021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Rareori vei intalni un alcoolic in recuperare care sa mai aiba indoieli ca negarea este simptomul primar al bolii. Programul ne invata ca alcoolismul este singura boala care ii spune persoanei afectate ca defapt nu este o persoana „bolnava" . Vietile noastre pe cand eram alcoolici practicanti erau caracterizate de nenumarate rationalizari, infinite scuze si pe scurt lipsiti de bunavointa de a accepta ca suntem, fara indoiala, diferiti din punct de vedere fizic si mintal diferiti de ceilalti oameni. Sunt eu convins pana in adancul sufletului meu ca sunt cu adevarat neputincios in fata alcoolului?
Rugaciunea de azi
Fie ca Pasul Unu in programul meu de recuperare sa nu fie facut cu jumatate de inima, ci sa fie o admitere totala a neputintei mele fata de dependenta mea. Fie ca eu sa ma eliberez de acel simptom primar – negarea – care refuza sa recunoasca oricare alt simptom al bolii mele.
Ce sa-mi amintesc azi
Neaga negarea.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de freedom »

Multumesc, te imbratisez si sper sa ne vedem curand in carne si oase.
Asido si Dani proiectau astazi un microrevelion de vara, undeva prin
centrul tarii, iar eu am propus Branul unde am stat la o pensiune frumoasa
in primavara lui 2012.
ce ziceti?
deschidem o lista pentru participare?
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Daca sunt tulburat, ingrijorat, exasperat sau frustrat, am eu tendinta sa rationalizez situatia si sa arunc vina pe altcineva? Atunci cand sunt intr-o astfel de stare, conversatia mea se caracterizeaza prin „El a facut…", „Ea a spus ….", „Ei au facut …"? Sau, pot eu sa admit onest ca defapt eu sunt de vina. Linistea sufleteasca depinde de depasirea atitudinilor mele negative si a tendintei mele de a rationaliza. Voi incerca eu, zi de zi, sa fiu cat mai onest cu mine insumi?
Rugaciunea de azi
Fie ca atunci cand ma regasesc vorbind la persoana a treia, „El a facut …" sau „Ei au promis …" sau „Ea a spus ca va face…", si sa ascult cu atentie la tendinta de invinovatire care a ajuns un obicei pentru mine si mentine iluzia. Fie ca eu in schimb, sa fac o intorsatura de 360 de grade si sa ma analizez pe mine?
Ce sa-mi amintesc azi
Onestitatea este singura politica.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Am ajuns sa fiu un expert in lauda de sine nerealista. In anumite momente imi analizam viata doar in acele parti care mi se pareau bune. Apoi, amplificam orice virtuti reale sau imaginare obtineam. Dupa care, ma mangaiam pe umar, pentru treaba minunata pe care o facusem in Program. Evident, acest lucru ma facea sa imi doresc si mai multe realizari, si o nevoie de aprobare si mai mare. Oare este acesta tiparul comportamentului meu pe vremea cand eram activ in alcoolismul meu? Ceea ce e diferit acum este faptul ca imi folosesc cel mai bun alibi cunoscut – alibiul spiritual. Rationalizez eu uneori actiuni voite si comportamente fara sens, in numele „obiectivelor spirituale"?
Rugaciunea de azi
Doamne, ajuta-ma sa stiu cand am nevoie de atentie si aprobare pana la punctul in care imi infatuez propriile virtuti si imi amplific realizarile mele in Program, sau oriunde altundeva. Fie ca eu sa-mi pastrez o perspectiva realista in legatura cu calitatile mele, invatand sa ma respect pe mine.
Ce sa-mi amintesc azi
Invata sa controlezi inflatia.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Imagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

De ce fac eu ceea ce fac? De ce spun ceea ce spun? De ce oare, am amanat o responsabilitatea importanta? Asemeni intrebari, le gasesc cel mai bine raspunsul in momente de liniste, meditatie, cerand raspunsuri oneste. Poate am nevoie sa ma caut profund aceste raspunsuri, mai presus de tendinta de rationalizare, careia ii lipseste onoarea adevarului. Am acceptat eu faptul ca auto-deceptionarea imi poate doar dauna, oferindu-mi o imagine innorata si nerealista a persoanei care sunt?

Rugaciunea de azi
Fie ca Dumnezeu sa-mi permita sa inlatur perdelele minciunii, scuzelor, rationalizarilor, justificarilor, distorsiunilor, a minciunilor pe fata si lasa lumina adevarului despre mine sa iasa la iveala. Fie ca eu sa fac cunostinta cu adevarata persoana care sunt si sa ma linistesc cu gandul la persoana care as putea deveni.

Ce sa-mi amintesc azi
Salut Eu. Fa cunostinta cu Eu Real.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

BANC NOMINALIZAT LA OSCAR.
In avion, un domn și o fetiță.
Domnul zice:
- Ce-ar fi să stăm de vorbă?, se pare că timpul trece mai repede conversând.
- Bine, zice fetița închizând cartea pe care abia o deschisese. Despre ce ați dori să vorbim ?...
- Păi, zice domnul, o temă interesantă ar fi despre fizica atomică, nu crezi? și surâde superior.
- De acord, dar întâi vreau să vă întreb ceva: O vacă, un cal și o oaie mănâncă același lucru - iarbă, dar oaia excretă niște biluțe, vaca o plăcintă, iar calul niște mingi uscate. Cum vă explicați fenomenul ?...
- Habar n-am, zice domnul, minunându-se de inteligența fetiței.
- Atunci cum vreți să vorbim de fizica atomică dacă nici despre rahat nu știți nimic ???
:oops:
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de georgeta »

Buna,Auras, sa dea Domnul Dumnezeu cat mai multe primaveri ca asta !Am trecut sa te salut si iti urez un sfarsit de saptamana cat mai bun, plin de dragoste si bucurie !


"Când nu mai aveam nimic de pierdut, am primit totul. Când am încetat a fi cine eram, m-am regăsit pe mine însămi. Când am cunoscut umilinţa şi supunerea, am devenit liberă."

Paulo Coelho, Unsprezece minute
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Exista cateva lucruri pe care ar trebui sa le spui zilnic colegilor, membrilor familiei, prietenilor, angajatilor, sefilor. Chiar daca sunt cuvinte aparent banale, carora poate le acorzi rareori atentie, ele au puterea de a schimba cu totul relatiile pe care le ai cu cei din jurul tau si mai mult, vor contribui la starea ta de bine si iti vor aduce rezultate in ceea ce faci.

“Am gresit.”
Se intampla unerori sa avem idei care ni se par excelente si cu toata increderea, le punem in practica, indiferent de ceea ce spun cei din jur. Dar exista si situatii in care aceste idei se dovedesc a fi gresite. In astfel de cazuri, cei mai multi oameni au tendinta de a nu-si recunoaste greseala de teama sa nu piarda increderea si respectul celor din jur. In plus, cuvintele pe care ar trebui sa le spunem trezesc in noi sentimente puternice de vinovatie, pe care preferam sa le evitam.

A recunoaste atunci cand gresim nu este un semn de slabiciune, ci dimpotriva, ne face mai puternici in fata celorlalti, mai curajosi. Nu demult am auzit pe cineva spunand: “nu te cunosteam prea bine, dar faptul ca ai fost dispus sa recunosti ca te-ai inselat mi-a spus tot ce aveam nevoie sa stiu despre tine.”

“Uite la ce m-am gandit eu…”
Indiferent daca esti intr-o pozitie de conducere sau pur si simplu oamenii au incredere in ceea ce le spui, trebuie mereu sa oferi motive clare pentru deciziile sau afirmatiile tale. Ofera justificari sustinute de logica, nu de autoritatea de care care dispui. Chiar daca in acest fel vei expune ideile tale criticilor si ajustarilor, acest lucru nu va duce decat la imbunatatirea deciziilor adoptate.

“Ma poti ajuta, te rog?”
Nu alege sa faci totul de unul singur. Impartaseste ceea ce stii cu cei din jur, iar atunci cand ai la randul tau nevoie de ceva, indiferent de persoana la care trebuie sa apelezi, spune-i cu sinceritate – “Poti sa ma ajuti, te rog?” Cu siguranta de cele mai multe ori vei primi ajutor, iar in acest proces vei arata respect, dorinta de a lucra impreuna si curajul de a-ti impartasi greutatile sau micile vulnerabilitati cu cei din jur – toate acestea sunt calitatile unui lider de exceptie. Si in acelasi timp, toate sunt calitatile unui bun prieten.

“Te-ai descucat minunat!”
Nimeni nu poate spune ca s-a saturat sa auda aprecieri. Absolut nimeni. Alege pe cineva la intamplare care face sau a facut un lucru bun si spune-i, “Chiar mi-a placut cum te-ai descurcat cand te-ai ocupat de…” Nu conteaza daca este vorba despre ceva recent sau de vreun eveniment din trecut. Ceea ce conteaza este ca ai observat si ca apreciezi un rezultat bun, fie el cat de mic. Lauda este un cadou care nu costa nimic, dar care este de nepretuit pentru cel care il primeste. Oamenii din jurul tau te vor iubi pentru asta.

“Multumesc” si “Cu placere”
Gandeste-te la un moment in care ai facut un cadou sau un compliment frumos si ai primit raspunsul, aparent politicos, “Nu trebuia sa te deranjezi…” Chiar daca cei mai multi oameni au impresia ca sunt respectuosi spunand asta, putin din placerea de a darui dispare odata ce aceasta formula standard este rostita.

Daca primim un compliment sau cineva ne multumeste pentru o favoare pe care am facut-o, nu trebuie sa stricam momentul cu un sec “N-ai pentru ce…” Chiar daca uneori ne simtim stingheri sau nelinistiti atunci cand suntem pusi sub “lumina reflectoarelor”, expresiile “Multumesc”, “Cu placere” sau „Iti sunt recunoscator” pun in valoare gestul facut de cealalta persoana si exprima recunostinta noastra. Astfel, transformam momentul intr-unul placut atat pentru noi, cat si pentru celalalt, oferind gestului frumos valoarea meritata.

“Imi pare rau.”
Cu totii facem greseli, asa ca avem cu siguranta lucruri pentru care trebuie sa ne cerem scuze, fie ca este vorba de cuvinte, actiuni, omisiuni, de lipsa rabdarii de a asculta sau de faptul ca nu am acordat timp suficient pentru cei care conteaza… Indiferent care ar fi motivul, spune “Imi pare rau.”

Evita greseala de a adauga, dupa aceste cuvinte pline de inteles, o justificare banala (chiar daca este cea reala) – “Dar eram foarte suparat, pentru ca…” sau “Am fost foarte ocupat in ultimul timp si de aceea nu am…” Toate aceste explicatii nu fac decat sa anuleze efectul de conciliere pe care il au scuzele, sugerand ca vina apartine de fapt unor factori externi.

Spune doar un sincer „Imi pare rau”, explica de ce anume simti acest lucru si asuma-ti responsabilitatea.

“Te iubesc.”
Nu, nu neaparat la serviciu, ci oriunde crezi ca este potrivit. Si mai important, de fiecare data cand simti acest lucru.

Nu spune nimic.
Uneori, cel mai potrivit raspuns este… tacerea. Daca esti suparat, frustrat sau furios, mai intai linisteste-te. Poate crezi ca daca te descarci si spui tot ce ai de spus, te vei simti mai bine, dar de nenumarate ori nu se intampla asta. Intotdeauna este recomandat sa vorbesti doar daca poti sa “imbunatatesti tacerea”.

Acest lucru este valabil in relatiile personale, dar si cand este vorba despre colegii de serviciu. Rezultatele vin si pleaca, dar sentimentele sunt pentru totdeauna. Spre exemplu, daca vei critica aspru o persoana in fata altora, sau ii vei adresa niste cuvinte dure, ai putea crede ca la un moment dat va trece peste asta, dar este posibil ca acea persoana sa nu uite niciodata ce ai facut.

Inainte de a vorbi, ia in considerare atat motivele obiective care iti sustin parerea, dar si ceea ce simt si gandesc ceilalti. O greseala materiala, oricat de mare, poate fi mult mai usor remediata decat o rana emotionala puternica, caz in care s-ar putea sa nu poti recupera niciodata daunele provocate.

Nu spune nimic – ramai tacut pana cand vei sti exact ce trebuie sa spui si mai mult, pana cand iti vei da seama cu adevarat de efectul pe care il vor avea cuvintele tale.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Cand ne-am lasat pentru prima data de baut, sau de alt comportament dependent, a fost minunat sa descoperim ca oamenii pe care ii intalneam in Program, erau cu totul diferiti decat erau descrisi de cei care se impotriveau acestei comunitati. Nu am fost primiti cu critici si suspiciune, ci cu intelegere si preocupare. Cu toate astea, tot mai intalneam oamenii care sa ne calce pe nervi, atat in Program dar si in afara lui. Evident, trebuie sa incepem sa acceptam faptul ca vor exista intotdeauna oamenii care sa spuna lucruri care sa ne deranjeze, sau sa faca lucruri cu care nu suntem de acord. Incep eu sa imi dau seama ca a trai cu diferentele este esential pentru linistea mea, dar si recuperarii mele continue?
Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa recunosc ca diferentele dintre oamenii face ca lumea mea sa isi gaseasca sensul si ca am nevoie sa-i tolerez pe cei care sunt in sens opus cu mine. Fie ca eu sa inteleg ca trebuie sa le acord spatiu, pentru ca unele dintre atitudinile mele ostile sunt ramasite ale zilelor nesanatoase, pe cand ii vedeam pe ceilalti ca fiind impotriva mea.
Ce sa-mi amintesc azi
Invata sa traiesti cu diferentele.
Scrie răspuns