021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cine sunt!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Sunt alcoolic!Greu mi-a fost sa inteleg asta,convins ca pot controla cantitatea de alcool ingerata,convins ca-mi pot controla viata,convins ca eu ,,nu sunt ca aia".Orgoliul m-a tinut departe de sanatate si aproape de pahar.In ciuda divortului firesc al sotiei mele,in ciuda singuratatii mele,in ciuda unei precaritati financiare din ce in ce mai accentuate pe an ce trece,in ciuda fragilizarii locului de munca.....
Beau bere cu coniac,bere neagra Silva,ca e mai tare si combinata cu coniacul,pe stomacul gol bineinteles,imi creeaza aceasta stare euforica.Si a doua zi,ma simt vinovat,si beau iar.A treia zi ca sa ma dreg beau doar o bere...si o iau iar.Si tot asa.Si trece timpul.Si se scurg zilele vietii mele nefacand nimic,decat band si refacandu-ma dupa betie ca sa beau iarasi.O viata infertila in care darurile lui Dumnezeu zac ascunse in pamant...ce pacat.Ce irosire!Am decis ca nu mai vreau asta.Nu mai pot sa suport sa vad cum clipele se irosesc.Am 17 zile de abstinenta,si tot ce pot spera este sa nu beau inca 24 de ore!Abstinenta usoara oameni buni!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de asido1973 »

Buna Gladiator . Povestea ta se aseamana pana la un punct cu a mea . Singura diferenta acum , este ca eu am peste 2 ani de abstinenta . Citind povestile noastre de pe acest forum , vei vedea ca toti am trecut pe aici . Dar , ce e important ca ata tu cat si noi , nu am vrut sa ma ramanem acolo . Gladiator , nu va fi usor , dar te asigur ca se merita . AM doi ani de abstinenta , si merita . Nu ma fost cu nimic mai bun ca tine , alcoolul mi-a facut mult rau , si iata ca am reusit , pe acest forum , si cu ajutorul Lui dumnezeu . Daca eu am reusit , si tu poti ! Te asigur de asta . Daca ai posibilitatea acecseaza centrul din Bucuresti sau Targoviste

http://alcocentru.ro/centre-regionale/bucuresti/

http://alcocentru.ro/centre-regionale/targoviste/.

Aici vei gasi tot ajutorul necesar , tratament gratuit , si sustinerea grupurilor de acolo . Apoi aici pe forum , ai toata sustinerea nostra ! Nu uita , asa cum eu am reusit , si tu poti , doar sa vrei , iar noi te ajutam cu tot ce putem . Cu mult respect , asido !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de proco »

Buna, Gladiator! Ceea ce ne transmiti tu, este asa cum ti-a scris si Asido, adica "INCEPUTUL SFARSITULUI"! "Combinatia" intre Silva si coniac, atentie, POATE ACUM IN CANTITATI "MICI", te "conduce" INCET DAR SIGUR LA NU A MAI AVEA CONTROL ASUPRA CONSUMULUI DE ALCOOL! Vei bea din ce in ce mai mult, ORICE CANTITATI, ORICE CALITATI, DIN ORICE LOC SI DIN "ORICE POZITIE"! Daca esti sincer cu noi, chiar vei primi sfaturi PENTRU A NU AJUNGE LA DEGRADAREA PROPRIEI PERSOANE! CHIAR TE RUGAM SA NU AJUNGI IN ACEA "STARE"! Am inteles ca ai divortat, ai pierdut loc (locuri) de munca, dpdv financiar esti pe "topogan". SI ATUNCI TE INTREB DE CE MAI BEI? SIMPLU: PENTRU CA MAI AI CEVA DE PIERDUT!

Cu respect, PROCO!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Salut asido!Iti multumesc pentru mesajul tau,mai ales ca este unul profund incurajator pentru mine.Sa vezi ca sunt oameni care nu beau de 2 ani..uau,asta da realizare.Eu desi sunt abia la inceput de drum,pot sa sper ca viata mea de betivan se va sfarsi facand loc unuia de abstinent,sobru,lucid.Stiu ca e mult pana departe,dar orice drum lung incepe cu primul pas.
Proco,intr-adevar,faptul ca a trecut mult timp pana am aluat decizia de a nu mai bea,insotita de frecventarea AA Bacau,inseamna ca stau slab la capitolul vointa,si ca,vorba ta,mai inca de pierdut.Dar eu sper ca voi reusi acum sa ma las...cu ajutorul vostru,al baietilor de la AA,si in primul rand cu ajutorul lui Dumnezeu,ca,una peste alta,eu nu am nici o putere sa lupt cu alcoolul.E mai tare ca mine oricand,ideal este sa nu ma iau la tranta cu el,ca ma face imediat.Dar cum David totusi l-a invins pe Goliat,evident cu ajutor divin,asa sper si eu,sa inving in lupta asta care,pana la urma este o lupta de salvare a vietii mele,si de crestere a calitatii ei.
Va multumesc pentru postari si va doresc abstinenta fericita!
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de proco »

Felicitari, Gladiator! Faptul ca esti intr-un grup AA (sper ca nu numai cu prezenta), este benefic pt. tine. ASTA INSEAMNA CA AI RECUNOSCUT FAPTUL CA AI O PROBLEMA CU CONSUMUL DE ALCOOL. Sti cat de mare este acest pas? ENORM! Nu stiu cati sunteti in grup, dar impreuna cu NOI cred ca vei reusi sa ajungi si tu la "multi ani de abstinenta". Eu sunt abstinent de 1an si 9 luni, Tudor de 3 ani, Asido ti-a "marturisit", iar ceilalti tin "trena" la "nivel" de luni in urma noastra. Aici vei gasi un grup, in care, fiecare iti poate da un sfat sau o parere pe care tu o poti trece prin "filtrul" gandirii tale, urmand sa extragi "radicalul". NICI O SECUNDA SA NU CREZI CA AICI PE FORUM ITI VREA CINEVA RAUL SAU TE SFATUIESTE "INVERS"! Am auzit si de o persoana care avea 15 ANI de abstinenta si care pt. el, RECADEREA A FOST UN DEZASTRU! A BAUT INTR-O SINGURA ZI SI S-A "DAT PESTE CAP"! Daca nu aveam cele 6 recaderi in ultimii ani, cred ca eram "lider" acum, cam 6 ANI de abstinenta aveam la "cocoasa". "Daca si cu parca se plimbau intr-o barca si...." USOR DE ZIS DAR GREU DE FACUT! NU GREU, SCUZA-MA, FOARTE,FOARTE GREU!! Am pierdut si eu "la greu", din toate "partile si directiile", cu un singur amendament: AM AVUT NOROC CA FAMILIA MI-A FOST APROAPE! NU M-A "ELIMINAT"! Altfel, cum ti-am postat si mai sus, incet dar sigur, eram "miner" (cu munca la 2 m adancime) :mrgreen: :twisted: Iti mai dau un sfat prietenesc: posteaza ori de cate ori simti nevoia sa discuti cu noi, ORI DE CATE ORI SIMTI NEVOIA DE A BEA! Atentie! Poti scrie si baut, dar sa sti ca te "citim" daca mirosi a "levantica". Aveam un "musteriu" care mai mirosea a "brad" numai din "exprimari". "AAZZZIIIII SUUUNT BBBIIINE, N-AM BAUT DECAT "APA"!" Imi amintesc cu "placere", mai aveam putin si-l puneam la "insectar", la rubrica: "nu faceti ca el!" Asta a fost, "pasager", ca si multi altii, simplu si la "obiect" "VENI,VIDI,VALEA!"

Cu respect, PROCO!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de asido1973 »

Ma bucur pentru tine . faptul ca esti la grup AA , asta iti va fi de mare ajutor . sunt sigur ca acolo vei gasi oameni care te vor ajuta , important este ca tu sa vrei . fiin integrat deja intr-un grup , iti va fi mult mai usor . Succes !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de tudor »

Salut GLADIATOR !

Bine ai venit pe forumul AlcoHelp .Felicitari pentru dcizia incetari bautului si iti urez ca abstinenta ce ti-o doresti sa irti fie definitiva si senina .Asa cum sigur ai aflat ,de la sedintele AA ,dependenta de alcool este o bola cronica ce afecteaza fiicul ,psihicul dar si spirituldependentului care consuma .Pentru dependent care a ales calea abstinentei cel mai mult in mentinerea ei il ajuta grupul de suport si un grup de suport este si cel format din cei ce scriu aici pe forum .Asa cum a scris Proco fiecare are vechimea lui in abstinenta insa cel mai mult conteaza, indiferent de vechime , sustinerea reciproca indiferent de opiniile diferite ale fiecarui fata de cum se poate emntine abstinenta.respectind opiniile fiecarui si avind "minte deschisa" poti folosi sugestii de la ei pe care transpunindu-le in practica sa te ajute sa iti mentii abstnenta si sa treci usor peste probleme sau sa te bucuri fara sa bei alcool.

"...in ciuda singuratatii mele,in ciuda unei precaritati financiare din ce in ce mai accentuate pe an ce trece,in ciuda fragilizarii locului de munca..." clic si vei gasi sugesti din cartea pe care ai citit-o ! viewtopic.php?f=4&t=1081

Ma alatur lui Proco si iti spun ca postatul de mesaje pe forum ajuta foarte mult dovada si abstinenta celor ce scriu aici .

Abstinenta senina !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Multumesc baieti!Proco m-a distrat postarea ta cu ala care scria aici pe forum si era matoleanu si fratii sai.Acum,de,fiecare cu ritmul lui,cu dorinta lui de a inceta bautul,cu suportul pe care-l are acasa,cu motivatia lui,etc,etc,etc.Eu,din pacate locuiesc singur si asta-mi favorizeaza oarecum calea spre pahar,dar dorinta mea este ferma,clara si fara indoiala,asa ca sper sa reusesc sa ajung la performantele voastre absolut notabile.Sincer,voi sunteti eroii,barbatii,voi care va luptati cu sinele vostru cu demonii interiori .A fi barbat inseamna sa lupti,sa te iei la piept cu tot ce-ti poate periclita viata si libertatea.Categoric ca sunteti o inspiratie pentru oricine vrea sa aiba o viata decenta,si faptul ca-mi scrieti ,ca exist pentru voi,ma motiveaza foarte mult.
Abstinenta senina!
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de proco »

Salut, Gladiator! Ma bucur ca esti activ pe forum, in primul rand iti faci "singur" un mare bine. Numai simplu fapt ca te "descarci" cu tot ceea ce gandesti in acele momente, poate cateodata nu neaparat despre alcool, mental te poti "vindeca" cate putin. Ma bucur ca ai fost in asentimentul meu la postarea anterioara, dar este o realitate din pacate "trista". Se logheaza, posteaza 2-3 zile, "aburesc" forumul, "NU MAI BEAU DE MAINE", bla, bla, bla si "dispar", "CA BEAU CONTROLAT"!! :lol: :lol: :lol: Mi-a placut expresia ta: "A fi barbat inseamna sa lupti, sa te iei la piept cu tot ce-ti poate periclita viata..". DAR EU SUNT DE ALTA PARERE: "A fi barbat inseamna sa lupti, sa apuci de "piept" cu "tot" ce-ti poate inveseli viata (cu maini, brate, " ;) ") si demonstreaza-le tu la toti, ca nu ai numai "muschi" sa te lupti ca un gladiator, ci si "sange in trotineta". CE SA-TI MAI SPUN: CREDINTA IN DUMNEZEU, VOINTA SI SA CREZI INTOTDEAUNA IN "DRUMUL" TAU CARE ARE ACUM UN SINGUR INDICATOR: "DRUM OBLIGATORIU INAINTE!" ABSTINENTA SENINA!

Cu respect, PROCO!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cine sunt!

Mesaj de tudor »

Salut GLADIATOR !

Deosebit faptul ca tu scri cu aplomb de al inceput si ca decizia abstinentei este o decizie ferma ,dovada si faptul ca mergi si la sedintele de AA .
Asa cum a scris si PROCO .multi veniti si putini ramasi .Este alegerea lor ,alegere pe care sigur o vor regreta dupa mai mult sau mai putin timp si dupa ce au pierdutdin ce le-a mai ramas .Alcoolicul care continua sa bea dupa ce si-a constientizat "problema cu alcoolul " mai are ceva de piedut .Si eu am pierdut multe dupa ce am incercat sa ma refac internindu-ma pentru ca dupa o pauza sa reiau bautul asa zis controlat .Nu stiu decit ca in loc sa beau mai putin sau la fel ca inaite de pauza ,am baut mai mult si mai mult timp.
ALT MOTIV PENTRU CARE S-AU REAPUCAT DE BAUT ESTE PENTRU CA NU AU MAI TINUT LEGATURA CU GRUPUL SAU IN CAZUL DE FATA CEI DE PE FORUM AU "UITAT" sa mai acceseze ,macar sa citeasca .Procoscrie extraordinar de bine : "CREDINTA IN DUMNEZEU, VOINTA SI SA CREZI INTOTDEAUNA IN "DRUMUL" TAU CARE ARE ACUM UN SINGUR INDICATOR: "DRUM OBLIGATORIU INAINTE!" ABSTINENTA SENINA!

Ceea ce urez sa tuturor ce vi-o doriti !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns