021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Buna !

Mesaj de staval »

O seara binecuvantata, draga mea!
Multumesc pentru lectura textului de mai sus...Mereu reactualizati, cei 12 pasi ne calauzesc...
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna !

Mesaj de ilyuta »

Buna Auras draga mea, te pup pt ca stii deja cit de mult te iubesc!!! :wink: :hug:
Foarte frumoasa postarea si -ti multumesc si uite ce am citit astazi undeva si mi-a placut.Desigur ca-mi face placere sa impart cu voi!

Va salut pe toti si va doresc tot ceea ce-mi doresc si pentru mine! :cuminte: :hug:

"Discipolul il intreaba pe maestru: De ce exista greutati care ne impiedica sa ne atingem scopul si ne abat de la calea pe care am ales-o?

Ceea ce tu numesti „greutati” – i-a raspuns maestrul – reprezinta de fapt o parte a scopului tau. Inceteaza sa rezisti. Imagineaza-ti ca tragi cu arcul. tinta este departe si nu se vede, fiindca pe pamant s-a lasat o ceata groasa.

Oare te vei lupta cu ceata? Nu. Ci vei astepta sa sufle vantul si s-o destrame. Acum tinta se vede, dar vantul schimba felul in care zboara sageata. Oare te vei lupta cu vantul? Nu. Ci pur si simplu vei tine seama de directia si felul in care sufla, si vei trage sub un alt unghi. Arcul tau este greu si nu ai putere sa intinzi coarda. Oare te vei lupta cu arcul? Nu. Ci iti vei antrena muschii, si de fiecare data vei avea tot mai mult succes.

– Dar exista oameni care trag din arcuri usoare si flexibile pe vreme senina si fara vant – a spus suparat discipolul. De ce doar eu am de infruntat atatea piedici? Nu cumva cineva mi se impotriveste dinadins?

– Nu te uita niciodata la altii – a zambit maestrul. Fiecare are arcul sau, tinta sa si trage la vremea sa. Scopurile sunt insa diferite: unul vrea sa traga cat mai precis, altul sa invete sa traga.

Maestrul, coborand glasul, s-a aplecat catre ucenic:

–Si o sa-ti mai descopar o taina infricosatoare, baiatul meu. Ceata nu se lasa pe pamant ca sa nu te lase pe tine sa tragi, si vantul nu sufla ca sa abata sageata ta, si arcul nu este greu de incordat ca sa te simti tu slab. Toate acestea exista de sine statator. Tu esti cel care ai decis ca in conditiile date vei putea nimeri tinta. Asadar, ori inceteaza sa te mai plangi de greutati si invata sa tragi cu maiestrie, ori smereste-ti trufia si alege o tinta accesibila."
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna !

Mesaj de Relus »

Multumesc si eu pentru tot ceea ce însemni in viata mea.
Cred ca sti si tu cat de mult te iubesc si te prietuiesc.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna !

Mesaj de ilyuta »

Multumesc pentru abstinenta mea Auras si pentru faptul ca acum ma pot bucura de primavara! :hug:

https://www.youtube.com/watch?v=a0hFZPvanMs
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna !

Mesaj de Relus »

Nu v am uitat nici o clipa,va citesc ,va urmaresc cu drag,dar nu mi pot explica de ce nu mai pot scrie.
Voi încerca sa fiu aici,poate Voi reusi sa pot scrie din nou.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna !

Mesaj de ilyuta »

Iacatama-s si pe mine Auras, alaturi de tine!Ma alatur si eu si poate "defileaza cu noi" si altii!Danisor, ai auzit? :lol:
Si eu citesc aici zilnic si merg la grup atunci cind pot! :wink:
Te imbratisez si te pup cu drag! :hug: :jos-palaria:

O zi minunata tuturor! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna !

Mesaj de Relus »

Buna dimineața .
Dupa mult timp,azi am reusit sa fiu iarăși cu voi,am citit cateva postări,mi am reamintit cu durere si plăcere de perioade din trecut,cand doar aici imi găseam linistea necesara.
Trece timpul,mai este putin si voi împlini 6 ani de abstinenta.
Acest forum m a ajutat sa cunosc sute de suflete salvate,acest forum m a ajutat sa gasesc metoda de intrare in abstinenta.
Multumesc tuturor celor ce m ati ajutat ,Multumesc celor care ma ajuta sa mi mențin abstinenta.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna !

Mesaj de dani »

Buna Relus!Anul trecut scriai:
Cinci ani prieteni ,o viata,o viata minunata ,traiesc si sunt mulțumită .
Aici,pe acest forum,aici mi am descoperit salvarea.
In aceasta zi,pe 27 Decembrie 2010,a fost ziua in care mi am recunoscut înfrângerea,mi am recunoscut lipsa de vointa,durerea ,am recunoscut ca vreau sa traiesc.
Fara voi,cei care mi ati fost alături in tot acest timp,nu as fi reusit sa pot trai decent,nu as fi reusit sa pot creste spiritual,nu as fi recunoscut marea putere a lui Dumnezeu.
Minuni,miracole,multi nu cred in ele---eu,voi,toti cei care ne am gasit aceasta noua viata,suntem cei care am cunoscut aceste minuni .
Multumesc lui Dumnezu si vouă,celor de la Aliat,celor din comunitatea AA, Ca existati in viata mea.
A mai trecut un an...Felicitari Relus pentru cei sase ani de abstinenta!
Esti dovada ca se poate lasa omul de baut si inainte de un eveniment (Anul Nou)...cati dintre noi nu faceam promisiuni de genul ''ba,dupa Revelion ma las de baut''...si venea si Sf Vasile si Sf.Ion si Sf Valentin si Sf. Asteapta si ne trezeam ca a venit primavara si noi tot nu ne-am lasat.Venea vara apoi iara iarna si noi...sau mai bine zic de mine...eu,ca un hamster pe roata,nu reuseam sa ies.
Iti multumesc pentru abstinenta mea!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Relus pentru anii de abstinenta , pentru aceasta prietenie de ani de zile ,pentru incredere .
Iti doresc din inima sa ramai pe acest drum ,zi de zi , pentru ca viata impreuna este mult mai frumoasa prin impartasirea trairilor , atat acelor bune cat si celor mai putin bune .
Iti multumesc , Doamne ajuta Relus !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna !

Mesaj de tudor »

Buna dimineata, Prieteni !
Astazi Relus aniverseaza 6 ani de abstinenta .
Felicitari Relus .Iti multumesc pentru abstinenta ta si iti sunt recunoscator pentru abstinenta mea
Sa ne bucuram pentru ea si sa ii uram La multi ani fericiti in abstinenta senina. :hug:
"Rareori a gresit cineva care a facut acest drun impreuna cu noi."
Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns