021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de asido1973 »

La multi ani si tie , si viata ta in acest an , sa fie o viata plina de realizari , impliniri si ce e mai important , la sfarsitul anului 2012 sa ne auzim cu totii , si sa spunem , a mai trecut un an in care , am ramas oameni . Cu multa stima!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Se facea un studiu de statistica pe la sate,se oferea si premii,cum ca cine conduce familia.Buna ziua doamna,cine conduce in familia aceasta?Femeia falnica raspunde eeuu conduc.Prea bine datii o gaina si au purces mai departe.Buna ziua doamna ,cine conduce familia aceasta?EEuu conduc aici.Prea bine datii o gaina.La alta casa iese un barbat maret,cine conduce aici domnule?Eu conduc aici.Prea bine va oferim un autoturism ce culoare doriti sa fie?Hmm,stati sa intreb sotia.
Citeam o postare mai devreme a unei doamne cum ca sotul are probleme cu bautura.Am vazut opinii pro si contra(Ovidiu).Chiar daca nu are omul o problema cu alcoolul cred ca ii va fi indusa.La prima vedere e usor sa acuzi pe oricine ca e betiv.Poate ca merita si omul ala bun, o vorba buna cind vine acasa MIe mi se pare ca este indepartat,ptr ca este neascultator .
O femeie s-a dus la un preot si la rugat sa o ajute,sa o sfatuiasca ce sa faca ptr ca nu se intelege cu barbatul de multa vreme. Roaga-l sa te ierte,ia spus preotul.Femeia nedumerita nu a inteles mare lucru dar a dat ascultare preotului.A mers acasa si ia cerut iertare sotului.De atunci nu sau mai certat niciodata...
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de staval »

Ei, Nicolae, draga! :D La multi ani !
La noi nu-i asa, nuuuuu! :twisted: La noi ultimul cuvant il are barbatul.El spune intotdeauna la sfarsit:
-Cum vrei tu, draga! :?
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Mai tineti minte filmul in care Flacarica ii zicea lui Statica;pai daca beeii!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Au trecut si sarbatorile,revine totul la normalitate.Ptr mine sint primele sarbatori fara bautura,nu am fost tentat prea mult,stiam ce am de facut.In seara de revelion ,la masa,mi-a venit instinctiv,apa in gura cind am vazut mincarea si bautura,am ales doar mincarea si apa de borsec.Cind acum 4 ani am pierdut permisul de profesionist mi-am dat seama ca diferenta dintre o viata normala si o viata grea o face doar un pahar de alcool.Am continuat sa mai beau,schimbasem serviciul mia-m descoperit vocatia de sudor,sudam ptr 6 mil,vis-a-vis era o spalatorie auto si colegii mei spalau Volvourile noi ce abia sosisera ,trebuia sa conduc si eu unul dar eu sudam si plingeam cind ii vedeam.MI-am redobindit permisul intre timp,am plecat in it tot ca sudor,ca eram platit bine.Anul trecut 11 sept am fost la Monza sa vedem cursa de F1 cu 15 prieteni italieni am sarit gardul seara,nu am platit nimic,bausem toata ziua,eram beat bine cind am ajuns acolo.Erau si altii
acolo si aruncau cu sticle pe pista si eu m-am luat de ei i-am injurat pe romineste,puteau sa ma bata dar ii respectau pe colegii mei care sau suparat putin pe mine.Am baut am fumat...si miam pierdut controlul,ma-m dus sa ma culc pe iarba.M-am trezit pe la doua,incepuse cursa,nu eram in stare de nimic,urinasem pe mine,ma-m dus sa vad si eu cursa,veneau niste masini ca niste umbre si apoi dispareau repede,era un zgomot infernal si un miros specific doar eu eram in plus pe acolo.Am inceput sa plec la tren dar am gasit iesirea din circuit cind s-a terminat cursa si abia am prins ultimul tren.Am fost de tot rahatul.Am baut si saptamina de dupa apoi am facut un clic salvator pe alcohelp si voi mi-ati sarit imediat in ajutor,am luat-o si ca pe un legamint facut fata de voi si minunati cum sinteti nu meritati sa va trisez.VA salut cu respect minunati prieteni!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Ma bate cite un gind ticalos,citeodata,cum ca am devenit imun la problemele generate de alcool si ca as putea bea un pahar de ceva,dar stiu ca daca voi bea vor reveni inevitabil problemele pe care le-am avut din cauza alcoolului.Ma apropii de 4 luni de abstinenta,problemele mele nu au disparut,doar s-au mai imputinat,si organismul se schimba,maninc oarecum mai controlat.Am 42 de ani,considerind ca voi mai trai 18 ani,am sa incerc sa imi fac acesti ani,mai frumosi,mai curati,stiu ca nu va fi usor dar am sa incerc totusi,cred ca se poate,am sa elimin obiceiurile proaste din viata mea,am inceput cu alcoolul,mai sint si altele,puturosenia,ura,invidia...Va salut cu respect dragii mei abstinenti!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de staval »

Nicolae,
nu lasa gandul ala ticalos sa te impresoare! Tu stii ca nu mai exista baut controlat si stii ca n-ai pierdut nimic in aceste 4 luni, ba dimpotriva ai castigat! Ti-ai recastigat stima de sine, te-ai simtit mai bine, fizic esti ok, nu? Sper ca nu vrei sa pierzi starea de acum pentru o inghititura...O gura de alcool te va arunca in iadul betiilor nesfarsite mai devreme sau mai tarziu!
Abstinenta senina, Nicolae!
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de moira »

Buna ziua Nicu,
Tocmai am facut un remember trecandu-i in revista pe toti cei care m-au sprijinit ... mi-am dat seama ca tu lipsesti la apel.... mi-ai promis ca o sa-mi canti plugusorul.... ce-i cu tine ? de ce n-ai mai scris ?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut NICU !

Tocmai am citit ce ai scris la "recidiva ...a doua sansa ?"
Scriind aici baut fiind, ma las la judecata voastra...
Eu as fi ultimul om are te-ar judeca ,insa pot sa spun ca imi pare rau si imi pasa .Ai avut clipe bune in abstinenta ,chiar tu ne-ai scris asta .Bautul iti va adancii si mai mult diferendele cu cei apropiati tie si tu sti asta .PACAT, INSA NU ESTE NICIODATA TARZIU SA REINTRI in ABSTINENTA .
Ai aici pe forum un grup mult mai mare de prieteni care te asteapta .
Vino si scrie -ne. INTOARCE-TE" LA IZVOARE" !Imagine


Cu respect ,

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de asido1973 »

Salut nicolae. ce pot sa-ti spun , imi pare rau ca treci prin ceea ce treci , dar ma rog ca Dumnezeu , sa te ajute si sa treci peste aceasta recadere , sa te ridici si sa mergi mai departe.
P.S. Pentru cei care citesc , si nu inteleg , nicolae , doar ce a scris ca a recazut , si ca era beat cand scria pe forum. posibil , ca din greseala sa se fi sters acel mesaj ...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns