021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Pot sa am libertate personala oricand imi doresc. Indiferent de cat de stranse sunt legaturile amoroase sau grijile care ma leaga de familia si prietenii mei, trebuie sa tin minte intotdeauna ca sunt o persoana individuala, libera sa fiu eu insumi si sa-mi traiesc viata in seninatate si bucurie. Cuvantul cheie este personal. Ma pot elibera de multe implicatii care mi se par necesare. Prin Program, invat sa-mi dezvolt propria personalitate. Imi reintaresc eu libertatea personala lasandu-i pe ceilalti sa-si controleze actiunile si destinele?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa descopar libertatea personala evaluandu-mi asocierile, stabilindu-mi noi prioritati, castigandu-mi respectul fata de propria persoana. Ajuta-ma sa ofer altora spatiu egal sa-si gaseasca libertatea personala.

Ce sa-mi amintesc azi
Ia-o, libertatea este a ta.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

EVANGHELIA TERAPIEI
Dr. Andre Moreau

Bate şi ţi se va deschide
Cere şi ţi se va da
Caută şi vei găsi
Priveşte şi vei vedea
Ascultă şi vei auzi
Ascultă-ţi tăcerea şi îţi vei auzi nevoile
Reflectează în loc să întrebi
Vorbeşte atunci când ai ceva de spus
Vorbeşte despre tine iar ceilalţi îţi vor vorbi despre ei
Mergi şi vei înainta
Simte şi vei trăi
Dă şi vei primi (poate)
Iubeşte şi vei fi iubit
Deschide-te şi ceilalţi se vor deschide
Fii pasionat şi vei fi pasionant
Fii tu însuţi şi ceilalţi vor deveni ei înşişi
Construieşte ceea ce cauţi
Seamănă fără să ţii seama şi vei culege
Ia seama la ceea ce nu faci în loc să te revolţi
În loc să reproşezi părinţilor tăi ceea ce au făcut din tine
Ia seama la ceea ce faci tu cu ceea ce ei au făcut din tine
Trasează-ţi calea pe care vrei s-o străbaţi înainte să aştepţi un vânt favorabil
Trăieşte din plin şi vei fi lăsat să trăieşti
Trăieşte-ţi viaţa aici şi acum
Acolo unde se naşte viaţa dispare boala şi vindecarea va fi dată cu prisosinţă
Fii responsabil şi vei fi mai puţin vinovat
Fii iarăşi copil şi vei creşte
Renunţă şi vei fi mai liber
Dacă eşti pregătit, nu aştepta de la Cel atotputernic ceea ce nu poate veni decât de la tine
RIDICĂ-TE ŞI UMBLĂ

Omagiu lui Iisus, primul meu terapeut
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Acum ca sunt in Program, nu mai sunt sclavul alcoolului si al altor droguri. Liber, liber in sfarsit de tremuraturile de a doua zi, tusea uscata, barba de a treia zi, genele deplasate. Liber, liber in sfarsit de a gasi scuze si sperand sa nu mi se descopere; liber de lesinuri (amnezii); liber de a urmari in continuu ceasul, pentru a ma atinge de acel „prim pahar" dorit cu disperare. Imi pastrez eu comoara libertatii din sclavia chimicalelor?

Rugaciunea de azi
Multumesc lui Dumnezeu pentru ca sunt liber de alcool. Aceasta este prima mea libertate, dupã care alte libertati vor veni – libertatea de a ma comporta sanatos si constructiv, libertatea de a-mi mentine relatiile cu ceilalti. Ii voi multumi intotdeauna Puterii Superioare pentru ca m-a eliberat din sclavie.

Ce sa-mi amintesc azi
Multumesc lui Dumnezeu pentru libertatea mea.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Nu mai stiam cine sunt, ce am fost, sau de ce am fost. Nu mi-e dor de nici unul din aceste sentimente. Astazi, pas cu pas, ma descopar pe mine si invat ca pot fi liber sa fiu eu insumi. Sunt eu recunoscator pentru noua mea viata? Mi-am lasat eu timp sa-i multumesc azi lui Dumnezeu pentru ca sunt abstinent – si in viata?
Rugaciunea de azi
In lumea spirituala, dar si in cea materiala, nu exista spatiu gol. Fie ca eu sa fiu umplut de spiritul Puterii mele Superioare.
Ce sa-mi amintesc azi
Dimineata imprastie cosmarele.


asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de asido1973 »

Buna dimineata, si sa ai o zi minunata!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

Si finalizata :D :D :D
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Azi ma finalizez dragul meu Dani.
Chiar dis de dimineata (noapte ) i am spus si lui Ilie ca merg sa mi fac DEXA.Vreau sa vad cum stau cu "osul"(din cate imi aduc aminte tu ai declarat ca ai trei :lol: ,oase si piele)sa vad mie cat mi a dizolvat alcoolul :roll: :lol:
O zi super minunata va doresc dragilor!
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de georgeta »

“Să nu renunți niciodată! După furtună vine liniște. După lacrimi vine zâmbet. După spulberare în mii de bucățele vine o reîntregire de înzecit mai puternică.
Dumnezeu are umor. Altfel nu l-ar fi făcut pe om.”

Gilbert Keith Chesterton
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

BANC
Mi se potrivea de minune,acum am invatt sa beau apa si parca vad ca patesc ca "magarul" boierului: :lol: cand a invatat sa manince a murit :cry:
"Bunico, cum te tratezi matale cand esti bolnava? - Pai, la raceala cu un paharel de tuica, daca imi creste tensiunea cu un paharel de coniac, cand imi scade tensiunea cu un pahar de vin rosu, lipsa poftei de mancare cu un un pahar de vin alb, iar pentru o digestie mai buna un pahar de bere. - Bine, bunico, dar pentru ce boala bei apa? - Dragul meu, de o boala asa grava ca asta inca n-am suferit...
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Cu cat sunt de mai mult in Program, cu atat vad mai clar cat este de important sa inteleg de ce fac ceea ce fac, si spun ceea ce spun. In acest proces, ajung sa-mi dau seama ce fel de persoana sunt. Acum vad, de exemplu, cat este de usor sa fiu onest cu ceilalti oameni, in comparatie cu a fi onest cu mine insumi. Invat de asemenea, ca suntem cu totii impiedicati de nevoia noastra de a ne justifica actiunile si cuvintele. Mi-am facut eu un inventar personal asa cum este sugerat in cei 12 Pasi? Mi-am admis eu greselile fata de mine insumi, fata de Dumnezeu si fata de o alta fiinta umana?
Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa nu fiu blocat in recuperarea mea de enormitatea Pasului Patru din Program, sa-mi fac un inventar moral amanuntit, admitand acele defecte de caracter fata de mine insumi, lui Dumnezeu si unei alte fiinte umane. Fie ca eu sa stiu ca onestitatea fata de mine, in legatura cu mine este foarte importanta.
Ce sa-mi amintesc azi
Nu ma pot vindeca daca trunchiez adevarul.
Scrie răspuns