021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna !

Mesaj de georgeta »

:jos-palaria:

Acum ca ma folosesc de cele trei cuvinte descrise de prietenii mei din Program - onestitate, minte deschisa si bunavointa – vad lucrurile diferit. Nici nu as fi putut prezice sau nici nu mi-am inchipuit sa ajung sa vad lucrurile cu totul diferit fata de cum le vedeam inainte de a veni la Program. De cele mai multe ori, ma simt bine. Rareori ma simt rau si niciodata nu pentru prea mult timp. Si cu siguranța nu la fel de rau cum ma simțeam inainte mai tot timpul. Cea mai rea zi a mea de acum este infinit mai buna decat cea mai buna zi de dinainte?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa-mi aduc aminte astazi sa „multumesc” Puterii Superioare, prietenilor din grup si intregii comunitati de alcoolici in recuperare pentru ca mi-au aratat ca lucrurile se pot indrepta. Le multumesc si pentru incurajarile verbale, sloganurile si vorbele care mi s-au ivit in minte exact in momentul in care aveam nevoie de ele, redandu-mi rabdarea, reorientandu-ma spre scopul meu si amintindu-mi de Dumnezeu.

Ce sa-mi amintesc azi
Cum a fost.

Te imbratisez cu mult drag ! :hug:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna !

Mesaj de Relus »

N am nici o putere asupra alcoolului,la fel cum n am nici o putere sa opresc din drum valurile marii,nici o forța umană nu a fost in stare sa mi înfrângă alcoolismul.Acum sunt in stare sa respir aerul bucuriei,fericirii si intelepciunii. Am puterea de a iubi si de a reacționăm la evenimentele din jurul meu având credință in lucrurile care nu sunt vizibile la prima vedere.Gratierea mea zilnică înseamnă ca,oricât de dificile si de complicate ar părea astăzi lucrurile.pot sa apelez la puterea programului pentru a tine departe de mine boala aceasta vicleana,derutanta si necrutatoare.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna !

Mesaj de HOPE »

Te imbratisez. te pup si-ti multumesc din suflet pentru tot! :hug:
Fa Rai din ce ai!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna !

Mesaj de ilyuta »

Buna draga mea Relus :hug: si-ti citesc cu mare placere postarile pline de intelepciune de peste tot. :cuminte: Degaja atita intelepciune si liniste interioara si cuvintele mele sunt prea sarace pentru a comenta. :hug:
Esti un exemplu de alcoolic abstinent care degaja armonia de care trebuie sa fim atinsi in abstinenta, indiferent de problemele cotidiene cu care ne confrunta. :hug:
Iti multumesc mult pentru abstinenta mea si de faptul ca te avem aici printre noi si nu in ultimul rind pentru prietenie. :cuminte:
Te imbratisez cu mult drag si te pup.
iliuta :hug:
10527515_713494735352359_5192763049324364598_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna !

Mesaj de Relus »

Cu toții am trecut prin momente in care deși ne am dorit sa schimbam ceva in viața noastră, ne a lipsit vointa.Vointa e cea care canalizează energia noastră pentru a atinge ceea ce ne dorim.Astfel omul trece de la simpla dorința la vointa,de la revolutie la evoluție.E important sa constientizam ca o credință însotita de vointa puternica poate muta si munții.Vointa are putere creatoare,lucru pe care ni l arată si geneza. Dumnezeu nu a stat pe gânduri cand a zis"sa se facă lumina".Ne a înzestrat pe toți cu aceasta putere de a crea,dea modela propria viața,de a ne re-crea pe noi insine pentru a ne desăvârși.E păcat sa nu ne dam seama de aceasta putere pe care o avem,"după chipul si asemănarea sa".Dar dacă puterea vointei este așa de mare înseamnă ca e indicat sa știm foarte bine ce vrem conform principiului" Ai grija ce ți doresti ca s ar putea sa ți se întâmple".Insa nu întotdeauna vointa duce la rezultatul dorit,pentru ca nu întotdeauna ne dorim sau facem ce e mai bine pentru noi.Si in astfel de momente apare Suferința si nu Înțelegem de ce trecem prin așa ceva,dar continuam sa peristam in aceeași greșeală.Poate ca in aceste momente ar trebui sa ne amintim ca in rugăciunea "tatăl nostru"noi cerem mereu "facă-se voia Ta"conform principiului ca,"Ce nu este cu putința la om este cu putința la Dumnezeu".
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna !

Mesaj de Relus »

Încerc sa m-a conving cu fermitate de adevarul conform căruia o inima calda si plină de recunoștinței nu poate sa întrețina mari vanitate.Cand debordeaza de recunoștința,bătăile inimii unui om cu siguranță vor da naștere la o dragoste deschisă,cea mai tandra emoție pe care ne este dat sa o cunoaștem vreodată.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna !

Mesaj de HOPE »

Te imbratisez cu mare, mare drag! :hug:
Fa Rai din ce ai!
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna !

Mesaj de georgeta »

Iar eu va imbratisez pe amandoua ! :hug: :hug:
Cu mare drag! :limba:
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna !

Mesaj de colica zis alcoolica »

O saptamana buna draga Relus incepand cu 24 de ore :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna !

Mesaj de HOPE »

Te imbratisez si te pup fata frumoasa! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns