021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Ceea ce invat in abstinenta mi-a oferit un nou set de instrumente, chiar si sloganurile care pareau odata banale si ridicole, au devenit acum o parte integranta din viata mea:
Cu rabdarea treci marea;
Fiecare lucru la timpul lui; Si asta va trece. Daca-mi folosesc instrumentele in mod regulat si corect, ma vor ajuta sa ma eliberez de sentimente negative de vinovatie, anxietate, revolta si mandrie. Cand ma simt deprimat, imi folosesc instrumentele care s-au dovedit eficiente?

Rugaciunea de azi
Laud minunile facute de Puterea Superioara pentru ca mi-a dat instrumentele recuperarii, odata ce am admis ca sunt neputincios si m-am predat vointei lui Dumnezeu. Multumesc celor care ma ajuta sa ma vad cu onestitate.
Ce sa-mi amintesc azi
Transmite mesajul recuperarii.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

A admite infrangerea, dadea peste cap credintele mele de-o viata intreaga.
Am ajuns eu sa cred ca doar prin infrangere sunt capabil sa fac primii pasi spre eliberare si putere?

Rugaciunea de azi
Cred cu adevarat ca predarea completa unei Puteri Superioare este calea catre seninatate?.. Fie ca eu sa ma dezvat de vechea tendinta care imi spune: "nu ma las niciodata"
Ce sa-mi amintesc azi
De la predare la victorie.

Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Gladiator73 »

Suna ciudat,paradoxal,scandalos acest lucru.Si totusi,asa cum spui Relus,pana nu m-am predat,pana nu mi-am recunoscut,amar,infrangerea,nu a fost posibila abstinenta mea.Si cred ca toti de aici sau din grupurile AA pe care le frecventati,spun si afirma cu tarie aceasta.Pana nu te abandonezi,nu ajungi la pasul1 si deci nu calci pe prima treapta din scara abstinentei.
Te imbratisez!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

AZI e o zi MINUNATA !
Imagine
Imagine
Mersi de incurajari Relus.Si de banculet. :D :D :D Promit ca nu mai mananc la calculator ca m-am inecat cu spaghete cand am citi poanta.Ma fac ca nu stiu alte metode de a extrage continutul din oua fara a fi sparte. ;)

Tii minte in septembrie cine suspina de sarea camasa pe ea de dor ? Cand ziceam ca daca tu esti perseverenta si te schimbi tu ,Dumnezeu nu te va lasa singura.Si nu te-a lasat.Bravo !Te felicit ca ai avut rabdare si putere sa lupti.
Te imbratiseaza
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Vai ce mult imi plac fluturasii!Multumesc Dani,multumesc pentru tot.
Si daca ne este bine ,sa nu uitam niciodata de pericolul care ne ar putea scoate din circuit!
PREVENIREA RECĂDERII

Introducere
O parte importantă a recuperării din tulburările duble este înţelegerea recăderii şi dezvoltarea unui plan de prevenire a acesteia. Un plan te ajută să te menţii pe calea recuperării prin sublinierea paşilor pe care trebuie să îi urmezi pentru a te ajuta pe tine, pentru a face faţă problemelor care ţi-au cauzat sau întreţinut boala sau consumul tău de alcool.
Acest material te va ajuta să îţi faci un plan despre cum să previi recăderea. Împărtăşirea lui în cadrul grupului te va ajuta să primeşti suportul şi întărirea de care ai nevoie. Nu trebuie să completezi fiecare secţiune; poţi să alegi acele capitole care ţi se par cele mai importante pentru tine în momentul de faţă. Dar, în orice caz, nu te grăbi să “îl termini odată”, ci ai răbdare şi încearcă orice idee nouă înainte de a trece la următoarea.

Prevenirea recăderii şi a tulburările duble
În cazul dependenţelor, recăderea se referă la procesul de reluare a consumului de alcool sau alte droguri (spunem proces pentru că poţi să recazi chiar înainte de a reîncepe efectiv consumul).
În cazul afecţiunilor psihiatrice, recăderea poate să însemne o revenire a simptomelor bolii după o perioada de timp în care s-a observat un progres (fie reapar după ce au lipsit complet, fie acestea se înrăutăţesc).
Prevenirea recăderii este un plan de acţiune care te va ajuta să faci faţă în permanenţă problemelor implicate de dependenţă sau de boală. Asta se refera la învăţarea cauzelor şi semnelor recăderii şi dezvoltarea unor strategii prin care să le poţi evita, precum şi la folosirea unui sistem de suport, la tratamentul profesionist, participarea la grupurile de ajutor reciproc –Alcoolicii Anonimi, Narcoticii Anonimi, etc.

Cauzele recăderii
Multe dintre cauzele recăderii se datorează uneia dintre afecţiunile pe care le ai. O revenire a problemelor psihiatrice poate să te facă să simţi nevoia de a bea şi, invers, consumul de alcool sau alte droguri poate să îţi redeclanşeze apariţia tulburărilor psihiatrice.
Cele mai frecvente cauze ale recăderii sunt:
Neurmarea planului terapeutic:
 Neîncercarea de a realiza schimbările propuse în cadrul planului de tratament;
 Neprezentarea la întâlnirile programate cu doctorul, consilierul.
 Neparticiparea la grupurile de suport
 Încetarea terapiei
 Oprirea medicamentaţiei prescrise
Ignorarea semnelor de recădere:
 Pasivitatea faţă de apariţia acestor simptome atunci când acestea se înrăutăţesc sau atunci când ele pun în pericol recuperarea ta.
Stres emoţional:
 Sentimente de supărare şi mânie
 Sentimente de izolare şi singurătate
 Sentimente de “goliciune sufletească” sau inutilitate
 Sentimente de covârşire, de suprasolicitare
!!!(nu aceste sentimente sunt periculoase, ci lipsa unor abilităţi de a le face faţă în mod adecvat).
Stilul de viaţă:
 Absenţa unei structuri sau rutine în viaţă
 Absenţa unor scopuri sau a unei direcţii în viaţă
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

 Schimbări majore în viaţă au experienţe negative, precum îmbolnăvirea sau decesul unui membru al familiei, pierderea serviciului, probleme financiare grave
Dificultăţi în relaţii:
 Conflicte serioase între tine şi o altă persoană
 Sentimentul că eşti neiubit sau simţi o “distanţă emoţională” între tine şi ceilalţi
 Probleme de comunicare cu persoanele importante din viaţa ta.
Petrecerea timpului cu consumatori de alcool sau droguri:
 Păstrarea unui anturaj de consumatori activi;
 Menţinerea unei relaţii cu un partener - consumator activ.
Petrecerea timpului cu persoane care nu sprijină eforturile tale de schimbare:
 Menţinerea unor relaţii cu persoane care sunt negative faţă de tine sau care nu te sprijină în eforturile tale de a-ţi schimba viaţa.
 Prezenţa în preajma ta a unor oameni care încearcă să te convingă să întrerupi tratamentul sau să nu mai participi la şedinţele grupului de suport.
Gânduri că "te-ai vindecat":
 Crezi că, de vreme ce eşti abstinent de un timp, nu mai eşti dependent.
 Crezi că, de vreme ce depresia cronică a dispărut, nu mai ai nevoie de tratament
 Crezi că dacă nu ai avut simptome grave în ultimul timp, nu mai eşti bolnav sau nu mai ai nevoie de tratament sau medicamente.
Absenţa mecanismelor de rezolvare a problemelor:
 Nu ştii cum să începi sau să menţii o relaţie
 Ai probleme în a face faţă sentimentelor sau gândurilor negative.
 Ai dificultăţi în a rezolva probleme cotidiene, precum a merge la interviu pentru un serviciu, a-ţi administra banii sau a obţine serviciilor de care ai nevoie.
Factori de personalitate:
 Eşti prea încăpăţânat ca să asculţi sfatul grupului de tratament, a naşului sau a altor membri din grupul de suport.
 Acţionezi înainte de a te gândi la consecinţele acţiunilor tale (eşti impulsiv).
 Vrei ca alţii să aibă grijă de tine şi să îţi rezolve problemele.
 Eviţi să dai faţă în faţă cu conflictele sau cu problemele tale.
Alţi factori:
 Te reîntorci la serviciu sau îţi asumi responsabilităţi prea repede după un episod al bolii care necesită spitalizare.
 Iei medicamente pentru a-ţi trata o afecţiune, dar care au efect declanşator asupra alteia.
 Tratamentul pe care îl faci nu e cel mai potrivit pentru boala ta.

De asemenea, unii oameni sunt mai sensibili la anumite experienţe stresante ale vieţii şi chiar la cele obişnuite, datorită constituţiei lor biologice şi psihologice; alţii sunt mai serios afectaţi de boala lor psihică sau de adicţie. În concluzie, aceşti oameni sunt mai vulnerabili în faţa recăderii.

 Exerciţiu de recuperare
Notează un factor de risc care te-ar putea conduce înapoi la consumul de alcool sau droguri. Apoi, notează trei lucruri pe care poţi să le faci pentru a face faţă acestui factor de risc fără a ajunge din nou la alcool / drog.

Factorul de risc:


Trei moduri de a-i face faţă:
1.


2.


3.


Planul Elenei
Atunci când lucrurile se precipită şi încep să mă afecteze, mă întreb “de ce să îmi mai bat capul cu recuperarea? Câteva pahare ar putea să mă facă să mă simt mult mai bine.” După aceea, încep să îmi spun că nu sunt chiar alcoolică pentru că am dovedit că pot să stau abstinentă un timp destul de lung. Pentru a depăşi acest risc de a ajunge din nou la consum, fac patru paşi:
1. Îmi aduc aminte că trecutul mi-a dovedit că nu am dreptate în ceea ce gândesc acum, nu am fost niciodată în stare să îmi controlez băutul şi nu voi reuşi să devin non-alcoolică.
2. Îmi trec în revistă avantajele de a mă menţine abstinenţa pentru că adevărul este că, indiferent cât de mult se poate înrăutăţi situaţia, a rămâne abstinent “face toţi banii”.
3. Vorbesc cu naşul şi cu grupul AA despre ceea ce mă deranjează şi, astfel, obţin suport.
4. Ies în parc la o plimbare sau să alerg pentru că ştiu că asta mă ajuta mereu să mă eliberez de tensiune.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

 Notează un factor de risc care ar putea să îţi redeclanşeze afecţiunea psihiatrică sau să o înrăutăţească. Notează apoi, trei paşi pe care poţi să îi faci pentru a înlătura acest risc.

Factorul de risc:


Trei moduri de a-i face faţă:
1.


2.


3.




 Planul lui Mihai
După ce depresia mea dispare pentru câteva săptămâni, încep să îmi spun că m-am vindecat şi că nu mai am nevoie de tratament sau de medicamente. A nu mai lua medicamente înseamnă pentru mine un risc de recădere foarte mare. De câte ori îmi vin astfel de gânduri de oprire a tratamentului:
1. îmi aduc aminte că, deşi acum mă simt mai bine, sufăr de depresie recurentă care este cel mai bine tratată atunci când menţii medicamentaţia sau terapia.
2. trec în revistă toate îmbunătăţirile pe care le-am resimţit în perioada de tratament.
3. îi spun medicului sau terapeutului că mi-a trecut prin cap să nu mai iau pastilele;
4. îi spun asta şi soţiei mele.



Lista de control a instrumentelor de recuperare

Poţi să iţi îmbunătăţeşti şansele de a te simţi bine şi de a sta departe de alcool prin folosirea “instrumentelor recuperării”. Aceste instrumente sunt paşii pe care îi faci pentru a te însănătoşi şi pentru a-ţi rezolva problemele atunci când acestea apar. Foloseşte aceste instrumente zilnic pentru că ele te pot proteja împotriva recăderii.
 Exerciţiu de recuperare
Pentru fiecare zi a săptămânii, foloseşte un “” în dreptul instrumentelor de recuperare pe care le-ai folosit în acea zi. Fă copii ale acestei pagini, astfel încât să o poţi folosi în fiecare săptămână.

Instrumentele recuperării L Ma Mi J V S D
1. Am fost la întâlnirea AA
2. Am fost la întâlnirea grupului de suport pentru sănătate mentală.
3. Am vorbit cu naşul meu.
4. Am vorbit cu o altă persoană din programul de recuperare.
5. Am vorbit cu un membru despre reţeaua de suport pentru a-mi preveni recăderea.
6. Am fost la consilierea individuală sau întâlnirea grupului de tratament.
7. Am luat medicamentele pentru afecţiunea mea mentală.
8. M-am rugat sau am folosit Puterea Superioară.
9. Am făcut exerciţii fizice.
10. Am completat “Jurnalul recuperării” sau am făcut exerciţiile din “Caietul de lucru”.
11.M-am distrat fără să consum alcool.
12. Am biruit impulsurile de a bea.
13. Am practicat gândirea pozitiva şi am alungat gândurile negative.
14. Am urmat planul meu zilnic de recuperare.
15. Am citit literatura pentru recuperare.
Alte instrumente de recuperare folosite săptămâna aceasta:



Ca urmare a folosirii lor, am observat următoarele îmbunătăţiri:


Pentru că nu am folosit instrumentele de recuperare, în această săptămână am întâmpinat următoarele dificultăţi:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Semnale de avertizare a recăderii

De obicei, înainte ca un episod al recăderii să apară, se observa anumite schimbări ce indica o înrăutăţire a simptomelor. Uneori, aceste schimbări au loc destul de repede, iar alteori treptat, pe parcursul unei perioade mai mari de timp.
Aceste semne pot fi văzute ca semne de avertizare pentru o recădere şi sunt vizibile în atitudini, gânduri, dispoziţii, comportamente, obiceiuri, rutina zilnică. Prin observarea acestor semne din timp, poţi să reuşeşti să o previi sau să o opreşti la timp.
Aici vei putea găsi astfel de semne de avertizare ale recăderii. Nu uita, deşi există şi anumiţi indicatori comuni tuturor, există şi anumite semne specifice fiecărui individ. În momentul în care îţi dai seama care îţi este specific ţie, vei avea şansa unei recuperări mult mai uşoare.
Daca ai mai avut recăderi, gândeşte-te la zilele sau săptămânile de dinaintea recăderii şi, pe parcurs ce citeşti lista de mai jos, încearcă să îţi aminteşti care dintre ele au fost prezente. Pune un  în dreptul fiecărui semnal de avertizare despre care crezi că a fost prezent înainte de recăderea ta.

 Schimbări în atitudini şi gânduri
___Nu mi-a mai pasat de programul meu de recuperare.
___Am crezut că pot să am grijă de problemele mele fără ajutorul tratamentului.
___Am crezut că nu mai am nevoie de medicamente sau de întâlnirile terapeutice.
___Nu mi-a mai pasat de ce se întâmpla cu mine.
___Gândurile mele despre viitor erau negative şi disperate.
___Am început să îi critic pe doctorul meu, pe consilier, pe nas, şi pe ceilalţi din grupul meu.
___Gândurile mele erau confuze sau nu aveau nici o logică.
___Gândurile mele erau paranoide. Credeam că oamenii vor să îmi facă rău sau că râd sau vorbesc despre mine.
___Am început să am halucinaţii.
___Credeam că viaţa nu merită trăită şi că aş putea să îi pun capăt.
___Credeam că, dacă aş bea, m-aş putea simţi mai bine.
___Când mă gândeam la viitor, mă aşteptam mereu la ce e mai rău.
___Credeam că îmi pot controla consumul de alcool.
___M-am gândit că totul ar fi OK dacă nu aş bea, dar aş folosi altceva în loc (de ex., să nu beau, dar să iau marijuana sau medicamente).
___M-am gândit să îi fac rău cuiva anume.
___M-am gândit cum să înşel legea sau pe ceilalţi.

 Schimbări comportamentale
___Dispoziţia mea se schimba rapid de la bună la rea.
___Am devenit din ce în ce mai trist sau depresiv.
___M-am simit anxios, nervos, agitat sau “pe muchie de cuţit”.
___Am devenit maniac. Credeam că sunt “buricul pământului”.
___Mă simţeam speriat sau copleşit de sentimente de panică.
___Mă simţeam plictisit sau că nu am astâmpăr.
___Simţeam resentimente, mânie, ostilitate.
___Simţeam vină sau ruşine.
___Mă simţeam singur şi izolat.
___Mă simţeam gol, de parcă nu era nimic important în viaţa mea.
___Mă simţeam foarte incitat faţă de anumite lucruri.
___Simţeam că am nevoie de puţină “acţiune”.
___Simţeam că nu mă pot bucura de nimic în viaţă.

 Schimbări în comportamente
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

 Schimbări în comportamente
___Am lipsit de la şedinţele de tratament.
___Nu am mai mers la toate întâlnirile terapeutice.
___Nu am mai luat medicamentele prescrise.
___Am “rărit-o” cu AA-ul.
___Mi-am sunat naşul mult mai rar sau chiar deloc.
___Nu mi-a mai pasta de responsabilităţile de acasă sau de la serviciu.
___M-am certat sau bătut cu alţii.
___Nu mi-am mai folosit instrumentele de recuperare.
___Mi-am făcut rău mie sau altora.
___M-am retras dintre oameni sau i-am ignorat, preferând să mă închid în mine.
___Am început să vorbesc mai repede sau mai încet sau în alte moduri care să îi pună pe alţii în încurcătură.
___M-am comportat în moduri care nu mă caracterizează şi care li s-au părut ciudate celorlalţi.
___Mi-am restrâns / oprit relaţiile sociale.
___Am renunţat la activităţi care mă distrau / hobbiuri.
___Am început să fac lucruri ilegale.

 Schimbări în rutina zilnică
___Am încetat să mai urmez panul de recuperare sau să fac acele lucruri de care aveam nevoie pentru a mă simţi mai bine.
___Am început să dorm mai mult decât de obicei.
___Am început să dorm mai puţin decât de obicei.
___Aveam probleme să adorm, să dorm sau să mă trezesc mai devreme.
___Nivelul meu energetic a crescut puţin.
___Nivelul meu energetic a scăzut puţin.
___Apetitul meu a crescut.
___Apetitul meu a scăzut.
___Am renunţat la exerciţiile fizice.
___Rutina mea zilnică s-a schimbat destul de mult.

 Alte comportamente adictive sau compulsive
___Am pierdut prea mulţi bani sau timp la jocurile de noroc.
___M-am gândit prea mult la jocurile de noroc.
___M-am gândit prea mult al sex.
___M-am implicat în relaţii sexuale care mi-au scăpat din control sau care erau împotriva valorilor mele.
___M-am implicat în mai multe relaţii sexuale sau romantice în acelaşi timp.
___Am mâncat prea mult.
___M-am forţat să vomit după ce am mâncat.
___Am petrecut prea mult timp/ m-am consumat prea mult la serviciu.
___Eram obsedat de___________________________________________.
___Aveam alte comportamente compulsive, precum __________________.

În spaţiul ce urmează, notează orice alt semn de avertizare pentru recădere care pare să îţi fie specific.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Simptomele zilnice şi lista de verificare a problemelor
Dacă eşti atent la gândurile, sentimentele, comportamentele tale şi la apariţia dorinţei de a bea, vei putea să depistezi aceste semne de avertizare din timp. Aceasta listă zilnică te va ajuta să îţi urmezi planul de recuperare.
Evaluează dificultatea pe care o ai cu problemele din tabelul următor şi noteaz-o în dreptul fiecărei simptome.
Sistem de evaluare

0 _____ __3 _ 5 7 _ 10
Deloc Mediu Moderat Mare Extrem

Problema sau Simptomul L Mr Mc J V S D
1. Dorinţă puternică de a bea
2.Obsesie pentru procurarea alcoolului.
3.Presiuni din partea altora pentru a bea
4. Mânie
5.Anxietate
6. Plictiseală
7. Depresie
8. Singurătate
9. Gânduri sau comportamente violente
10. Gânduri / comportamente suicidare
11. Probleme cu somnul
12. Probleme cu apetitul.
13. Confuz, dezorganizat, competitiv
14. Halucinaţii
15. Acţiuni impulsive
16. Evitarea oamenilor
17. Alte simptome / probleme
18. Alte simptome / probleme
19. Alte simptome / probleme

Atunci când vei ţine evidenţa problemelor zilnice, încearcă să găseşti eventuale creşteri ale scorului, pe o perioada mai mare de timp. O creştere ar putea însemna o înrăutăţire a situaţiei tale şi a apropierii de o recădere. De ex., scorul uzual al Mariei pentru anxietate şi depresie era de 3 sau 4. Recent, acest scor a crescut la 6, lucru ce i-a spus că simptomele ei se înrăutăţeau; şi-a alertat terapeutul şi au lucrat împreună pentru a reduce aceasta anxietate.
Gândurile suicidare ale lui Mihai erau de 1 sau 2. Recent, însă, acest scor a crescut la 7. El şi-a urmat planul de recuperare şi şi-a informat medicul despre aceasta creştere şi, lucrând împreună, au reuşit să revină la scorul normal fără a ajunge la reinternarea în spital.
Bogdan avea un scor obişnuit de 3 sau chiar şi mai puţin pentru obsesia legată de alcool. În ultimele zile, însă, scorul sau a sărit la 8. A vorbit imediat cu naşul sau şi cu ceilalţi membri din AA şi aceştia l-au ajutat să îşi dea seama ce anume îi întreţine aceasta dorinţa de a bea. În concluzie, Bogdan a reuşit să stea departe de alcool.
Cu cât îţi dai mai repede seama de modificările simptomelor tale, cu atât mai repede poţi să intervii. Dacă unele dintre simptome sunt mai mult sau mai puţin prezente în mod curent, o recădere ar însemna înrăutăţirea uneia dintre ele. De ex., Sanda s-a obişnuit să trăiască cu vocile (halucinaţii), dar de câte ori acestea devin mai puternice şi interferează cu viaţa ei zilnică, îi spune medicului ei.

A face faţă sentimentelor
O importantă parte a recuperării din dependenţa de alcool o reprezintă identificarea şi exprimarea sentimentelor, atât pozitive, cât şi negative. A face faţă sentimentelor poate să îţi îmbunătăţească sănătatea mentală şi relaţiile cu alţi oameni şi, în acelaşi timp, poate să diminueze şansa de a consuma din nou alcool.
Unele dintre cele mai des asociate sentimente cu alcoolul sunt mânia, resentimentele, anxietatea, îngrijorarea, plictiseala, sentimentul de goliciune, euforia, frica, panica, vina, singurătatea şi ruşinea. Te poţi aştepta să experimentezi multe sentimente pe parcursul recuperării. Problema nu se pune în sensul tipului de sentiment pe care îl ai, ci în sensul felului în care îi faci faţă. De exemplu, fiecare dintre noi se simte mânios câteodată, dar, în timp ce unii oameni o exprimă în mod adecvat, alţii o lasă să se “adune” înăuntrul lor, asta conducându-i la depresie. Alţi oameni o lasă “de capul ei” şi fac sau spun tot felul de lucruri, fără să le pese de ceilalţi. Asta poate să le dăuneze relaţiilor pe care le au sau să le sporească vinovăţia.
Deşi se acordă mai multă importanţă înţelegerii şi acceptării unor sentimente inconfortabile, precum plictiseala, anxietatea sau depresia, este la fel de important să fii în stare să exprimi sentimente pozitive, precum dragostea sau compasiunea. Asta te ajuta să îţi îmbogăţeşti viaţa, să te simţi mai bine şi să îţi consolidezi relaţiile cu ceilalţi.
Exerciţiul care urmează te va ajuta să îţi identifici sentimentele asupra cărora vrei să insişti în recuperare şi să dezvolţi un plan pentru a face acest lucru. Mai apoi, vei putea citi ce au făcut doi oameni pentru a face faţă anumitor sentimente.

 Exerciţiu de recuperare
Alege două sentimente asupra cărora vrei să insişti în recuperare. Apoi, scrie trei paşi pe care poţi să îi faci pentru a face faţă acestor sentimente.
Sentiment:
Strategii de a le face faţă:
Scrie răspuns