dar ce pot sa va spun este ca nu conteaza, conteaza doar abstinenta, este viata mea in joc. Va imbratisez fratii mei si va garantez ca stiu prin ce treceti!
Cel mai mare dusman al tau esti Tu

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde styx » 18 Apr 2015, 20:39

Felicitari danstop ! :jos-palaria:
Un an de zile de abstinenta e o mare realizare. Nu stiu daca ceea ce ti-ai dori poti gasi in AA dar in unele grupuri se discuta si despre ,, suferinta reala a consumului de alcool despre depresia rezultata in urma consumului cauza principala a sinuciderilor, despre starile si traieriile fiecaruia in perioada de abstinenta, despre metode proprii de vindecare, despre momentele in care simti ca cedezi si singurul lucru care ti-a ramas este sa te rogi" am citat pana aici deoarece la grupul nostru s-a vorbit despre asa ceva insa cred ca daca ai fi propus tema respectiva ( despre care ti-ai fi dorit sa stii) nu s-ar fi dat nimeni la o parte si in functie de experientele de viata ale fiecaruia ai fi primit raspuns. Insa tu stii drumul cel mai bine si alegerea este a ta pentru ca asa cum ai spus este viata ta in joc, eu nu pot decat sa-ti doresc sincer drum lin mai departe.
Te imbratisez cu drag si iti doresc abstinenta senina! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 11,12,2011
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 18 Apr 2015, 21:21

danstop scrie: A urmat un an greu in care m-am legat de orice am putut, am luptat cum am putut si am reusit sa raman abstinent, am fost la intalniri aa in Spania, am fost la cateva si in Romania, am plans, m-am pus in genunchi si m-am rugat la toti cei ce sunt in ceruri sa ma ajute sa trec de pasul asta, am luptat cu depresia, am luptat cu sevrajul la tigari(fac un an si de cand nu mai fumez),am luptat cu saracia, am luptat cu creierul meu care vroia placere, am fost nevoit sa stau doua luni in fiecare zi intro carciuma inconjurat de alcoolici, am fost nevoit sa accept realitatea asa cum este ea...DURA!!!.
Viata nu e usoara, viata e grea, viata inseamna responsabilitate, viata inseamna suferinta, fara suferinta nu ne putem dezvolta.
Asta e ce am invatat anul asta, am invatat ca fiind treaz si cel mai important constient de ce se intampla in jurul meu am realizat ca nimic nu este mai important decat abstinenta la un alcoolic, orice altceva nu conteaza, este vorba de viata noastra,in timp orice alta problema se rezolva. Am invatat ca pe lumea asta exista si oameni buni, am invatat sa fac diferenta intre oameni buni si oameni rai.

Salut,

Felicitări pentru anul de abstinență , mă bucur pentru tine . Alcoolismul e o boala perversă.
Alcoolul   pătrunde  in lumea ta emoțională  , pătrunde  in cele  mai secrete  locuri  , in fața  alcoolului ramâi  in curul gol .
Sa scapi  din  alcolism    este  1 la sută  inspirație 99 la suta  transpirație !
Bucura te de viață Dane, viața e frumoasă !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

denispericolpublic
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 29,03,2015
Zile de abstinență:

Mesajde denispericolpublic » 18 Apr 2015, 22:40

Salut danstop. Este pentru prima oara cand te citesc. Felicitari pentru primul an de viata adevarata si multi ani de abstinenta, atat de multi incat sa-ti acopere toata viata. Sa vorbim despre efectele psihologice ale alcoolului. Sa povestesc o intamplare de viata.
Eram in noaptea de revelion inainte de intrarea in anul 2012. Eu si cu prietenul meu Costica (sotul verisoarei sotiei mele) petreceam intr-un sat de pe malul Dunarii din Oltenia, si iesiram afara cu o sticla de vin sa despicam firul in patru ca intre betivi, ca paharul ne unise ca pe niste frati…aveam acelasi singe: alcoolul. Costica era mare pescar si viitor vanator (daca mai avea zile).
„Fratioare, eu nu o sa apuc 35 de ani. Nu ma mai inteleg cu parintii, copilul fuge de mine, sotia nu ma mai suporta iar eu imi inec amarul in alcool. Nici nu mai imi vine sa ma duc acasa” – spuse Costica.
Trecu si acel revelion si dupa putin timp sotia lui ne instiinteaza ca sotul Costica ii ameninta ca ar vrea sa paraseasca lumea asta dar nu singur , ci impreuna cu ea si copilul. De teama fugi la tatal ei, dar nu reusi sa-si ia si copilul de la socri (ei locuiau impreuna cu parintii lui Costica). A doua zi copilul Mihaita isi gasi tatal in sopron spanzurat cu un cablu telefonic. Isi daduse drumul de sus si avusese o cadere de 1,5m , iar cablul ia retezat beregata imaginea fiind grotasca pentru un adult, iar pentru un copil monstruoasa , inumana…o bomba pentru un mic sufletel de sase anisori.
Mai mult decat atat: dupa ce a fost inmormantat Costica, au primit acasa instiintarea sa-si ridice pusca de vanatoare. „Din fericire”-spuneau unii, C. murise, „altfel si-ar fi impuscat sotia si copilul…nenorocitul”.
Copilasul si acum mai intreaba :”Dar de ce s-a spanzurat Costica?”(ca asa il invatase el pe Mihai sa-i zica). De atunci dezvoltarea psihica a copilului nu a mai fost normala. Ceea ce vazuse el nu mai poate uita. De atunci lumea lui arata altfel…
Si Costica…un baiat asa visator, cu idealuri marete, mai tot timpul vesel si optimist…ce discutii profunde avuseram noi candva cand toata lumea era a noastra si ne zambea…
Cum am decazut noi atat de jos? El sa doreasca moartea familiei lui apoi sa se spanzure, apoi eu sa-mi arunc copilul de la balcon (noroc cu sotia mea care a fost acolo). Ce bruta te poate face aceasta simpla substanta derivata din zahar. Iti sterge orice poate fi mai bun in tine si la final dupa ce iti ia si ultima farama de umanitate, te conduce catre crima, apoi te ucide.
Acesta este dusmanul nostru fratii mei…n-as mai dori niciodata sa ma mai intorc acolo, de aceea am tot repetat „Pe viitorul meu pahar scrie moarte”.
[...]

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 19 Apr 2015, 12:06

Buna Dane si felicitari pentru anul de abstinenta!Extraordinara postare:
danstop scrie:
A urmat un an greu in care m-am legat de orice am putut, am luptat cum am putut si am reusit sa raman abstinent, am fost la intalniri aa in Spania, am fost la cateva si in Romania, am plans, m-am pus in genunchi si m-am rugat la toti cei ce sunt in ceruri sa ma ajute sa trec de pasul asta, am luptat cu depresia, am luptat cu sevrajul la tigari(fac un an si de cand nu mai fumez),am luptat cu saracia, am luptat cu creierul meu care vroia placere, am fost nevoit sa stau doua luni in fiecare zi intro carciuma inconjurat de alcoolici, am fost nevoit sa accept realitatea asa cum este ea...DURA!!!.
Asta e ce am invatat anul asta, am invatat ca fiind treaz si cel mai important constient de ce se intampla in jurul meu am realizat ca nimic nu este mai important decat abstinenta la un alcoolic, orice altceva nu conteaza, este vorba de viata noastra,in timp orice alta problema se rezolva. Am invatat ca pe lumea asta exista si oameni buni, am invatat sa fac diferenta intre oameni buni si oameni rai.
Pentru cei care nu te-au mai citit iti gasesc topicul aici:
viewtopic.php?f=5&t=1302
Ce am invatat de la tine? Ca boala te urmareste oriunde in lumea asta(plecarea din Romania in insule la mii de km) si ca fiecare este unic si isi are recuperarea lui(tin minte ca iti recomandam sa le iei pe rand,intai abstinenta la alcool si apoi cea la tigari)...ma bucur ca ai reusit sa ma contrazici!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

denispericolpublic
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 29,03,2015
Zile de abstinență:

Mesajde denispericolpublic » 19 Apr 2015, 19:31

Multumesc Dani pentru link. Am studiat primele postari ale lui Danstop. Am mai spus ca pe mine ma intereseaza inceputurile, apoi evolutia pana la starea actuala a cat mai multi prieteni de pe forum. Avem multe elemente in comun, dar exista si elementul surpriza al fiecaruia. Ma intereseaza de exemplu daca exista o anumita stare psihologica (ce rezida indirect din ceea ce scrie individul pe forum), anterioara caderilor…daca exista un anumit fel de exprimare care prevesteste dezechilibrul, sau care este starea de spirit a celor ce merg drept de mult timp si daca asta se coreleaza (si in ce mod) cu informatiile specifice scrierilor AA. In ce mod invataturile despre abstinenta sunt intelese si practicate raportat la arealul nostru de cultura , religie si filozofie. Acesta va fi subiectul meu de studiu pentru viitorii 10ani (daca bineinteles voi trai si voi fi abstinent), si poate cine stie…voi scrie o carte cu si despre alcoolici avandu-va pe voi ca protagonisti (mai trebuie sa si glumim).
Numa’ bine danstop si dani.
Denis-tot un alcoolic.
[...]

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 23 Apr 2015, 19:48

am si eu un loc in cartea ta ?
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 23 Apr 2015, 21:28

Da' eu, o sa am si eu loc Denis, in cartea ta :surprins: :lol: :lol: ?
Nume anterior: ilyuta

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 24 Apr 2015, 19:04

...tu Ilyuta,vei fi pe prima pagina ,cred
:zambet:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 24 Apr 2015, 19:50

:ras: :ras: :ras: :ras: Multumesc pentru incurajari, frate Lupisor, multumesc! :ras: :ras: Nu vreau pe prima pagina, vreau sa fiu discret! :ras: :ras:
Te imbratisez cu mult drag si-mi place foarte mult cum ai evoluat, frate Lupisor si ma inspiri in fiecare zi, alaturi de toti prietenii nostri! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta

Înapoi la “POVESTEA MEA”