021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cine sunt!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de styx »

:salutare: :impreuna: La Multi Ani! :hug: :lumanari:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Imi place efervescenta buna de pe forumelul nostru si faptul ca va mentineti intr-o abstinenta vie,dinamica,asa cum trebuie sa fie.Din pacate nu pot scrie atat de des cat as dori,prins fiind in mai multe directii,dar ma bucur sa va citesc si sa aflu ca sunteti bine.Daca ne pastram tonusul bun,onestitatea fata de noi,de boala noastra si fata de ceilalti,daca facem eforturi in fiecare zi pentru a deveni mai buni,mai rabdatori,mai toleranti,avem toate sansele sa ne mentinem in abstinenta si chiar sa traim senin,cu placere fiecare zi.Va imbratisez pe toti cu drag!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de styx »

Multumesc Gladi pentru urari si pentru cuvintele pline de intelepciune si foarte adevarate pe care le-ai spus aici. Te imbratisez cu drag! Doamne ajuta!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Neata buna la toata lumea!Desi vremea de afara este umeda si rece,eu ma simt foarte bine pentru ca sunt abstinent.Cumva soarele din mine lumineaza si dincolo de cercevelele ferestrei mele transformand totul.Va citesc de dimineata,sorbindu-mi cafeaua cu placere(recunosc ca sunt mare amator de cafea si de mancare buna)si dau slava Domnului ca am sansa sa invat atat de mult de la voi.Asa cum se stie,aceasta boala te conditioneaza,volens-nolens,sa te schimbi in profunzime,sa te resoftezi,sa-ti schimbi lentilele cu care te privesti,ii privesti pe ceilalti si Il privesti pe Dumnezeu.Tin minte ca,pe vremea cand eram copil,sora mea mi-a dat o carte cu desene,pe care,privindu-le de foarte aproape vedeam imaginea tridimensional.Deodata apareau laturi,contururi ,detalii care nu se vedeau de departe.Am ramas uimit profund.Acum,in abstinenta,am un deja vu.Vad viata diferit,cu noi contururi,cu noi valente,cu noi posibilitati si totul este intens,nou,proaspat.Asta este marele dar al abstinentei.Primesti ochelari 3D,care iti arata adevarul deplin a ceea ce vezi.Cata bogatie!Ce ne costa asta?Renuntarea la alcool si efortul de a ne privi onest,curajos,serios.
Va doresc o zi 3D!Va imbratisez si va multumesc pentru abstinenta mea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de styx »

Buna dimineata radiosule si luminosule! :jos-palaria:
Iti multumesc pentru abstinenta mea si te imbratisez cu drag frate Gladiator! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: Cine sunt!

Mesaj de Jorj_76 »

Frate Gladi, tare bine le zici! Exact pe gustul și structura mea interioară. Un week-end minunat să ai!

:hug:
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de styx »

Multumesc pentru feedback si ma bucur ca ti-a fost de folos si tie. O zi frumoasa sa ai frate Gladiator! :jos-palaria: :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Cine sunt!

Mesaj de ilyuta »

Foarte frumos ai scris Gladisorule drag si sa stii ca si eu am aceleasi gusturi ca si tine, rafinate! :ras: Sa stii ca eu si in invremurile "de demult" niciodata nu am facut compromis de la marca bauturii(la bere ma refer) si era mereu aceeasi marca de calitate. :ras: :ranjet:

Glasdisorule drag, stiu ca-ti plac exemplele mele din tenis si vreau sa-ti spun ca ieri m-a comparat jumatatea mea cu Lin A, care stii ca s-a retras din tenis :wink: Mi-a spus ca asemeni ei si eu am avut curajul sa stau in picioare chiar daca provin de unde provin si circumstantele au fost cele care au fost pentru mine :wink: Mi-a mai spus ca am fost ca un sobolan tinut intr-o gaura care mai era scos din cind afara.... :wink: :ras:Si-mi mai spune ca niciodata nu am fost lasat sa gindesc, nici acasa, nici la lucru, nici ulterior, casatorit (ea vb despre trecutul meu) :ras: :ranjet: Poate ca si de asta am baut, ca sa-mi innec frustrarile dar cine stie si noi mereu gasim scuze pentru a bea . :ranjet: Datorita forumului si VOUA, acum stiu sa gestionez situatiile de criza, ultimul meu gind fiind alcoolul. :zambetoi:
O zi frumoasa si linistita iti doresc cu mult drag in continuare si ti pup, Gladisorule drag! :hug: :impreuna: :lumanari: :ingeras:
10923558_934071053284153_4088161692868694432_n.jpg
Ps Si pentru ca avem aceleasi gusturi in toate, uite pozisoara pentru tine!
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de lupica »

bine le-ai spus Ilyuta,multumesc
:pupici:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Salutare!Iliuta,multumesc pentru tabloul cu normele de purtare civilizata.Le-am citit cu atentie si placere si indraznesc sa cred ca ma voi achita bine de ele,in fiecare zi.Iar daca uneori,din neatentie sau coplesit de poveri sufletesti,sar peste unele,a doua zi ma voi reintoarce la acest cod de viata.
Si eu ca si tine,am stat prea mult ca sobolanul in gaura,cum ai spus si tu,din diverse motive.De cele mai multe ori din cauza ca nu aveam incredere in mine sa ies,sa ma manifest,caci aveam sentimentul ca sunt lipsit de valoare,ca ceea ce spun sau gandesc este neinteresant sau neimportant,ca ceilalti ma vor arata cu degetul.Si astfel am preferat sa ma izolez si sa citesc,sa ma refugiez asadar in vis si-n reverie,sa nu comunic cu nimeni despre sentimentele mele,despre visele mele,despre ranile mele sufletesti.Bineinteles ca bautura a venit ca o substanta magica,care-mi creea mediul propice afirmarii mele.Tot ce-mi refuzam defulam cu alcoolul,care-mi permitea o dedublare,o iesire din temporalitate,un soi de extindere a constiintei similare celei traite de samani cu ayahuasca,Planta Mama.Insa alcoolul imi dadea cu o mana si-mi lua cu zece inapoi,pentru ca,odata cu trecerea timpului,nu mai aveam starile de dinainte ci ele se transformasera in cosmar,in in durere fizica si morala,in alienare spirituala.
Faza interesanta este ca ,de cand am gustat abstinenta,am inteles ca nu mai am nevoie sa visez,sa proiectez,caci realitatea de zi cu zi,trairea in prezent,sunt mult mai intense si mai consistente.Sunt bucuros si dau slava cerului pentru ca feliile de 24 de ore pe care le traiesc,cu voia Domnului,in abstinenta,sunt mult mai placute si mai bogate decat cele din perioada bautului.Ceea ce va doresc si voua tuturor!
Sa aveti o zi buna!
Scrie răspuns