021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

cerc viciios

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: cerc viciios

Mesaj de steluta »

Ce ma face sa cred ca "diseara" vei fi aici?
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: cerc viciios

Mesaj de steluta »

esti un prieten adevarat!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de asido1973 »

apropo era o gluma , asa ca scrie aici ce ai de spus , ca la psiholog daca mergi tot aia faci , numai ca trebuie sa platesti , ca sa-ti descarci sufletul !
Un banc : Un roman merge la psiholog si spune . domnule am o mare problema : Ma pun seara in pat sa ma culc , se aud zgomote in subpat , ma uit in subpat se aud zgomotele in pat , ma urc in pat , se aud zgomotele in subpat si tot asa , si nu dorm deloc .
Ok . se rezolva , trebuie sa faci vreo 10 sedinte de terapie , te costa cam 80 lei sedinta , daca dispui de finante rezolvam.
La o luna , doctorul se intalneste cu pacientul . -ia spune , de ce nu ai mai venit ? - Pai am rezolvat problema , m-a costat doar 20 lei . - Cum asa ? - Pai i-am dat la unul si mi-a taiat picioarele la pat ...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: cerc viciios

Mesaj de steluta »

Da, m...da!
ce pot sa spun mai mult?
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: cerc viciios

Mesaj de steluta »

Am stat si m-am gandit! Nu red ca acesr seite se refera la
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de asido1973 »

ce ai vrut sa spui ?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

aa

Mesaj de steluta »

De ce se cheama alcoolicii anonimi? Inca de la prima sedinta isi spun numele!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de asido1973 »

nici eu nu stiu !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de tudor »

:) SALUT TUTUROR ! Si mai ales STELUTEI pentru ca este topicul ei .Insa nu te numesti Steluta ,nu-i asa! :o :lol:
Se numesc alcoolicii anonimi pentru ca sint anonimi.se recomanda cu ce nume doresc ei ,nu-si dau ID-ul ,adresa ,CNP-ul etc...EI apartin tuturor categoriilor sociale .pentru ca dependenta nu alege! Pregatiea ,functia nu conteaza atunci cind esti dependent si iti dai seama prea tirziu cind deja procesul este ireversibil.De aceea sintem aici la alcoolhelp ,unii sa afle daca mai exita o speranta ca poate sa bea controlat ,altii ca mine ca sa transmita mesajul celor ce cer ajutor, sa informam ca exista o solutie la dependenta lor. Sa nu uitam ca alcoolul afecteaza mentalul si odata ce ai baut primul pahar vointa iese din scena ,ea nu mai joaca niciun rol.Pentru un dependent de alcool un pahar de alcool este prea mult ,100 de pahare sint prea putin.NU TE POTI IMBATA DACA NU AI BAUT PRIMUL PAHAR!
EU ,nu ma pot " lauda cu ispravi " prea mari dar am baut prea des ,prea mult si prea mult timp( o sa mai dati de expresia acesta)Am fost numai baut in ultimii ani fara a reusi sa ma controlez si am decis ca asa nu se mai poate.Alcoolul m-a rapit familiei cu mult inainte ca sa bag eu de seama,dar acum este de domeniul trecutului meu.NU IL UIT ,pentru ca sa nu repet greselile facute.Toate gindurile si faptele mele sint orientate spre prezent.La alcoolicii anonimi spui ca esti alcoolic numai daca tu doresti sa spui asta.Nu se semneaza condica de prezenta ,nu esti obligat sa vorbesti,nu se dau note .Singura cerinta este sa ai dorinta sincera de a inceta bautul! Sinceritatea trebuie sa fie in primul rind fata de tine,sa te uiti in sufletul tau sa-ti aduci aminte de trecutul tau ,de cum consumai alcool .de cum iti propuneai sa nu mai bei si cum se termina cu o betie crunta .Juraminte etc ..si de la capat .CERC VICIOS NU ?
ITI DORESC SA ITI REUSEASCA IN TOT CE TI-AI PROPUS si sa AI O ZI BUNA ! ITI multumesc ca ma consideri prieten fapt ce ma onoreaza.Siceritatea ta in ceea ce te priveste pe tine este nobila .Continua,iti face bine numai un dependent poate sa-l inteleaga pe alt dependent! Tudor ma numesc sint alcoolic abstinent ! :)
Ultima oară modificat 31 Ian 2010, 20:44 de către tudor, modificat de 3 ori în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de asido1973 »

eu nu stiu mare lucru despre AA , dar nici nu prea sunt incantat de ei . mi se par ca si o religie ! Eu unul de cand sunt abstinent , nu i-am frecventat si nici nu sfatuiesc pe altii sa mearga ! E parerea mea si o sustin , dar bineanteles fiecare e liber sa faca ce vrea ! Eu unul am reusit singur , cu ajutorul familiei si credinta in Dumnezeu asa cum o am eu . Succes tuturor !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns